Kars gezi rehberi blog

Gün Gün Kars Gezi Rehberi & Kars Gezi Notları

Türkiye’nin kuzeydoğusunda yer alan Kars, hem şehir merkezi hem de çevre bölgelerinde yer alan turistik yerler ile Türkiye’de görülmesi gereken şehirlerden biri.

Kars şehir merkezi Rus egemenliği döneminden kalan Baltık mimarisi yapılarla klasik doğu şehirlerine göre daha farklı bir atmosfer sunuyor. Tabii şehir merkezi yalnızca Rus mimarisinden oluşmuyor. Şehir merkezinde Osmanlı Dönemi camileri, hamamları, köprüleri ve farklı yapıları da var.

Bu yapılar arasındaki Taş Köprü ve Kars Kalesi ise şehrin sembollerinden. Özellikle Kaleiçi Mahallesi ve Sukapı Mahallesi şehir merkezinin en görülesi bölgeleri. Kısacası, Kars mimarisi için karma bir kültür yansıtıyor desek yalan olmaz.

Kars çevresi gezilecek yerler ise tek kelimeyle muhteşem. Çıldır Gölü, Ani Harabeleri ve Sarıkamış çoğu gezginin programında yer alıyor. Doğubeyazıt sınırları içerisinde yer alan İshak Paşa Sarayı ise daha çok zamanı olanların şans vermesi gereken bir yer.

Kars gezi rehberi tavsiyeleri

Bunların haricinde Kars yöresel yemekleri ile de çekici bir şehir. Kars mutfağı kaz eti, Hangel, Piti, Revan Köftesi, Sarı Balık, Umaç Helvası, Kars peynirleri gibi birçok lezzete sahip. Kars’ta yemek yiyebileceğiniz birçok restoran, zaman geçirebileceğiniz birçok kafe bulunuyor.

Kars’ta alışveriş yapmak isterseniz de Kars Gravyeri ve Kars Balı listenizde olmalı. Kars’ta yeme içme hakkında daha detaylı bilgi için Kars Yeme İçme Rehberi başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Kars’ta konaklama için en ideal yer şehir merkezi. Özellikle Faikbey Caddesi, Atatürk Caddesi ve Kaleiçi Mahallesi şehrin hem turistik hem ulaşım açısından en iyi noktaları. Gezinizin asıl amacı kayak yapmak ise Sarıkamış’ı da tercih edebilirsiniz.

Kars’a ulaşım için uçak, tren ve karayolunu kullanabilirsiniz. Kars Havalimanı şehir merkezinden yalnızca 6 km uzaklıkta bulunuyor.

Kars Havalimanı’ndan şehir merkezine belediyenin servisleri ile ulaşım sağlanıyor. Doğu Ekspresi ile geldiyseniz Kars Gar’da iniyorsunuz. Tren garı da şehir merkezine oldukça yakın. Konaklayacağınız yer şehir merkezinde ise yürüyerek en fazla 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

Kars turu hakkında bilgi ve tavsiyeler

Ben klasik Kars gezi rehberi yazısından ziyade Kars’ı 3 günlük program şeklinde anlatmak istedim. Bu üç gün içerisinde ulaşım, gezilecek yerler, yeme içme, alışveriş, yararlı bilgiler kısaca aklınıza gelebilecek her şeyden bahsedeceğim.

Ne kadar gün ayıracağınız size bağlı ancak Kars kaç günde gezilir derseniz bence en az 3 gününüz olmalı. Daha az zamanım var ama olabildiğince çok yer görmek istiyorum derseniz sabah erkenden gezmeye başlayıp Çıldır Gölü ve Ani Harabeleri’ni aynı güne sıkıştırabilirsiniz.

Tabii bu tarz bir program için özel araca ya da taksi kiralamaya ihtiyacınız olacak.Ben yazı boyunca olabildiğince Kars belediye servisleri ve toplu taşıma araçları kullanımına yönelik bir programdan bahsetmeye çalışacağım.

Kars Gezi Rehberi: 1. Gün

Kars gezisi Çıldır Gölü
Çıldır Gölü

İlk gün için tavsiyem Çıldır Gölü ve Kars şehir merkezi odaklı bir program yapmanız. Bu tarz bir program yol yorgunluğundan sonra sizi çok yormayacak.

Çıldır Gölü servisleri 10.30’da Kars Belediye Binası önünden kalkıyor. Yolculuk yaklaşık 1-1,5 saat sürüyor. Dönüş ise 15.30’da oluyor. Ücret ise 10 TL. (Şubat 2018)

Seyahatiniz Kars’ın yoğun dönemlerinden birindeyse en geç 10.00’da orada olmanızı tavsiye ederim. Yalnızca 2 araç kalkıyor ve neredeyse hemen doluyorlar.

Böyle bir durumla karşılaşırsanız araç kiralamaya yönelebilirsiniz. Ulaşım için en kar kış döneminde bile ana yollar açık. Siz harici bekleyen en azından 5-6 kişi varsa toplanıp bir servis aracı da ayarlayabilirsiniz.

Güne erken başlamanız gereken bir gün olacağından kahvaltı için tavsiyem Artvin Yusufeli Taş Fırın isimli minicik bir fırın. Belediyeye inanılmaz yakın bir yerde Atatürk Caddesi ve Sağlık Caddesi’nin kesişiminde bulunuyor. Klasik poğaça, açma, simit vs. gibi ürünlerin yanında meşhur Kars Ketesi de satılıyor. Yalnız balık severler karnını çok doyurmasın Çıldır’da Sarı Balık onları bekliyor.

Belediye servislerinin Çıldır Gölü’nün hangi tarafına götüreceği pek belli olmuyor. Bunun için net bilgiyi belediyeyi arayarak öğrenebilirsiniz.

Göl çok geniş bir alana yayılıyor ancak iki bölgesinde işletme var ve turistik olarak da bu bölgeler yoğun. Bence en güzel seçenek Atalay’ın Yeri isimli balıkçı mekanının yer aldığı taraf.

Eğer kış döneminde Kars’ı ziyaret ediyorsanız Çıldır Gölü muhtemelen donmuş olacaktır. Aslında gölün esprisi donmasından kaynaklanıyor.

Çıldır’ın donmamış hali hakkında bir fikrim olmadığı için yorum yapamayacağım ama bölgenin doğası gerçekten etkileyiciydi eminim diğer mevsimlerde de benzer güzelliktedir. Kışın gelenler için fayton, kızak, balık tutma gibi farklı aktiviteler var.

Gelelim Sarı Balık meselesine. Atalay’ın Yeri samimi, salaş bir balıkçı. Diğer tarafta bulunan işletme ise daha restoran havasında bir yer ancak lezzet olarak aralarında fark neredeyse yok nihayetinde yediğiniz şey aynı gölden çıkmış aynı balık oluyor. Gönül rahatlığıyla her iki mekanda da balığı deneyebilirsiniz.

Şehir merkezine döndüğünüzde saat iyice ilerlemiş oluyor ancak hava kararmadan en azından şehir merkezinin bir bölümünü gezerek günü değerlendirin.

Kars gezi planı

Kars Belediyesi önünde indiğinizde rotanızı Kaleiçi Mahallesi’ne doğru çevirin. Yukarıdaki görselde de görebileceğiniz gibi Eski Vali Konağı üzerinden gezinize başlayabilirsiniz.

Eski Vali Konağı binası gibi hemen yanında yer alan Kars İlk Sağlık Müdürlüğü binası da Baltık mimarisi örneklerinden. Sonrasında Cheltikov Otel, Evliya Cami, Merkez Kümbet Cami, Ulu Cami önünüze çıkacak.

Kars gezisi Cheltikov Otel
Cheltikov Otel

Kaleiçi Mahallesi olarak isimlendirilen bölgenin ara sokaklarında zaman geçirmeyi de ihmal etmeyin. Bu sırada Kars Kalesi’ni göreceksiniz ancak yeterince yorgun olunuyor ve kaleye çıkmak için sağlam bir yol yürümeniz lazım o yüzden başka bir güne bırakmanızı tavsiye ederim.

Dönüş yolunda Kars Beylerbeyi Sarayı ve meşhur Taş Köprü karşınıza geliyor. Kars Çayı üzerinde kurulu Taş Köprü’den geçerek Sukapı Mahallesi’ne varıyorsunuz. Bu noktada Mazlumoğlu Hamamı var.

Kars seyahati Taşköprü
Taşköprü

Bu kadar gezdikten sonra güzel bir akşam yemeği için Kars Kaz Evi oldukça uygun olur. Mazlumoğlu Hamamı ile arası zaten neredeyse 5 dakikalık yürüme mesafesi kadar. Menüde birçok yöresel yemek bulunuyor.

Adından da anlaşılacağı üzere Kars’ta kaz eti yemek için en ideal mekanlardan biri. Öncesinde Evelik Aşı Çorbası ile başlangıç yapabilir sonrasında Umaç Helvası ile yemeğinizi sonlandırabilirsiniz.

Kars Gezi Rehberi: 2. Gün

Kars turu Ani Harabeleri
Ani Harabeleri

İkinci gün için Ani Harabeleri ve geri dönüldüğünde yine şehir merkezi olarak plan yapılabilir.

Kars’tan Ani Harabeleri’ne servis İl Özel İdaresi binası önünden kalkıyor. Saatler konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim, dönemden döneme değişiyor. En iyisi belediyeyi bir gün öncesinden arayarak kesin bilgi almak ama ben yine de valiliğin açıklamasında yer alan saatlerden bahsedeyim.

Yaz dönemi her gün 09.00 ve 13.00 olmak üzere iki araç var. Sırasıyla 11.30 ve 15.30’da dönüyorlar. Kış dönemi ise yalnızca 11.00’da araç var ve 14.00’da dönüyor. Yolculuk yine 1-1,5 saat arası sürüyor.

Tavsiyem imkanınız varsa bugün için araç kiralayın ya da bir taksi ile anlaşın. Ani Harabeleri olarak adlandırılan bölge çok geniş ve gezilecek çok eser var. Servisin sunduğu süre yetersiz kalıyor.

Ani öncesi güzel bir kahvaltı için meşhur Kılıçoğlu Pastanesi tercih edilebilir. Burası aslında Kars’ta tatlı nerede yenir denilince akla gelen yer. Ancak tatlıları kadar kahvaltısı da Kars olanaklarına göre güzel.

Yöresel lezzetlerden ziyade daha modern pastane konseptine sahip. Güzel ve nezih bir atmosferi var. Güne başlamak için sağlam bir kahvaltı yapılabilir. Servislerin kalktığı yere de oldukça yakın. Atatürk Caddesi, 51 numarada yer alıyor.

Ani Harabeleri, Kars’ta en çok beğendiğim yerdi. Bu bölge Ermenistan sınırında bulunuyor. Ermenistan ile aranızda yalnızca bir nehir olduğunu görüyorsunuz.

Burası önceden bildiğimiz bir şehirmiş ancak şu an ayakta kalabilmeyi başarabilmiş sayılı yapı ve kalıntılar var. Kalan yapılarda Ermeni mimarisi hakim.

Dağların yamaçlarında ise mağaralar bulunuyor. Kendinize ve tırmanma kuvvetinize güveniyorsanız mağaralara da girebilirsiniz. Ani Katedrali, Aziz Gregor Kilisesi, Surp Kirkor Kilisesi, Ebul Manuçehr Camisi, Abul Hamrants Kilisesi en meşhur yapılar arasında yer alıyor.Yapıların içerisindeki çizimler ve resimler özellikle ilgi çekici.

*Ani Harabeleri’nde yiyecek içecek hiçbir yer yok. Sık acıkan biriyseniz yanınızda bir şeyler getirmenizi tavsiye ederim.

Kars gezi rotası, planı

Ani’den dönüldüğünde insanın şehir merkezini adımlamaya başlamadan önce kısa bir yemek ve kahve molasına ihtiyacı oluyor.

Bu kısa yemek molası için çok sevilen Tadım Döner güzel bir seçenek oluyor. Servis kullanarak hareket ettiğinizi düşünürsek İl Özel İdaresi’ne de oldukça yakın.

Yemeğinizi yedikten sonra yavaş yavaş şehri keşfetmeye devam edebilirsiniz. Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı Kars’ta Osmanlı Dönemi mimarisi eserleri arasından en meşhur olanı.

Sonrasında haritadaki rotaya göre devam ettiğinizde karşınıza bir başka meşhur Fethiye Cami çıkıyor. Kars Valiliği Binası’nı görerek yolumuza devam ediyoruz. Sonrasında ise Sanayi ve Ticaret Odası ve Defterdarlık binaları karşımıza çıkıyor.

Kars Kalesi’ne doğru devam etmeden önce bir kahve molası vermek isterseniz Craft Coffee hemen yanıbaşınızda olacak. Tasarımıyla sizi Kuzey Avrupa şehirlerine götürüyor desem yalan olmaz. Menü ve sunum olarak da gayet başarılı bir mekan.

Kars gezi rehberi seyahat bilgileri

Kars Kalesi ulaşımı için iki seçenek var: Kaleye yürüyerek çıkabilirsiniz ya da arabayla çıkabilirsiniz. Bence herhangi bir sağlık engeliniz yoksa yürüyebilirsiniz. Korkutucu bir mesafe ya da dik yokuş yok.

Yavaş yavaş arada arkaya bakarak yürümek keyifli olacaktır. Özellikle akşamüstü, güneşin batış zamanlarına denk gelsin diye böyle bir program yaptım diyebilirim. Şehir ışıkları o anlarda çok güzel görünüyor.

Akşam yemeği için Hanımeli Lokantası günün yorgunluğunu atmak için çok güzel bir seçenek olacaktır. Hem atmosfer hem menü olarak çok başarılı. Özellikle Revan Köfte, Piti ve Hangel denenmeye değer.

Kars Gezi Rehberi: 3. Gün

Kars gezi rehberi

Bugünü Sarıkamış‘a ayırarak değerlendirmek mümkün. Özellikle kayakla ilginiz varsa ya da öğrenmek istiyorsanız Sarıkamış Kayak Merkezi için vakit ayırmalısınız.

Kahvaltı için Kars Evleri Restoran tercih edilebilir. Öğretmen Evi karşısında bulunuyor. Kars peynirleri için serpme kahvaltı sipariş edebilirsiniz.

Kars Sarıkamış arası 57 km. Sarıkamış Kayak Merkezi içinse 4 km daha gitmeniz gerekiyor. Kars’tan Sarıkamış’a ulaşım için en mantıklısı araç kiralamak oluyor.

Araç kiralamak istemezseniz de 06.00-19.00 arası özel halk otobüsleri var. Yol yaklaşık 45 dakika sürüyor. Otobüsle ulaşım sağlarsanız kayak merkezinin olduğu yere taksi ile uygun fiyata ulaşabilirsiniz.

Sarıkamış’ın merkezini şöyle bir turlayabilir, bir kafede çayınızı içebilirsiniz. Sarıkamış’a merkeze 1 km uzaklıkta bulunan Katerina’nın Av Köşkü etkileyici bir yer ve görülmeye değer.

Kars gezi rehberi Sarıkamış
Sarıkamış Kayak Merkezi

Kayak veya Snowboard yapacaksanız erken saatlerde gitmenizi tavsiye ederim çünkü saat 17.00 civarlarında telesiyejler kapanıyor ve pistler kullanılamıyor.

Sarıkamış’ta kayak malzemesi kiralamak için birçok yer bulabiliyorsunuz. İlk defa deneyecekseniz size yardımcı olacak bir öğretmen ile de anlaşabilirsiniz.

Birinci elden bilgim yok ancak diğer kayak merkezlerine göre fiyatlar oldukça uygunmuş. Kayak yapmayacaksanız kızakla vakit geçirebilirsiniz ya da yalnızca teleferik kullanarak en tepeye ulaşıp keyifli bir yolculuk yaşayabilirsiniz.

Böylelikle sarı çam ormanlarıyla kaplanmış pistlerin manzarasını ve şehrin panoramik görüntüsünü görüyorsunuz. Telesiyej ücreti 5 TL. En tepeye çıkmak için 4 kere kullanmanız gerekiyor. İnişler ücretsiz oluyor.

Kars gezi rehberi otel tavsiyesi

Öğle yemeğini kayak merkezinde bulunan otellerde veya üçüncü teleferik durağında yer alan restoranda halledebilirsiniz. Akşam yemeğini ise Kars’a dönmeden Sarıkamış merkezinde bulunan Sarıkamış Kültür Evi isimli samimi mekanda yapabilirsiniz.

Oldukça otantik ve sıcak bir atmosfer sunuyor. Yemekler de bir o kadar lezzetli. Yok ben Kars’a dönüp yemeğimi orada yiyeyim derseniz Kosor Cağ Kebabı isimli mekanı deneyebilirsiniz. Bir kere denendi mi unutulmayacak bir lezzet sunuyor.

Son olarak gitmeden önce Kars’ta alışveriş yapmak isteyenler ve Kars’tan ne alınır diyenler için önerim Kars Gravyeri ve Kars Balı. Biz merkezde bulunan Kars Peynircisi isimli dükkanı tercih ettik. Hem sahibi çok yardımseverdi hem de ürünlerin lezzeti çok güzeldi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

2 thoughts on “Gün Gün Kars Gezi Rehberi & Kars Gezi Notları”

  1. Valla ben şuan karstayım muhteşem ötesi diyebilirim ama ocakta geleceksen çok sıkı giyinmelisin çünkü kışın da geldim dehşet bir soğuk var

  2. Ocak 2019’da Kars’ı keşfetmeye gitmek istiyorum. Makale çok faydalı oldu, güzel anlatımınız için teşekkür ederim.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top