İspanya Granada Katedrali hakkında bilgiler

Granada’nın meşhur katedrali etkileyici freskleri ve resimleri, içindeki büyüleyici ışık ve yüzyıllar öncesine uzanan tarihiyle şehir merkezinde yer alan en önemli turistik yerlerden biri. Yaklaşık 2 saatte gezebileceğiniz katedaral şehrin tarihine ve çok farklı dönemlere tanıklık etmiş. Granada’nın fethinin hemen ardından Kraliçe 1. Isabelle tarafından yaptırılan Granada Katedrali üzerinde diğer krallar tarafından da ya bir değişiklik ya da bir ekleme yapmış. Sonunda günümüze kadar gelen Gotik ve Rönesans karışımı ancak bu karışımın çirkin değil muhteşem bir örneği olan bir yapı ortaya çıkmış.

İspanyolca’da Santa Iglesia Catedral Metropolitana de la Encarnacion adıyla bilinen Granada Katedrali aynı zamanda dünyanın en büyük dördüncü katedrali olma özelliğini de taşıyor.

Granada Katedrali Tarihi

Yapımına 1523 yılında Gotik stilinin önemli uygulayıcılarından Mimar Enrique Egas tarafından başlanan ana katedral aslında 5 yıl gibi bir sürede tamamlanmış. Bir süre sonra İtalya’da eğitim alan ve Rönesans sanatından etkilenen Mimar Diego of Siloam göreve getirilmiş ve ilk icraatı da katedrali Rönesans stiline çevirmek olmuş. Diego of Siloam son derece yetenekli bir mimar olmalı çünkü belirli bir tarzda yapılan bir yapının ana hatlarını koruyarak üzerine bambaşka bir tarz eklemiş ve bunu son derece estetik bir şekilde yapmayı başarmış.

Ana katedralin yapımı bitmesine rağmen çalışmalar 1704 yılına kadar sürmüş ki bu süre zarfında eklemeler de yapılmış.

Granada Katedrali Yerleşim Planı ve Gezilecek Yerler

Granada Katedrali içerisinde görülebilecek yerler Katedral (Ana Şapel), Royal Şapel, Müze ve Sacristy bölümleri.

Granada Katedrali yerleşim planı
Granada Katedrali Yerleşim Planı (Görsel kaynak: www.wikimedia.org)

1. Katedral / Ana Şapel

Granada Katedrali giriş ücretleri

Detaylardaki güzelliğiyle dikkat çeken ana şapelin kubbesi Alonso Cano imzasını taşıyor. Sanatçıya ait burada yer alan resimler, heykeller ve cam işçilikleri özellikle dikkat çekiyor. Granada Katedrali ana şapelinin ön cephesi Barok tarzının en iyi örneklerinden olup duvarlardaki dini resimler ise farklı bir stil olsa da son derece uyumlu ve nefes kesici güzellikte.

Bu arada katedralin girişleri de çok etkileyici. Ecco Homo, San Jeronimo ve El Perdon isimli 3 farklı kapı detaylı işçiliklerle süslenmiş ve her biri birbirinden güzel.

Ana Şapel’i Royal Chapel’e bağlayan geçit ise katedralin diğer yerlerinden çok farklı. Tamamen Gotik tarzda yapılmış olan bu bölümdeki duvarlar İncil’den alınmış sahneleri anlatan el oyması dini figürlerle dolu.

2. Royal Chapel (Kraliyet Şapeli)

Granada Katedrali Endülüs İspanya

Aslında Granada Katedrali ile bir bütün, hatta yukarıda bahsettiğim gibi arada bağlantıyı sağlayan bir geçit de var ancak Royal Chapel’e dışarıdan ayrı bir kapıdan giriliyor. Yeri gelmişken belirteyim Royal Chapel için ayrıca bilet alınması gerekiyor.

Kraliçe 1. Isabelle ve Kral Ferdinand ile çocuklarının mermerden oyma benzersiz heykellerini de içeren şapel Gotik stilinin en güzel örneklerinden. Burada ayrıca kraliyet ailesinin mezarları da bulunuyor.

Granada Katedrali uzun bir süre İspanya kraliyet ailesi için bir ebedi dinlenme yeri olmuş. Hatta yapılış amacının da bu olduğu söyleniyor. Kral 2. Philip’e kadar da tüm İspanya kral ve kraliçeleri ya direkt buraya gömülmüş ya da sonradan naaşları Royal Chapel’e taşınmış.

3. Müze

Küçük bir müze ancak sanatla yakından ilgilenenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir bölüm. Granada veya Granada Katedrali ile ilgili pek çok resim, heykel gibi sanat eserleri bulunuyor.

4. Sacristy

Royal Chapel’in bir parçası olan Sacristy de aslında bir müze. Daha çok kraliyet ailesi ile ilgili eserlerin yer aldığı müzede Boticelli, Van Der Weyden, Memling ve Beruguete gibi sanatçılara ait resimler görebilirsiniz. Müzede Kraliçe Isabelle’in kütüphanesi de sergilenirken resimlerin de onun kişisel koleksiyonuna ait olduğu söyleniyor.

Granada Katedrali Ziyaret Bilgileri

Granada Katedrali ziyaret saatleri

Adres: Calle Gran Via de Colon, 5, 18001 Granada, İspanya

Ulaşım: Şehrin tarihi merkezinde yer alan katedrale muhtemelen yürüyerek gideceksiniz. Ancak daha uzaktan gitmek isteyenler herhangi bir şehir içi otobüsle ulaşabilir. Otobüsten inmeniz gereken durak ise “Gran Via 1” durağı.

Granada Katedrali Ziyaret Gün ve Saatleri

ispanya granada katedrali ziyaretGiriş Ücretleri: Granada Katedrali yetişkinler için 5 Euro, öğrenciler için 3,50 Euro.

Web Sitesi: www.catedraldegranada.com

Son olarak Granada’da gezip görebileceğiniz tüm önemli yerlerle ilgili bilgi ve fotoğrafları Granada gezilecek yerler başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Şu yazılar da işinize yarayabilir;

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın