Ankara Gordion Antik Kenti

Gordion Antik Kenti, Ankara’nın Polatlı ilçesine 29 km uzaklıkta olan tarihi bir kenttir. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu yer, daha çok Friglerin başkenti olmasıyla bilinmektedir. Adını da Frig Kralından almış olan bu antik kentin yerleşim yeri olarak ne zaman kullanılmaya başlandığı bilinmemektedir. Ancak sadece Friglerin bu bölgeye yerleşme tarihinin MÖ. 9. yüzyıldan önce olduğu tespit edilmiştir.

Gordion Antik Kenti içinde yapılan çalışmalar sayesinden tarih öncesi çağlarda buraya yerleşen medeniyetlerin Makedonya tarafından geldiği zannedilmektedir. Çünkü şehirdeki kazı çalışmalarında ortaya çıkartılan tarihi eserler daha çok batı kültürüne benzemektedir.

Tarihi şehrin kapısı devasadır ancak günümüze kadar sadece 9 metrelik bir kısmı ulaşmıştır. Yumuşak bir kireç taşından yapılmış olan Gordion Antik Kentinin kapısı uzun bir koridora açılmaktadır. Kentte kral ailesine ait pek çok yapı göze çarpmaktadır. Yine kral ailesi ve soylular için yapılmış olan mezarlıklar da antik şehrin en dikkat çeken taraflarındandır.

Antik kentle ilgili ilk arkeolojik çalışmalar 1901 yılında yapılmıştır. Gordion şehrinde bulunan tarihi eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Ankara Anadolu Uygarlıkları Müzesi içinde sergilenmektedir. Bu iki müze haricinde kentin olduğu yerden yaklaşık 2 km olan müzede de sergilenene tarihi eserler bulunmaktadır.

Gordion Antik Kenti Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Gordion, Polatlı Ankara
  • Ulaşım: Müzenin ve antik kentin en yakının da bulunan yerleşim yeri Yassıhöyük Köyü’dür. Yassıhöyük Köyü antik kente sadece bir km. uzaklıktadır. Antik kente ve müzeye gitmek için bu köye giden araçlara binmeniz yeterlidir. Yassıhöyük köyüne giden araçları Polatlı’dan rahatlıkla bulabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın