Galata Kulesi İstanbul
Galata Kulesi

Otel fiyatlarını incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Galata Kulesi, İstanbul’un simge yapılarından olan ünlü kuledir. MS 6. yüzyılda inşa edilen kule, ilk olarak fener kulesi olarak yapılmış, sonrasında farklı amaçlara hizmet etmiştir. Tarihi boyunca zindan, yangın gözetleme, rasathane gibi işlevlere sahip olmuştur.

Galata Kulesi 70 metre uzunluğunda, 9 metre iç, 14 metre dış çaplıdır. Yapının ağırlığı 10 ton olarak tahmin edilmektedir. Haçlı Seferleri sırasında büyük oranda zarar gören kule, Cenevizliler tarafından “İsa Kulesi” adı ile tekrar inşa edilmiştir. Yapısı gereği bir kale kadar sağlam olduğu düşünülmektedir. Kule, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemelerini yaptığı yer olarak da bilinmektedir.

İstanbul gezilecek yerlerin olmazsa olmazı olan kule, 1967 yılından beri turistik amaçlarla kullanılmaktadır. İstiklal Caddesi’nde yürürken kuleyi kaçırma ihtimaliniz yoktur. Galata Kulesi ve çevresi her zaman kalabalıktır. Etrafta oturup dinlenebileceğiniz ve bir şeyler yeyip içebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Ayrıca kule etrafındaki küçük dükkanlarda orijinal ürünler bulmanız mümkündür. Kuleye asansör ile çıkabilirsiniz. Üst katında küçük bir kafe ve restoran da bulunmaktadır. Kulenin dış balkon kısmında yürünecek alan oldukça dar olduğu ve kule her zaman kalabalık olduğu için balkonda tek yön işaretlerini görünce şaşırmamalısınız.

Galata Kulesi tarihi
Galata Kulesi, İstanbul

Galata Kulesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Bereketzade Mah., Galata Kulesi, 34200 Beyoğlu İstanbul
  • Ulaşım: İstiklal Caddesi’nden buraya yürüyerek ulaşabilirsiniz. Tünel’den önceki sokaktan sola dönüp aşağı doğru yürüyebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – 19:00 arasında açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Yerli turist için giriş bedeli 6.5, yabancı turist için 13 Lira’dır.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

1 Yorum

  1. Galata Kulesi İstanbul’un tarihi yerleri arasında en önemli yere sahip olanların başında gelir… Hem manzarası hem de tarih kokusuyla vazgeçilmez bir yerdir. Bu güzel yazınız için teşekkürler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın