Grand Place

Grand Place, Brüksel’in en ünlü ve en hareketli meydanıdır. Avrupa’nın en güzel meydanlarından kabul edilen Grand Place, Brüksel gezilecek yerler listemizin ilk sırasında yer alıyor. Bu meydanı farklı kılan en önemli özellik üç mimari tarz olan barok, gotik ve Louis XIV’nin bir arada kullanılarak yapılmış olmasıdır.

Meydanın çevresindeki sokaklara yiyecek içecek isimlerinin verilmesinin nedeni meydan inşa edildiğinde burada yiyecek içecek satışının yapılıyor olmasıdır. Grand Place’de görkemli mimari eserlerin verilmesi Fransız Devrimi’nin ardından mümkün olmuştur. Brüksel’deki en turistik yerlerden olan meydan 68 x 100 metre ölçülerindedir.

Meydan, gece gündüz her zaman kalabalıktır. Günümüzde konser ve sosyal, kültürel organizasyonlar için kullanılmaktadır. Civarında birçok otel, restoran, kafe ve bar seçeneği mevcuttur. Burada yer alan restoranların büyük kısmı Türk ve Yunan kökenlidir. Böylece dünya mutfağının seçkin örneklerini tadabileceğiniz yerler de vardır.

Grand Place
Grand Place, Brüksel

Grand Place’e özgün olan şeylerden biri hava güzel olduğunda burada kurulan çiçek pazarıdır. Rengarenk çiçekleri satın almayacaksanız bile bu güzel görüntü için meydanı ziyaret etmelisiniz. Grand Place Meydanı’nda görebileceğiniz kısım ve eserlerden bazıları 15. yüzyıldan kalma ünlü Hotel Ville, kral evi olarak bilinen Maison du Roi, Le Renard lonca evi, Ağustos ayında 5 günlük bir sergide düzenlenen Tapis de Fleurs çiçek halısı, neoklasik Maison des Ducs de Brabant, tekneciler loncası Le Cornet, bira müzesinin bulunduğu Maison des Brasseurs, Le Cygne konutu, Everard’t Serclaes Heykeli, Maison de Boulangers’dır. Şehrin en ünlü eserlerinden ve sembollerinden olan Manneken Pis (İşeyen Çocuk Heykeli) meydana hemen yakın konumda yer alır.

Grand Place Brüksel
Grand Place, Brüksel

Grand Place Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Grand Place, Bruxelles
  • Ulaşım: Meydana Centrale, Bourse, De Broukere metro istasyonlarından metro ile ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın