Ankara Hacı Bayram Camii tarihi

Hacı Bayram Camii, özgün atmosferi ile hem maneviyata önem verenleri hem de tarihe önem verenleri kendisine çekiyor. Özgünlüğünü daha çok mimari özelliklerine borçlu olan dini yapıya dışarıdan baktığınızda sade görüntüsü sakın sizi yanıltmasın. Çünkü içerisine girdiğinizde gözlerinizi kamaştıracak ayrıntılar sizleri bekliyor.

Hacı Bayram Camii Hakkında Bilgi

Dini yapı, adını bahçesinde türbesi bulunan Bayrami Tarikatı kurucusu ve mutasavvıf şairi Numan-bin Koyunluca Ahmed’den alıyor.

Hicri 831 yılında (miladi takvime göre 1427-1428) inşa edilen yapıya ismini veren önemli şahsiyet, 1352’de Ankara’nın Solfasol Köyü’nde doğmuş. Ankara ve Bursa’da eğitimini tamamlayıp Karamedrese’de tedrisata başlayan Hacı Bayram Veli, Mürşidi ile birlikte Şam ve Hicaz’da üç yıl geçirdikten sonra kente dönüş yaparak, çevresinde öğretilerine ilgi duyan birçok kişi toplamış. İki ilahisi ve birkaç gazeli olduğu bilinen tarihi şahsiyet, 1429 yılında vefat etmiş.

Ankara Hacı Bayram Camii gezilecek yerler

Mimar Mehmet Bey’in eseri olan cami, uzunlamasına dikdörtgen planlı tasarlanmış. Taş kaide üzerine tuğla duvarlı olarak inşa edilen yapıya özgünlük kazandıran en önemli özelliği kubbesiz çatısı. Tek sahanlı dini yapının üzeri, kubbe yerine altı parlak ahşap kaplı kiremit bir çatıyla kapatılmış. Caminin güneydoğu duvarına bitişik tek minaresinin iki şerefesi bulunuyor.

Dini yapıda ilk yenileme çalışması, 1714 yılında Hacı Bayram Veli’nin torunlarından Mehmet Baba tarafından gerçekleştirilmiş. Tavanın, mihrabın, minber işçiliği süslemesinin, müezzin mahfili altındaki çinilerin tamiratlarının yapıldığı bu kapsamlı çalışmanın ardından cami, büyük oranda 18. yüzyıla özgü yapısal özelliklere kavuşmuş.

1940 yılındaki bakım çalışmaları Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün gözetiminde gerçekleştirilen camiyi orijinaline uygun hale getirilmesini sağlayan, 2010 yılında başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi öncülüğündeki proje olmuş. 9 ay süren bu proje ile toplam kapasite 6.000 kişiye çıkartılmış.

Hacı Bayram Camii’nde Görülmesi Gereken Önemli Bölümler

Ankara Hacı Bayram Camii turu

Dış kısmı son derece sade bir görünüme sahip Hacı Bayram-ı Veli Camii, iç kısmına girenleri ahşap ve çini üzerine ustalıkla işlenmiş süslemeleriyle büyülüyor.

Caminin iç kısmında özellikle son cemaat yerinin güney tarafındaki çıkıntı duvara yazılmış kelime-i tehvid çevresindeki bordürleri, tavan pervazlarındaki çiçek desenlerini ve kündekâri tekniği ile görünümü zenginleştirilen minberi incelemeye zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Bu alanları gezerken görme fırsatı yakalayacağınız tüm ahşap üzerine boyama nakışlar, Nakkaş Mustafa Paşa tarafından oluşturulmuş.

İç süslemeleri ile görenleri kendisine hayran bırakan dini yapıda en büyük ilgiyi, adını aldığı Hacı Bayram Veli’nin türbesi çekiyor. 1429 yılında inşa edilen türbe, mihrak duvarına bitişik konumlandırılmış.

Caminin aksine bu yapının planlaması kare, çatı örtüsü ise kurşundan yapılmış. 15. yüzyılda Ankara’da inşa edilen türbelerin en güzellerinden sayılan sekizgen tamburlu yapının ön cephesinde mermer kullanılmış.

Ahşap malzemeden üretilen iç ve dış kapıları Ankara Etnografya Müzesi‘nde sergilenen Hacı Bayram Veli Türbesi’nin kubbesinin iç kısmının görselliği sarı, turuncu, lacivert, gri renkli kalemişi süslemeler ile arttırılmış. Mihrabı ise son derece sade bir görünüme sahip.

Ankara Hacı Bayram Camii çevresinde gezilecek yerler

Caminin bahçesinde yer alan ikinci türbe ise Osman Fazıl Paşa’ya aitmiş. Eser, klasik sekizgen türbe planına sadık kalınarak 18. yüzyılda inşa edilmiş. Kubbesi ise ayaklarla desteklenmek yerine doğrudan duvarlara oturtulmuş. Osman Fazıl Paşa’nın sandukası bir süre burada kalsa da sonradan aile mezarlığına götürülmüş.

Hacı Bayram Veli Camisi’ndeki gezinizi noktaladıktan sonra eğer zamanınız varsa hemen yanında yer alan, Roma dönemine ait değerli bilgiler barındıran Augustus Tapınağı’nı ziyaret edebilirsiniz.

Hacı Bayram Camii Nerede ve Nasıl Gidilir?

Ankara Hacı Bayram Camii nasıl gidilir

Dini yapı, Altındağ İlçesi sınırları içerisindeki Ulus Semti’nde yer alıyor. Ulus Meydanı ile arasında kısa bir yürüyüş mesafesi bulunan camiye ulaşım için otobüs ve minibüs seferlerini kullanabileceğiniz gibi metronun hız avantajından da yararlanabilirsiniz.

Meydanda bulunan duraklarda indikten önce Anafartalar Çarşısı’ndan Hisar Parkı Caddesi’ne yönelmeniz, ardından rotanızı Hürriyet Caddesi’ne çevirmeniz gerekiyor. Hacı Bayram Camisi’ni ziyarete gelen konuklardan herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Başkent tatilinize keyif katacak bir gezi rotası için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgileri detaylı “Ankara Gezilecek Yerler” listesinde bulabilirsiniz. Konforlu konaklama önerilerini ise “Ankara’da Nerede Kalınır?” başlıklı yazımızda sizler için sıraladık.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın