Hacı Bayram Camii Ankara

Hacı Bayram Camii, Ankara gezilecek yerler listemizdeki önemli camilerden biridir. Hacı Bayram-ı Veli geçmişte yaşamış bir din âlimidir. Bayramiye Tarikatı’nın kurucusu olarak bilinen Hacı Bayram-ı Veli’nin Türbesi Ankara il sınırlarında bulunmaktadır. Hacı Bayram Camii de bu türbenin hemen yanında kurulmuştur. Caminin adı da Hacı Bayram Türbesi’nden gelmektedir.

Hacı Bayram Camii dikdörtgen planlı bir yapıdır. Bu binanın duvarları tuğladan, çatısı kiremitten yapılmıştır. Taban kısmı taştan olan caminin tam ilk inşasının tarihi bilinmemektedir. Ancak binanın 1427 ya da 1428 yılında yapıldığı tahmin edilmektedir. Şu anda tarihi eser niteliği taşımakta olan caminin mimarı Mehmet Bey’dir. Anca Mimar Mehmet Hakkında başka hiçbir yerde bilgi bulunamamıştır.

Cami 1714 yılında tamir ettirilmiştir. Tamir eden kişinin Mehmet Baba olarak bilinen bir kişidir. Mehmet Baba’nın Hacı Bayram Veli’nin torunlarından biri olduğu bilinmektedir. Bu dönemden sonra cami Cumhuriyet döneminde iki defa yenilenmiştir. Cami, 1940 yılında Vakıflar Gene Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir. En son 2011 yılında yenilenmiş ve bu çalışmalar sırasında mimarinin özelliğini kaybetmemesine dikkat edilmiştir.

Bugün caminin bahçesinde bir kulübe bulunmaktadır. Bu kulübenin planı sekizgendir. Hacı Bayram Camii içinde yer alan kulübede 18. yüzyılda yaşamış olan Osman Fazıl Paşa Türbesi yer almaktadır. Ancak Osman Fazı Paşa’nın tabutu daha sonra aile mezarlığına götürüldüğü için şu an kulübenin içinde bulunmamaktadır.

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri
Balayı Turları

PAYLAŞ
Gezi rehberleri ve yurt içi yurt içi çeşitli destinasyonlar hakkında bilgiler, advertorial reklam içerikleri...

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın