Mardin hakkında bilgiler

Sadece Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin değil ülkemizin en özel yerlerinden biridir dinlerin, dillerin ve kültürlerin ortak bir payda da birleştiği Mardin. Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Sokaklar hala bu medeniyetin izlerinden eserlerle doludur ve her an bir sürprizle karşılaşmanız olasıdır. Kiliseler, camiler, ilginç bir mimarisi olan köy evleri, iç içe geçmiş ıssız mezarlar, mahzenler ve taş evleriyle bir filmin karesi gibidir adeta Mardin. Uçsuz bucaksız bozkır özellikle gün batımı saatlerinde büyüleyicidir.

Usta bir ressamın tablosundan fırlayıp gelmiş gibi duran Mardin’de insan neredeyse her şeye şaşırıyor. Taş evlerle çevrili dar sokaklarda gezintiye çıktığınızda 1500 yıl öncesine yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz. ‘’İnancın ve taşın’’ şehri olarak da bilinen Mardin, muhteşem yemeklere ev sahipliği yapan mutfağı, tarihi değerleri ve doğal güzellikleri ile aklınızı başınızdan alacak bir şehir burası.

Mardin Gezilecek Yerler

(Mardin’de gezip görülecek yerler hakkında detaylı bilgileri Mardin gezilecek yerler başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.)

Dara Harabeleri: Mardin’e kadar gelip, Dara Harabelerine gitmediyseniz bir şeyler eksik kalmış demektir. Merkeze 30 kilometre mesafede yer alır ve Mezopotamya’nın en ünlü kentidir. Geçmişin izlerini günümüze taşıyan Dara Harabeleri, 8 – 10 kilometrelik bir alan yayılmıştır. Herkesin dikkatini çeken mağara evler vardır. Burada dikkatinizi çekecek olan kalıntılar arasında; çarşı, depo, kilise, saray, zindan ve tophane yer alır. Köyün yakın çevresinde ise kayalara oyulmuş 6 – 7 adet mağara eve rastlanır.

Mardin gezilecek yerler
Dara Harabeleri

Mardin Kalesi: Şehrin simgelerinden biridir heybetli görüntüsü ile dikkat çeken Mardin Kalesi. Kartal Yuvası olarak da bilinir. Birçok medeniyetin kullandığı kale önemli bir yapıdır. Sümer, Roma, Pers, Babil, Asur, Selçuklular ve Osmanlılar döneminde de önemini koruyan Mardin Kalesi büyülüyor ziyaret edenleri.

Revaklı Çarşı: Kendinizi kaybedeceğiniz ve zevkten dört köşe olacağınız duraklardan biri Revaklı Çarşı. Geleneksel el sanatları ürünlerine rastlayacağınız ve esnaf ile iki lafın belini kıracağınız çarşıda gezinirken sevdikleriniz içinde bol bol alışveriş yapabilirsiniz. Burayı gezikten sonra Kayseriyye Çarşısı’nı da ziyaret edebilirsiniz.

Midyat: Bölgedeki en gelişmiş ilçelerden biridir iki yerleşim biriminden oluşan Midyat. Mardin’e 1,5 kilometre mesafede yer alan ilçe bir müze kenttir. Taş konakları, kemerli geçitleri, yükselen çan kuleleri ve Süryani Kiliseleri ile bir Ortaçağ kentini andırır bu mistik ilçe. En çok gümüş işçiliği ile tanınan Midyat, el sanatları açısından önemli bir yere sahiptir. Güneydoğu’nun en turistik yerlerinden olan ilçe de; Antep fıstığı, meşe, acur ve kavun yetiştirilir. Ayrıca burası dünyanın en kaliteli üzümlerinin yetiştiği kavşak noktasıdır.

Kiliseler, Camiler ve Manastırlar: Tarihi dokusu ile dikkat çeken Mardin’de birçok cami, kilise ve manastır vardır. Vaktiniz varsa hepsini görmenizi öneririz ama kısıtlı bir zamanda gelsiyseniz mutlaka görün diyeceğimiz birkaç yer var. Meryemana Kilisesi, Ulu Camii, Mor Yusuf Kilisesi, Latifiye Camii, Mor Dimet Manastırı ve Deyruülzzafaran Manastırı’dır.

Midyat Mardin
Midyat

Mardin’de Yapılacak Şeyler

Şehir Turu: Mardin ve çevresi altın değerinde adeta. Kültürel mirası, tarihi değerleri, doğal güzellikleri ve huzur kokan sokakları ile çekip alacak sizi içine. Gezi sırasında her dilden, her dinden insanla karşılaşıp, uzun uzun sohbet etme imkanı yakalayabilirsiniz. Mardin’i birde onlardan dinlemek hoşunuza gidebilir.

Doğa ve Dağ Yürüyüşü: Tarihi değerleri ile ön plana çıksa da doğal güzellikleri ile de dikkat çeker Mardin – Midyat ve çevresi. Doğa ile iç içe olmak, sıkıntılarınızı geride bırakmak ve uzun uzun yürüyüşler yapmak isterseniz Beyazsu, Zinnar Bağları uygun parkurlara ev sahipliği yapar. Aklınızda bulunsun.

Fotoğraf Gezisi: Bu enfes şehre gelip, gördüklerinizi fotoğraflamadan dönmeyin. Mardin’de her köşe başı, her dönemeç sürprizlerle karşılayacak sizi ve gezi bitiminde de hatıralarınız hep taze kalacak çektiğiniz fotoğraflar sayesinde.

Termal Turizm: Yılın yorgunluğunu şifalı sularda atmak ve huzur bulmak istiyorsanız Mardin’de seçeneğiniz var. Dargeçit ilçesinde Germ-i Ab Kaplıcası bölgedeki en önemli termal merkezlerden biridir.

Mardin yapılacak şeyler

Mardin’de Alışveriş

Mardin’in birbirinden renkli, birbirinden güzel tarihi çarşılarında alışveriş yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Özellikle ‘’Revaklı Çarşı ve Kayseriyye Çarşısı’’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ulu Camii etrafındaki çarşıyı da es geçmeyin geziniz sırasında.

Zanaatkarların yoğunlukta olduğu çarşıda çok özel bir gümüş işçiliğe sahip olan telkari takılar beğeninizi kazanacak. Hem bu gümüş takılardan, hem de bakır ve ahşap işi ürünlerden satın alabilirsiniz.

Merkezde yer alan Mardin otellerinde konaklamayı tercih ederseniz tüm bu tarihi çarşılara yakın olacaksınız. Böylece zamandan kazanmış olursunuz.

Mardin alışveriş

Mardin’de Ne Yenir? Ne İçilir?

Her şeyiyle güzel olan Mardin’in yemekleri de çok özel ve çok leziz. Geçmişten günümüze birçok medeniyete kucak açmış olan şehrin mutfağı da bu çeşitlilikten etkilenmiş ve ortaya nefis bir mutfak kültürü çıkmış. Yörede yetişen baharatların çeşitliliği yemeklere ayrı bir lezzet katıyor.  Özellikle kişniş, tarçın, mahlep, sumak ve pul biberi kullanılıyor. Geleneksel tatlarda hayvani yağ ve etler tercih ediliyor genellikle. Sebze çeşitlerinin ise beslenmedeki yeri daha sınırlı. Patlıcan, biber gibi çok kullanılan sebzeler kurutularak, domates ise  salça yapılarak kışa hazırlanır.

Gezinizde mutlaka ama mutlaka denemelisiniz dediğimiz tatlardan bazıları; kaburga dolması, sembusek, mumbar dolması, içli köfte, patlıcan dolması, pekmezli yoğurt, mutabbaka ve kıbbe mabrumedir. Şimdiden afiyet olsun 🙂

Mardin yeme içme
Mardin Kaburga Dolması

Mardin’de Nerede Kalınır?

Mardin bir günde gezip keşfedilebilecek bir yer değil. Bu nedenle bölgede en azından birkaç gün kalırsanız Mardin’i tam anlamıyla keşfedebilirsiniz. Mardin ve çevresinde konaklama yapabileceğiniz yaklaşık 25 otel var. Otelinizi internetin en güvenilir otel rezervasyon sitesi olan Booking.com üzerinden ayarlayabilirsiniz. Üstelik dilerseniz konaklama ücretinizi tesise vardığınızda ödeyebilirsiniz. Üstelik seçiminize bağlı olarak otellerin birçoğunda konaklama tarihinize 24 saat kalıncaya kadar rezervasyonunuzu ücretsiz iptal edebilirsiniz. Mardin otellerini incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın!

Sırt çantası sırtına yapışık gezgin, klasik müzik dinleyen inekten süt içici, kısa saç kullanıcısı, etsiz çiğ köfte yiyicisi.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın