Hamamyolu Caddesi Eskişehir

Hamamyolu Caddesi, Eskişehir kent merkezinde bulunan önemli alışveriş merkezleri ve hamamların bulunduğu bir caddedir. Eskişehir halkının alışveriş ihtiyacı için mutlaka uğradığı bu bölge Cumartesi günleri ve hafta sonları bir hayli kalabalıktır. Hafta içi akşam saatlerinde de bazen burası tıklım tıklım olmaktadır.

Hamamyolu Caddesi Köprübaşı bölgesinden başlayarak Yediler Parkı‘na kadar uzanmaktadır. Bu bölge 2009 yılında tamamen trafiğe kapanmıştır. Cadde boyunca banka şubeleri, yerel ve ulusal firmaların ofisleri, esnaf lokantaları, her sektörden esnaflar bulunmaktadır. Özellikle bu bölgedeki giyim ve ayakkabı mağazaları önemli yer tutmaktadır.

Hamamyolu bölgesinin ismi bu bölgede bulunan çok sayıda hamamdan gelmektedir. Şu anda çoğu tarihi eser olan on beş civarında hamam burada hizmet vermektedir. Caddenin Köprübaşı ile birleştiği noktada, Porsuk Çayı‘nın kenarında Çukur Çarşı yer almaktadır. Osmanlı dönemi çarşılarını anımsatan bu çarşıda Lületaşı eserleri ve çeşitli turistik değer taşıyan ürünler satılmaktadır.

Eskişehir tüketim alışkanlıkları, sınıfsal faktörler ve üretim biçimleri açısından biraz bölünmüş bir nüfus yapısına sahiptir. Bağlar ve Doktorlar Caddesi civarları daha çok öğrencilere hitap edecek biçimde konumlandırılmışken şehrin bu yanı biraz daha Eskişehir halkına hitap etmektedir. Eskişehir’in diğer bölgelerinde görülen yoğun genç nüfus burada yerini biraz daha yaşlı ve çalışan nüfusa bırakmaktadır.

Hamamyolu Caddesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Deliklitaş Mh., Hamam Yolu Cd, Odunpazarı Eskişehir Türkiye
  • Ulaşım:Çarşı“, “Belediye“, “Atatürk Lisesi” tramvay duraklarından birinde inerek kısa bir yürüyüş ile Hamamyolu Caddesi’ne ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın