Galata Mevlevihanesi fotoğrafları

Galata Mevlevihanesi ya da diğer adıyla Kulekapı Mevlevihanesi, Beyoğlu, İstanbul’da bulunan eski bir mevlevihanedir. Peki “mevlevihane” ne demektir? Mevlevihane, Mevlana Celaleddin Rumi adına kurulan Mevlevilik tarikatının ibadet ettikleri ve yaşadıkları yerdir.

Türkiye’de en önemli mevlevihanenin Konya’daki olduğu düşünülse de Ankara, Antalya, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Manisa, Kayseri, Karaman, Kastamonu, Kilis, Kütahya, Muğla, Niğde, Şanlıurfa ve Tokat gibi birçok yerde Mevlevihane bulunmaktadır. Bunlardan bazıları müzeye dönüştürülmüştür, bazıları cami olarak kullanılmaktadır, bazıları ise hala mevlevihane görevindedir.

Galata Mevlevihanesi Hakkında Bilgiler

İstanbul tarih, mimari, doğal güzellikler, sanat, din gibi birçok farklı unsuru bir arada barındıran bir yerdir. Galata Mevlevihanesi de bu zengin şehrin önemli öğelerinden biridir.

Taksim’den Galata yönüne giderken solda kalan yapı, 15. yüzyılda yapılmıştır ve civarda günümüze kadar ulaşan Osmanlı eserlerinin en önemlilerindendir. İstanbul’un ilk mevlevihanesi olan Galata, tarihi boyunca birkaç kez onarım geçirmiştir ve son şeklini 19. yüzyılın sonunda almıştır.

1925 yılında tekkelerin kapatılması kanunu ile Mevlevihane işlevini kaybedip bir süre semahane ve ilk mektep olarak kullanılmıştır. 1946 yılında ise müze olmasına karar verilmiştir. Günümüzdeki mevlevihane müzesi haline 2010 yılında kavuşmuştur.

Galata Mevlevihanesi istanbul adresi

Galata Mevlevihanesi Müzesi bahçe kapısından girdikten sonra buranın atmosferinin dış dünyadan farklı olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

Semazenlerin gösteri alanı, dervişlerin çile doldurdukları karanlık oda, mevlevilik ve sanatın iç içe olduğunu gösteren ebru, katı, hat sanatlarının gerçekleştirildiği bölümler, dervişlerin kıyafetlerinin ve her bir öğesinin farklı anlam taşıdığını gösteren kısım, Mevlana’nın eserlerinin orijinallerinin sergilendiği bölümler sizi bu dünyadan ve günümüzden alıp o günlerin mistik ortamına götürür.

Mevlana ve öğretilerine ilgi duyuyorsanız ülkemizin hemen her köşesinde yer alan mevlevihaneleri, yolunuz İstanbul’a düşerse de Galata Mevlevihanesi’ni mutlaka İstanbul gezilecek yerler listenize eklemelisiniz.

Galata Mevlevihanesi istanbul hakkında bilgiler

Galata Mevlevihanesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: ŞahkuluMh.Galip Dede Caddesi No : 15 Tünel Beyoğlu, 34420 İstanbul
  • Nasıl gidilir: Şişhane metro istasyonundan buraya yürüyebilirsiniz. Müze, Taksim Meydanı’ndan ya da Galata Kulesi’nden de kolaylıkla yürüme mesafesindedir.
  • Ziyaret gün ve saatleri: Müze, Pazatesi günleri hariç her gün 15 Nisan – 1 Kasım arasında 09:00 – 19:00, 1 Kasım – 15 Nisan arasında ise 09:00 – 16:30 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş ücreti: Giriş ücreti 10 Lira’dır.
  • Web Sitesi: http://www.galatamevlevihanesimuzesi.gov.tr/
Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın