Hangzhou'da nerede kalınır rehberi

Çin’in Antalya’sı Hangzhou sadece yerli turistler açısından değil, yabancı turistler için de çok çekici bir destinasyon. Şehir hem doğal güzellikler hem de tarihi yapılarla çok zengin. Daha da ötesi Hangzhou sadece turistik bir destinasyon da değil. Şehrin dış mahallelerine doğru çıkıldıkça, hatta yakın kasabalarında sanayi çok büyük bir yer kaplıyor ve ciddi bir iş hacmi var. Dolayısıyla Hangzhou her ülkeden profesyonellerin iş amacıyla da seyahat ettiği bir şehir.

Çin’deki şehirlerin ortalama nüfusları göz önüne alındığında Çinliler Hangzhou’yu büyük şehirden saymıyor ama bizim şehirlerimizle kıyaslandığında Hangzhou devasa bir şehir. O yüzden hangi amaçla seyahat ederseniz edin Hangzhou’da nerede kalınır sorusu şehri çok iyi bilmiyorsanız epey kafa karıştırıcı.

İş amacıyla defalarca ziyaret ettiğim Hangzhou’daki konaklama alternatiflerini ve en uygun bölgeleri sizin için bu yazıda bir araya getirdim. Hangzhou Gezilecek Yerler isimli yazımda da kentteki görülmeye değer yerleri detaylı olarak okuyabilirsiniz.

Hangzhou’da nerede kalınır yazısında neler bulacaksınız?

Hangzhou’da nerede kalınır?

Hangzhou'da nerede kalınır konaklama

Hangzhou’da nerede kalınır demeden önce isterseniz şehirdeki ulaşım olanaklarından bahsedelim.

Taksi: Çok yüksek olmamakla birlikte toplu taşımaya oranla biraz daha pahalı bir ulaşım seçeneği. Tüm taksiler taksimetre açıyor. Dolayısıyla masraflardan kısma gibi hedefleriniz yoksa Hangzhou’da en rahat ulaşım şekli olarak taksiyi öneririm.

Metro ve Otobüs: 10 hatlı metro sistemi şehirde bir ağ gibi yayılıyor. Otobüs sistemleri ise çok daha gelişmiş. Şu linkte otobüs ve metro sistemleri, seferlerin hangi duraklardan geçtiği bilgilerini detaylı olarak bulabilirsiniz.

Ve gelelim Hangzhou’a nerede kalınır sorusuna… Turistik konaklama için en uygun 4 bölgeyi anlattığım kısma geçmeden önce bu bölgelerin konumunu aşağıdaki görselde inceleyebilirsiniz.

Hangzhou'da nerede kalınır

1. Hubin Caddesi (West Lake’in Doğusu)

Şehrin eski ve yeni merkezleri West Gölü’nün doğusunda yer alıyor ve bu tarafta göl kenarında ve göle paralel ilerleyen cadde de Hubin Caddesi. Güneyinde yer alan Nashan Caddesi ile birlikte bu bölge Hangzhou’nun en elit ve aynı zamanda lüks bölgelerinin başında geliyor.

Bölge orta ve orta üstü seviyeye hitap eden AVM’ler ve çok daha lüks mall’lar ile başlı başına bir moda ve alış veriş merkezi. West Gölü’nde turistik turlar yapan tekneler de bu cadde üzerinden hareket ediyor. Şehrin en turistik merkezi olan gölün Batı kıyısındaki Ling Ying Tapınağı ve diğer tarihi merkezler ise araç ile 10-15 dakikalık mesafede.

Geniş bulvarları, her zevke hitap eden mağaza ve restoranları ile Hubin Caddesi Hangzhu’da nerede kalınır sorusunun en elit cevabı.

2. Şehir Merkezi

Hangzhou otel tavsiyesi center

Hubin Caddesi ile Hangzhou Tren İstasyonu arasında kalan bölge ise tam olarak şehrin merkezi. Aslında Hubin Road’a yapı olarak çok benziyor sadece göl manzarası yok.

Her ne kadar şehrin modern yüzü olsa da bölgede yer alan araç trafiğine kapalı Qinghefang Caddesi tarihe bir yolculuk gibi. Restoran, alış veriş merkezi, cafe ve barlarıyla her türden ihtiyaca cevap verebilecek bir alternatif.

3. Wulin Meydanı ve Çevresi

Hangzhou’daki en büyük meydan olan Wulin Meydanı ve çevresi şehir merkezinin kuzeyinde yer alan ve daha çok ticari ve finansal faaliyetlerin odaklandığı bir bölge. Hatta kentin kuzeye doğru genişlemesi sayesinde yakın zamanda Hangzhou’nun yeni şehir merkezi olmaya da aday.

Diğer bölgeler gibi AVM, restoran ve barlar açısından çok zengin olan Wulin Meydanı ve çevresinin oralara göre bir diğer avantajı ise toplu taşıma olanaklarının daha çok olması.

Dezavantajı ise; Hubin Road’da kalırsanız gölün hemen yanındasınız, şehir merkezinde kalırsanız göle birkaç dakikada yürüyerek ulaşabiliyorsunuz, Wulin Meydanı ise gölden 3-4 kilometre uzakta. Yine de Hangzhou’nun geniş caddelerinde vitrinleri seyrederek yürümeye itirazı olmayanlar için ideal bir seçim.

4. West Lake’in Kuzeyi

Hangzhou'da nerede kalınır West Lake

Kendi içinde de ikiye ayrılan bir bölge West Gölü’nün kuzeyi. Gölün tam kuzey kıyılarında kalan küçük bölge Kuzey Kıyıları olarak adlandırılıyor ve onun da kuzeyinde yer alan bölge ise Baoshi Tepesi. Ki Baoshi bir zamanlar şehirde yaşayan ünlülerin evlerinin bulunduğu bölge. Dolayısıyla pek çok ünlü otel ve villa yer alıyor burada.

Gölün batısında yer alan tarihi yapılar, tapınaklar ve çay tarlalarına da en yakın konaklama bölgesi olan West Gölü’nün kuzeyini şehirde gezmek için zamanı kısıtlı olanlara öneririm.

Hangzhou’da Otel Fiyatları ve Rezervasyon

Hangzhou'da nerede kalınır

Hangzhou her beklentiye hitap eden ve her bütçeye uygun otellerle dolu bir şehir. Üstelik oteller bir bölgede toplanmayarak şehrin her yanına dağılmış durumda. Otel fiyatlarının en düşük 10 USD seviyesinden başladığı kentte 3-4 yıldızlı ve temiz, konforlu, daha önce kalan misafirlerin memnun kaldığı oteller 50-120 USD fiyat aralığında.

Ben Hangzhou’ya iş sebebiyle gittiğim halde rezervasyonlarımı hep booking.com üzerinden yaptım. Bu şekilde genius programının indirim, ücretiz karşılama gibi avantajlarından da faydalanabiliyordum ki sizlere de tavsiye ederim.

Hangzhou’da Konaklama Yapabileceğiniz Otel Tavsiyelerim

5★ Hyatt Regency Hangzhou (Hubin Caddesi’nde)

Hangzhou konaklama Hangzhou Hyatt Regency

Hangzhou’da konum olarak mükemmel bir yerde bulunan Hyatt Regency Hangzhou benim de iş sebebiyle defalarca gittiğim Hanzghou’da konakladığım otel.

Hyatt Regency Zinciri’nin 5 yıldızlı bir üyesinde bulunması gereken restoran, bar, fitness salonu, sauna, konferans salonları ve özel iş görüşmeleri için toplantı odalarına sahip olmasının yanı sıra Hubin Caddesi’ne bakan odalar West Lake Gölü manzaralı. Hatta eğer 1.katta manzaralı bir oda isterseniz size ait geniş bir terasınız da olacaktır.

Otelin hemen yanında Dior, Hermes, Valentino gibi markaların bulunduğu high-end bir alış veriş merkezi, aynı zamanda zincir hazır giyim markalarının olduğu bir başka alışveriş merkezi daha yer alıyor. Yoğun geçen bir iş gününden sonra göl kenarında yürüyüş yapmanın keyfine ise paha biçilemez.

Hangzhou’da nerede kalınır sorusuna konum ve olanaklar açısından verebileceğim en ideal cevap. Bir de ipucu vereyim; otelde ilk defa konaklayan misafirlere müsaitlik dahilinde ücretsiz oda upgrade ediyorlar.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Hangzhou Dahua Hotel (Hubin Caddesi’nde)

Hangzhou otel tavsiyesi Dahua Hotel

West Lake manzaralı bir başka otel seçeneği de Hangzhou Dahua Hotel. Zevkli dekorasyonu, restoranları ve barı ile otelde zaman geçirmesi çok keyifli. Üstelik Dahua Boutique Hotel ve Westlake Villa olarak iki farklı konseptte yan yana otel seçeneği de var.

Hubin Caddesi’nde yer alması sebebiyle alış veriş merkezleri, bankalar, restoran, cafe ve barlar açısından çevrede çok fazla alternatif var. Ayrıca tarihi Qinghefang Caddesi’ne de yürüyerek 15 dakikalık mesafede yer alıyor.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Hangzhou Merchant Marco Edgelake Hotel (Şehir Merkezi’nde)

Hangzhou Merchant Marco Edgelake Hotel

West Lake kıyısından tren istasyonuna giderken şehir merkezinde yer alan Hangzhou Merchant Hotel göle yürüyerek 5 dakikalık mesafede yer alıyor.

Batı yemekleri sunan bir restoran yanında bir de Japon restoranı olan otelde ayrıca bir güzellik salonu da var. Alış veriş merkezleri, restoran ve cafeler açısından zengin bir bölge olmasının yanı sıra otele 30 metre mesafede Longxiangqia metro istasyonu yer alıyor.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

4★ Courtyard by Marriott Hangzhou Wulin

Hangzhou otel tavsiyesi Hangzhou Courtyard by Marriott Hangzhou Wulin

Şehrin yeni gelişen merkezi Wulin Meydanı çevresinde yer alan Marriott Hotel içerisindeki restoranları, fitness salonu, SPA ve yüzme havuzuyla tam donanımlı bir otel.

Wulin Square metro istasyonuna yürüyerek 5 dakikalık mesafede bulunan otel eğer West Lake’e yakın olmak gibi bir zorunluluğunuz yoksa ideal bir konumda bulunuyor. Çevresi ofis gökdelenler, alış veriş merkezleri ve rastoran, cafelerle dolu olan Courtyard By Marriott Hotel Wulin Meydanı’na da 750 metre mesafede.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

5★ Four Seasons Hotel Hangzhou At West Lake

Hangzhou'da nerede kalınır Hangzhou Four Seasons Hotel Hangzhou at West Lake

West Lake, başka bir deyişle Hangzhou’nun meşhur gölünün batısında yer alan Four Seasons Hotel’in diğer otellerden farklı olarak turistik seyahatler için de çok uygun olduğunu söylemeliyim.

Ling Yin Tapınağı, Fei Lai Tepesi, Hangzhou Botanik Bahçesi ve Çay Müzesi’ne çok yakın bir konumda yer alan Four Seasons Hotel Hangzhou restoranları, yüzme havuzu ve SPA merkezi ile tesiste keyifli zaman geçirmeyi de sağlıyor. Otel ayrıca iş seyahatlerinde de tercih edilebilir ancak gölün doğu tarafındaki oteller finans ve ticaret merkezine daha yakın olmalarından dolayı iş seyahatleri için daha uygun diyebilirim.

  • Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın