Gölyazı gezi rehberi

Havaların ısınmasıyla hafta sonu kaçış planları yapmaya başladık bile. Kafamızı kurcalayan en önemli soru ise “nereye gitsek” oluyor. İstanbul’a yakın olsun, çok aşırı kalabalık olmasın ama manzarası güzel olsun huzur dolalım diyorsanız Gölyazı tam aradığınız yer. Burası küçük bir balıkçı kasabası, bir nevi saklı kalmış cennet.

Gölyazı Nerede?

Gölyazı gezi rehberi Ulubat Gölü

Gölyazı, Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir yer. Aslında Uluabat Gölü üzerinde yer alan bir ada ve köprü ile anakaraya bağlanıyor.

İstanbul–Gölyazı arası 170 km. 2 saat 50 dakika civarı sürüyor. Gölyazı’ya ulaşmak için çeşitli seçenekler mevcut.

Araba ile gidiyorsanız İstanbul’dan EskihisarTopçular feribotuyla Yalova, oradan da Bursa’ya ulaşabilir ya da Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak Bursa’ya varabilirsiniz. Bursa merkezi ile Gölyazı arası ise 45 km.

Araba ile adada otopark için sıkıntı yaşamanız mümkün. Aracınızı köprüye gelmeden önce köy dışında bir yere bırakırsanız daha rahat edebilir, böylelikle köprüyü yürüyerek geçmenin tadını da çıkarmış olursunuz.

Başka bir seçenek olarak İDO veya BUDO’nun seferleri ile Bursa Mudanya’ya gidebilir, oradan Bursa merkeze devam edip Burulaş’ın 5G otobüsü ile ulaşabilirsiniz. 5G otobüsü Küçük Sanayi İstasyonu–Gölyazı arası sefer yapmakta. Otobüs bileti 4 Türk Lirası. Otobüsün güncel saatlerine Burulaş’ın sitesinden ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile gelirseniz Bursa otogardan Nilüfer’e gidip, oradan minibüs ya da 5G otobüsüne binebilirsiniz.

Gölyazı Tarihi

Bursda Gölyazı seyahati

Gölyazı’nın tarihi rivayetlere göre milattan önce 6. yüzyıla dayanmaktadır. Bir zamanlar Apollon Krallığı’nın merkezi olan Gölyazı’nın o zamanki adı ‘Apolyont’muş. Bu yüzden bölgeye ulaşırken tabelalarda sıkça göreceğiniz ‘Apolyont’ kelimesinin kökeni buna dayanmaktadır. Uluabat Gölü oluşumunun ise bir efsanesi vardır.

“Yıllar önce Apollon Krallığı’nın komşusu olan Melde Krallığı’nın  prensi, Apollon Kralı’nın güzeller güzeli kızına aşık olur. Lakin prensesin gönlünde prens yoktur.

Apollon Kralı’da bunun üzerine kızını korumak için tepenin üzerine saray yaptırır ve kızını orada saklar. Melde Kralı bu olayı duyunca çok sinirlenir ve Odryes Çayı’nın yolunu değiştirir. Sarayın olduğu tepeyle birlikte tüm Apollon sular altında kalır ve günümüzün Uluabat Gölü oluşur.”

Gölyazı gezi rehberi turu

Gölyazı, daha sonraları ise mübadeleye kadar Rumların yaşadığı bir kasaba olmuş. Mübadelede, Selanik’ten göç edenlerin bazıları buraya yerleştirilmiş. Günümüzde ise sit alanı olarak koruma altına alınmıştır. Gölyazı adını özellikle Güneşi Beklerken dizisi ile duyurmuştur.

Gölyazı’da Neler Yapılır?

Gölyazı gezilecek yerler

1. Göl manzarasına karşı kahvaltı edin.

Hafta sonu muhteşem bir manzara eşliğinde serpme kahvaltınızı yapmaya ne dersiniz? Genelde aileler tarafından işletilen, salaş, küçük mekanlar bulunmakta. Favorim tabi ki de çıtır çıtır leziz gözlemeler.

Organik ürün vaatleri sunmuyorlar, öyle bir beklentiniz olmasın. Fiyat performans olarak genelde hepsi aynılar. Hangisini beğenirseniz seçim sizin. Benim önerilerimi altta ‘Yeme İçme’ bölümünde bulabilirsiniz.

2. Sokakları keşfe çıkın.

Gölyazı’nın dar sokaklarını adımlamak çok zevkli. Eski Rum evlerinin bazılarının havası hala korunsa da betonarme evlere de rastlayacaksınız. Evlerin önünde karşılaştığınız yaşlılarla sohbet edip, buranın öykülerini bir de onlardan dinlemenizi tavsiye ederim.

3. Leyleği havada yakalayın.

Gölyazı'da yapılacak şeyler

Uluabat Gölü göç yolu üzerinde olduğundan burada bir çok leylek görmeniz mümkün. Sokaklarda dolanırken kafanızı kaldırdığınızda direklerin üzerinde leylek yuvalarına rastlayacaksınız.

Her yıl leylek şenlikleri de düzenlenmekte. Umarım gezerken leyleği havada yakalarsınız da gezilerinize birkaç yer daha ekleme fırsatı yakalarsınız : )

4. Sandal keyfini yaşayın.

Gölyazı’ya geldiğinizde ilk dikkatinizi çeken şeylerden biri de göl kenarındaki sandallar olacak. Hava güzelse sandal turu yapmanızı tavsiye ederim. Adayı bir de gölün üzerinden izleyin.

Hele ki nilüfer çiçeğinin mevsim zamanı ise kaptanlardan sizi nilüferlerin olduğu bölgeye götürmelerini isteyin. Sandal kiralamak hem kolay hem de uygun fiyatlı.

Yol kenarında yürürken, üzerinde sandal turu yapan kaptanların numaralarının yer aldığı tabelalar bulunmakta. Bunlardan herhangi birini arayıp kiralayabilirsiniz. Eminim hepsi severek yardımcı olacaklardır. Sandal başı kiralama ücreti ise 15-20 lira civarı.

5. Turna balığı yiyin.

Balıkçı köyüne kadar gelip de balık yemeden olmaz. Köy halkı geçimini balıkçılık ve zeytincilik ile sağlıyor. Kadınlar da ekonomik hayatta aktif olarak yer alıyor. Günün erken saatlerinde eşleri ile birlikte balığa çıkan kadınlara rastlamanız mümkün. Sokakta yürürken ağ ören kadınlar ile de karşılaşabilirsiniz.

Uluabat Gölü’nden çıkan balık ise turna ve yayın. Göl balığı olduğu için biraz tereddütlü  bakılsa da kızartılarak pişirilen turna balığını denemelisiniz. Göl kenarındaki restoranların neredeyse hepsinin menüsünde balık yer almakta.

6. Gün batışını izleyin.

Muhteşem manzaraya karşı gün batımını izleyip, fotoğraf çekmeye doyabilirsiniz. Ben ise çayını yudumlarken güneşin batımını izlemeyi sevenlerdenim.

Gölyazı’da Nereler Gezilir?

Gölyazı

Ağlayan Çınar

Köprünün yanı başında görkemi ile bizi karşılayan tam 744 yıllık devasa bir çınar. Ağlayan Çınar’ın efsanevi bir öyküsü var.

“Kurtuluş Savaşı yıllarında bu köyde yaşayan Rum kızı Eleni ile Türk genci Mehmet birbirine sevdalanır. Buluşmalarını her zaman bu çınarın altında gerçekleştirir iki aşık.

Mübadele zamanı Eleni ve ailesinin göç edeceğini öğrenen Mehmet, Eleni ile yine çınarın altında buluşmak üzere sözleşir. Ancak Eleni’nin abileri bunu öğrenip izin vermezler ve buluşma yerine kendileri giderler.

Çınarın altında Mehmet’le münakaşa etmeleri sonucunda abileri Mehmet’i hançerler ve Mehmet o çınarın altında can verir. Mehmet’in hançerlendiğini duyan Eleni, Mehmet’in olduğu yere doğru koşar ancak çınarın altında cansız bedenini kanlar içinde görünce o da o çınarın altında intihar eder. Köylülerin efsanesine göre de yıl içinde bazen o çınardan kan damlarmış.”

Aziz Panteleimon Kilisesi

Ortodoks Rum’lardan kalma bu kilise mübadele yıllarına kadar ibadethane olarak kullanılmış, ancak mübadeleden sonra bakımsız bir hal almış. Geçtiğimiz yıllarda Nilüfer Belediye’si tarafında restore edilerek kültür evine dönüştürülmüş. Kiliseyi ziyaret etmek ücretsiz.

Tarihi Hamam

Meydanın solunda yer alan hamamı, mübadeleden önce perşembe ve cuma günleri Müslümanlar, cumartesi ve pazar günleri ise gayri Müslimler gelip kullanırmış. Hamam şu an beyaz ve mavi renklerin hakim olduğu Kahve Alâ adıyla kafe olarak işletilmekte. İsterseniz hamamı gezdikten sonra burada çayınızı yudumlayabilirsiniz.

Zambak Tepe

Zambak Tepesi’ne çıkıp, adanın bütününe hakim olabileceğiniz bu muhteşem manzarayı görmeden geri dönmeyin derim. Özellikle fotoğraf çekmek amacıyla buraya geldiyseniz Zambak Tepe’si tam aradığınız nokta olabilir.

Gölyazı’da Yeme İçme

Kahvaltı yapmak için Gönül Sofrası göl kenarındaki popüler mekanlardan. Özellikle sıcak ağırlıklı kahvaltı severler burayı tercih edebilirler.

Apolyont Balık Lokantası’da kahvaltı ve balık yemek için gidilebilecek mekanlar arasında yer alıyor. Başka seçenek olarak Gülgören Balık Lokantası’nı veya Günbatımı Lokantası’nı seçebilirsiniz.

Çay – kahve içmek için meydandaki kafeleri ya da tarihi hamamı tercih edebilirsiniz.

Gölyazı’da Konaklama

Gölyazı

Gölyazı’ya günübirlik gitmenizi öneririm. Konaklamak içinde çok fazla seçenek yok doğrusu. Öneride bulunmam gerekirse size Faik Bey Konağı’nı tavsiye edebilirim. Butik bir pansiyon, aynı zamanda restorant olarak da kullanılıyor.

Konak, göl kenarına inşa edilmiş, muhteşem bir manzaraya sahip. Üç tane odası bulunmakta. Hafta içi 180 TL, hafta sonu ise 200 TL ücretleri. Sezon açıldığı zaman ise fiyatlarda artma meydana gelebiliyormuş.

Gölyazı gezi rehberi gün batımı

İsterseniz Bursa merkezde konaklayıp günübirlik olarak Gölyazı ve Trilye turları da yapabilirsiniz. Gölyazı–Trilye arası 40 km, yaklaşık 50 dakikalık mesafede.

Avatar
Yeni yerler keşfetmenin tadını doyasıya çıkarır. @znazlimutlu

1 Yorum

  1. Selam değerli paylaşımlarınızdan ötürü teşekkür ediyorum Nasibse ilk fırsatta Gölyazıya gitmek istiyorum İNŞALLAH ; Saygılarımlaİsmet Hüseyin EKER ANKARA..

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın