Galleria Borghese Roma

Galleria Borghese, Roma’nın en güzel sanat galerilerinden biridir. Bu güzel sanat galerisinin bulunduğu Villa Borghese, Papa V. Paul’un yeğeni olan Kardinal Scipione Borghese’ye (1577-1633) ait olan sanat eserlerini sergilemek için ortaya çıkmıştır. Scipione, villasında amcasının hediye ettiği koleksiyonunun yanı sıra genç Bernini’nin heykellerini de sergilemiştir. Müze iki bölüme ayrılmıştır, bu bölümler; zemin kattaki heykel koleksiyonu (Museo Borghese) ile üst kattaki resim galerisidir (Galleria Borghese).

Dünyanın en güzel küçük galerilerinden olan Borghese’de Bernini’nin mükemmel heykelleri ile Caravaggio’nun resimleri, genellikle Klasik, Rönesans ve Neo Klasik dönem eserlerle aynı odada sergilenmektedir. Hades ve Persephone (Bernini), Apollon ve Daphne (Bernini), Davut (Bernini), Yılanlı Madonna (Caravaggio) ve Pauline Bonaparte (Canova) burada yer alan önemli eserlerden bir kaçıdır.

Camillo Borghese, Pauline Bonaparte ile evlendiğinde, geniş heykel koleksiyonunu 1809 yılında kayınbiraderi Napolyon’a bırakmıştı. Bu nedenle, bu eserler bugün Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Galleria Borghese interiror
Galleria Borghese, Roma

Roma gezilecek yerler listesindeki önemli sanat galerilerinden olan Galleria Borghese’i gezebilmeniz için rezervasyon yaptırmanız gereklidir. Biletler zaman sınırlamalıdır ve yoğun talepten dolayı biletinizi önceden ayırtmanız tavsiye edilmektedir.

Galleria Borghese dışında Roma’nın en güzel parklarından olan Villa Borghese ve dikkat çekici Pincio bahçelerini gezerek şehrin boğucu ortamından biraz olsun uzaklaşabilirsiniz.

Galleria Borghese Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Villa Borghese, Via Pinciana, Roma
  • Ulaşım: 52, 53, 116 ve 910 numaralı otobüsler ile ya da “Flamino”, “Spagna” ve “Barberini” metro duraklarından birinde inerek galeriye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 09.00-19.00, Giriş Ücreti 8,5€. Resmi tatillerde kapalıdır. Hafta sonu yoğun olabilir, rezervasyon yaptırmanız tavsiye edilir.
  • Web: www.galleriaborghese.it
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın