hannover gezilecek yerler

Fuarlar kenti Hannover, birbirinden güzel yeşil alanları ve parklarıyla gezginler arasında ün yapmış. Üstelik geçmişte tarımsal zenginliği sayesinde gelişen kentte, sizler için hazırladığım Hannover gezilecek yerler listesinde de görebileceğiniz üzere ziyaret edilebilecek çok sayıda tarihi bina ve sosyal alan bulunuyor.

Kente yapacağınız seyahatte listedeki yerlere öncelik verirseniz hem kentin 11. yüzyıla uzanan tarihini öğrenebilir hem de yıl içerisinde düzenlenen etkinlikleri kaçırmamış olursunuz.

Hannover Gezilecek Yerler Listesi

Trafik sorununun yaşanmadığı ender Avrupa kentlerinden biri olan Hannover’da toplu ulaşım ağı ve yolcuları bu ağa yönlendiren sistem oldukça gelişmiş durumda.

İleri düzeydeki bu sistemde kullanılan tramvay, otobüs ve banliyö trenleriyle gitmek istediğiniz noktaya kısa süreler içerisinde ulaşabilirsiniz.

Ayrıca turizm ofislerinden alacağınız Hannover Card ile toplu ulaşım araçlarında daha ekonomik fiyatlarla yolculuk yapabilir; ziyaret ettiğiniz mekânlarda, katılacağınız turlarda veya yemek yerken indirimlerden yararlanabilirsiniz.

1. Herrenhausen Bahçeleri

hannover gezilecek yerler Herrenhausen Bahçeleri

Avrupa’daki Barok tarzı bahçeler içerisinde en tanınmışlarından birisi olan Herrenhausen Bahçeleri (Herrenhäusen Gärten), Versay Sarayı’nın bahçelerinden ilham alınarak 1692-1714 yılları arasından inşa edilmiş.

Popüler yeşil alan, İngiliz bahçeleri örnek alınarak tasarlanan Georgengarten ve Welfengarten ile sebze yetiştirilen alandan botanik bahçesine dönüştürülen Berggarten’in birleşiminden oluşuyor.

2. Dünya Savaşı’nda tamamen tahrip olan Herrenhausen Kalesi’nin arazisine kurulan bahçeleri yaz döneminde yapılan festivalleri ve konserleri görmek için Hannover gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

2. Yeni Belediye Binası

hannover görüleek yerler Yeni Belediye Binası

Eski Şehir’in güney kısmında yer alan Yeni Belediye Sarayı (Neues Rathaus), 12 yıllık inşa sürecinin ardından 1913’te kullanıma açılmış.

2. Wilhelm döneminden kalma yapı, eklektik stille ve kale görünümünde inşa edilmiş. Asansörle çıkılan kulesinden tüm şehrin görülebildiği bina Maschpark’ın doğal güzellikleriyle dikkat çeken 10 hektarlık arazisinin merkezinde yükseliyor.

Kent manzarasını seyredip, yapıyı gezdikten sonra bünyesinde hizmet veren Gartensaal isimli restoranda lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

3. Sprengel Müzesi

hannover Sprengel Müzesi

Modern sanatlar alanında Almanya’nın en etkileyici koleksiyonuna sahip olan Sprengel Müzesi (Sprengel Museum), Bernhard Sprengel’in kişisel koleksiyonunu bağışlaması ve binasının inşasına finansal destek vermesi ile 1979’da açılmış.

Barındırdığı sanat eserlerinin sayısının artması sonucu binası 1992’de ve 2010’da genişletilen müzede Max Ernst, Fernand Leger, Pablo Picasso, Emil Nolde gibi ünlü ressamların çalışmalarını inceleyebilir, kütüphanesinde 20. ve 21. yüzyıl modern sanat akımına dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

4. Nanas

hannover Nanas

2000 yılında kendisine verilen ödüle minnettarlığını kendisine ait 300 çalışmayı Sprengel Müzesi’ne bağışlayarak gösteren Niki de Saint Phalle tarafından 1960’lı yıllarda kadın hareketlerini desteklemek için yaratılan Nana Heykelleri (The Nanas Sculptures), 1974’ten bu yana kentin en popüler mekânları arasında sayılıyor.

İlgi çekici kıvrımları ve parlak renkleriyle göze çarpan Sophie, Caroline, Charlotte isimli heykellerin dışında Königsworther Meydanı’na doğru yürürseniz, 8 farklı sanatçı tarafından yapılmış heykelleri de görebilirsiniz. Açık hava müzesi görünümündeki alanda gezintiniz bittiğinde, yakınındaki bit pazarına göz atabilirsiniz.

5. Hayvanat Bahçesi

hannover Hayvanat Bahçesi

Şehir merkezindeki 22 hektarlık bir alan üzerine yayılan Hannover Hayvanat Bahçesi (Erlebnis Zoo Hannover), 1865 yılında kurulmuş. Özellikle çocuklu ailelerin Hannover gezilecek yerler listelerine ekleyebilecekleri hayvanat bahçesi, 5 kilometre uzunluğundaki bir patikayla birbirine bağlanmış 8 farklı tema alanına sahip.

Almanya’nın en eski 5. doğal yaşam parkında 250’ye yakın türe ait 3.400 hayvan barınıyor. Hayvanat bahçesi içerisinde gezmekten sıkılanlar için oyun alanları ve restoranlar faaliyet gösteriyor.

6. Eski Şehir

hannover gezilecek yerler Eski Şehir

Dünya Savaşı sırasında bombalandığı için büyük zarar gören; ancak başarılı bir yenileme programıyla kısa süre içerisinde eski görkemini yeniden kazanan Eski Şehir Bölgesi (Altstadt), Hannover’in tarihi kısmını oluşturuyor.

Kimi binalarında savaşın izlerini görebileceğiniz yerleşim bölgesinde ziyaret edebileceğiniz mekânların başında Çarşı Kilisesi, Eski Belediye Binası ve Balhof Binası geliyor. Gezintiniz sırasında soluklanabileceğiniz pek çok kafenin ve restoranın bulunduğu bölgede ayrıca Şehir Müzesi faaliyet gösteriyor.

7. Deniz Yaşamı Akvaryum

hannover Deniz Yaşamı Akvaryum

160 farklı türden 2.500’ün üzerinde deniz canlısını görebileceğiniz Sea Life Deniz Yaşamı Akvaryumu (Sea Life), şovları ve interaktif alanları ile özellikle aileler için oldukça keyifli bir yer.

Okyanus havuzunun altındaki 8 metrelik saydam tünelde yürürken köpekbalıklarını ve deniz kaplumbağalarını görebileceğiniz tesiste, şehrin yakınında akan Leine Nehri’nden Karayipler’in tropikal sularına kadar farklı ekosistemlerde yaşayan canlılar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

8. Maschsee Gölü

hannover Maschsee Gölü

Kent merkezinin güneyinde yer alan yapay Maschsee Gölü (Maschsee Lake), 1936 yılında halkın kullanımına açılmış. Gölün oluşturulmasına neden olan orijinal plan kentin uğradığı sel baskınlarının olumsuz etkilerini azaltmakmış; ancak Nazi iktidarı işsizliğe çare olması ve propaganda amaçlı olarak projeyi hayata geçirmiş.

78 hektarlık arazisinde keyifli saatler geçirebileceğiniz kafeleri ve restoranları barındıran yapay gölde ayrıca su sporları imkânları bulunuyor. Yazın yolunuz buraya düşerse geleneksel Maschseefest’in eğlenceli ortamına şahit olabilirsiniz.

9. Leibniz Evi

hannover Leibniz Evi

Ünlü filozof Gottfried Wilhelm Leibniz’in 1698’den ölüm yılı olan 1716’ya kadar yaşadığı ve çalışmalarını gerçekleştirdiği Leibniz Evi (Leibnizhaus), Eski Şehir’deki Tarih Müzesi’nin yakınında bulunuyor.

İlk olarak Schmiedestraße üzerinde 1499 yılında inşa edilen ev, savaş dönemindeki bombardımanlar sırasında büyük hasar görmüş. Eski yeri elverişsiz durumda olduğu için şu an bulunduğu konumda aslına uygun olarak yeniden inşa edilen yapı, günümüzde kentteki üniversiteler tarafından konukevi ve etkinlik merkezi olarak kullanılıyor.

10. Eilenriede Ormanı

hannover Eilenriede Ormanı

Şehrin kalbinde yer alan 640 hektarlık Eilenriede Ormanı’nı doğa ile iç içe vakit geçirmek için Hannover gezilecek yerler listelerinize ekleyebilirsiniz.

Yerel halk tarafından “yeşil akciğer” olarak adlandırılan orman, 19. yüzyılda ticari amaçlı ağaç kesimi için kullanılmış. 1950’li yıllarda yakınından geçecek yol nedeniyle halkın protesto gösterileri düzenlediği orman alanı, bu tarihten sonra tamamen halkın kullanımına açılmış.

İçerisinde bir eğitim enstitüsünün bulunduğu ormanlık alanda bisiklete binebilir, yürüyüşler yapabilir veya göl kenarında güneşlenebilirsiniz.

11. Tarih Müzesi

hannover Tarih Müzesi

Bombardımanda tamamen yok edilmesinin ardından 2013 yılında yeniden inşa edilen Herrenhausen Sarayı’nın içerisindeki Tarih Müzesi (Historical Museum), Hannover’in ortaçağdan günümüze kadar uzanan tarihini ziyaretçilerine aktarıyor.

Müze özellikle Hannover’in İngiliz Kraliyet Ailesi ile yakın ilişkiler içerisinde olduğu 1714-1834 dönemine odaklanmış.

12. Hannover 96 Stadı (HDI Arena)

Hannover 96 Stadı

2006 FIFA Dünya Kupası için kullanılan ve Hannover 96’nın maçlarını oynadığı HDI Arena, 1952-1954 yılları arasında inşa edilmiş. Batı Almanya ile Fransa milli takımları arasında oynanan dostluk maçıyla kullanıma açılan stadyumda Hannover 96, maçlarını 1964 yılından itibaren oynamaya başlamış.

Alman futbolunu takip eden gezginlerin ziyaret edebileceği stadyum futbol maçlarının dışında Turnfest’e ve rugby, Amerikan futbolu karşılaşmalarına ev sahipliği yapıyor. Akustik özellikleri sayesinde tesis ayrıca konser organizasyonları için kullanılıyor.

13. Şehir Parkı

hannover gezilecek yerler Şehir Parkı

Hannover Kongre Merkezi’nden Hayvanat Bahçesi’ne kadar uzanan Şehir Parkı Stadtpark) bodur ağaçların oluşturduğu koruluk alanları, gül bahçeleri, mevsim çiçeklerini ekildiği tablaları ile kent içerisinde huzur dolu anlar geçirebileceğiniz özel bir yer.

1951 yılında ilki düzenlenen Federal Bahçe Fuarı’na ev sahipliği yapan yeşil alanda Japon Çay Bahçesi’ne gidebilir veya yaz döneminde şehre geldiyseniz Rosencafe’de düzenlenen konserleri izleyebilirsiniz.

14. Lister Kulesi

hannover gezilecek yerler Lister Kulesi

Ortaçağda şehir savunması için inşa edilen Lister Kulesi (Lister Turm), Eilenriede Ormanı’nın bitişiğinde yer alıyor. Günümüzde sıcak yaz akşamlarından bunalan yerel halkın rahatlamak ve susuzluklarını gidermek için geldikleri tarihi mekân, Hannover’in en büyük bira bahçelerinin başında geliyor.

Güvenli ortamı sayesinde çocuklu ailelerin de geldiği binanın çevresinde birbirinden güzel çok sayıda restoran ve pub hizmet veriyor.

15. Marienburg Şatosu

hannover gezilecek yerler Marienburg Şatosu

Şehir merkezinin 30 kilometre güneyinde bulunan Marienburg Şatosu (Schloss Marienburg), Kral 5. George tarafından eşine doğum günü hediyesi olarak 1858-1867 yılları arasında inşa ettirilmiş.

Hannover gezilecek yerler listesine tarihi ve çevresinin doğal güzelliği nedeniyle aldığım şato, kentin o dönemdeki en önemli mimarlarından birisi olan Conrad Wilhelm Hase tarafından Neo-Gotik tarzda tasarlanmış. İçerisinde halka açık bir restoranın ve şapelin bulunduğu tarihi yapının müze bölümünde yıl içerisinde birçok sergi düzenleniyor.

Hannover’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Hannover’da konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz 4 yıldızlı InterCityHotel Hannover adlı tesise göz atabilirsiniz. Bunun dışında Hannover’da yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

hannover gezilecek yerler
4 yıldızlı InterCity Hotel, Hannover’da konaklama yapabileceğiniz güzel bir seçenek. Oteli incelemek için tıklayın.

Hannover gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaştım. Bu yazı seyahatiniz öncesinde umarım sizin için faydalı bir kaynak olmuştur.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın