Ana Sayfa » Avrupa » Almanya » Heidelberg » Heidelberg Gezi Rehberi: Heidelberg Gezisi İçin Gezi Notları

Heidelberg Gezi Rehberi: Heidelberg Gezisi İçin Gezi Notları

Heidelberg gezi rehberi

Yılda ortalama 3,5 milyon turist ağırlayan, Erasmus programında en çok tercih edilen şehirler arasında yer alan, “Kalbim Heidelberg’de kaldı” diye şarkı bile bestelenen Almanya’nın bu küçük şehrini tanımak, oraya en kısa zamanda bir seyahat planlamak isteyenler Heidelberg Gezi Rehberi yazımı okumaya ne dersiniz?

Heidelberg Gezi Rehberi

Almanya Heidelberg gezisi

Ülkemizde az bilinen bir destinasyon olmasına karşın, dünyanın dört bir yanından turisti kendisine çeken Heidelberg, tarihi, doğası ve zaman içerisinde biriktirdiği özellikleriyle çekici noktalardan biri.

Heidelberg gezi rehberi yazımda size “Heidelberg’e ne zaman ve nasıl gidilir” den “Heidelberg’de ne yenir nerede yenir” önerilerine; “Heidelberg’de nerede kalınır” dan “Heidelberg’de alışverişe” kadar çeşitli başlıklarda kısa kısa ipuçları vermiş olacağım.

Heidelberg Gezisi Hakkında Bilgiler

Heidelberg gezi rehberi yazısına, bu güzel şehrin nerede olduğuyla başlayalım dilerseniz. Ren ve Neckar nehirlerinin arasında kalan vadiye kurulmuş olan Heidelberg şehri, Almanya’nın güneybatısında yer alıyor.

BadenWürttemberg Eyaletine bağlı olan şehrin içinden de geçen Neckar Nehri, şehrin romantik ve melankolik havasını arttırıyor. Almanya’nın en romantik şehri olarak tanımlanıyor Heidelberg. Ancak Romantik Yol rotasına dahil değil.

Romantik Yol nedir derseniz, o başka bir yazının konusu, linki de şurada.

Almanya Heidelberg Carl Theodor Old Bridge
Carl Theodor Old Bridge

Tarih: I. Dünya Savaşı sırasında hiç bombardıman altında kalmamış Heidelberg. Bununla ilgili olarak ortaya konmuş iki neden var: birincisi şehrin komutanının Amerikan askerlerine direnmeyişi, ikincisi ise Nazilerin Oxford ve Cambridge‘i bombalamayışı.

Sebebi her ne olursa olsun, neticede, karşınızda orijinalliğini kaybetmemiş bir Oortaçağ şehri duruyor.

Vize: Almanya, Schengen sistemine dahil olduğu için bordo pasaportlu Türk vatandaşlarından Schengen vizesi istiyor. Almanya’dan vize almanın zor olduğuna dair hikayeler duyabilirsiniz, ben de duymuştum. Ancak herhangi bir zorlukla ya da ret durumuyla karşılaşmadım.

Belki kısa süreli (3 ay mesela) ya da tek girişli olabilir. Yeşil pasaporta ise 90 güne kadar vize yok.

Para Birimi: Para birimi olarak, Euro kullanılıyor, pek çok yerde de kredi kartı geçerli ancak komisyon mevzusunu aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. Eğer mümkünse nakit kullanmak daha pratik. Bir de mutlaka 5’lik, 10’luk ve 20’lik bulundurun yanınızda.

Dil: Resmi dil Almanca, ama çoğu insan İngilizce biliyor, bu arada Türkçe duyarsanız şaşıracağınızı da hiç sanmıyorum 🙂

Saat Farkı: Heidelberg GMT +1 olduğu için aramızda bir saatlik bir fark bulunuyor. Yani Türkiye’den 1 saat geride.

Gezi Zamanı: Almanya’nın en ılıman şehri de olan Heidelberg her mevsim gezilebilir. Bu biraz da sizin hangi mevsimi sevdiğinize bağlı tabii. Ancak kışın ülkemize nazaran soğuk olduğu düşünülürse, seyahat için en uygun seyahat zamanları Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları gibi görünüyor.

Bembeyaz bir kış romantizmi yaşamak isteyenler kışın da gidebilir elbette. Ayrıca kasım ayı sonundan aralık ayının sonlarına kadar esen Noel rüzgarı ve kurulan Noel pazarları da size renkli bir seyahat, alışveriş imkanı ya da yerel tat ve eğlenceler hakkında doyurucu fikirler verebilir.

Heidelberg gezi rehberi seyahati

Almanya’nın ve hatta Avrupa’nın en eski üniversitelerinden olan (kuruluş yılı 1386) Heidelberg Üniversitesi’nin Tıp ve Eczacılık bölümlerinin dünya çapında olduğu söyleniyor.

Erasmus programının en sevilen üniversitelerinden olması da başka bir övünç kaynağı Heidelberg için. Ayrıca, ünlü Alman Filozof Hegel 2 yıl kadar görev yapmış.

Ayrıca üniversitenin çeşitli dallarında çalışan profesörlerinin toplamda 9 Nobel’i var. Üstelik Heidelberg, matbaa makineleri ve matbaacılık alanında dünyanın en önemli noktalarından da biri.

Heidelberg gezi rehberi almanya tatili

Heidelberg Ulaşım Rehberi

Heidelberg gezi rehberi yazısı boyunca, “Heidelberg’e peki nasıl gideceğiz?” diye sorduklarını duyar gibiyim. Heidelberg‘de havalimanı bulunmuyor. Ama ulaşım konusu hiç sıkıntı değil. Zira Mannheim‘a 20 km, Frankfurt’a 80 km ve Stuttgart‘a 120 km uzaklıkta.

Frankfurt ve Stuttgart başta olmak üzere başka Alman şehirlerinden de otobüs ve trenle ulaşım mümkün. Mannheim‘dan bisikletle gelenler de vardı.

Benim tavsiyem Frankfurt ‘a gidip (ben öyle yaptım) oradan Heidelberg’e geçmeniz. Frankfurt‘a İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanlarından direk uçuş bulunuyor.

Türk Hava Yolları, Pegasus, Onur Air, Lufthansa’nın haftanın her günü uçuşu bulunmakta. Frankfurt’a indikten sonra,  Havalimanı 1 numaralı terminalden Frankfurt City tabelalarını takip ederek Frankfurt Merkez İstasyonu’na (Hauptbahnhof) giden trene bineceksiniz. Oradan da Heidelberg’e giden trene geçeceksiniz. Bu trenin bilet ücreti 19€, yolculuk süresi ise 1 saat kadar.

Frankfurt Tren İstasyonu Almanya
Frankfurt Tren İstasyonu

Yine Frankfurt Merkez İstasyonu’ndan kalkıp Heidelberg‘e giden otobüsler de var. Biletleri 6€‘dan başlıyor, sefer saatine göre değişiklik gösteriyor.

Eğer Frankfurt’a Lufthansa ile uçarsanız, Heidelberg‘e Lufthansa’nın otobüsü ile 21€‘ya gidebilirsiniz, Lufthansa, yer durumuna göre başka hava yolları ile gelmiş yolculara da 24€ karşılığında bu hizmeti sunabiliyor.

Diğer seçeneğiniz (eğer 3 ya da 4 kişi iseniz çok daha uyguna gelecek) ise otomobil kiralamak ancak tabii uluslar arası ehliyetiniz varsa.

Heidelberg gezi rehberi

Heidelberg’de yaygın bir tramvay ağı mevcut. RNV adlı bir şirket tarafından işletilen 6 adet hatları var.

Tren garı ya da otobüs terminaline ulaştıktan sonra şehir merkezine inmek için 22 numaralı tramvayı kullanacaksınız. Biletinizi merkez istasyondan ya da gişelerden alabilirsiniz. Tek kullanımlık bilet 2,40€, 1 günlük bilet ise 6,40€ .

Şehir merkezinde ise ya yürüyeceksiniz ya da bisiklete bineceksiniz. Zira Avrupa’nın en uzun yaya yolu (toplam 1,5 km) Heidelberg’de. Ayrıca şehrin yüksek kesimlerine çıkmak için de füniküler sistemi kullanılmakta. Zaten şehir küçük olduğundan, banliyölere gitmeyecekseniz her yere yürüyebilirsiniz.

Eğer mutlaka toplu taşıma kullanacaksanız (çevreyi görme ya da şehir dışı konaklama gibi bir durum son konusuysa) Turizm Enformasyon Ofislerinden alacağınız Heidelberg Card ile toplu taşıma için başka bir ödeme yapmanıza gerek kalmazken, müzeler ve bazı mağazalarda da indirim sağlıyor.

Heidelberg funikuler

Son olarak, taksi oldukça az kullanılıyor. Ama ihtiyacınız olursa diye aklınızda bulunsun, takimetre açılış fiyatı 3,5€. Kilometre başına ise 2,5€ ücret yansıyor taksimetreye.

Heidelberg Gezilecek Yerler ve Yapılacak Şeyler

Heidelberg, 150.000 nüfusa sahip, küçük ve sakin bir kasaba, dolayısıyla gezilmesi gereken her yeri bir gün içersinde gezip bitirmeniz mümkün sevgili Heidelberg gezi rehberi okurları. Üstelik gezilip görülecek yerler birbirine oldukça yakın.

Önerim, uçuşu denk getirebilirseniz cumartesi gidip pazar dönmek, ya da hazır yola revan olmuşken, yalnızca Heidelberg’i değil, birkaç lokasyonu (Frankfurt, Stuttgard, Manheim, Münih vs) ekleyerek birkaç günlük seyahatin bir gün ya da bir gün bir gecelik bir noktası yapmanız.

Heidelberg seyahat planı

Allstadt yani eski şehir hala Heidelberg’in kalbinin attığı yer. Zaten görmeniz gereken yerlerin hemen hepsi burada. O yüzden şehre girer girmez önce bir Allstasdt’ın yolunu tutun, ara sokaklarına girin çıkın, bolca göreceğiniz minik kafelerde biraz şehrin havasını kolaçan edin.

Eğer şehre alıştıysanız o zaman Hauptstrasse‘den bahsedebiliriz. Türkçe karşılığı Anayol ya da Ana sokak olan bu cadde Heidelberg’in ana caddesi, buradan Almanların ne kadar net insanlar olduğunu anlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Bu cadde üzerinde dünya devlerinden yerel markalara kadar pek çok mağazayı, renkli ve şık kafeleri, çikolatacıları bulabileceksiniz.

Alışveriş yapacaklar için küçük hediyeliklerinde satıldığı pek çok dükkân var. Bu cadde araç trafiğine kapalı olduğu için (Avrupa’nın en uzun yaya yolu diye yukarıda bahsetmiştim) çevrenize baka baka ve yavaş yavaş yürüyüp keyfini çıkartın. Bu arada geleneksel mimariye hiç zarar vermeden nasıl mağaza, kafe açılır, onu da görebileceksiniz.

Church of the holy Spirit Heidelberg
Church of the holy Spirit

Şehrin en önemli meydanı Marktplatz, Hauptstrasse üzerinde. Yine şehrin atmosferini yansıtan açık hava cafelerinin bulunduğu bu meydanda Noel zamanı Pazar kuruluyor.

Görmeniz gereken yerler listesinde yer alan Heiliggeistkirche (Kutsal Ruh Kilisesi) de bu meydanda. Gotik üsluptaki bu kilise II. Dünya savaşını yara almadan atlatmış.

Kornmartkplatz ise ana cadde üzerindeki bir diğer meydan. Ortasında, kucağında Hz. İsa’yı taşıyan Bakire Meryem heykeli, heykelin dört bir yanında çeşme bulunuyor. Burası, vakti zamanında tarım ürünlerinin satıldığı pazar yeriymiş, ismini de böyle almış zaten.

Kornmarkt Square Heidelberg Almanya
Kornmarkt Square

Hauptstrasse üzerinden devam edersek sevgili Heidelberg gezi rehberi okuyucuları; 18.yüzyılda şehri için mücadele eden halka ithaf edilen Heidelberg Sanat Müzesi (Kupfalzisches Museum) pazartesi hariç her gün açık ve girişi 3€.

Paketin tarihini anlatıp bolca örneğini de veren Alman Paket Müzesi (Deutsches Verpackkung Museum) deterjandan çikolataya kadar pek çok markadan ürünlerin, dönem dönem kullanılan ambalajlarını sergiliyor ve 3,5€ ya gezilebiliyor.

Şehirde huzuru bozan öğrencilerin hapsedildiği ancak bir yandan da denetim altında buradan okullarına götürüp getirilerek eğitimlerine devam ettikleri Eski Öğrenci Hapishanesi (Stundentenkarzer) Pazar hariç saat 16 ya kadar gezebilirsiniz. Giriş ücreti 7,5 €.

Heidelberg gezi rehberi Studentenkarzer
Studentenkarzer

Görmeniz gereken bir diğer yer Heidelberg Kalesi (Schloss Heidelberg). Heidelberg Sarayı da denebilir. Şehri kuş bakışı gören bir noktaya 1300’lü yıllarda yapılmış olan bu yapının büyük kısmı tahrip olmuş. Seyir terasından uzun uzun Heidelberg’e ve Neckar Nehri’ne bakabileceğiniz kalede dönem dönem sergiler düzenleniyor.

Heidelberg Castle
Heidelberg Castle

Kalenin içinde ilaç yapımının tarihini anlatan, ilaç yapımında kullanılan donanım ve bitkilerden örnekler bulunduran daimî bir Alman Eczacılık Müzesi mevcut.

Schloss Heidelberg‘e Kornmarktplatz’ta bulunan füniküler ile çıkabileceğiniz gibi tabana kuvvet yürüyebilirsiniz de, size kalmış. Giriş ücreti 7€, bu ücrete füniküler ve Eczacılık Müzesi girişi de dahil. Eğer rehberli tur almak isterseniz, onun ücreti 12€.

Heidelberg Kalesi Almanya
Heidelberg Kalesi

Neckar Nehri’nin ikiye ayırdığı Heidelberg’i birleştiren Karl Theodor Brücke, makus bir tarihe sahip. İlk olarak 1248‘de inşa edilmiş, o yanınca yerine 1700’lerde taştan bir köprü yapılmış.

O da II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından bombalanmış. Yanlış okumadınız Almanlar,herhalde şehre girişi engellemek için yapmışlardır. Köprü yalnızca yaya trafiğine açık. Ayrıca köprünün Allstadt tarafında bulunan iki masalsı kuleli kapısı görülmeye ve fotoğraflanmaya değer.

Heidelberg gezi rehberi tatil

Heidelberg gezi rehberi Carl Theodor Old Bridge
Carl Theodor Old Bridge

Bu eski köprüden karşı tarafa geçip, patikayı takip ederseniz, Allstadt ve Schloss Heidelberg‘i görebileceğiniz, müthiş manzaralı bir tepeye, Heiligenberg‘e çıkıyorsunuz.

Buraya çıkarken takip ettiğiniz patikanın adı Filozoflar Yolu (Philosophenweg). Bu ismin veriliş nedeni ise vakti zamanında Heidelberg Üniversitesi profesörlerinin düşünmek, belki biraz da kafa dinlemek üzere kullandıkları bir yer olması. Eskiden muhtemelen daha sakin olan bu güzergahta, iki katlı bahçeli çok şirin evler göreceksiniz.

Heidelberg Philosophenweg
Philosophenweg

Vaktiniz olursa Heidelberg gezi rehberi boyunca sözü geçen Heidelberg Üniversitesi‘ni, özellikle de kütüphanesini gezebilirsiniz. Eğer açık ve ılık bir havada Heidelberg‘e giderseniz, 1 saatlik Neckar Nehri turu da yapabilirsiniz.

Heidelberg’de Yeme İçme

Heidelberg gezi rehberi yazımızda sıra yeme içme kısmına geldi. Alman mutfağı, bildiğiniz üzere, çok çeşitlilik arz eden bir mutfak değil. En çok tüketilen şey dana ya da tavuk etinden yapılan Schintzel, yanında bol patates salatası ile…

Ciğer köftesi Leberknödel ve yanında patates püresi, değişik çeşitte sosis (çoğunun domuz eti içerdiğini belirtmeden geçemeyeceğim), Heidelberg Köftesi ve Bretzel. Tatlı olarak ise, Alman Pastası, Karaorman pastası ya da Apfelstrudel önerebileceklerim.

Heidelberg gezi rehberi yeme içme
Liver dumplings

Yemek için tercih edilecek yerlerin çoğu ya Hauptstrasse üzerinde ya da ona bağlı ara sokakların içinde bulunuyor.

Palmbräu Gasse (Hauptstrasse, 185 ), Seppl (Hauptstrasse, 213), Zum RotenOchsen (Hauptstrasse, 213), Herrenmühle Heidelberg (Hauptstrasse, 239), Wirtshaus zum Nepomuk (ObereNeckarstrasse 2), Schnitzelbank (Bauamtsgasse, 7) Vetter’s Alt Heidelberger Brauhaus (Steingasse 9) , Hackteufel(Steingasse 7) bölge mutfağının örneklerini tadabileceğiniz yerler. Kahve ve tatlı içinse uğrayabileceğiniz adresler, Cafe Moro ve Schmelzpunkt.

Heidelberg gezi rehberi coffee

Eğer Alman mutfağından hoşlanmıyorsanız, domuz etinin yaygın kullanımı nedeniyle endişeliyseniz, Hauptstrasse üzerinde, Türk, İtalyan, Fas, Meksika mutfağından lezzetlerin yapıldığı restoranlar bulunuyor. Ayrıca, tüm dünyaca bilinen fastfood zincir mağazalarından da karnınızı doyurabilirsiniz.

Pastane ürünleri ve sandviçler konusunda çok başarılılar. Değişik tür tahılların karışımından yapılan çeşit çeşit undan yapılan ekmeklerin içine dünyadan ya da yöresel ürünlerden peynirler koyarak yaptıkları sandviçlerle, oralarda da karnınızı doyurabilir, ya da paket yaptırıp yanınıza da alabilirsiniz. Üstelik fiyatlar gayet makul. 1,50-2,50 € arası.

İçecek kısmına gelecek olursak, en çok tüketilen içecek bira tabi ki. Kahve de çok tükettikleri içeceklerden. Envai çeşit dünya kahvesi içebilirsiniz eğer düşkünseniz. Suları ise gazlı ancak az, orta ya da çok gazlı olarak ayrı ayrı satılıyor.

Heidelberg’de Alışveriş

Heidelberg çikolata almanya

Heidelberg gezi rehberi yazımızın sonlarına yaklaşırken, en çok para harcamalı kısımdayız. Bir kitap, öğrenci ya da basım evi şehri olan Heidelberg’de, ilk akla gelen sahaflara bakmak olabilir.

Mesela ne zamandır okumak istediğiniz bir kitabı bulabilirsiniz. Elbette kitap ayraçlarını da burada yazmadan geçemeyeceğim. Marktplatz civarındaki küçük mağazalardan şehrin ve bölgenin yerel desenlerini taşıyan küçük hediyelikler de alabilirsiniz.

Almanların oldukça başarılı olduğu bir diğer alan ise Craft. Yani ele işi ürünler, örgü ya da keçe ceketler, nakışlı minik örtüler ya da bu saydığım ürünleri yapmakta kullanılan malzeme ve ekipmanlardan da satın alabilirsiniz, eğer merakınız varsa.

Hauptstrasse üzerinde ve civarında karşınıza pek çok küçük çikolatacı çıkacak. Buralardan, el yapımı, günlük üretilen, çikolata, şekerleme ya da bonbon alabilirsiniz.

Şehirde en çok tüketilen içecek olan Bira için üretilmiş değişik ebatlarda kupalar da alınabilecekler arasında. Ana caddenin en ucunda bulunan, ünlü Alman alışveriş zinciri Galeria Kaufhof da uğranabilecek mekanlar arasında.

Heidelberg’de Konaklama

Heidelberg'de konaklama

Heidelberg küçük ve gezmesi kolay bir şehir, bu sebeple 1 günde her yerini gezebilirsiniz. Ama zamanınız ve bütçeniz müsaitse bir gecenizi de burada geçirmek keyifli olacaktır.

Heidelberg gezi rehberi yazısının başında da belirttiğim üzere, turistler tarafından çok sevilen bir şehir olduğundan, otel rezervasyonunuzu birkaç ay önceden yaptırmanızda fayda var.

Eski şehrin dışında bulunan, Ibis, Holiday Inn, Marriott gibi zincir otellerden, eski şehirdeki küçük otellere hatta hostellere varıncaya kadar konaklama için seçenek oldukça fazla.

Benim tavsiyen Allstadt civarında konaklarsanız şehrin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Daha uzun süre kalacaksanız Airbnb ile ev/oda tutmanız da mümkün.

Heidelberg’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırma için tıklayın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top