İstanbul Galata Kulesi hakkında bilgiler

Galata Kulesi (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Ulaşım…)

İstanbul’un tarihi yapılarından bahsedildiğinde ilk akla gelenlerden biri Galata Kulesi. Heybetli görüntüsüyle yüzlerce yıldır kenti gözleyen, hakkında türlü hikâyeler anlatılan yapı, konuklarına İstanbul’un hem geçmişi hakkında bilgi edinme hem de eşsiz şehir manzarası seyretme ayrıcalığı veriyor.

İsterseniz şimdi gelin tarihçesinden başlayarak asırlar boyunca birçok savaşa, istilaya ve isyana tanıklık etmiş bu muhteşem kuleyi tüm yönleriyle birlikte tanıyalım.

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi ne zaman yapıldı
İstanbul’un simgelerinden Galata Kulesi…

Galata Kulesi kaç yılında yapıldı?” sorusu, kadim yapı hakkında en çok merak edilen konuların başında geliyor. Dolayısıyla ben de bu sorunun cevabından başlayarak kulenin tarihini sizlere anlatmak istiyorum.

Kule, Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında inşa ettirilmiş. Tabii o dönemde yapı, günümüzdeki yerinden biraz uzaktaymış.

Bir fener kulesi olarak denizcilere yol göstermesi amaçlanan yapı, tarih sahnesine ilk çıktığı dönemde tamamen ahşaptanmış. Buna rağmen neredeyse yedi asra yakın süre boyunca ayakta kalıp görevini layıkıyla yerine getirmeyi başarmış.

Ancak 1204’teki Latin istilası, kulenin ilk versiyonunun sonu olmuş. Çünkü IV. Haçlı Seferi için oluşturulan ordunun dönüş yolunda başlattığı yağma sırasında çıkan yangın sonucunda Galata Kulesi geniş çaplı hasar görmüş.

Takvimler 1348 yılını gösterdiğinde Cenevizliler, kuleyi yığma taş tekniği ile bir kez daha inşa etmiş. Zira konumu gereği Galata Kulesi’nin varlığının şehir savunmasını ciddi oranda kolaylaştıracağına inanılıyormuş.

1453’te İstanbul’un Osmanlı hâkimiyetine geçmesiyle birlikte ikonik yapıya savunma ve gözlem dışında da görevler yüklenmiş.

Galata Kulesi, 16. yüzyılda iş gücü olarak kullanılan Hristiyan tersane esirlerinin barındığı bir yere dönüştürülmüş. Aynı dönem içerisinde III. Murat’ın izni doğrultusunda Takiyüddin tarafından bir rasathane kurulmuş. Ancak bu girişim, pozitif bilimlere o dönemki bakış açısı nedeniyle kısa soluklu olmuş.

Galata Kulesi, 17. yüzyıldan itibaren yangın gözlemi ve halkı bu konuda haberdar etmek amacıyla kullanılmaya başlanmış. Hatta 18. yüzyılda gece yarısını olduğunu duyurmak adına Mehteran Ocağı haline getirilen kulenin kendisi bile İstanbul’un meşhur yangınlarından iki defa nasibini almış.

Bir kere de fırtına nedeniyle çatısı devrilen kuleye günümüzdeki görünümünü kazandıran çalışmalarsa 1965-1967 yılları arasında gerçekleştirilmiş.

Galata Kulesi Hakkında Bilgi & Galata Kulesi Özellikleri

İstanbul Galata Kulesi gezisi

İstanbul gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz en güzel seçeneklerden bir olan Galata Kulesi, geçmişte farklı isimlerle anılmış.

Örneğin Bizanslılar kuleye Megalos Pyrgos, yani Büyük Burç ismini vermiş. Cenevizliler, yapıdan bahsederken Christtea Turris (İsa Kulesi) adını kullanmayı tercih etmiş.

Günümüzdeki isminin kökenininse Yunancada “Süt” anlamına gelen “Gala” kelimesinden türetildiği konusunda yaygın bir inanış hâkim.

Bazı kaynaklarda ise yapının asırlardan beri yaygın kullanılan adının Trakya kökenli ya da İtalyanca olabileceğinizden bahsediliyor.

Galata Kulesi Kaç Metre?

Galata Kulesi'nin uzunluğu

Yapı, çatısı ile birlikte 69,90 metrelik yüksekliğe sahip. 9 katlı kulenin yapımında, işlenmemiş moloz kullanılmış.

Duvar kalınlığı 3,75 metre olan Galata’nın, yapılan hesaplamalar sonucunda yaklaşık 10 bin ton ağırlığında olduğu anlaşılmış. Yapının ayrıca iç çapı 8,95, dış çapı ise 16,45 metre olarak ölçülmüş.

Galata Kulesi Terası & Manzara

istanbul Galata Kulesi hakkında bilgiler, manzara resimleri
Galata Kulesi’nden İstanbul manzarası…

Kulenin bir zamanlar gözlem amacıyla kullanılan terası, günümüzde de varlığını korumaya devam ediyor. Bu sayede ziyaretçiler, panoramik İstanbul manzarasının tadını doyasıya çıkarma fırsatı yakalıyor.

Tabii manzarayı keyif alarak seyretmek ve sakin bir atmosferde bol bol fotoğraf çekebilmek için zamanlamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Özellikle havanın iyi olduğu hafta sonlarında, terasa ilgi bir hayli yoğunlaşıyor. Bu bölüm çok geniş olmadığı için de haliyle rahat hareket etmek güçleşiyor. Dolayısıyla terasa çıkış için hafta içini tercih etmek daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor.

Galata Kulesi'nin manzarası fotoğrafları
Galata Kulesi seyir terası…

Terasa çıkıp nefes kesici güzellikteki manzarayı seyredebilmek için asansöre binip ilk yedi katı rahatça aşabilirsiniz. Son iki kata geldiğinizde ise merdivenleri kullanmanız gerekiyor.

Bu arada terasa çıkmaya niyetliyseniz, giyiminize dikkat etmenizi öneririm. Çünkü özellikle akşam saatlerinde teras serin olabiliyor. Kışınsa esen rüzgârın da etkisiyle ortam deyim yerindeyse buz kesiyor.

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi hakkında efsaneler
İstanbul’un simge yapılarından Kız Kulesi ve arka planda gözüken Galata Kulesi…

Asırlardan bu yana İstanbul’u gözlemleyen kudretli Galata Kulesi için zaman içerisinde birçok efsane türetilmiş. Kulaktan kulağa yayılarak çeşitlilik kazanan bu hikâyelerin tamamına yakını aşk temalı.

Hatta birinin kökeni, Roma geleneklerine dayandırılıyor. Denildiğine göre kuleye ilk kez kiminle çıkıldıysa o kişiyle evleniliyormuş.

Ancak kuleye atfedilen efsanelerin en ünlüsünün başrolünde, Kız Kulesi yer alıyor. Bu efsaneye göre Kız Kulesi ile Galata, ilk görüşte birbirlerine aşık olmuş. Ancak arada Boğaz’ın olması, bu ikilinin bir araya gelmesini imkânsız hale getirmiş. Dolayısıyla zarif Kız Kulesi ile kudretli Galata, bir türlü hislerinin karşılıklı olup olmadığını anlayamamış.

İki kadim yapının imdadına ise Hezarfen yetişmiş. Galata Kulesi, Avrupa Yakası’ndan Anadolu’ya doğru süzülmek için üzerine çıktığı sırada Hezarfen Ahmet Çelebi’nin kulağına aşkının adını fısıldamış ve yazdığı şiirleri ona ulaştırmasını istemiş.

Hezarfen de bu isteğe kayıtsız kalamamış ve Salacak sahiline yaklaşırken elinde tuttuğu mektupları Kız Kulesi’ne doğru bırakmış.

Sevgisinin karşılıksız olmadığını anlayan Kız Kulesi, mektupları aldıktan sonra giderek daha da güzelleşmeye başlamış. Ona bakan Galata Kulesi ise aşkının tek taraflı olmadığına kanaat getirmiş.

Galata Kulesi Restaurant & Galata Kulesi Yemek Seçenekleri

Galata Kulesi resturant yemek fiyatları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak çalışmalarını sürdüren Beltur, Galata Kulesi’nin 9. katındaki restoran aracılığıyla ziyaretçilere günün farklı saatlerine yönelik zengin yeme-içme seçenekleri sunuyor. Dolayısıyla bu fırsatları değerlendirerek Galata Kulesi’nde geçireceğiniz zamanı çok daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Akşam yemeği için kuleye gideceklere mutlaka rezervasyon yaptırmalarını öneririm. Rezervasyon için 444 66 44 numaralı telefonu arayarak Beltur’un müşteri hizmetleri ile görüşebilirsiniz.

Galata Kulesi Kahvaltı: Günün ilk öğününü Galata Kulesi’nin enfes atmosferinde tüketmek isteyenlere, serpme kahvaltı seçeneği sunuluyor. Fiks kahvaltı menüsünü damak zevkinize bağlı olarak yumurta çeşitleri ile zenginleştirebilirsiniz. Alternatif olarak tost çeşitleri arasından da seçiminizi yapabilirsiniz.

Galata Kulesi Akşam Yemeği: Romantik bir akşam yemeği deneyimi yaşamak için Galata Kulesi’ni tercih edebilirsiniz. Menüdeki ana yemekler, her damak tadına uyacak tarifler arasından seçilmiş. Üstelik salata, tatlı ve hamur işleri de hem çeşit hem de lezzet açısından hiç fena değil. Ayrıca özel günlerde standart menü yerine özel paketler sunuluyor.

Galata Kulesi Yemek Fiyatları: Galata Kulesi’nde her sabah sunulan serpme kahvaltının fiyatı 38 lira olarak belirlenmiş. Yumurta çeşitlerinin ücretleri 11 ila 13 lira arasındayken tostlar 12 liradan başlıyor.

Ana yemekler için belirlenen ücretlerse 17-31 lira arasında değişkenlik gösteriyor. Kısacası salata, hamur işi ve tatlıyı da işin içine katınca Galata Kulesi’nde 100, en fazla 150 liraya çift kişilik akşam yemeği deneyimi yaşanabiliyor.

Galata Kulesi Restaurant Menü: Detaylıca fikir sahibi olabilmeniz açısından bu içeriği oluşturduğum tarihteki menüyü burada sizlerle paylaşıyorum. Ancak Galata Kulesi güncel yemek fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz şu adrese göz atabilirsiniz: beltur.istanbul/tr/mekan/galata-kulesi

Galata Kulesi Flyride

flyride Galata Kulesi

2016 yılından itibaren Galata Kulesi’ni ziyaret eden tarihe meraklı gezginlere, Flyride deneyimi yaşama fırsatı veriliyor. Kulenin terasını ziyaret ettikten sonra eğer bütçe ve zaman kısıtlamanız yoksa mutlaka Flyride’ı deneyimlemenizi tavsiye ederim. Flyride biletleri, kulenin girişinde satışa sunuluyor.

Flyride için kulenin ikinci katında ayrı bir bölüm oluşturulmuş. Dört boyutlu simülasyon odasında gerçekleşen sanal helikopter turu Galata Kulesi’nden başlıyor.

Tur, yapının teras katından görülebilen tüm tarih yapıları ve semtleri içeriyor. Simülasyonun gerçekçilik seviyesi oldukça iyi ayarlanmış. Bu sayede bir helikopterde olduğunuz ve İstanbul’u turladığınız hissini derinden yaşayabilirsiniz.

Flyride gösterimi, 10.00-22.00 saatleri arasında 20 dakikada bir gerçekleştiriliyor.

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

istanbul galata kulesi nerede, nasıl gidirili
Galata Kulesi harita konumu. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Ziyaretçilerine Haliç’in ve İstanbul Boğazı’nın panoramik manzarasını sunan tarihi yapı, Karaköy’ün üst kısmında yer alıyor.

Eğlence mekânlarının bulunduğu İstiklal Caddesi ile mimari açıdan birbirinden güzel binalara ev sahipliği yapan Bankalar Caddesi yakınındaki kulenin merkezi sayılabilecek konumu, ulaşımı oldukça kolay hale getiriyor.

Kulenin bulunduğu bölgeye İstiklal Caddesi üzerinden yürüyerek gitmek isterseniz, Tünel’den önceki sokaktan sola dönüp aşağı doğru giden yolu takip etmeniz yeterli.

Eminönü tarafından Galata’ya ulaşmak isteyenlerinse keyifli saatler geçirmek için biraz efor sarf edip, yokuşu tırmanmayı göze almaları gerekiyor. Bu rotada hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkânlar bulunuyor.

Kuleye trafik sorunu yaşamadan ulaşmanıza imkân sağlayacak tek yöntem, metroyu kullanmak. Metronun Şişhane Durağı’nda indikten sonra yapıya gitmek için Refik Saydam Caddesi yönünden çıkıp, yaklaşık 300 metrelik kısa bir yürüyüş yapmalısınız. Özellikle akşam saatlerinde bu yolda adımlarınızı atarken, kulenin enfes manzarasını izleme şansı yakalayabilirsiniz.

Bölgede çok sayıda otopark bulunuyor. Bu yüzden park sorunu endişesi yaşamadan kendi aracınızla da kuleye ulaşabilirsiniz. Tarlabaşı-Taksim istikameti Galata’ya özel araçları ile gitmek isteyenlerin izlemeleri gereken rota.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi bilet fiyatları

Öğrenciler için 2020 Galata Kulesi giriş ücreti, 7,5 lira olarak belirlenmiş. Yetişkinler içinse kişi başı 15 TL talep ediliyor. 0-4 yaş arasındaki bireyler kuleye ücretsiz giriş yapabiliyor. Tarihi yapı, Müzekart kapsamı dışında tutuluyor.

Kuleyi ziyaret etmek isteyen yabancı uyruklu gezginler için farklı fiyat tarifesi uygulanıyor. Bu tarifeye göre yaş farkı gözetmeksizin her birey 25 TL karşılığında kuleyi gezebiliyor.

Flyride gösterimine katılmak isterseniz bu fiyatlara ek olarak kişi başı 13 TL ek ödeme yapmanız gerekiyor.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi açılış saatleri

Galata Kulesi, her sabah 09.00’da ziyarete açılıyor. Kapanış saati ise 20.30 olarak belirlenmiş. Tabii restoran için rezervasyon yaptırdıysanız, Galata Kulesi’nin keyfini 22.00’a kadar yaşayabilirsiniz.

Kulenin restoran bölümünde kahvaltı sunumu 13.00’a kadar sürüyor. Akşam yemeği servisi ise 20.00’da başlıyor.

Resmi tatillerde, hafta sonlarında ve dini bayramlarda Galata Kulesi’nin önünde uzun kuyruklar oluşabiliyor. Dolayısıyla bu tarihlerde, daha esnek zaman planlaması yapmak gerekiyor.

İstanbul tatiliniz sırasında benzer deneyimler yaşamak adına şu içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

11 thoughts on “Galata Kulesi (Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri, Ulaşım…)”

 1. Vay be neredeyse 70 mt.
  Ümit yaşar oğuzcan ünlü şair’ in Oğlu. Buradan aşağı atarak kendini intihar etmiş 73 de.vedat oğuzcan
  Bilgiyi paylaşayım.

 2. Şahane bir mekân tarih kokuyor resmen girebilmek için yaklaşık 40 dk. bekledik ama beklemeye değer emin olun eylül ayı başında gitmiştim yabancı turist çok fazlaydı belki kış aylarında daha azdır diye düşünüyorum

 3. Çok fazla sıra var ve içi ve dışı aşırı derecede kalabalık gitmek isterseniz ya sabah gidin ya da akşam kapanmadan 1 saat önce gitmenizi tavsiye ederim

 4. PEki hangi saatler daha boş olur ki ve restoranta rezerve yaptığında Galata kulesinin balkon kısmına çıkabiliyor musun

   1. Evet çıkılabiliyor yalnız çok dar bir balkonu olduğu ve çok kalabalık olduğu için sağ tarafa doğru tek yön ilerliyorsunuz

 5. İstanbul kanatlarının altında filmini izlemiştim.hezarfen AHMET ÇELEBİ yi hissetmiş tüm film boyunca galatayı merak etmiştim.şimdi canlı canlı görmüş olmanın heyecanıyla ,tarihi koklayarak bu yazıyı yazıyorum.

 6. Galata Kulesi İstanbul’un tarihi yerleri arasında en önemli yere sahip olanların başında gelir… Hem manzarası hem de tarih kokusuyla vazgeçilmez bir yerdir. Bu güzel yazınız için teşekkürler.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top