Galata Kulesi tarihi

İstanbul dendiğinde akla ilk gelen yapılardan birisi olan Galata Kulesi, dünyanın en eski kuleleri arasında sayılıyor. Heybetli yapısıyla yüzlerce yıldır kenti gözleyen, hakkında türlü hikâyeler anlatılan yapı, konuklarına İstanbul’un hem geçmişi hakkında bilgi edinme hem de eşsiz manzarasını seyretme ayrıcalığı veriyor.

Galata Kulesi Hakkında Bilgi

İstanbul gezilecek yerler listesinin olmazsa olmazı tarihi yapı, 69,90 metre yüksekliğe sahip. Duvarlarının kalınlığı 3,75 metre olan kulenin iç çapı 8,95, dış çapı ise 16,45 metre. Gövdesi işlenmemiş moloz kullanılarak inşa edilen yapının ağırlığının yaklaşık 10 bin ton olduğu düşünülüyor.

Galata Kulesi görülecek yerler

Bizanslılar’ın Megalos Pyrgos (Büyük Burç), Cenevizliler’in Christtea Turris (İsa Kulesi) dedikleri kulenin adının Yunanca’da “süt” anlamına gelen “gala” kelimesinden türetildiğine inanılıyor. Yapıya adını veren kelimenin Trakya kökenli ya da İtalyanca olabileceğine dair görüşler de bulunuyor.

Tıpkı Yerebatan Sarnıcı ve Kız Kulesi gibi Galata için de İstanbul halkı efsaneler türetmiş. Zaman içerisinde geniş kitlelere yayılarak yapıya olan ilginin artmasını sağlayan bu şehir efsanelerinin ilki, evlilik üzerine. Eskiden halk arasında, kuleye ilk kez çıktığınızda yanınızdaki sevdiğiniz kişiyse o kişi ile mutlaka evleneceğinize inanılıyormuş.

Bir başka efsanede Galata ile Kız Kulesi arasındaki aşk hikâyesi anlatılıyor. Efsaneye göre denizin ortasında yalnızlıktan sıkılan zarafetli Kız Kulesi, kente baktığında yakışıklı Galata’yı fark eder ve ona tutulur.

O günden sonra iki kulenin giderek artan aşkının elçiliğini yapmaksa Hezarfen Ahmet Çelebi’ye düşer. Atlayacağı gün geldiğinde üzerine çıkan Hezarfen Ahmet Çelebi’ye Galata, uzaktaki aşkının adını fısıldar ve atladıktan sonra ona doğru uçup, yazdığı şiirleri aktarmasını ister.

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi gezisi

Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camii ile birlikte İstanbul’un en çok ilgi çeken yapılarının başında gelen Galata Kulesi, ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından inşa ettirilmiş.

528 yılında tamamlandığında ahşap yapıdan fener kulesi olarak istifade edilmiş. Ancak bölgede meydana gelen yangın felaketi yapıyı tamamen kullanılamaz hale getirmiş.

Takvimler 1348 yılını gösterdiğinde ise Cenevizliler kuleyi yığma taş kullanarak tekrardan inşa etmişler. Uzun süre savunma için kullanılan ikonik yapı, kent 1453’te Osmanlı hâkimiyetine geçtikten sonra farklı amaçlarla hizmet vermeye başlamış.

Galata, 16. yüzyılda tersane esirlerinin barınağıyken 18. yüzyılda gece yarısını haber vermesi için Mehteran Ocağı’na dönüştürülmüş.

1874 yılından itibaren kentte çıkan yangınları haber vermek için kullanılmaya başlanan kule, Osmanlı egemenliğinde geçirdiği dönem boyunca periyodik olarak onarılmış.

Yapıya verilen bu önemin kaynağını, konumu nedeniyle kentin tamamını gözlemleme şansı tanımasının payı büyük. Galata Kulesi’ne günümüzdeki görünümünü kazandıran çalışmalar, II. Mahmut döneminde gerçekleştirilmiş.

Çevresi daima kalabalık olan yapı, turizme 1967 yılında kazandırılmış. Yerli ve yabancı gezginlerin uğrak noktası olan kulenin çevresinde bu tarihten itibaren çok sayıda alışveriş ve yeme-içme mekânı açılmış.

Galata Kulesi Restoran

Galata Kulesi'nde yeme içme

İstanbul kent manzarasını izlemek veya tarih bilgilerinizi artırmak dışında yapıyı sevdiklerinizle keyifli bir akşam yemeği tüketmek için de ziyaret edebilirsiniz. Yapının asansörle çıkılan 9. katındaki restoranda menü, Osmanlı ve Türk mutfağının eşsiz lezzetlerinden oluşuyor.

Yerli ve yabancı turistlerin zaman zaman yoğun ilgi göstermeleri, restoranda istenildiği anda boş masa bulunması ihtimalini düşürüyor. Bu durumdan etkilenmemek için restoranın işletmecisi olan Beltur’un çağrı merkezinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kuruluş olan Beltur’un konu hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz müşteri hizmetleri numarası 444 66 44.

Galata Kulesi nerede ve nasıl gidilir?

Galata Kulesi nerede ve nasıl gidilir

Ziyaretçilerine Haliç’in ve İstanbul Boğazı’nın panoramik manzarasını sunan tarihi yapı, Karaköy’ün üst kısmında yer alıyor.

Eğlence mekânlarının bulunduğu İstiklal ile mimari açıdan birbirinden güzel binalara ev sahipliği yapan Bankalar caddeleri yakınındaki kulenin merkezi sayılabilecek konumu, ulaşımı oldukça kolay hale getiriyor.

Kulenin bulunduğu bölgeye İstiklal Caddesi üzerinden yürüyerek gitmek isterseniz, Tünel’den önceki sokaktan sola dönüp aşağı doğru giden yolu takip etmeniz yeterli.

Eminönü tarafından Galata’ya ulaşmak isteyenlerinse keyifli saatler geçirmek için biraz efor sarf edip, yokuşu tırmanmayı göze almaları gerekiyor. Bu rotada hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkânlar bulunuyor.

Galata Kulesi gezisi

Kuleye trafik sorunu yaşamadan ulaşmanıza imkân sağlayacak tek yöntem, metroyu kullanmak. Metronun Şişhane Durağı’nda indikten sonra yapıya gitmek için Refik Saydam Caddesi yönünden çıkıp, yaklaşık 300 metrelik kısa bir yürüyüş yapmalısınız. Özellikle akşam saatlerinde bu yolda adımlarınızı atarken, kulenin enfes manzarasını izleme şansı yakalayabilirsiniz.

Bölgede çok sayıda otopark bulunuyor. Bu yüzden park sorunu endişesi yaşamadan kendi aracınızla da kuleye ulaşabilirsiniz. Tarlabaşı-Taksim istikameti Galata’ya özel araçları ile gitmek isteyenlerin izlemeleri gereken rota.

Galata Kulesi Giriş Ücreti 2018

Galata Kulesi'den İstanbul manzarası
Galata Kulesi’nin en üstünden İstanbul manzarası…

Ben kuleyi ziyaret ettiğimde kuleye girmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından 7,5, yabancı uyruklu ziyaretçilerden ise 15 Türk Lirası ücret talep ediliyordu.

0-4 yaş arası çocuklar için ailelerin ücret ödemesi gerekmiyordu. Galata Kulesi, tıpkı Dolmabahçe Sarayı gibi Müzekart uygulamasının geçerli olmadığı bir mekân.

Galata Kulesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Galata Kulesi gece fotoğrafı

Kuleye haftanın her günü ziyaretçi kabul ediliyor. Sabah saat 09.00’dan itibaren ziyaret edilebilen tarihi yapı akşam 19.00’a kadar açık tutuluyor. Keyifli bir akşam yemeği yiyebileceğiniz restoran ise kulenin kapanışının ardından saat 20.00’da hizmet vermeye başlıyor.

Ziyaretiniz sırasında yoğunluğun özellikle iyi havalarda arttığı seyir terasına çıktığınızda tek yön tabelalarına bakarak hareket etmeyi sakın unutmayın.

Galata Kulesi Video

10 Yorum

  1. Vay be neredeyse 70 mt.
    Ümit yaşar oğuzcan ünlü şair’ in Oğlu. Buradan aşağı atarak kendini intihar etmiş 73 de.vedat oğuzcan
    Bilgiyi paylaşayım.

  2. Şahane bir mekân tarih kokuyor resmen girebilmek için yaklaşık 40 dk. bekledik ama beklemeye değer emin olun eylül ayı başında gitmiştim yabancı turist çok fazlaydı belki kış aylarında daha azdır diye düşünüyorum

  3. Çok fazla sıra var ve içi ve dışı aşırı derecede kalabalık gitmek isterseniz ya sabah gidin ya da akşam kapanmadan 1 saat önce gitmenizi tavsiye ederim

  4. PEki hangi saatler daha boş olur ki ve restoranta rezerve yaptığında Galata kulesinin balkon kısmına çıkabiliyor musun

  5. İstanbul kanatlarının altında filmini izlemiştim.hezarfen AHMET ÇELEBİ yi hissetmiş tüm film boyunca galatayı merak etmiştim.şimdi canlı canlı görmüş olmanın heyecanıyla ,tarihi koklayarak bu yazıyı yazıyorum.

  6. Galata Kulesi İstanbul’un tarihi yerleri arasında en önemli yere sahip olanların başında gelir… Hem manzarası hem de tarih kokusuyla vazgeçilmez bir yerdir. Bu güzel yazınız için teşekkürler.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın