yurtdşı bahşiş

İngiltere‘de beş yıldızlı bir restoranda yemek yediniz, Sırbistan‘da bir kafede kahve içtiniz, İtalya‘da bir görevli bavulunuzu odanıza kadar taşıdı. Peki, bunların karşılığında memnuniyetinizi nasıl göstereceksiniz? Bahşiş verme, bahşiş miktarı ve şekli ülkeye, bölgeye, mekana ve insanlara göre değişmektedir. Bir ülkede hoş görülen bahşiş, diğerinde şaşırtıcı derecede az gelebilir. İşte bu yüzden seyahat etmeden önce gideceğiniz yerdeki bahşiş geleneğini araştırmakta fayda var.

Doğuda bir ülkeye seyahat ederseniz hizmetin iyi ve içten, insanların yardımsever olduğunu açıkça görürsünüz. Böyle bir ortamda çok fazla bahşiş bırakmasanız bile yadırganmazsınız. Fakat yine de bahşiş durumu gittiğiniz Doğu ülkesine göre değişir. Dubai‘de yüzde 10 bahşiş neredeyse zorunludur. Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ nde bu miktar yüzde 15 – 20, Ürdün ve Mısır‘da yüzde 5 – 10, Suudi Arabistan‘da yüzde 10 – 15’dır.

Bazen dünyanın daha az gelişmiş bir yerinde olabilirsiniz. Ama bu bahşiş konusunda cimri olmanızı gerektirmez. Örneğin; Güney Afrika‘da yüzde 10 – 15 hizmet bedeli, vale ya da otel görevlilerine 3 – 5 Dolar, rehbere 25 Dolar, Fas’ta bir restoranda yüzde 10, yardımcı olan görevlilere 5 – 10 Dolar, rehberinize 20 Dolar bahşiş verebilirsiniz.

Eğer Amerika‘ daysanız bahşiş genelde yüzde 15 – 20 oranında verilirken Latin Amerika‘da bu oran yüzde 8 – 12 arasındadır. Arjantin‘de yüzde 10, yardımcı elemanlara 25 – 45 Pezo, rehbere 150 – 300 Pezo verilebilir. Brezilya‘da genelde bahşiş verilmez çünkü servis ücreti olarak fatura dahil edilir. Fakat otelde çantanızı taşıyan ya da herhangi bir yerde yardımda bulunan birine 2 – 5 Dolar verebilirsiniz. Kanada‘da hizmete bağlı olarak yüzde 15 – 20 bahşiş uygun görülürken yardımcı eleman ve şoförlere 10 – 15 Dolar vermek uygundur. Costa Rica da servis ücretinin faturaya dahil edildiği yerlerdendir, fakat yardımcı olan birine 1 – 5 Dolar bahşiş bırakabilirsiniz. Meksika ve Peru‘da bahşiş yüzde 10 –    15 oranindadir.

Asya‘da bahşiş konusunda geniş bir yelpaze vardır. Avustralya ve Yeni Zelanda‘da yüzde 10 – 15 lik bir bahşiş oranı uygun görülür. Şoför, otel görevlisi gibi kişilere 1 – 5 Dolar arası bahşiş verilebilir. Kambocya, bahşiş konusunda kişiyi zorlamak, bir yemek için ya da bir taksi şoförüne 1 – 5 Dolar bahşiş bırakmak gayet normaldir. Birçok Asya ülkesinde olduğu gibi Çin ve Japonya‘da bahşiş pek yaygın bir alışkanlık değildir. Hindistan’da bahşiş vermezseniz arkanızdan seslenebilirler. Yüzde 10 veya servis hizmetleri için 50 – 250 Tipe uygundur. Filipinler‘de öncelikle faturayı kontrol etmenize fayda var. Eğer dahil edilmediyse yüzde 10 oranında bahşiş bırakabilirsiniz. Tayland herhangi bir durumda 1 – 2 Dolar bahşiş bırakabileceğiniz bir yerdir.

Avrupa popüler seyahat noktalarından biridir. Bahşiş, Bu kıtada da farklılık göstermektedir. Çek Cumhuriyeti‘nde servis ücreti hesaba dahil edilir ama yine de yüzde 15 kadar bahşiş bırakmak gerekir. Fransa‘da da hizmet bedeli dahildir fakat restoranlarda yüzde 10 gibi bahşiş bırakmak uygun görülür, barlarda bahşiş bırakmaya gerek yoktur. Diğer durumlar için 2 – 10 Euro bırakabilirsiniz. Almanya‘da hesabın yüzde 10 – 15 fazlasını bahşiş olarak ekleyebilirsiniz. Otel elemanı, şoför gibi kişilerden yardım alırsanız 20 Euro’ya kadar ödemeniz uygundur. Yunanistan, bahşiş konusunda daha uygun bir ülkedir. Yüzde 5 – 10 luk bir ödeme kafidir. İtalya‘da yüzde 10’a kadar olan bahşiş kabul görür, fazlasına gerek yoktur. Diğer alanlarda 1 – 5 Euro arası ödeme yapabilirsiniz. Eğer İngiltere‘deyseniz yüzde 10 – 15 arası bahşişi gözden çıkarmalısınız. Çanta taşıma, araç park etme gibi yardımlar için 5 Pound’a kadar verebilirsiniz.

Seyahate çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin para bitiminden edinmek, standart şeylerin fiyatını öğrenmek önemlidir. Bunun yanı sıra ne kadar bahşiş vermeniz gerektiği yerine göre değişir ve merak edilen bir konudur. Buluşacağımız ülke ve şehirdeki bahşiş konusunda önceden fikir sahibi olmanız tavsiye edilir.

İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın