Gran Via

Madrid’in ünlü ve işlek caddesi olan Gran Via, Plaza de Alcala Meydanı ve Plaza de Espana arasında yer alır. Şehrin en önemli ve kalbinin attığı yerlerinden olan caddede yüzlerce otel, kafe, restoran, bar ve mağaza bulunmaktadır. Birçok kitap ve filmde de ismen kullanılan bu cadde, büyük ölçüde 20. yüzyılda inşa edilmiştir.

Üç dönemde inşa edilen Gran Via, tarihi içerisinde birkaç kez isim değişikliği yaşamıştır. Sivil Savaş döneminde diktatör Franco tarafından “Avenida de Jose Antonio” olarak isimlendirilen cadde, günümüzdeki adını 1981 yılında Lord Mayor tarafından demokrasinin gelişi şerefine verilmiştir. Caddenin inşasında modernizmden neorokokoya kadar birçok mimari tarz kullanılmıştır.

Bölgede görülebilecek en önemli yerlerden bazıları Calle de Alcala kavşağında bulunan Edificio Metropolis, Calle Caballero de Gracia köşesinde olan Edificio Grassy, kentin sinema mabedi olarak kabul edilen Plaza del Callao, Manhattan gökdelenlerine benzetilen Telefonica binasıdır.

Madrid Gran Via Caddesi

Gran Via Caddesi Ziyaret Bilgileri

Ulaşım: “Gran Via” metro istasyonundan buraya gelebilirsiniz. Şehrin bu ünlü caddesini Madrid gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın