Galleria Nazionale d'Arte Antica Palazzo Corsini
Ulusal Tarihi Sanat Galerisi, Palazzo Corsini

Galleria Nazionale d’Arte Antica, Roma’nın ünlü sanat galerilerinden biri olup Palazzo Barberini ve Palazzo Corsini adındaki şehrin iki farklı binasında yer almaktadır.

Palazzo Barberini’de yer alan ve göz alıcı tavan resimlerini Pietro da Cortona’nın yaptığı Grande Salone, Filippo Lippi, El Greco, Holbein ve Caravaggio gibi büyük ustaların eserleriyle dikkat çeker. Palazzo Corsini ise Fra Angelico’nun triptiğinin yanı sıra, Rubens, Van Dyck ile Caravaggio’nun resimleri görülebilir. Eğer Roma gezinizde kısıtlı zamanınız varsa Palazzo Barberini’yi gezebilirsiniz.

Palazzo Barberini

Saray, Maffeo Barberini’nin 1624 yılında papalık seçimini kazanması ile birlikte güç kazanan Barberini Ailesi tarafından 1624-1633 yılları arasında yaptırılmıştır. Palazzo Berberini, 1949 yılından beri Ulusal Tarihi Sanat Galerisi’ne ev sahipliği yapmaktadır. Sarayda yer alan sanat koleksiyonlarının sayısı 1700’ü aşmaktadır. Sergilenen en ünlü eserler arasında Filippo Lippi’nin “Madonna ve Çocuk” resmi Giulio Romano tarafından resmedilen “La Fornaria” ve Caravaggio’nun eseri “Yudit ve Holofernes” yer almaktadır.

  • Adres: Palazzo Barberini, Via delle Quattro Fontane 13, Roma
  • Otobüs: 52, 61, 95, 116, 492 ve 590 numaralı otobüsler ile ya da “Barberini” metro durağında inerek Palazzo Barberini’ye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Perşembe ve Pazar 09.00-19.00, Cuma-Cumartesi 09.00-22.00. Resmi tatillerde kapalıdır. Giriş ücretlidir.
  • Web: galleriaborghese.it
Galleria Nazionale d'Arte Antica Palazzo Barberini
Ulusal Tarihi Sanat Galerisi

Palazzo Corsini

1510-12 yılları arasında Kardinal Domenico Riario için yaptırılan saray, Bramante, Michelangelo, Erasmus ve 1689 yılında burada ölen İsveç Kraliçesi Christina gibi ayrıcalıklı konuklarıyla ünlüdür. Günümüzde Ulusal Tarihi Sanat Galerisi’ne ev sahipliği yapan Palazzo Corsinini’nin koleksiyonunda 17. ve 18. yüzyıl yerel İtalyan yapıtları ile Rubens, Van Dyck, Murillo, Caravaggio ve Guido Reni gibi ustaların resimleri sergilenir.

  • Adres: Via della Lungara 10, Roma
  • Otobüs: 23 ve 280 numaralı otobüsleri ile ya da “Barberini” metro durağında inerek Palazzo Corsini’ye ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Salı-Pazar 08.30-13.00, Resmi tatillerde kapalıdır.
  • Web: galleriaborghese.it
Galleria Nazionale d'Arte Antica Palazzo Corsini
Ulusal Tarihi Sanat Galerisi, Palazzo Corsini
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın