Giudecca Venice

Giudecca Adası, 19. yüzyılda görkemli yapıları, ferah sokakları ile bilinen fakat daha sonraları Venedik’in banliyölerinden biri haline gelen bir adadır. Eski adı “Spina Longa” olan adanın adı muhtemelen Yahudilerin buraya gelmesi ve adanın gettoya dönüşmesi ile değişmiştir.

Şehrin iç sanayi banliyösü olarak değerlendirilen Giudecca Adası’nda günümüzde bulunan en tanınmış iki mekan Cipriani Oteli ve Elton John’un kişisel mülkü olan binadır. Bunun dışında görülebilecek yerler arasında Zitelle Kilisesi ve Mulino Stucky değirmen işletmesi vardır. Daha önceki dönemlerde adada bir asfalt fabrikası, içki fabrikası ve hasır endüstrisi ile uğraşan yerler bulunmaktaydı.

Giudecca Adası’ndan Venedik manzarası bir harikadır. Adanın güney kısmından gölet manzaraları da görülmeye değerdir. Küçük bir ada olduğu için ada içerisinde ulaşımı yürüyerek sağlayabilirsiniz.

Giudecca Adası Venezia
Giudecca Adası , Venedik

Adaya Ulaşım

Zitelle“, “Redentore” ve “Palanca” duraklarından birinde inerek buraya ulaşabilirsiniz.

Önceki makaleSan Giorgio Maggiore
Sonraki makaleCampo Santo Stefano
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın