Glasgow gezilecek yerler listesi

Glasgow’da nereler gezilir? Glasgow gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? İskoçya’nın en büyük kenti, Büyük Britanya Krallığı’nın da en hareketli, canlı, tarih ve sanatla dopdolu kentlerinden biri Glasgow.

Ülkedeki önemli turistik duraklardan biri olan şehirdeki gezilecek yerler başta müzeler, parklar ve şato, kilise gibi tarihi yapılardan oluşuyor. Mimar Mackintosh’un eserleriyle damga vurduğu, Art Nouveau stili yapılarla gezginleri büyüleyen şehri hakkıyla gezebilmek için 2 gün ayırmanızı öneririm.

Bu seyahatiniz sırasında sizlerin planlamasını kolaylaştırmak için de Glasgow gezilecek yerler yazısında kentte ve yakın çevresinde görülebilecek yerlerin en önemlilerinden bahsedeceğim.

Glasgow Gezilecek Yerler Listesi

Glasgow’da gezip görülmesi gereken en önemli 10 yer:

 1. Glasgow Katedrali (St. Mungo)
 2. George Meydanı
 3. Glasgow City Chambers
 4. Mackintosh Sanat Akademisi
 5. Mackintosh Glasgow Yürüyüş Turu
 6. Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi
 7. Glasgow Universitesi, Hunterian Müzesi ve Sanat Galerisi
 8. Riverside Müzesi
 9. Pollok House
 10. Glasgow Botanik Bahçeleri

1. Glasgow Katedrali (St. Mungo)

Glasgow Katedrali

İskoçya’nın bu en etkileyici şehirlerinden biri olan Glasgow’daki 12. YY’dan kalma Glasgow Katedrali kentte görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. High Kirk of Glasgow veya St. Mungo isimleriyle de bilinen devasa katedral eşsiz mimarisi ile dikkat çekiyor.

Glasgow’un ilk piskoposunun adı verilen Blacader Geçidi ve yapıdaki en büyük alan olan piskoposluğun kurucusu Aziz Mungo’nun mezarının da yer aldığı salon burada görülmeye değer yerlerin başında geliyor.

Katedrale yürüme mesafesindeki St. Mungo Din ve Sanat Müzesi ise dünyada yer alan tüm önemli dinlere, ritüellerine ve öğretilerine ait objeler ve görsellerle dolu.

Müzenin koleksiyonu arasında Mısır mumyalarından Hindu tanrılarına ve hatta Zen Budizmi’ne kadar pek çok dine ait eser yer alıyor. Castle Caddesi’nde yer alan katedrale giriş ücreti alınmıyor.

2. George Meydanı

George Meydanı Glasgow

Glasgow gezilecek yerler listesinin belki de ilk maddesi olması gereken yer şehrin kalbinin de attığı George Meydanı. Kraliçe Victoris, Robbie Burns gibi kentte önemli etkileri olmuş 12 ünlünün heykellerinin süslediği meydan Victorian tarzında inşa edilmiş yapılarla dolu.

1605’de kurulan İngilitere Ticaret Odası’nın yönetim yeri olan Glasgow Tüccarlar Evi ve tarihi 19. YY’a uzanan depolar bu meydanın bir zamanlar önemli bir ticaret merkezi olduğunu doğrular nitelikte Meydanda ayrıca Italian Bölgesi sevimli restoran, cafe ve butikleriyle, her hafta yiyecekten antikaya binlerce ilginç ürünün satıldığı Barras Pazarı ise hareketli dokusuyla turistleri kendine çekiyor. Ancak yine de meydandaki en önemi yapı Glasgow City Chambers adıyla tanınan belediye binası.

3. Glasgow City Chambers

Glasgow'da görülecek yerler Glasgow City Chambers

Katedral’den sonra şehirdeki en etkileyici yapı olan City Chambers İmparatorluğun zenginliğinin de bir göstergesi. Tüm Büyük Britanya’daki en güzel sivil binalardan sayılan yapı hem yerli halkın hem de turistlerin akınına uğruyor.

1888 yılında Kraliçe Victoria tarafından açılışı yapılan binanın çatısı ve kubbesine 1,5 milyon tuğla tamamen insan gücüyle döşenmiş. Italyan Carra mermeri ile yapılan merdivenler ise Batı Avrupa’daki en büyük ve en etkileyici yollardan biri sayılıyor.

Banqueting Salonu’ndaki 3 nefes kesici avizenin ise bambaşka bir hikayesi var. 1885 yılında, elektrik henüz yaygınlaşmamışken binayı elektrikle aydınlatmak isteyen dönemin yöneticileri bir arayışa giriyorlar ve sonuçta bugün bile kullanılan avizeler bulunuyor.

Glasgow gezilecek yerler listesinin bu zarif yapısını hafta içi her gün 10:30 – 14:30 saatleri arasında gezebilirsiniz. Tur süresi 45 dakika ve ücretsiz.

4. Mackintosh Sanat Akademisi (Glasgow Sanat Okulu)

Mackintosh Sanat Akademisi Glasgow

Yapımı 1909 yılında tamamlanan Mackintosh Sanat Akademisi mimari ve sanat tutkunlarının dikkatinden kaçmamalı. Glasgow gezilecek yerler listesindeki bir başka mimari harikası yapı hem dış cephesi hem de iç dekorasyonu ile göz alıcı.

28 yaşındaki Mimar Charles Mackintosh tarafından tasarlanan, hatta ünlü mimarın başyapıtı sayılan yapının en ilgi çekici yerlerinden biri de akademi toplantılarının yapıldığı Beyaz Oda, Kütüphane ve Galeri.

Her gün sabah 10 ve 11’de, öğleden sonraları ise 1, 3 ve 5’de rehber eşliğinde gezebileceğiniz akademi için rehberli tur ücreti 7 Pound (5,75 Pound öğrenciler için).

5. Mackintosh Glasgow Yürüyüş Turu

Aslında Glasgow gezilecek yerler listesinde ayrı bir durak değil ancak bu yürüyüş turunu bir madde halinde mutlaka belirtmek istedim.

Mackintosh Sanat Akademisi öğrencilerinin rehberliğinde Glasgow’da 2,5 saatlik bir yürüyüş turu size bu Victorian stili kenti çok daha iyi anlatacak ve Charles Mackintosh zamanındaki şehri neredeyse gözlerinizin önüne getirebileceksiniz.

Mackintosh’un çok ünlü olmayan eserleri, Glasgow’un gizli kalmış mimari şaheserleri ve kentin sosyal hayatındaki değişimler bu yürüyüş turunda görebilecekleriniz arasında. Ücreti 19,50 Pound olan yürüyüş turu öğrenciler için 16 Pound ve 18 yaşından küçükler için 9,75 Pound. Tur için Mackintosh Sanat Akademisi’ne başvurabilirsiniz.

6. Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi

1901 yılında açılan müze Britanya ve Avrupa resim sanatına ve İskoçyalı arkeologların buluntularına dair son derece geniş bir koleksiyona sahip.

15. Ve 16. YY’dan kalma silah, kılıç gibi savaş aletlerini, takıları, gümüş veya cam objeleri de görebileceğiniz müze Argyle Caddesi’nde yer alıyor ve giriş ücreti alınmıyor.

7. Glasgow Universitesi, Hunterian Müzesi ve Sanat Galerisi

Glasgow gezilecek yerler Glasgow Üniversitesi

İskoçya’daki ikinci en eski okul olan Glasgow Üniversitesi’nin geçmişi 1451 yılına kadar uzanıyor. Glasgow gezilecek yerler listesindeki bir başka müzeye de ev sahipliği yapan tarihi okul Adam Smith, James Watt, Joseph Lister gibi burada eğitim almış sanatçı ve bilim adamlarına ait eserleri de sergiliyor.

Okul bünyesindeki Hunterian Müzesi’nde ise hem binlerce arkeolojik buluntu hem de Rubens, Rembrandt, Reynolds, Mackintosh gibi sanatçılara ait eserler içeriyor. Üniversite ve her iki müze için de giriş ücreti ödemenize gerek yok.

8. Riverside Müzesi

Glasgow gezilecek yerler listesinin son müzesi Riverside özellikle denizcilik ve taşımacılık üzerine eserler sergiliyor. Model teknelerden lokomotiflere, motorlara, eski arabalara hatta at arabalarına kadar binlerce ilginç eserin yanında müze koleksiyonuna en son eklenen 1938 yılındaki bir Glasgow caddesinin minyatürü görülmeye değer. Pointhouse’da yer alan müzeye giriş ücreti alınmıyor.

9. Pollok House

355 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş ve bugün Maxwell Ailesine ait olan ev 1752 yılında yapılmış. Yapının kendisi bile başlı başına etkileyici bir tarihi eserken içindeki antikalar, El Greco, Goya, Murillo ve Velazques gibi ünlü ressamlara ait resimler ve dekorasyonuyla bu kentte görmeniz gereken yapılardan biri. Pollokshaws Yolu’nda bulunan eve giriş ücreti 6,50 Pound.

10. Glasgow Botanik Bahçeleri

Glasgow Botanik Bahcçeleri

Botanik bahçeleri her gezginin ilgisini çekmeyebilir ama ekosistem ve biyoçeşitlilikle yakından ilgilenen gezginler her gittiği yerde varsa botanik bahçelerini görmek istiyor. Bu sebeple Glasgow gezilecek yerler listesine aldığım Botanik Bahçeleri’ndeki en ilginç yer ise burada yer alan Kibble Cam Sarayı.

1873 yılında yapılan cam saray nadir bulunan orkide türlerine ev sahipliği yaparken özellikle Okyanusya’dan ve Afrika’dan getirtilmiş sıra dışı bitkiler de bulunduruyor. Great Wester Road üzerinde yer alan botanik bahçesine ve içindeki Kibble Sarayı’na giriş ücreti alınmıyor.

11. Glasgow Green ve People Sarayı

Glasgow'da gezilecek yerler Glasgow Green People

1662 yılına uzanan tarihiyle kentin en eski parkı unvanını elinde bulunduran Glasgow Green şehir merkezinden de 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde. Parktaki People Sarayı da kentte ticaret, endüstri, kadın hakları hareketleri, eğlence ve spor, yani kısacası kentin sosyal hayatının tüm gelişimini gözlemleyebileceğiniz bir çeşit müze.

Burada yer alan Winter Gardens da tropik ve yarı tropik bitkilerin yetiştirildiği bir çeşit dev sera. Dünyanın en büyük toprak çeşmesi Doultan Çeşmesi de Glasgow Green Parkı’nda görebileceğiniz ilginç eserlerden. Park ya da içindeki eserlere giriş ücreti alınmadığını da belirtmek isterim.

12. Stirling Kasabası ve Şatosu

Stirling Kasabası Glasgow

Glasgow gezilecek yerler yazısında buraya kadar hep şehir içindeki görülecek noktalardan bahsettim ancak bu şehrin hemen dışında, en fazla 1-1,5 saatlik mesafelerde de görülecek o kadar çok şey var ki. Stirling Kasabası ve Şatosu da bunlardan biri.

Arabayla 30 dakikalık sürüş mesafesindeki Stirling Kasabası 1314 yılında meşhur Robert the Bruce’un İngilizleri İskoçya’dan sürdüğü Bannockburn Mücadelesi’nin ve yine ünlü William Wallace’ın İngilizleri yendiği Stirling Köprüsü Mücadelesi’nin yaşandığı yer.

Dolayısıyla bu sevimli kasaba İskoçya’nın bağımsızlık mücadelesinde son derece önemli bir yer oynamış.

Kasabadaki Wallace heykeli ve bu savaşlarda önemli rol oynayan 12. YY’dan kalma Stirling Şatosu burada mutlaka görmeniz gereken eserlerin başında yer alıyor.

13. Newark Şatosu

Glasgow gezilecek yerler Newark şatosu

Glasgow şehir merkezinden 40 kilometre uzaklıktaki Glasgow Limanı’nda yer alan 15. YY’dan kalma Newark Şatosu bir zamanlar Maxwell Ailesi’ne aitmiş.

Kule dışındaki yerlerin gezilebileceği tarihi yapı hem kendi mimarisi hem de iç dekorasyonu ile gezginleri büyülüyor. Eğer arabanız yoksa Fire Station’dan her 20 dakikada bir kalkan otobüslerle 1,5 saatte de Newark Şatosu’na ulaşabilirsiniz.

14. Dumbarton Şatosu

Glasgow gezilecek yerler Dumbarton şatosu

Glasgow Limanı’nın karşı kıyısında yer alan Dumbarton Şatosu iki kaya arasına yapılmış bir tarihi eser. Büyüleyici ve hatta dramatik bir görüntüsü olan şatonun tarihi 6. YY’a kadar uzanıyor.

12. YY’a kadar zaman zaman eklemeler ve değişikliklerin de yapıldığı şatonun en eski yerleri ise zindan ve geçidi. Şatonun ayrıca nefes kesici bir manzarası da var. Fire Station’dan her 15 dakikada bir kalkan 23B numaralı otobüsle 1,5 saatte şatoya ulaşabilirsiniz.

Glasgow’da Gezilecek Diğer Yerler

Glasgow gezilecek yerler yazısına en önemli ziyaret noktalarını sığdırmaya çalıştım ancak bu kente yapacağınız bir seyahatte romantik Loch Ness Gölü’nü, Art Neavou tarzının güzel örneklerinden Helensburgh’daki The Hill House’u, Glasgow Kulesi’ni ve/veya Glasgow Deniz Feneri’ni de görmenizi, Sauchiehall veya Argyle Caddeleri’nde alışveriş yapıp cafe ve restoranlarında sokağı seyretmenizi öneririm.

Glasgow’da Gezilecek Yerlere Yakın Konaklayın

İskoçya’nın en büyük kenti olabilir ancak ülkemizdeki şehirlerle ve hatta dünya metropolleriyle kıyaslandığında çok da büyük olmayan bu şehirde konaklama kolayca çözülebilecek bir konu. Her bütçeye ve her zevke uygun konaklama alternatifleriyle Glasgow zengin bir otel, butik otel ve pansiyon seçeneği sunuyor.

Glasgow’da bana göre konaklama için tercih edebileceğiniz 4 temel bölge var. Bunlar:

 1. Glasgow Şehir Merkezi
 2. Finnieston
 3. The West End
 4. Merchant city

1. Glasgow Şehir Merkezi

Glasgow’da Nerede Kalınır

Doğal olarak canlı ve hareketli bir bölge. Her türlü mağaza, restoran, pub ve cafelerle dolu olan, ve hemen her yere yürüyerek ulaşabileceğiniz şehir merkezinden metro hattı geçiyor ve 2 de tren istasyonu mevcut.

Öte yandan konaklama fiyatları diğer bölgelere göre daha yüksek. Şehirde sadece 1-2 gece kalmayı planlıyorsanız maliyeti çok etkilemeyeceğinden burada kalmanın avantajını kullanmanızı öneririm.

Daha uzun süreli konaklamalarda yazının devamında anlatacağım bölgeler daha düşük maliyetli ve daha konforlu bir konaklama sağlar.

2. Finnieston

glasgow'da nerede kalınır Finnieston

Argyle ve Sauchiehall gibi son derece hareketli caddelerin etrafında uzanan Finnieston bir zamanlar İngiltere’nin en hippi bölgesi olarak gösteriliyormuş.

Bugün de ününden çok bir şey kaybetmiş sayılmaz. Hem şehir merkezine çok yakın, hem de Glasgow’daki turistik noktalara çok yakın. Dolayısıyla nispeten daha uygun fiyatlı ve yine de canlı ve hareketli bir bölgede konaklama imkanı Finnieston.

Kentteki en trendy restoran, cafe ve butiklerin bulunduğu bölge aynı zamanda The Hydro isimli konser alanına da çok yakın olması sebebiyle konser turistleri için de ideal bir yer.

3. The West End

Glasgow otel önerisi

Glasgow’da nerede kalınır yazısının benim için en keyifli bölgesi West End. Hem daha çok kentin yerlilerinin, hem de öğrenci kesiminin yoğun olduğu bölge aynı zamanda Kelvingrove Sanat Galerisi, tarihi Glasgow Üniversitesi kampüsü ve müzeleri, Botanik Bahçeleri gibi gezilecek yerlere çok yakın (hatta bazıları bölge içinde).

Bilindik zincir mağazaların daha çok şehir merkezinde yer almasından dolayı The West End’deki Ashton Sokağı ve Byres Yolu gibi caddeler de butik mağazalarla dolu.

Dolayısıyla sizden başka kimsede olmasın istediğiniz ürünlerin alış verişi için de ideal bir adres. Alışveriş, müze ve sanat galerileri ağırlıklı bir seyahat için The West End’i tavsiye ederim.

4. Merchant city

Glasgow konaklama Merchant city

Kentin antik çağlarda merkezi olmuş bölge batıya doğru genişleyerek bugün bildiğimiz şehir merkezi ile birleşmiş artık.

Tolbooth Steeple’dan başlayarak etrafa yayılan dar tarihi sokaklar zarif restoran, cafe, publar ve high-end butiklerlerle dolu.

Glasgow Otel Tavsiyesi 

Glasgow otel önerisi citizenM
CitizenM Glasgow, şehir merkezinde konaklama için tercih edebileceğiniz güzel bir tesis.

Glasgow’da konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler otellerden bazıları:

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

1 Yorum

 1. Işıl hanım ellerinize sağlık güzel bir yazı olmuş. Glasgow’da yasayan birisi olarak bir yanlışlığı düzeltmeden edemeyeceğim ama. Glasgow, İskoçya’nın en büyük, Birleşik Krallığın ise Londra ve Birmingham’dan sonraki üçüncü büyük şehridir.
  İyi günler dilerim

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın