İstanbul gezilecek yerler Gülhane Parkı

Gülhane Parkı, İstanbul‘un en güzel parklarından biridir. Eskiden saray arazisi içerisinde bulunan ve günümüzde park olarak kullanılan şehrin en güzel yerleri arasında yer alır. Uzunca bir dönem bakımsız kalan alan, 2003 yılında yenilendikten sonra günümüzdeki görünümüne kavuşmuştur.

Parkta görülmesi gereken kısım ve eserler arasında 3. yüzyıldan kalma Gotlar Sütunu, kuzeydoğuda yer alan Kennedy Caddesi ve eşsiz manzarası yer almaktadır.

İstanbul’un en büyük ve en ünlü parklarından olan Gülhane, birçok tarihi olaya tanıklık etmesi açısından da önemlidir. Bizanslılar tarafından kışla, Osmanlı döneminde ise kutlama alanı olarak kullanılmıştır. İstanbul’un fethinden sonra daha da önemli hale gelen Gülhane’de İncili Köşk inşa edilmiştir.

Osmanlı’da ilk demokratikleşme hareketi olarak bilinen Tanzimat Fermanı burada okunmuştur. Cumhuriyet döneminde Mustafa Kemal Atatürk Latin Harflerini burada tanıtmıştır. Bir dönem sarayın has bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı 1912 yılında halka açılmıştır. İstanbul gezilecek yerlerden olan park içerisinde 1955 yılında bir hayvanat bahçesi açıldı.

Gülhane Parkı manzarası

Gülhane Parkı denildiğinde Nazım Hikmet’in “Ceviz Ağacı” şiiri akla gelir. Bu şiirde parkta sevgilisini bekleyen Nazım’ın polisleri görünce bir ceviz ağacına çıktığı ve ne sevgilisinin ne de polislerin farkında olduğu şu dizelerle anlatılır: “Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkı’nda. Ne sen bunun farkındasın, ne polis farkında.

Gülhane Parkı İstanbul
Gülhane Parkı, İstanbul

Parkın en güzel yanlarından biri ise İstanbul boğazına karşı çay keyfi yapılabilmesidir.

Gülhane Parkı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Cankurtaran Mah. Gülhane 34200, Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Tren ile Sirkeci durağında inerek, Eminönün’den tramvay ile Gülhane durağından buraya ulaşabilirsiniz.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın