Gran Teatre del Liceu Barselona

Liceu ya da asıl adı ile Gran Teatre del Liceu, 1847 yılında Barselona’da inşa edilmiş opera binasıdır. Opera binası açıldığı yıldan bu yana Montserrat Caballe’den Jose Carreras’a kadar birinci sınıf sanatçılara ev sahipliği yapmış olan 150 yıldan daha uzun bir süredir İspanya’nın en önde gelen opera binası olmuştur.

Opera binası 1861 ve 1994’teki yangınlardan sonra iki kez restore edilmiştir. Bugün Avrupa’daki en görkemli opera binalarından olan Gran Teatre del Liceu, yenilikçi programların yanı sıra, ülkenin yetiştirdiği “üç tenor”dan biri olan Jose Carreras ve Montserrat Caballe gibi ünlü isimlerin konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

Gran Teatre del Liceu’ı dilerseniz rehberli turlar ile gezebilirsiniz. Turlar, zamanda bir müzik markete, hediyelik eşya dükkânına ve kafeye de ev sahipliği yapan modern ek binadan başlamaktadır. Burada, görülecek yerler arasında Liceu’yu dünyanın en büyük opera evlerinden biri yapan 2300 koltuklu, altın yaldızlı, büyüleyici oditoryum ve Aynalar Salonu bulunuyor. Bazı turlar, opera evinin özel üyelerine ait kulübü, Cercle del Liceu’nun modernista stili, muhteşem odalarını da gezme imkânı sunuyor.

Gran Teatre del Liceu İç Görünüm
Gran Teatre del Liceu, Barselona

Gran Teatre del Liceu Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Ramblas 51-59, Barselona
  • Ulaşım: “Liceu” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün, Tam tur: 10.00 (1 saat 10 dakika), Hızlı tur: 11.30, 12.00, 13.00 (20 dakika)
  • Web: www.liceubarcelona.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın