Singapur turu supertrees

Singapur’daki Yemyeşil Cennet: Gardens By The Bay

Singapur‘un bahçe içindeki şehir vizyonunun en son ve en büyüleyici örneği Gardens By The Bay devasa boyutlarda, içerisinde dünyanın her yerinden ve farklı iklimlerden bitki ve ağaçlar bulunan, hem yatay hem de dikey bahçelere sahip fütüristik bir bahçe. Hatta aslında “bahçeler kompleksi“. Singapur Marina’da yer alan modern bahçe bugün şehirdeki turistik yerlerin de başında geliyor.

Singapur gezilecek yerler Gardens By The Bay

Aslında Gardens By The Bay’i Singapur’a dair çeşitli fotoğraflara görmüşsünüzdür. Hani şu devasa çiçekler gibi görünen yapıların olduğu fotoğraflar…

İşte onlar aslında çelikten yapılma ve her bir katında farklı bitkilerin olduğu devasa dikey bahçeler. Öte yandan, Gardens By The Bay sadece bu dev ağaçlardan ibaret değil. Eğer yakınlarda Singapur’a gidecekseniz ve burayı da gezmek istiyorsanız yazının devamını mutlaka okuyun. Gardens By The Bay içerisinde neler var, siz hangilerini mutlaka görmek istersiniz, fiyatları, giriş saatleri neler hepsi burada.

Gardens By The Bay Tarihçesi

Singapur yapay ormanlar

Zaten çok yeni bir yapı olduğu için bu eşsiz, nefes kesici bahçenin uzun uzadıya tarihinden bahsetmeyeceğim.

Böyle fütüristik ve dev bir bahçe yapılmasına Singapur Hukümeti’nin 2005 yılında karar vermesiyle başlıyor her şey. 2006 yılında bahçe için bir mimari proje yarışması düzenleniyor ve kazanan İngiliz firma yine İngiliz ve Singapur’lu başka firmalarla konsorsiyum kurarak yapı yaklaşık 5 yıl gibi bir sürede tamamlanıyor.

2011 yılından itibaren bölüm bölüm ziyarete açılan Gardens By The Bay sonunda Singapur’u ziyaret eden her turistin mutlaka uğradığı bir yer olarak Singapur Gezilecek Yerler listesindeki yerini alıyor.

Gardens By The Bay Gezilecek Yerler

Gardens By The Bay Singapur bilgiler

İçerisinde farklı iklimlerin canlandırıldığı seralar, yapay dağ ve şelaleler, göller, restoran ve cafeler gibi çeşitli atraksiyonların yer aldığı Gardens By The Bay 101 hektar (yani 1000 dönüm) alana kurulmuş. Haliyle her noktasını gezmek ve durup tadını da çıkarmak isterseniz bir gününüzü buna ayırmalısınız.

Zamanı kısıtlı olanların bir ön eleme yapması içinse, ben aşağıda Gardens By The Bay içerisindeki bölümler ve atraksiyonlardan kısaca bahsedeyim. Yazıda bahsettiğim yerlerin kompleks içerisindeki konumunu ise şu linkte görebilirsiniz.

1. Bay Central Garden

150 dönümlük alanıyla bahçelerden en küçüğü olan Bay Central Garden aslında Bay East ve By South bahçelerini birbirine bağlayan bir konumda. En önemli özelliği yürüyüş parkurlarından enfes bir Singapur manzarası seyretmek olan Bay Central Garden yapım çalışmaları hala devam eden bölümlerden de biri.

2. Bay East Garden

320 dönümlük Bay East Garden tropikal yaprak şeklinde dizayn edilmiş onlarca bahçeden oluşuyor. Her bir bahçede farklı coğrafyalara ait bitkiler ve ağaçlar görmenin mümkün olduğu Bay East Garden da yapımı hala devam eden, yeni atraksiyonlar eklenen bölümlerden.

3. Bay South Garden

South Garden Gardens By The Bay

540 dönüm alana yayılmış olan Bay South Garden buradaki en büyük, ve şüphesiz en ilginç atraksiyonların yer aldığı bahçe. Orkide formunda tasarlanmış bahçede buranın en ünlü iki serası ve yazının başında bahsettiğim çelikten yapılma dev ağaçlar yer alıyor.

4. Cloud Forest Serası

Gardens By The Bay Cloud Forest

8 dönümlük bir alana kurulu olan Cloud Forest Serası içerisinde tropikal iklim koşullarının yaratıldığı bir sera. Haliyle burada görecekleriniz de tropik iklimlerde ve 1000 metreden yükseklerde yetişen ağaçlar ve bitkiler.

Bu serada ayrıca 42 metre yüksekliğinde bir Cloud Mountain var ki bu tepeden akadan şelale de dünyanın en büyük iç mekan şelalesi ünvanını elinde bulunduruyor.

5. Flower Dome Serası

Gardens By The Bay Flower Dome

Destek kolonları kullanılmadan yapılan dünyanın en büyük cam yapısı Flower Dome Serası‘nda daha kuru bir iklim var. Akdeniz ve benzeri iklimlere özgü bitkilerin, ağaçların yer aldığı 7 farklı bahçe içeren bu sera 120 dönüm alana sahip. Bu serada ayrıca Pollen isimli bir Akdeniz restoranı da mevcut.

6. Supertree (Dev Çelik Ağaçlar)

Supertrees garden by the bay singapur

Bence Gardens By The Bay içerisindeki en sıradışı, en ilginç bölüm bu dev çelik ağaçlardan yapılmış dikey bahçeler. Tüm kompleks içerisinde 25 ila 50 kat arasında değişik yüksekliklerde toplam 18 ağaç mevcut. Ve bu ağaçlardan üç tanesi bir köprü (Skyway) ile birbirine bağlı. Köprüde yürüyerek tüm Gardens By The Bay’i yukarıdan seyretmek de benzersiz bir deneyim.

Bu dev ağaçların görsel bir şölen yaratmasının yanı sıra bahçedeki diğer bitkilere gölgelik alan yaratması, güneş ışınlarını absorbe ederek fotosenteze yardımcı olmaları ve yağmur suyunu toplayarak sürdürülebilir su kaynağı yaratması gibi fonksiyonları da var ki bunlara Süper Ağaçlar denmesinin en önemli sebebi de bunlar aslında.

Ağaçların geceleri ışıklandırılmasıyla yaratılan görsel şölen de seyretmesi son derece zevkli bir başka aktivite. Bu arada süper ağaçlardan bir tanesinin en tepesinde, muhteşem bir manzarası olan Supertree isimli restoran da mevcut.

7. Heritage Gardens

Singapur’un farklı etnik kökenlerden gelen geçmişine ve birliğine vurgu yapan Heritage Gardens ülkeyi oluşturan Hint, Çinli ve Malay Etnik gruplarına ithafen Indian Garden, Chinese Garden ve Malay Garden Bahçeleri ile bir zamanların baharat yoluna vurgu yapan ve tarihte ticareti çok yapılan kahve, kakao, karanfil gibi bitkilerin yer aldığı Colonial Garden Bahçeleri‘nden oluşuyor.

8. Dragonfly ve Kingfisher Gölleri

Singapur seyahati Dragonfly

Gardens By The Bay’e MRT Trenleri ile geldiğinizde sizi karşılayacak olan Dragonfly ve Kingfisher Gölleri çevresindeki bitki örtüsü, göldeki hayvanlar, etrafındaki kuşlar ve böceklerle doğal koşullar yaratılmış göllerden. Bu bölgede keyifli bir yürüyüş ise mutlaka önerdiğim aktivitelerden.

Gardens By The Bay’deki en çok ziyaret edilen noktalardan bahsettim ama komplekste bahçe ve atraksiyon bol. Bitkiler Dünyası (World of Plants), Çocuk Bahçesi, kaya heykellerle bezenmiş Kanyon, çeşitli restoran, pastane ve cafeler de burada görebilecekleriniz arasında yer alıyor.

Gardens By The Bay Nerede ve Nasıl Gidilir?

Singapur gezilecek yerler Gardens By The Bay konumu

18 Marina Gardens Drive, Singapore 018953 adresinde, Marina Bay Sands Oteli’nin hemen arkasında yer alan Gardens By The Bay Bahçeleri’ne eğer taksi veya özel araçla gitmiyorsanız en rahat ulaşım yolu MRT trenleri. Bunun için de trenden Bayfront İstasyonu‘nda inmeniz ve Gardens By The Bay tabelalarını takip etmeniz yeterli.

Gardens By The Bay Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücretleri

Gardens By The Bay ziyaret gün ve saatleri

Her gün sabah 05:00, gece 02:00 arası açık olan Gardens By The Bay’in büyük kısmına giriş ücretsiz. Sadece Flower Dome ve Cloud Forest yetişkinler için 20 USD, 3–12 yaş arası çocuklar için de indirimli.

Süper Ağaçlar Bölümü’ne giriş de ücretsiz ancak ağaçlar arasındaki Skyway Köprüsü’ne ayrıca bir ücret ödeniyor.

 

Gardens By The Bay’den lafı çok da uzatmadan bahsetmeye çalıştım. Umarım ziyaret planlamanıza yardımcı olur. Bu arada Singapur’da konaklama alternatifleri ile ilgili bilgi almak isterseniz Singapur’da Nerede Kalınır yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top