Guggenheim Bilbao Museum

Sanata, özellikle modern sanatlara ilgi duyanlar, bu alanda çalışanlar dışında, konuyla hiç ilgisi olmasa bile Dan Brown’ın son kitabı Başlangıç’ı okuyanlar da aşinadır Bilbao’daki Guggenheim Bilbao Müzesi ve konseptine. Gerçi kitapta müzenin konsepti biraz abartılmış, içeriğindeki sergiler de tamamen kurgu. Ancak gerçekten çok da uzak olduğunu söyleyemeyiz.

Bilbao kentinin en önemli turistik aktivitesi diyebileceğim Guggengeim Bilbao Müzesi aynı zamanda modern sanata adanmış müzeler arasında en önemlilerinden biri olduğu kadar Gugggenheim Vakfı’na ait olan müzeler içerisinde de önemli bir yere sahip. Ki bir diğeri New York’ta bulunuyor.

Venedik’te de Peggy Guggenheim Collection adında vakfın bir başka müzesi daha mevcut ve yakında Abu Dhabi’de de bir Guggenheim Müzesi açılacak.

Guggenheim Bilbao Museum

1997 yılında kapılarını açan müzenin koleksiyonunda 20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar olan dönemde yaratılmış eserler sergileniyor ve müze, içerisinde yer alan sergiler kadar sıra dışı bir mimariye sahip olan binası ile de ziyaret etmeye değer.

Guggenheim Bilbao Müzesi yazısında sizlere yakın zamanda ziyaret ettiğim müzenin tarihçesinden içerisinde yer alan sergilere, ulaşım yollarından giriş ücretlerine kadar ihtiyaç duyabileceğiniz tüm bilgileri vermeye çalışacağım. Size sadece çantanızı alıp yola çıkmak kalacak. Hazırsanız başlayalım…

Guggenheim Bilbao Müzesi Hakkında Bilgiler

Guggenheim Bilbao Museum

Bilbao’nun modern ile gelenekselin, eski ile yeninin nefis bir karışımı olan bir kent olduğunu diğer yazılarımda da belirtmiştim. Hatta kişisel görüşüm kentin en dikkat çekici yanının bu olduğu yönünde.

İşte kentin İspanyol ve Bask kültürünü simgeleyen tarihi yapılar, saraylar, meydanlar, kiliseler ve katedrallerinin yanında modern mimarinin en sıra dışı örneklerinden biri olarak yükselen binası ve içeriğindeki geçici ve kalıcı sergileriyle Guggenheim Bilbao Müzesi de tam olarak bu durumu simgeliyor.

Guggenheim Müzesi Bilbao

1900’lü yılların sonunda İspanyol hükumetinin Bilbao’yu turistik bir merkez olarak geliştirmek amacıyla Solomon Guggenheim Vakfı’na götürdüğü teklif ve yüz milyon doları bulan maddi desteği ile yaptırılan, vakfa ait en değerli modern sanat eserlerinin sergilendiği müzenin sahipliği de yine Guggenheim Vakfı’nda.

Açılışının hemen ardından, sadece 3 yılda 4 milyon kişinin ziyaret ettiği, Bilbao kentinin turistik ve ekonomik olarak kalkınmasına da ön ayak olan Guggenheim Bilbao Müzesi bugün dünyanın her yerinden milyonlarca turisti ve sanat severi ağırlamaya devam ediyor.

Guggenheim Bilbao Müzesi Binası

Guggenheim Bilbao Museum

Guggenheim Bilbao Müzesi içeride sergilenen eserler kadar çelik ve titanyumdan yapılan, kıvrımlı hatlarıyla göz alan ve adeta mimari sınırlara meydan okuyan bir tasarıma sahip binasıyla da dikkat çekiyor.

Amerikalı Mimar Frank Gehry’nin tasarımı olan yapı aynı zamanda 20. Yüzyıl’ın önemli tasarımları arasında yer alıyor.

Müzenin dışarıdan bakıldığında herhangi bir nesneyi andırdığı söylenemez, dolayısıyla bir benzetme yapamam. Ancak zaman zaman kıvrımlı, zaman zaman keskin kenarları ve dönüşleri olan, içerisindeki yüksek tavanlı giriş holü, toplamda 11 bin metrekare alan kaplayan devasa sergi salonları ve labirenti andıran planıyla görmeye değer bir yapı olduğunu söyleyebilirim.

Guggenheim Bilbao Müzesi Tarihi

Guggenheim Bilbao Museum

İspanyol hükumetinin Solomon Guggenheim Vakfı’na Bilbao’da bir modern sanatlar müzesi yapılması teklifi götürmesiyle müzenin tarihçesinin başladığını yazının başında belirtmiştim. Teklife İspanya’nın müze inşası için yüz milyon doları bulan maddi desteği de eklenince Vakıf dönemin önemli mimarlarının katılacağı bir tasarım yarışması başlatmış.

Yarışmada belirli bir kriter istenmemiş, adayların haya gücü tamamen özgür bırakılmış. Ve sonuçta Amerikalı Mimar Frank Gehry o dönemin koşullarında ilk olan, zorlu matematiksel hesapların en yeni teknolojilerle yapıldığı, aynı zamanda son derece özgün bir tasarımla yarışmayı kazanmış.

Dev inşaat tamamlandığında ise içeride sergilenen modern sanat eserlerine ev sahipliği yapmaya layık, müzenin konseptiyle son derece uyumlu bir yapı ortaya çıkmış.

Ve sonucunda Guggenheim Bilbao Müzesi 18 Ekim 1997 tarihinde İspanya Kralı I. Juan Carlos tarafından açılarak dünyanın her yerinden ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış.

Guggenheim Bilbao Müzesi Bölümleri

Guggenheim Müzesi Bilbao

Guggenheim Bilbao Müzesi Solomon Guggenheim Vakfı’na ait olan eserleri içeren geçici ve kalıcı sergileri görebileceğiniz nadide müzelerden biri. Ve müzede sergilenen eserlerin hemen hepsi ziyaretçileri şaşırtacak, etkileyecek, kimi zaman eğlendirecek, kimi zamansa düşündürecek nitelikte.

Müzede 3 kata yayılmış 20 galeri yer alıyor ancak bir Guggenheim Bilbao Müzesi ziyaretinde görecekleriniz galerilerde sergilenenlerle sınırlı değil.

1. Guggenheim Bilbao Müzesi Dışı

Guggenheim Müzesi Bilbao

Nervion Nehri kıyısında yer alan Guggenheim Bilbao Müzesi Müzesi’nin bahçesi de (aslında tam bir bahçe demek zor, “çevresi” diyelim) modern sanatların en dikkat çekici eserlerine ev sahipliği yer alıyor.

Jeff Koons’un eseri olan, müzenin giriş kapısına 50 metre mesafede sergilenen ve çiçeklerden yapılmış yavru köpek heykeli müze çevresinde en çok fotoğraflanan eserlerden biri. Müzenin zemin katındaki holden çıkılan terasta yer alan laleler de yine Jeff Koons’a ait.

Guggenheim Müzesi Bilbao

Bu terasta ayrıca Fujiko Nakaya tarafından tasarlanan sis çeşmelerinin sağladığı sislerin görüntüsü de etkileyici eserlerden.

Guggenheim Bilbao Museum

Guggenheim Bilbao Müzesi Müzesi’nin nehir kıyısına bakan tarafında yer alan, çelik, mermer ve bronzdan yapılmış dev örümcek ise Louise Bourgeois’e ait. Ki bu da çok fotoğraflanan, ilginç eserlerden biri.

Bu eserlerin tamamı bilet alıp müzeye girmeden de görülebilir.

2. Guggenheim Bilbao Müzesi 1. Kat

Guggenheim Bilbao Museum

Guggenheim Bilbao Müzesi içerisindeki zemin katta 4 galeri yer alıyor. Ve bunlardan en geniş olan Arcelor Mitaal Galerisi’nde müzenin kalıcı eserlerinden Heykeltraş Richard Serra’nın “The Matter of Time – Zaman Meselesi” isimli eseri (ya da eserleri diyelim) sergileniyor.

1994 – 2005 arasında yaratılan eserde sanatçının stilindeki değişim de gözlenebilir. Ancak serginin en önemli özelliği farklı formlarda ve yüksekliklerdeki çelikten yapılan heykellerin (aslında duvarların) arasında dolaşırken kişinin zaman ve mekan algısını yitirmesi diyebilirim.

Guggenheim Bilbao Museum

Eserleri oluşturan duvarların birbirine yaklaşıp uzaklaşması, eğiminin değişmesi ve bazı kısımlarda seslerin yankı yapması sayesinde burada dolaşırken zaman algısının ne kadar göreceli olduğunu hissediyorsunuz.

Müzenin ilk katında geçici sergilere ayrılmış olan 3 galeri daha var ve ben ziyaret ettiğimde burada Lucio Fontana’nın “On The Threshold” isimli sergisi yer alıyordu. Ancak geçici sergiler en fazla 4-5 ay sürdüğü için sizler müzeye gittiğinizde muhtemelen bu galerilerde bambaşka sergiler olacak, o yüzden detaylarına girmiyorum.

3. Guggenheim Bilbao Müzesi 2. Kat

Guggenheim Bilbao Museum

Müzenin ikinci katı tamamen geçici sergilere ayılmış. Benim Guggenheim Bilbao Müzesi gezisini yaptığım tarihte bu kattaki 9 galerinin tamamında Jenny Holzer’in “Thing Indescribable – Açıklanamayan Şey” isimli sergisi yer alıyordu. Ancak sizin ziyaretiniz sırasında burada muhtemelen başka bir sanatçının, başka ama yine sıra dışı bir sergisi olacaktır.

2. katın bir başka özelliği de galerilerin bazısından alt kattaki sergilerin de görülebiliyor olması. Bu mimari özellik ziyaretçilere sergileri çeşitli açılardan görme fırsatı verdiği için son derece akıllıca olmuş.

4. Guggenheim Bilbao Müzesi 3. Kat

Guggenheim Bilbao Museum

Guggenheim Bilbao Müzesi 3. katı ise hem geçici hem de kalıcı sergiler içeriyor. Bu kattaki 301, 302 ve 303 no’lu galerilerde Yves Klein, Andy Warhol, Mark Rothko ve Bask kökenli Jorge Oteiza, Eduardo Chilliada gibi çağdaş sanatçıların bugün Guggenheim Vakfı’na ait olan eserleri sergileniyor.

Bu katta yer alan diğer 4 galeri de süresi 3 – 6 ay arasında değişen geçici sergilere ev sahipliği yapıyor.

Guggenheim Bilbao Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Guggenheim Bilbao Museum

Bilbao’nun Abandoibarra Bölgesi’nde, Nervion Nehri kıyısında yer alan Guggenheim Bilbao Müzesi ulaşım açısından da son derece uygun bir konumda.

Aslında konaklamanızı Casco Viejo, Abandoibarra, Indautxsu veya Deusto Bölgeleri’nden birinde yapıyorsanız müzeye yürüyerek ulaşmanız mümkün. Bu bölgelerin en uzak noktasından yürüyor olsanız bile en fazla 20 dakika sürer.

Ancak toplu taşıma veya arabayla gelmek isteyenler için de gerekli bilgileri aşağıda sıralayayım.

Müzenin adresi Abandoibarra Hiribidea, 2, 48009 Bilbo, Bizkaia, İspanya şeklinde.  

Metro ile gitmek isterseniz en yakın istasyon “Moyua İstasyonu” ve buradan müzeye 7-8 dakika yürümeniz gerekiyor.

Tramvayla gitmeyi tercih ederseniz de ineceğiniz durağın adı “Guggenheim” ve evet, durak müzenin hemen önünde yer alıyor.

Guggenheim Bilbao Müzesi Güncel Giriş Ücretleri

Guggenheim Bilbao Museum

Guggenheim Bilbao Müzesi giriş ücreti yetişkinler için 10 Euro, 13-26 yaş arası öğrenciler ve 65 yaş üstü için 6 Euro, 0-12 yaş arası çocuklar içinse ücretsiz. Giriş ücretine hem kalıcı hem de geçici sergiler ve sesli rehberler dahil.

Eğer biletlerinizi önceden almak ve bunun için gişede sıra beklememek isterseniz müzenin resmi web sitesi.

Bunun yanı sıra dilerseniz internet biletinizi Getyourguide üzerinden de satın alabilirsiniz, ilgili turlar:

Guggenheim Bilbao Müzesi Ziyaret Gün ve Saatleri

Guggenheim Bilbao Museum

Pazartesi günleri kapalı olan Guggenheim Bilbao Müzesi bunun dışındaki her gün 10:00 – 20:00 arası ziyarete açık.

Girişte bazen kuyruk olabiliyor ancak her zaman değil. Ki o kuyruk da genelde bilet satış gişesinde. O yüzden biletinizi önceden almanız halinde sırada beklemeden içeri girmeniz daha kolay olur.

Guggenheim Bilbao Müzesi Yakınında Otel Tavsiyesi:

Guggenheim Bilbao Museum

Eğer Bilbao şehrini ziyaret etmenizin tek veya en önemli sebebi Guggenheim Bilbao Müzesi ise sizlere buraya mümkün olduğunca yakın bir konumda konaklamanızı öneririm. Bunun için farklı fiyat seviyelerinde iki önerim de var:

4★ Hotel Mercure Jardins de Albia: Sadece Guggenheim Müzesi’ne değil, kentteki diğer turistik noktalara da yürüme mesafesinde yer alan otelde sauna, spor salonu hatta bir modern sanatlar sergisi de mevcut. Son derece konforlu ve şık bir dekorasyona sahip olan oteli özellikle çağdaş sanatlar tutkunu olanlara tavsiye ederim. Rezervasyon için tıklayın.

Pension H30 Bilbao: Guggenheim Bilbao Müzesi’nin yanından geçen Nervion Nehri’nin hemen diğer kıyısında yer alan Pension H30 Bilbao müzeye 5 dakika yürüme mesafesinde (booking.com açıklamasında mesafenin 2,1 km olduğu yazılmış ancak bir hata olmalı. Ki başka konuklar da müzenin hemen yanında olduğundan bahsediyor).

Tesis şehrin diğer turistik noktalarına da yürüme mesafesinde yer alıyor. Konforlu, temiz ve şık döşenmiş odaların yanı sıra fiyat olarak da daha avantajlı olan oteli bütçesine önem verenlere tavsiye ederim. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Bilbao gezinizde ihtiyacınız olacak diğer önemli bilgileri Bilbao gezilecek yerler ve Bilbao’da nerede kalınır? başlıklı yazılarımızda okuyabilirsiniz. Bask Bölgesi ile ilgili hazırlanmış çok detaylı bir rehberi okumak içinse tıklayabilirsiniz; Bask Bölgesi Gezi Rehberi.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın