Guangzhou Gezi Rehberi

Çin‘in en gelişmiş şehirlerinden olan Guangzhou ülkenin güneyinde yer alıyor. Çin’in en büyük fuarı olan Kanton Fuarı‘na ev sahipliği yapan şehir özellikle fuar dönemi olan ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Ülkemizdeki iş adamlarında büyük ilgi gösterdiği bu şehre düzenlenen turlar ile gidebileceğiniz gibi bireysel olarak da gidebilirsiniz. Guangzhou gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Guangzhou Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Guangzhou Gezisi Hakkında Bilgiler

Guangzhou aslında bakılırsa bize çok da yakın olmayan bir şehir. Adını daha çok şehirde düzenlenen Çin’in en büyük fuarı olan Kanton Fuarı ile duyduk. Şehir her fuar dönemi yüz binlerce ziyaretçiye ev sahipliği yapsa da sahip olduğu imkanlar ile de bir çok gezginin beklentisini karşılayabilecek düzeyde.

Guangzhou, Pekin ve Şangay’dan sonra Çin’in en gelişmiş 3., Güney Çin’in ise en gelişmiş şehri. Guangdong Eyaleti’nin de başkenti ve en gelişmiş şehri olan Guangzhou, Hong Kong ve Macau gibi önemli ticari ve turistik merkezlere yakınlığı ile çok önemli bir konumda bulunuyor. Çin’in en büyük liman kentlerinden olan Guangzhou Pearl River (İnci Nehri) üzerine kurulu. İnci Nehri Çin’in en büyük 3. Nehri. Güney Çin’in büyük kısmını dolaşarak Hong Kong’a ulaşan nehir maalesef sanayi atıklarından dolayı dünyanın en kirli nehirlerinden. Bugün yaklaşık 14 milyon nüfus ile önemli bir konumda olan şehir 2200 yıllık tarihi ile Çin’in en önemli 24 kültürel şehri arasında yer alıyor. Şehrin geçmişteki adı Kanton. Şehrin tarihine baktığımızda M.Ö 214 yılında ilk kurulan şehir Panyu karşımıza çıkıyor. Daha sonra ise şehir M.Ö 206 yılında Nanyue Krallığına başkentlik yapmış. Şehirde kullanılan dil ise Kantonca. Yazım dili olarak olarak geleneksel Çince karakterlerin esas alındığı Kantonca Çin’in güney bölgelerinde konuşulan , Mandarinden sonra en çok konuşulan lehçe.

Guangzhou hakkında bilgiler
Guangzhou, Çin

Guangzhou Hava Durumu

Guangzhou genel olarak yıl boyu çok nemli bir havaya sahip. Yazlar çok nemli ve sıcak , kışlar ise ılık geçiyor. Nisan – Eylül arası ise ünlü Muson yağmurlarının yaşandığı aylar. Yazın sıcaklığın zaman zaman 40 dereceyi bulmasından dolayı şehre en uygun ziyaret ayları fuar ayları da olan Ekim-Kasım ve Nisan-Mayıs ayları olarak biliniyor.

Çin Vizesi

Çin’e ziyaret için turistik ya da gezi amacınıza bağlı olarak ticari Çin vizesi almanız gerekiyor. Eğer Guangzhou’ya tur ile gidecekseniz ya da vizenizi aracı bir kurum ile alacaksanız evraklarınızı tam hazırlamanız dışında kafanızı yormanız gereken bir durum yok. Vize almak için Schengen’de olduğu gibi konsolosluğa gitmenize gerek yok. Bu arada vize ilgili önemli bir durum var.  Guangzhou’nun hemen yanında Hong Kong bulunuyor. Bizim de yaptığımız gibi özellikle fuar için Guangzhou’ya gidenler 2 faz arasındaki bu 4 günlük günü Hong Kong’da geçirmek istiyorlar. Hong Kong Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor fakat Çin’e geri dönmeniz için tekrar vizeye ihtiyacınız olacak. Bu yüzden eğer Çin planlarınız içinde Hong Kong gezisi de varsa çok girişli Çin vizesi almanız gerekiyor. Hong Kong ziyareti için bir diğer formül ise Türkiye’den direk Hong Kong’a uçuş ve oradaki gezinizi tamamlayıp Guangzhou’ya geçiş. Böyle bir planda tek girişli Çin vizesi yeterli olacaktır.

01.06.2016 Güncelleme: Çin Vizesi ile uygulamada değişiklik oldu, konu ile ilgili lütfen güncel bilgileri araştırın.

Kanton Fuarı

Kanton Fuarı, 1957’den beri düzenlenen Çin’in en büyük fuarı, Normalde adı “China Import And Export Fair” (Çin İhraç ve İthal Mallar Fuarı) fakat genelde herkes Kanton Fuarı olarak bilir. Yılda 2 kez düzenlenen fuar bahar aylarında yapılır. Fuar başlangıç tarihleri ilk bahar için nisan ortası, son bahar içinse Ekim ortasıdır. 3 faz olarak düzenlenen fuarda 150.000 fazla çeşitte ürün sergilenir. Her fazda farklı farklı sektörler yer alıyor ve her faz 4 gün sürüyor. 2 faz arasında ise 4 er gün boşluk var. 1.300.000 m2 alana kurulu devasa fuar alanı A,B,C olmak üzere 3 binadan oluşuyor. 60.000 katılımcı, 200.000 ziyaretçi fuar boyunca iş geliştiriyor. Fuarın iş hacmi ise tam 32 milyar Dolar! işte bu yüzden fuar yapıldığı yer itibari ile Guanghzou’yu Çin’in yıldızı yapıyor.

Çin fuarı
Kanton Fuarı, dünyanın en önemli fuar organizasyonlarından.

Guangzhou Gezilecek Yerler

Guangxiao Tapınağı, Chen Clan Akademisi, Altı Banyan Ağacı Tapınağı, Sun Yat Sen Anıtı, Beijing Lu Caddesi, Shangxiajiu Lu Caddesi, Shamian Adası, Kanton Kulesi ve Shishi Katolik Katedrali şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlerden. Guangzhou’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Guangzhou Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Guangzhou Gezilecek Yerler

Guangzhou’da Konaklama

Çin’in en büyük fuarı olan Kanton’un yılda 2 kez düzenlenmesi ve her fuar döneminin yaklaşık 3 hafta sürmesi şehirdeki otelcilik anlayışının da gelişmesinde baş rol oynamış. Şehirde bir çok kaliteli otel yer alıyor. Üstelik otelinizi fuar tarihinden çok daha önce ayarlarsanız çok kaliteli otellerde ekonomik fiyatlara konaklama yapabilirsiniz. Eğer Guangzhou’ya tur ile gidiyorsanız otelinizi kafaya takmanıza gerek yok fakat otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız elinizi biraz çabuk tutmanızda fayda var. İnternette otel rezervasyonu yaptırabileceğiniz birçok site var. Benim tavsiyem ise Booking.com. Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site. Şehirde yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Guangzhou konaklama

Guangzhou Ulaşım Rehberi

Guangzhou’ya daha ilk adım attığınız göreceğiniz katlı yollar sizi ilk andan büyüleyecektir. Nüfusu yoğun olsa da şehirdeki modern yollar ve alt yapı trafiğin oluşmasının önüne geçmiş. Guangzhou’da ayrıca düzenli ve gelişmiş bir toplu taşıma sistemi var, özellikle metro sistemi çok gelişmiş. Bunun yanında şehirdeki taksiler geziniz boyunca sizin en büyük yardımcınız olacaktır. Taksilerin ucuz oluşu muhtemelen sizin metro yerine taksi kullanmanızı sağlayacaktır. Özellikle 2-3 kişi birlikte geziyorsanız metro fiyatına neden taksi rahatlığı yaşamayasınız ki?

Guangzhou gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Guangzhou Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Guangzhou ulaşım

Guangzhou Alışveriş Rehberi

Çin’in resmi para birimi Renminbi (Yuan). 1 Amerikan Doları yaklaşık 6,2 Yuan’a karşılık geliyor. Şehirde döviz bozdurabileceğiniz bir çok banka var fakat para bozdururken pasaportunuzun yanınızda olması gerekiyor. Eğer Çin’den ayrılırken elde kalan Yuan’larınızı değiştirmek isterseniz bu dekontlara ihtiyacınız olacak. Çin ürünleri, bitkisel ilaçlar ve  yeşil çay ülkeden alabileceklerinizin başında geliyor. Eğer Iphone, laptop, kamera tarzında değerli bir şeyler almak istiyorsanız riske girmeyip Hong Kong’a geçebilir, çok uygun fiyatlara gerçekten orijinal ürünler alabilirsiniz. Bunun dışında Guanghzou’da dünyaca markalara ev sahipliği yapan birçok alışveriş merkezi ve bir çok çeşitte ürünlerin satıldığı toptancı marketleri bulunuyor.

Alışveriş konusunda ihtiyacınız olabilecek bilgileri Guangzhou Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Guangzhou alışveriş merkezi
Grandview Mall, Guangzhou Alışveriş Merkezi

Guangzhou Yemekleri & Türk Restoranları

Guangzhou mutfağı Çin’in en ünlü 4 mutfağı arasında yer alıyor. White Cut Chicken (az baharatlanmış tavuk eti), Yum Cha / Dim Sum (ufak minik kap, meze tarzı atıştırmalıklar), Siu Mei / Shao Wei (kavrulmuş et, barbekü) Kanton mutfağının önemli lezzetlerinden.

Guangzhou’da birbirinden güzel yemekler yiyebileceğiniz bir çok Türk restoranı bulunuyor. Restoranların en ünlüleri: Sultan, Bosphorus, İstanbul ve Ottoman Restaurant. Üstelik Sultan Restaurant’ta olduğu gibi restoranlarda sulu yemek bulmanız da mümkün. Ayrıca şehirde Mc Donald’s, Pizza Hut gibi dünyaca ünlü fast food restoranları da bir hayli fazla sayıda var. Şehirde yer alan Türk restoranları ile ilgili detaylı bilgilere Guangzhou’daki Türk Restoranları  sayfasından ulaşabilirsiniz.

Guangzhou yemek
Steamed Dumplings
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın