Hanoi gezilecek yerler listesi

Hanoi’de nereler gezilir? Hanoi gezilecek yerler listesine nereleri yazmalı? Vietnam’ın 8 milyon nüfuslu başkenti Hanoi ülkenin ikinci büyük kenti aynı zamanda.

Doğu ve Batı’nın ilginç bir karışımı olan şehir Fransız sömürgesi dönemi ve komünist dönemin etkilerini hala görebileceğiniz bir yer. Önce Çin istilası, ardından Fransız ve son olarak 20. YY’da yaşanan Amerikan istilalarının her biri ülkede kendine dair bir iz bırakmış.

Doğal güzellikleri ise Hanoi’nin tarihi dokusunun yanında bir bonus gibi. Üstelik oldukça büyük bir bonus. Hanoi gezilecek yerler yazısında sizlere Uzakdoğu’nun bu büyülü kentinde gezilecek yerler ve yapılacak aktivitelerden bahsetmek istiyorum.

Hanoi Gezilecek Yerler Listesi

Zamanı kısıtlı olanlar için 3 günün yeterli olabileceği, ancak bence mümkünse 1 hafta ayırıp doya doya gezmeniz gereken kenti bir rehberle geziyormuşcasına bilgi vermeye çalışacağım. Önce şehirde gezip görülmesi gereken en önemli 10 yer hakkında bilgi verelim;

  1. Hoan Kiem Gölü
  2. Ngoc Son Tapınağı
  3. Old Town
  4. West Gölü
  5. Hoa Lo Cezaevi Müzesi (Hanoi Hilton)
  6. Literature Tapınağı
  7. One Pillar Pagoda
  8. Imperial Citadel
  9. Ho Chi Minh Mozole ve Müzesi
  10. Vietnam Etnoloji Müzesi

1. Hoan Kiem Gölü

Hanoi Hoan Kiem Gölü

Hanoi gezilecek yerler listesinin bir numaralı maddesi ve kenti ziyaret ettiğinizde görmeden dönmemeniz gereken yerler arasındaki Hoan Kiem Gölü eski şehir merkezinin (Old Quarter) güneyinde yer alıyor. Aslında bu gölü özel yapan biraz sonra bahsedeceğim Ngoc Son Tapınağı.

Günün hangi saatinde giderseniz gidin hareketli ve keyifli olan parkın ilginç bir hikayesi de var. Gölde bir zamanlar Cu Rua adında dev bir kaplumbağa yaşıyormuş. Hatta soyu neredeyse tükenen Yangtze dev kaplumbağalarından.

Ağırlığı 160 kiloyu bulan kaplumbağa 2016 yılında öldüğünde tüm ülke yasa boğulmuş çünkü bu kaplumbağa aynı zamanda Vietnamlılar’ın bağımsızlık sembolü olarak gördükleri bir figürmüş. Gölde bu tür kaplumbağaların anısına 1880 yılında yapılmış bir anıt da bulunuyor, ziyarete açık olmasa da son derece fotojenik.

2. Ngoc Son Tapınağı

hanoi gezilecek yerler Ngoc Son temple

Ngoc Son (başka bir deyişle Yeşim Dağı) Tapınağı Hoan Kiem Gölü’nün kuzeyinde yer alıyor. 14. YY’dan bu yana ibadet edilen Budist tapınağı küçük ancak son derece fotografik bir yer.

Tapınağa giden The Huc Köprüsü üzerinde 1885 yılından kalma kızıl renkteki heykeller de ayrıca görmeye değer.

3. Old Town

Hanoi Old Town

Şehrin merkezindek Old Town (eski şehir) labirenti andıran sokakları, 1000 yıl geriye uzanan tarihi, küçük mağaza ve cafeleriyle hareketli ve Vietnam ruhunu yansıtan bir bölge.

Bölgenin sokaklarında yürüyerek günlük koşturmacayı izleyebilir, ara sokaklarda daha sakin bir Hanoi’yi keşfedebilir, alış veriş yapabilir veya sokak satıcılarından yiyecek alabilirsiniz.

Hanoi gezilecek yerler listesinin en renkli bölgesi Old Town’da ayrıca 1886 yılından kalma neo-Gotik tarzda bir Fransız Kilisesi (St. Joseph’s Cathderal) de yer alıyor. Bu kilise de zarif dekorasyonu, iki adet çan kulesi, renkli camları ve tarihi değeri sebebiyle görülmeye değer yerlerden.

4. West Gölü

hanoi gezilecek yerler West Gölü

Tay Ho Gölü (başka bir deyişle West Gölü) 15 kilometrelik kıyı şeridiyle Hanoi gezilecek yerler listesinde yer alan en büyük göl. Çevresindeki parklarda dinlenerek manzaranın keyfini çıkarmak, yürüyüş yapmak veya bisiklet sürmek için ideal olan bölgede ayrıca sıra dışı birkaç tapınak da yer alıyor ki mutlaka görmelisiniz.

Bölgede yer alan balık lokantaları da deniz ürünleri sevenler için Vietnam mutfağından son derece lezzetli seçenekler sunuyor.

Tay Ho Pagoda West Gölü’nün kuzey kısmında yer alıyor ve genel Budist pagodalarının aksine Ana Tanrıça’ya adanmış bir tapınak. Aslında bir saray olması gerekirken yerel halk tarafından tapınak olarak görülen yapı ince, zarif işçiliği ve zevkli dekorasyonu ile son derece keyifli bir ziyaret noktası.

Tran Quoc Pagoda ise 6. YY’da Kral Ly Nam De döneminde yapılmış ve kentin en eski pagodası. Zevkli mimarisi, tarihi değeri ve çevresindeki sessiz, sakin güzelliği ile mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

Bu Budist tapınağına çıkan yol ise palmiye ağaçlarıyla süslü ve tapınağın 1815 yılında yapılan giriş kapısı da son dere görkemli.

5. Hoa Lo Cezaevi Müzesi (Hanoi Hilton)

hanoi'de gezilecek yerler Hoa Lo Cezaevi Müzesi

19. YY’da Fransızlar tarafından yapılan Hoa Lo Cezaevi o dönem Fransız yönetimine başkaldıranlar için bir cezaeviymiş. Ardından Amerikalılar tarafından da aynı amaçla kullanılmış. Toplu hücreler, tek kişilik hücreler ve avludan oluşan cezaevinde Fransızlar tarafından kullanılmış olan bir giyotin de görülebilir.

Bugün müzenin her yerinde hem Amerikan hem de Fransız yönetimleri sırasında cezaevinde yaşananlara dair görseller, dökümanlar hatta video gösterimleri de yer alıyor. Hoa Lo Caddesi’nde yer alan müze Pazartesi hariç her gün 7:30 – 16:30 arası açık.

6. Literature Tapınağı

hanoi gezilecek yerler Literature temple

Hanoi gezilecek yerler listesinin en ilginç tapınağı 11. YY’da aslında üniversite olarak inşa edilen Literature Tapınağı.

1070 yılında İmparator Ly Thanh Tong tarafından ülkenin ilk üniversitesi olarak açılmakla birlikte Konfiçyüsçülük akımının o dönemde son derece yaygın olması sebebiyle özellikle bu alanda (Konfiçyüsçülük ve Edebiyat) eğitimler veriliyormuş. Hatta tapınağın girişinde okuldan mezun olan öğrencilerin isimleri de yer alıyor.

Aslında bu tapınağı önemi şundan da kaynaklanıyor: 11. YY’da Güneydoğu Asya’da eğitim daha çok Budizm’in tekelindeyken, Konfiçyüs öğretisi bu okulla beraber tekeli de kırmış.

Tarihi yapı yüzyıllar içerisinde restorasyonlar geçirmiş ancak hala ilk günkü etkileyici görünümünü koruyor. Bunun dışında bahçeler, avlular, mezarlar ve Konfiçyüs heykelinin de yer aldığı küçük bir pagoda da burada görebilecekleriniz arasında.

Quoc Ti Giam Caddesi’nde yer alan tapınağa giriş ücreti 50 Cent civarında ve Pazartesi günleri hariç her gün 8:30 – 16:30 arası ziyarete açık.

7. One Pillar Pagoda

Yaz aylarında lotus çiçeklerinin açtığı göl üzerindeki bir beton adada yer alan mütevazi, ahşap bir anıt One Pillar Pagoda. Merhamet Tanrıçası Quan Am’a adanmış olan bu küçük tapınak Budizm’de aydınlanmanın sembolü olan lotus çiçeği şeklinde yapılmış.

1049 yılında İmparator Ly Thai Tong tarafından yaptırılan tapınakta bugün Tanrıça Quan Am ve lotus çiçeği heykelleri, kabartmaları yer alıyor.

Bu arada tapınakta dua etmenin her türlü hastalığı iyileştirici gücü olduğuna inanılıyor o yüzden One Pillar Pagoda’da her daim dua eden, adak adayan yerliler görmek mümkün. Ba Dinh Meydanı’nda Ho Chi Minh Müzesi’nin hemen yanında yer alan tapınak her gün ziyarete açık ve giriş ücreti alınmıyor.

8. Imperial Citadel

Hanoi Imperial Citadel

Hanoi gezilecek yerler listesinin bu tarihi şehri Imperial Citadel bir zamanlar ülkedeki askeri gücün merkezi olup 1960’lı yıllara (Vietnam Savaşı’na) kadar stratejik bir önemi varmış.

2010 yılından beri UNESCO Kültür Mirasları arasında yer alan Imperial Citadel bunu Hanoi’nin geçmişindeki önemi ve bazısı gün ışına çıkarılmış bazısı henüz çıkarılmamış onlarca arkeolojik buluntuya borçlu.

Imperial Citadel’deki en etkileyici yer ve buluntuları ise; Doan Mon Giriş Kapısı, Hanoi Bayrak Kulesi, Kinh Thien Sarayı, Cinh Bac Mon (Kuzey Kapısı), Hau Lau (Prenses Sarayı) olarak sıralayabilirim. Hoang Dieu Caddesi’nde yer alan Imperial Citadel’e giriş ücreti 1,5 USD civarında.

9. Ho Chi Minh Mozole ve Müzesi

Hanoi Ho Chi Minh Mozole

Vietnam Bağımsızlık Savaşı’nın öncüsü Ho Chi Minh’in mezarı, müzeler ve anıtları içeren bir kompleks olan Ho Chi Minh ülkede devrim hakkında son derece geniş bir koleksiyona da sahip.

Veitnamlılar tarafından “Ho Amca” olarak da anılan Ho Chi Minh ülkenin ilk komünist lideri aynı zamanda 1954 yılında Fransızlara karşı devrimi başarıya ulaştıran son derece etkili bir politik figür. Burada ayrıca Ho Chi Minh’in evi, balmumu heykeli ve Fransız sömürge birlikleri tarafından tahrip edildikten sonra restore edilen bir pagoda da yer alıyor.

Ngoc Ha Caddesi’nde yer alan müzeye giriş ücreti 50 Cent civarında ve Pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

10. Vietnam Etnoloji Müzesi

Vietnam’ın farklı dönemlere uzanan, çeşitli kültürlerine ait hikayeleri sergileyen Etnoloji Müzesi Hanoi gezilecek yerler listesindeki büyüleyici müzelerden bir başkası. Müzede etnik azınlıklara dair görsel ögeler, el işçiliği eserler (ahşap, metal), kostümelerden oluşan geniş bir koleksiyon mevcut.

Nguyen Van Huyen Caddesi’nde yer alan müzeye giriş ücreti 2 USD civarında ve müze Pazartesi hariç her gün ziyarete açık.

Hanoi gezilecek yerler yazısında sizlere şehirdeki en sık ziyaret edilen yerlerden bahsettim ancak şehir bunlarla sınırlı değil. French Quarter, Gece Pazarı, Thong Nhat Parkı, Güzel Sanatlar Müzesi, Chau Long Pazarı, Long Bien Pazarı da daha fazla zamanı olanlara mutlaka ziyaret etmelerini tavsiye ettiğim yerlerden.

Işıl Arıkan
Gezmeyi sevdiği kadar, gezdiği yerleri anlatmayı da sever. www.gezipgordum.com

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın