Fundacio Antoni Tapies

Fundacio Antoni Tapies, Barselona’daki kültür merkezi ve müzelerden biridir. Antoni Tapies modern sanat çalışmalarını ve anlayışını geliştirmek için Tapies Vakfı’nı 1984 yılında kurmuştur. Sanatçının hayatı ve çalışmalarına adanan müzede sanatçının resimleri ve heykelleri sergilenir.

Barselona’nın yaşayan en ünlü ressamı olan Antoni Tapies 1923 yılında doğmuştur. Sürrealizmden esinlendiği soyut çalışmalarında beton ve metal dahil her türlü malzemeyi kullanan sanatçı ilginç eserlere imza atmıştır. Sergilenen eserler sanatçının çalışmaları hakkında çok kapsamlı olmasa da giriş niteliğinde belli bir fikir vermeye yöneliktir.

Katalan soyut sanatçının tüm çalışmalarından oluşan koleksiyonu, Modernista Mimar Lluis Domenech i Montaner’in ilk önemli binası, Casa Montaner i Simon’da (1880) bulunmaktadır. Ön cephesinde Mudejar tuğla işi kullanılan yalın bina ilk olarak Montaner i Simon Yaynevi’ne ev sahipliği yapmıştır.

Antoni Tapies’in demir heykeli “Bulut ve Sandalye” (1990, Nuvol i Cadira) müze binasını taçlandırır. 300’den fazla parçadan oluşan koleksiyonda sanatçının etkileyici soyut çalışmalarından biri olan Kahverengi Üzerinde Gri Kırmızı (1962) da bulunur. Müze ayrıca Mario Herz, Hans Haacke ve Craigie Horsfield’ın da aralarında bulunduğu sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmıştır.

Fundacio Antoni Tapies Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Carrer d’Arago 255, Barselona
  • Ulaşım: “Passeig de Gracia” metro durağında inerek müzeye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar ve resmi tatiller 10.00-20.00, resmi tatillerde kapalı.
  • Giriş Ücretleri: Giriş ücretli.
  • Web: www.fundaciotapies.org
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın