safranbolu gezisi

Ankara’da yaşıyorsanız hafta sonu civarda gidebileceğiniz yerlerden biri Karabük’e bağlı Safranbolu’dur. Ankara’ya yaklaşık 230 kilometre mesafede olan Safranbolu’ya Nisan’ın ilk haftası gitmeye karar verdik. Safranbolu’da kalacak yer seçeneği oldukça fazla. Bu yerleri geleneksel Safranbolu ev ve konakları veya modern otel seçenekleri olarak ikiye ayırabilirsiniz. Biz böyle bir yere gideceksek geleneksel bir yerde kalarak Safranbolu atmosferini daha iyi solumayı tercih ettik. Booking.com aracılığı ile “Demirkapı Konak Otel”den yer ayırttık.

Safranbolu’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Safranbolu’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Adım Adım Safranbolu Gezisi

karabük safranbolu yolu

Cumartesi sabahı 10:00 gibi yola çıktık ve maalesef havanın çok da iyi olmayacağını biliyorduk. Ankara–Karabük arasında güneş, yağmur, kar, sis gibi hemen hemen tüm hava koşullarını tecrübe ettikten sonra Karabük’e vardık. Batı Karadeniz’de bulunan bu küçük şehrin sadece merkezine bakarak bile birçok imkana sahip sakin ve sevimli bir yer olduğunu anlayabilirsiniz.  Karabük merkezden sonra kentin kendisinden bile ünlü ilçesi Safranbolu’ya doğru yola devam edip kısa sürede buraya ulaştık.

safranbolu gezisi giriş

Safranbolu, yeni ve eski yerleşim olarak ikiye ayrılır. Çarşı kısmı yeni yerleşim kısmında, dükkanlar, dar caddeler ile tipik bir Karadeniz coğrafyası. Kalacağımız otel bu çarşıya yakın ve eski bir konağın restore edilip otele dönüştürülmüş hali. Papazların ikamet etmesi için yapılan bu bina otele dönüştürüldükten sonra dışarıdan konak görünümünü korusa da iç kısmında bazı noktalarda modernizm havasını yansıtmaktadır. Gerek kullanılan eşyalar, gerekse odaların yenilenmesinde daha yerel bir yol tercih edilebilirdi. Konaklama için bir gece, iki kişi (0 yaş altı çocuklar ücretsiz), kahvaltı dahil ücret 165 Lira. 0 yaş altı çocuk için park yatak ücretsiz olarak temin ediliyor.

safranbolu otel tavsiyesi

Girişten üst katlara çıkarken ayakkabılarınızı çıkarıp ayakkabılığa koymanız gerek (Bunu girdiğiniz müzelerde ayağınıza galoş geçirmeniz talep edilince de yaşayacaksınız.), bu şekilde ev havası verilmeye çalışılmış. Kahvaltıda yörede yetiştirilen ürünler sunulsaydı bu bir artı olabilirdi.

Safranbolu’da alışveriş

safranbolu gezisi eski çarşı
Eski Çarşı

Otele yerleştikten sonra ara ara yağışlı ve soğuk havaya aldırmadan Eski Çarşı’yı görmek üzere yola çıktık. Yemeniciler Arastası, Bakırcılar Çarşısı ve Demirciler Çarşısı burada iç içe yer almakta. Çarşı girişine kadar kendi aracınızla ulaştıktan sonra tüm bu yerleri yürüyerek gezebilirsiniz. (Bebek arabanız varsa çarşı yollarında sürmek neredeyse imkansız, o yüzden çocuğunuzu taşımanız daha kolay olabilir.) Safranbolu küçük ama sevimli bir yer. Bu küçük yeri gezerken fark edeceksiniz ki gezmeyi planladığınız birçok yer birbirine yürüme mesafesinde.

safranbolu demirciler çarşısı
Demirciler Çarşısı

Çarşıda birçok lokum, şekerleme ve hediyelik eşya dükkanı görebilirsiniz. En popüler ürün Safranbolu’ya adını veren “safran” ile yapılan safran lokumu ve safran kolonyası. Lokumun kilosu 20–25 Lira. Ayrıca Kastamonu’ya yakın olması sayesinde Kastamonu çekme helvasını da taze bir şekilde bulabilirsiniz. Çarşıda Safranbolu’ya ait magnet, minyatür ev, ahşap hediyelikler ve yerel desenlerle bezeli örtüler bulabilirsiniz. Fiyatlar turistik bir yer için oldukça uygun. Magnetler 2–3 Lira, ahşap evler boyutuna göre 5–10 Lira arasında. Çarşıyı gezerken oturup soluklanmak isterseniz çok güzel kahveciler mevcut.

safranbolu turu saraçoğlu kahve
Saraçoğlu Kahve Evi

Biz Saraçoğlu Kahve Evi’nde kahve içtik. Lokum ve karadut şerbeti ile sunulan Türk kahvesinin fiyatı 7.5 Lira.

Safranbolu’da gezilecek yerler

Çarşıya geldiğinizde gezerken Cinci Han’a mutlaka denk gelirsiniz. Bu tarihi yapı günümüzde restoran, kafe ve otel olarak kullanılmaktadır. Avlusunu gezmek istiyorsanız giriş ücreti 1 Lira. Ama yapının tamamı otel, restoran ve kafe olarak bir tesise dönüştürüldüğü için girdikten sonra “eee nereyi gezeceğim!?” diyebilirsiniz. Tur ile gelenlerin birçoğu yapıya sadece dışarıdan bakıp bilgi almaktadır.

safranbolu seyahati cinci han
Cinci Han

Kaymakamlar Gezi Evi” çarşıda görebileceğiniz bir başka ünlü mekan. Giriş ücreti tam 4, indirimli 3 Lira olan bu yer adeta bir Etnoğrafya Müzesi’ne benzemektedir. Tipik bir Safranbolu konağında yerel hayat sergilenmektedir.

safranbolu seyahati kaymakamlar evi
Kaymakamlar Evi

Yürümeye devam ederken çarşının sonunda küçük bir fırına denk geldik, “Tarihi Çatal Çeşme Simit Fırını” adındaki bu yerden çekirdekli simit aldık. Bugüne kadar yediğimiz en lezzetli simit olması nedeniyle Safranbolu’dan ayrılana kadar birkaç kez uğradık, en son giderken de yanımıza yolluk aldık. Sadece Pazar günü çekirdekli simit çıkarmadıkları için susamlı ile yetinmek zorunda kaldık ama o da gayet lezzetliydi.

Safranbolu simit fırını
Safranbolu Simit Fırını

Eğer yolunuz buraya düşerse güler yüzlü sahipleri ile sohbet edip simit çeşitlerinin tadına bakmalısınız. Simit fiyatı 1 Lira. Yanına ünlü Safranbolu gazozu Bağlar’ı deneyebilirsiniz.

bağlar gazozu

Aynı gün gezimize “Kent Tarihi Müzesi” ile devam ettik. Müze giriş ücreti tam bilet 4, indirimli 3 Lira. Müzede Safranbolu yaşayışına dair temsili şeyleri görebilirsiniz.

kent tarihi müzesi safranbolu

Aynı bilet ile müze bahçesinde bulunan Anadolu’nun ilk saat kulesini ve Suha Arın ve Tayfun Talipoğlu Bam Teli Müzeleri’ni görebilirsiniz. Açıkçası buraya giderken gezip görülecek yerler konusunda araştırma yapıp notlar çıkarmıştım. Ama Suha Arın ve Tayfun Talipoğlu Bam Teli Müzesi’ne hiç denk gelmedim. Tamamen tesadüf eseri girdiğimiz bu müze, küçük olmasına rağmen oldukça güzel. Özellikle Tayfun Talipoğlu’nun gezi fotoğraflarını kendi şiirleri ile süslemesi görülmeye değer.

bam teli müzesi safranbolu

Akşam yemeği için “Kaymakamlar Gezi Evi”nin olduğu sokakta bulunan “Taşev Şarap ve Sanat Evi”ni tercih ettik. Safranbolu’ya göre fiyatları ortalamanın üstünde olsa bile büyük şehirlere göre uygun fiyatlı. Tavsiye üstüne rokforlu bonfile ve esmer bonfile deneyip beğendik. Miktar olarak az gibi görünse de doyurucu olan bu ana yemeklerin fiyatı 35 Lira civarında. Eski bir konağın restorana dönüştürülmüş hali olan yapı güzel bir atmosfer sunmaktadır.

safranbolu gezi rehberi saat kulesi

Pazar günü gezimize kaldığımız yerden devam ettik. Oteldeki kahvaltının ardından saat 10 gibi çarşıya gidip buradan ayrılmadan birkaç şey almak istedik fakat dükkanların çoğu kapalıydı. Yerli turistlerin yanı sıra özellikle Asya’dan turistlerin çok geldiği böyle bir yerde bunu garipsedik ama Safranbolu turizm potansiyeli oldukça yüksek ama henüz bunu tam gerçekleştirememiş bir yer.

unesco safranbolu

UNESCO Dünya Tarih Mirası Listesi’nde yer alan bu kent, potansiyeli daha yüksek olan bir yer. Burada biraz vakit geçirdikten sonra merkeze 11.5 kilometre mesafede bulunan Yörük Köyü’ne gittik.

safranbolu rehberi yörük köyü

Köye otobüs alınmıyor, diğer araçlar için ise giriş ücreti 2 Lira. Köy tipik Safranbolu ev ve sokaklarını görebileceğiniz bir yer. Maalesef evlerin çoğunda “yıkılma tehlikesi” ibaresi bulunmakta. Buraya geldiğinizde tarihi çamaşırhaneyi ve Sipahioğlu Konağı’nı ziyaret edebilirsiniz. Konak giriş ücreti 4 Lira.

safranbolu turu sipahioğlu konağu

Birkaç kuşak burada yaşayan bir yörük sülalesine ait olan konak günümüzde koruma altına alınarak ziyarete açılmış. İçerisinde ailenin kullandığı ve onlardan kalan eşyalar aynen korunmuş durumda. Konağın çıkışında ve köyün merkezinde alışveriş yapabileceğiniz birkaç küçük dükkan mevcut. Ayrıca hemen evlerinin önünde bahçelerinden topladıkları taze ürünler ile kendi yaptıkları reçel, tarhana, erişte gibi ürünleri satan köylüler var. Yörük Köyü’ne gelip acıktıysanız otlu gözleme yiyebilirsiniz.

safranbolu rehberi yörük köyü

Hava şartları nedeniyle biz Hıdırlık Tepesi, Seyir Terası, Tokatlı Kanyonu ve Bulancak Mencilis Mağarası’nı ziyaret edemedik. Ama tüm bu yerleri iki günlük bir hafta sonu kaçamağı ile görmeniz mümkündür. Safranbolu, turiste, gözü açık satıcılara doymadan saflığını, güzelliğini korurken burayı mutlaka görmelisiniz. Özellikle Karadeniz sever bir insansanız İstanbul ve Ankara’ya en yakın seçenek Safranbolu’dur.

Safranbolu’da gezip görebileceğiniz en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları Safranbolu gezilecek yerler başlıklı yazımızda da okuyabilirsiniz.

Not: Görseller için Mustafa Edisan‘a teşekkür ederiz…

Avatar
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın