Gençlik Parkı, Ankara

Gençlik Parkı, Ankara‘nın en ünlü parklarından biridir. Cumhuriyet’in ilk yıllarında 28 hektarlık bir arazi bu park için ayrılmıştır. 1936 yılında yapımına başlanan parkın inşası tam yedi yıl sürmüş ve park 19 Mayıs 1943 tarihinde açılıp halkın hizmetine sunulmuştur.

Park ilk açıldığı zamanlar çocuk bahçesi, açık hava tiyatrosu ve yüzme havuzu olan parkta iç Anadolu iklimine uyum sağlayabilecek kuşların yaşaması için bir bahçe de bulunuyordu. Bunun yanı sıra bir de gezi yolu bulunuyordu. Bu gezi yolunda atlı gezintiye çıkılabiliyordu. Bugün parkın siması oldukça gelişmiş ve renklenmiş durumdadır. Park içinde ilk değişme 1951 yılında olmuştur. O yıl gösteri için şehre gelen İtalyan Oyun Parkı’nın gösterisinden sonra oyun parkının bir benzeri olan lunapark yaptırılmıştır. Park en büyük değişimi 2007 ve 2009 yılları arasında yaşamıştır. Parkı geliştirmeyi amaçlayan düzenlemelerle doğal alanın içinde bulunan pek çok şey yenilenmiştir.

Eğer Ankara gezisi boyunca biraz soluklanmak ve kafa dinlemek isterseniz Gençlik Parkı’nı Ankara gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Doğanbey Mahallesi, Gençlik Parkı, Ulus Dolmuşları, 06060 Ankara
Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın