en güzel ve popüler şehirler

Konu tatil olunca herkesin tercihi farklı olabiliyor. Kimisi şezlongda saatlerce güneşlenip kitap okumak isterken, kimisi eski uygarlıkları keşfetmek kimisi de parti ve festivallerde onlarca yeni insanla tanışmaktan hoşlanıyor. Bu yazı modern hayatın farklı ülkelerdeki yansımasını, kozmopolit kültürlerin birbiriyle nasıl kaynaştığını ve beraber nasıl yaşadıklarını, dünyada adı geçen büyük şehirlerdeki günlük hayatın nasıl aktığını merak eden metropol gezginleri için bir rehber. Bu tarz bir seyahati sevenler için en güzel 10 metropolü kısaca tanıyalım.

Hong Kong

hong kong seyahati

Çin’in güneyinde yer alan, Çin’e bağlı ancak özerk bir yönetim bölgesi Hong Kong. 8 milyona yaklaşan nüfusunun çoğunluğu Çin’li olmakla birlikte önemli bir finans merkezi ve liman kenti olması sebebiyle yüksek oranda expat da barındırır. Yarı tropik bir iklimde olması sebebiyle yıl boyunca ılıman bir iklimi vardır. İsterseniz Hong Kong’a özel bir seyahat yapın, isterseniz bu şehre yapacağınız bir iş seyahatinin arkasından birkaç gün kendinize zaman tanıyın. Ancak Hong Kong’u görmeden, metropol gördüm demeyin.

Seyahat Süresi: 3 günlük bir seyahat şehirdeki en önemli yerleri görmenize yetecektir.

Vize: Türk vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Victoria Peak’ten şehir manzarası, Lantau Adası ve Big Buddha Heykeli, Man Mo Tapınağı, Avenue of Stars (Yıldızlar Caddesi), Temple Street’deki gece pazarı, devasa alışveriş merkezlerinde  KDV’siz alışveriş.

Singapur

singapur seyahati

Bir başka Asya metropolü Singapur ise Malezya’nın hemen güneyinde yer alıyor. Finans merkezi ve liman kenti olmanın yanı sıra en hızlı gelişen ülkeler arasındaki Singapur’da da vergi avantajı var. 6 milyon nüfuslu Singapur gökdelenleri ile göz alıcı olsa da çok geniş bir yeşil alana da sahip..

Seyahat Süresi: Şehri gezmeniz için 3 günlük bir süre yeterlidir.

Vize: Türk vatandaşlarına vize uygulanmamakta.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Singapur Botanic Gardens, Tiong Bahru Bölgesi, Haaji Lane Bölgesi, Singapore Flyer, Haw Par Villa Parkı, alışveriş merkezleri ile dolu Orchard Caddesi, The Marina Bay Sands Sky Park, Clark Quay Rıhtımı, The Universal Studios Singapur, GardensByThe Bay, Chinatown, Sentosa Adası ve Little India.

Kuala Lumpur

kuala lumpur seyahati

Güneydoğu Asya’daki Müslüman ülke Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur hem hayatın – diğer metropollere göre nispeten- daha ucuz olduğu, hem de keyifli ve sakin bir metropol. Aşırı nemli iklimi sebebiyle sık sık yağmur yağsa da sıcaklıklar dört mevsim 30-35 derece civarında seyrediyor. Birkaç bölgeye ayrılan şehirdeki en önemli bölge ise hemen hemen tüm atraksiyonları bulabileceğiniz Golden Triangle. Bir finans merkezi, liman kenti ve teknoloji hub’ı olmasının yanında Asya seyahatlerinde de sık tercih edilen bir durak Kuala Lumpur.

Seyahat Süresi: 2-3 gün yeterlidir.

Vize: Türk vatandaşlarına vize uygulanmamakta.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Tabii ki en başta dünyanın en yüksek ikiz kuleleri Petronas Towers, Kuala Lumpur Butterfly Park (ülkede 2000’ün üzerinde farklı türde kelebek var), Pasar Seni, Batu Caves, Thean Hou Tapınağı, Kuala Lumpur Kuş Parkı, Sri Mahamariamman Tapınağı, KLCC Park, Hutong, Chinatown ve NasiKandar ilk sırada yer alıyor.

Tokyo

tokyo seyahati

30 milyonluk nüfusuyla dünyadaki en büyük şehirlerden biri olan Tokyo aynı zamanda bir zıtlıklar şehri. Bilim kurgu filmlerinden fırlamışcasına duran gökdelenleri hemen yanındaki tarihi tapınak ve binalarla bir arada görebileceğiniz nadir metropollerden de biri. Şehrin en hareketli bölgesi olan Shinjuku’dan gece hayatının merkezi Roppongi Hills’e modern Tokyo’yu keşfedebilir veya Mart ve Nisan aylarındaki dünyaca ünlü kiraz çiçeği festivallerine katılabilirsiniz. Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri diye de bilinir ayrıca.

Seyahat Süresi: Tokyo 2-3 günde gezilemeyecek bir şehir. İdeal süre 1 haftayı bulabilir.

Vize: 3 aya kadar turistik ziyaretlerde Türk vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Nakamise, Tokyo Kulesi, Yoyogi Park, Yasukuni Türbesi, Meiji Jingu Türbesi, İmparatorluk Sarayı ve Doğu Bahçeleri, Ryogoku Kokugikan Sumo Merkezi, Shibuya Bölgesi, Sensoji Budist Tapınağı, Tsukiji Balık Pazarı, Tokyo Skytree Kulesi, Tokyo Disneyland, Kabukicho Bölgesi, Ginza Bölgesi, Roppongi Bölgesi, Hachiko Heykeli (Hachiko her akşam belirli bir istasyonda karşıladığı sahibinin ölümü sonrasında da 9 yıl boyunca aynı istasyonda sahibini bekleyen köpek).

Seul

seul seyahati

Budist Tapınaklarının  trendy tasarımcı mağazalarıyla iç içe olduğu, Güney Kore’nin en büyük şehri Seul aynı zamanda bir finans ve kültür başkenti. Bu metropolü özel yapan ise tüm tarihin modern bir teknoloji hub’ı ile kaynaşması ve bu karışımın yarattığı hareketli gündelik hayat. Ilıman iklimi sebebiyle yılın her mevsimi ziyaret için uygun olan Seul’de görülecek yerler de sayısız.

Seyahat Süresi: İyi planlanmış bir ziyaret için 2-3 gün yeterli olacaktır.

Vize: 3 aya kadar olan seyahatlerde Türk vatandaşlarından vize istenmemektedir.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Dongdaemun, Myeongdong ve Heunginmunno Bölgeleri alışveriş için, Lotte World Tema Parkı, Jogyesa Budist Tapınağı, Gyeongbokgung Sarayı, Jimjilbang Thang (bir çeşit sauna, spa karışımı eğlence), Bukchon Hanok Bölgesi, Gahoe Müzesi, Insadong Bölgesi, Namdaemun Pazarı ve Bongeunsa Tapınağı.

Cape Town

cape town seyahati

Güney Afrika’daki en güzel, en canlı ve en çok ziyaret edilen şehir Cape Town listedeki diğer metropollerden de sıra dışı güzelliğiyle ayrılıyor. Bu şehrin tadını çıkarmak için diğer metropollerin aksine açık havada daha çok zaman geçirmeli, şehri çevreleyen dağ ve tepelerde yürüyüş yapmalı ve plajlarında da bulunmalısınız.

Seyahat Süresi: 3-5 gün yeterlidir.

Vize: 30 güne kadar süren seyahatlerde Türk vatandaşlarına vize uygulanmamaktadır.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Robben Adası, Table Dağı Ulusal Parkı, Lion’sHead, Long Street, TheHeart of Cape Town Müzesi, District Six Museum, Clifton Plajı, Bloubergstrand Plajı, Muizenberg Plajı, Canal Walk’da alış veriş, Greenmarket Square’da alış veriş ve Kirstenboch Ulusal Botanik Parkı.

Sidney

sidney seyahati

Görkemli ve modern opera binası, Sidney Limanı Köprüsü ve beyaz kumlu plajlarıyla Avustralya’daki en ünlü şehirlerden Sidney. Ancak bu çok belirgin ve ünlü yerlerinin dışında da ziyaretçilere pek çok başka güzellik ve aktivite de sunan bir metropol. Ülkedeki çok kültürlü mozaiği de bizzat deneyimleyebileceğiniz şehri ziyaret etmek için, ılıman iklimi sağ olsun, yılın her mevsimi uygun.

Seyahat Süresi: Sadece Sidney şehrini gezmek için 3-4 gün yeterli iken, yakın mesafedeki yerleri de gezmek isterseniz süreyi biraz daha uzatmalısınız.

Vize: Umumi, hususi vb gibi tüm pasaport türleri için Türk Vatandaşları’nın seyahat öncesinde vize alması gereklidir

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Sidney Opera Binası, St.Mary Katedrali, Sidney Limanı Köprüsü, Sidney Kulesi, ShellyBeach,The Domain Sydney,Sydney Cove, Manly Plajı, Bondi Plajı, Hyde Park, Pronte Plajı, Sydney Olimpic Park, Chinese Garden Of Friendship ve Kraliyet Botanik Bahçeleri.

New York

new york seyahati

Belki bir klasik ama yine de dünyadaki New York en güzel metropollerden. Herhangi bir başka şehrin bu kadar canlı ve hareketli, bu kadar yeşil ve modern, bu kadar kozmopolit, yani kısacası “büyüleyici” olması mümkün değil.

Seyahat Süresi: 3 günden 3 aya kadar, ne kadar zamanınız varsa

Vize: Hem hususi hem de umumi pasaportlar için seyahat öncesinde Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Times Meydanı, Ellis Adası ve Özgürlük Heykeli, Hyde Park, Central Park, Chinatown, Empire State Binası, St. Patrick Katedrali, 5.Cadde, Madame Tussauds Müzesi, New York Limanı, St. John the Divine Katedrali, Washington Square Park, Booklyn Müzesi ve Brooklyn Botanik Bahçeleri, Metropolitan Sanat Müzesi ve Modern Sanatlar Müzesi görülecek yerlerden sadece birkaçı.

Chicago

chicago seyahati

Bir başka Amerikan metropolü Chicago da hem alışveriş, hem modern hayat, hem de gerçek Amerikan hayat tarzını deneyimleyebileceğiniz bir metropol.

Seyahat Süresi: 3-4 gün yeterlidir.

Vize: Hem hususi hem de umumi pasaportlar için seyahat öncesinde Türk vatandaşlarının vize alması gerekmektedir.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: Millenium Park, Lincoln Park, Crown Çeşmesi, Willis Kulesi, Buckingham Çeşmesi, Chicago Park District

Buenos Aires

buenos aires seyahati

Arjantin’in başkenti Buenos Aires, en güzel metropoller listesindeki tek Güney Amerika şehri ve farklı kültürlerin oluşturduğu kozmopolit bir yapıya sahip. Güney Amerika’nın Paris’i olarak da bilinen şehirde klasik mimari ile modern, canlı ve renkli yapıları bir arada görmeniz mümkün.

Seyahat Süresi: 5 günlük bir seyahat bu şehirdeki önemli yerleri görmek için idealdir.

Vize: Türk vatandaşları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

Görülecek Yerler ve Aktiviteler: La Boca, Water Company Palace, Santisimo Sacramento Bazilikası, El Obelisco, Puente De La Mujer Köprüsü, Retiro Mitre Sarayı, Casa Rosada, Paz Sarayı, Kavanagh Building, Villa Ocampo, Galileo Galilei Planeteryası, Kongre Binası,dünyadaki en büyük kütüphane olan El Ataneo, English Tower ve Evita’nın mezarının da yer aldığı Recoleta Mezarlığı.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın