Fundacio Joan Miro Barselona

Barselona’nın en dikkat çekici sanat galerilerinden olan Fundacio Joan Miro, ünlü Katalan sanatçı Joan Miro’nun  (1893-1983) hayatı boyunca yaptığı harika eserlere ev sahipliği yapar.

1975 yılında kurulan müzede sanatçının resimler, çizimler ve heykellerden oluşan eserleri sergilenir. Josep Lluis Sert’in tasarlamış olduğu bir sanat çalışması olan galerinin kendisi, havadar beyaz alanları, büyük pencereleri ile şehre bakan güzel modern bir binadır; ayrıca 240 resim, 175 heykel, yaklaşık 8000 çizim, dokuz duvar kilimi, dört seramik için ve kendisinin tüm grafik çalışmaları için harika bir fon oluşturur; dünyada Miro’nun çalışmalarının tüm koleksiyonu buradadır ve bunların çoğu bizzat Miro’nun kendisi tarafından vakfa verilmiştir.

Vakıf ayrıca aralıklı olarak modern sanat galerileri, çağdaş müzik resitalleri ve Calder, Ernst, Tapies, Moore, Matisse ve büyük Katalan sürrealistlerin anısına Vakfa verilmiş olan diğerlerinin çalışmalarının da dâhil olduğu “Joan Miro’ya” başlıklı özel ve daimi bir sergi sunar.

Fundacio Joan Miro Barselona 5
Fundacio Joan Miro, Barselona

Müzede yer alan en önemli eserler arasında; Tapis de la Fundacio (1979), L’estel Matinal (1940), Pages Catala al Cla de Lluna (1968), Home i Dona Devant un Munt d’Excrement (1935), Serie Barcelona (1944) ve Font de Mercuri (1937) yer alır.

Fundacio Joan Miro Barselona 6
Fundacio Joan Miro. Barselona

Müze desteğiyle; geçici sergiler, film gösterimleri, konferanslar ve çocuk tiyatroları yapılmaktadır. Müzede ayrıca, müze bileti almadan girebileceğiniz açık havadaki masaları ve güneşli terasıyla, bir kafe-restoran bulunmaktadır.

Fundacio Joan Miro 4
Fundacio Joan Miro

Eğer müze ve sanat galerileri ilginizi çekiyorsa Barselona’nın en ünlü galerilerinden olan Fundacio Joan Miro’yu mutlaka Barselona gezilecek yerler listenize ekleyin.

Fundacio Joan Miro Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Av. Miramar, Parc de Montjuic, Barselona
  • Ulaşım: Pl.Espanya’ya kadar metro daha sonra da 50 ya da 55 nolu otobüslere binerek sanat galerisine ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı, Çarşamba, Cuma, Cumartesi 10.00-19.00 (Temmuz-Eylül 20.00), Perşembe 10.00-21.30, Pazar 10.00-14.30.Resmi tatillerde kapalıdır.
  • Giriş Ücretleri: Giriş 8€, Sergiler 6€.
  • Web: www.fundaciomiro.org
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın