helsinki gezilecek yerler

Neredeyse her alanda ülkenin merkezi konumundaki Helsinki, yılın büyük kesiminde etkili olan soğuk havasına tezat oluşturan sıcakkanlı insanlarıyla oldukça medeni bir kent. Adaları, parkları, pazarları ve mimari tarzlarıyla insanı büyüleyen binaları geçmişte çarlık Rusya ile siyasi ve kültürel etkileşime girmiş, modern kenti turistik açıdan cazip hale getiren unsurları oluşturuyor. Kenti cazip kılan bu mekânları, ilk defa gidecekleri düşünerek hazırladığım Helsinki gezilecek yerler listesi yardımıyla kolayca öğrenebilirsiniz.

Helsinki gezilecek yerler yazısında neler var?

Helsinki Gezilecek Yerler Listesi

Turistik noktaların birbirlerine yakın konumda olduğu kenti yaz aylarında yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Yürümek istemeyen tatilcilere ise kentin toplu ulaşım sistemi olan HSL çok sayıda alternatif sunuyor.

Helsinki’nin popüler noktalarına ücretsiz girebilmek için şehre ulaştığınızda mutlaka Helsinki Card edinin. Bu arada Helsinki’de konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Helsinki’de nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

Booking.com

1. Suomenlinna

helsinki görülecek yerler Suomenlinna

Seyahat ettiğiniz ülkede kapalı mekânlarda dolaşmak yerine açık havada gezmekten hoşlanıyorsanız, bana göre Suomenlinna mutlaka Helsinki gezilecek yerler listenizde yer alması gereken bir yer.

Çünkü 6 adaya yayılmış kalede tarihi bölümlerin dışındaki yerler yemyeşil çayırlardan oluşuyor. Ayrıca alanı içerisinde kilise, müze, restoran, kafe gibi çok sayıda gezebileceğiniz bölüm bulunuyor. Feribotlarla 15 dakikada ulaşabileceğiniz yapı, Rusya’nın genişleme politikasına tedbir olarak İsveç Kralı’nın emriyle 1748’de inşa edilmiş.

2. Senato Meydanı

helsinki gezilecek yerler Senato Meydanı

Senato Meydanı (Senate Square), çevresindeki yapılarla birlikte Neo-klasik mimarinin başarılı bir örneği olarak gösteriliyor. Günümüzde konserlere, buzdan yapılara ve snowboard yarışlarına ev sahipliği yapan meydanın görülmesi gereken yerler arasında bulunmasını Carl Ludvig Engel’in 1822-1852 yılları arasında tasarladığı dört bina sağlıyor.

Bu binalar kentte çekilen fotoğrafların arka planında sıkça yer alan Helsinki Katedrali, Hükümet Sarayı, Helsinki Üniversitesi’nin ana binası ve Finlandiya Ulusal Kütüphanesi.

3. Helsinki Cathedral

helsinki gezilecek yerler Helsinki Cathedral

Hüküm sürdüğü dönemde Finlandiya Dükü unvanıyla da anılan Rus Çarı 1. Nikolay’a hürmeten 1830-1852 yılları arasında inşa edilen Helsinki Cathedral, mimari güzelliğiyle yıllar içerisinde kentin sembolü haline gelmiş.

Dini yapı, Finlandiya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1917 yılına kadar St Nicholas Kilisesi adıyla da anılmış. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz katedralde dini törenlerin dışında evlenme töreni gibi etkinlikler düzenleniyor.

4. Esplanadi Park

helsinki Esplanadi Park

Haziran ayındaki Marimekko Fashion Show ve temmuz boyunca devam eden Jazz-Espa konser serisinin düzenlendiği Esplanadi Park, Senato Meydanı ile liman arasında yer alıyor.

Yaz mevsiminde yerel halkın kültürel etkinliklere katılmak dışında piknik yapmak için kullandığı park, 1812 yılında açılmış. Çok sayıda kuşun yaşadığı yeşil alanın çevresinde alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve bir şeyler yiyip içebileceğiniz kaliteli kafeler bulunuyor.

5. Temppeliaukio Kilisesi

helsinki Temppeliaukio Kilisesi

Dikkat çekici mimari yapısı nedeniyle Helsinki gezilecek yerler listesine aldığım Temppeliaukio Kilisesi (Temppeliaukio Church), Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından tasarlanmış ve 1969 yılında kullanıma açılmış.

Büyük bir kaya kütlesinin içine inşa edildiğinden Kaya Kilise adıyla da anılan dini yapı, kubbeli olarak inşa edilmiş. Muhteşem akustiğe sahip kilisede yıl içerisinde müzikal etkinlikler düzenleniyor.

6. Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi

helsinki Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi

Finlandiya Ulusal Sanat Galerisi’nin bir parçası olan ve Fin halkına çağdaş sanat kültürünü aktararak, ülkedeki sanat anlayışını geliştirmeyi amaçlayan Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi 1990 yılında açılmış.

Başta Ahonen, Reetta, Aiha, Martti, Aken olmak üzere 4.000 yerel sanatçının eserlerinin sergilendiği müze, İskandinav ve Baltık ülkelerini kapsayan tasarım yarışması sonucunda inşa edilen günümüzdeki binasına ise 1998 yılında taşınmış.

Koleksiyonu Fin çağdaş sanat akımına ait eserlerden oluşan kültürel yapıyı pazartesi hariç haftanın her günü, 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

7. Finlandiya Ulusal Müzesi

helsinki Finlandiya Ulusal Müzesi

1893 yılında kurulan Finlandiya Ulusal Müzesi (National Museum of Finland), Fin mimarlar Herman Gesellius, Armas Lindgren ve Eliel Saarinen tarafından tasarlanan kent merkezindeki binasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

1916’da halka açılan müzenin daimi sergisini madeni para, mücevher, madalyon, silah gibi eşyalardan oluşan Hazine; ülkenin çeşitli bölgelerinden getirilen arkeoloji materyallerin bulunduğu Tarih Öncesi Finlandiya; 12. ila 20. yüzyıl arasındaki dönemdeki Fin toplumunun ve kültürünün anlatıldığı Krallık; 18. ve 19. yüzyıl kent kültürünü aktaran Ülke ve İnsanları bölümleri oluşturuyor.

8. Ateneum Sanat Müzesi

helsinki Ateneum Sanat Müzesi

Kentteki tüm caddelerin kesişim noktasındaki Helsinki Merkez Tren İstasyonu’nun tam karşısında yer alan Ateneum Sanat Müzesi (Ateneum Art Museum), planları Theodor Höijer tarafından çizilen ve 1887 yılında inşası tamamlanan tarihi binada hizmet veriyor.

Binası geçmişte Finlandiya Güzel Sanatlar Fakültesi ile Helsinki Sanat ve Dizayn Üniversitesi tarafından kullanılan müzenin koleksiyonu 18. yüzyıl Rokoko portrelerden başlayarak, 20. yüzyıl Deneysel Sanat Hareketi ile oluşturulmuş tablolara kadar uzanan geniş bir yelpazeden oluşuyor. Müze, Vincent van Gogh’a ait bir eserin sergilendiği ilk müze unvanını taşıyor.

9. Uspenski Katedrali

helsinki gezilecek yerler Uspenski Katedrali

Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks kilisesi olan Uspenski Katedrali (Uspenski Cathedral)’ne Senato Meydanı’ndan deniz kıyısına doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

İnşasının tamamlandığı 1868 yılından beri Fin tarihindeki Rus etkisinin açık şekilde görülmesini sağlayan dini yapı, Rus mimar Aleksey Gornostayev tarafından tasarlanmış. Altın kaplı kubbeleri ve iç bölümündeki işlemeleri ile ziyaretçilerini büyüleyen katedrali pazartesi hariç, her gün 09.30-15.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

10. Kauppatori

helsinki gezilecek yerler Kauppatori

Helsinki gezilecek yerler listesinde alışveriş olanaklarıyla kendisine yer bulan Kauppatori (Market Square), kent merkezinin en ünlü açık pazaryeri. Adaya giden teknelerin kalktığı Güney Limanı’nda, Esplanadi Parkı’nın hemen yanı başında yer alan meydanda her çeşit ürünü bulabileceğiniz gibi güzel mekânlarında yemek de yiyebilirsiniz. Meydan ayrıca deniz kıyısı boyunca yürüyüş yapmak için de ideal.

11. Seurasaari Açık Hava Müzesi

helsinki Seurasaari Açık Hava Müzesi

Helsinki Card’a sahipseniz ücretsiz olarak gezebileceğiniz Seurasaari Açık Hava Müzesi (Seurasaari Open-Air Museum), Helsinki’nin birkaç kilometre açığındaki, yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı bir adada bulunuyor.

Kış mevsimi dolayısıyla 15.5.2017 tarihine kadar kapalı kalacak müzede yer alan ve Finlandiya’nın çeşitli bölgelerinden taşınmış yapıların içerisinde geleneksel Fin yaşam tarzının tanıtılması amaçlanıyor.

12. Linnanmäki Eğlence Parkı

helsinki Linnanmäki Eğlence Parkı

Kent merkezine göre kuzeyde kalan Linnanmäki Eğlence Parkı (Linnanmaki Amusement Park), açıldığı 1950 yılından beri Finli çocukların refahını yükseltmeyi amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından yönetiliyor.

Çocuklar kadar yetişkinlerin de ilgisini çekecek 40 civarı oyuncağın bulunduğu parkta ailenizle keyifli vakit geçirebileceğiniz çok sayıda kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkânı yer alıyor. Pamuk şeker okulu sayesinde sizi çocukluğunuza gergi döndürecek eğlence parkına toplu taşıma ile kolayca ulaşabilirsiniz.

13. Helsinki Hayvanat Bahçesi

Helsinki Hayvanat Bahçesi

Alanında dünyanın en eskileri arasında yer alan Helsinki Hayvanat Bahçesi (Helsinki Zoo), 1889 yılında açılmış. Mayısın başından eylülün sonu kadar feribot seferleriyle, yılın geri kalan bölümlerinde ise araba veya otobüsle ulaşabileceğiniz hayvanat bahçesinde tundradan yağmur ormanlarına kadar çeşitli iklimlerde yaşayan 150 hayvan türünü gözlemleyebilirsiniz. Hayvanların yanı sıra parkta ayrıca bine yakın bitki türü bulunuyor.

14. Design Museum

helsinki'de gezilecek yerler Design Museum

Endüstriyel tasarım, moda ve grafik tasarım başta olmak üzere yerli ve yabancı tasarımcılara ait pek çok çalışmanın sergilendiği müze, Korkeavuorenkatu Caddesi üzerinde faaliyet gösteriyor.

1873 yılında kurulan ve Gustaf Nyström tarafından 1895’te bir okul olarak tasarlanan binasında, 1978 yılından beri ziyaretçilerini ağırlayan müzenin Finli tasarımcılarının ağırlıkta olduğu daimi sergisinde on binlerce çizim ve obje bulunuyor.

15. Kamppi Chapel

helsinki gezilecek yerler Kamppi Chapel

Helsinki gezilecek yerler listesini son sırasındaki mekân, kentin mimari açıdan belki de en çağdaş stile sahip yapısı olan Kamppi Chapel. Narinkkatori Meydanı’ndaki aynı adlı alışveriş merkezinin girişinde yer alan dini yapının tasarımı Kimmo Lintula, Niko Sirola, Mikko Summanen tarafından gerçekleştirilmiş ve inşası 2012 yılında tamamlanmış.

Yaşam görüşü, dini, geçmişi ne olursa olsun ziyarete gelen herkesin hoş bir şekilde karşılandığı şapel ekümenik yapıda ve şimdilik dini törenler gerçekleştirilmiyor.

Helsinki Gezilecek Diğer Yerler

Bunlar dışında Helsinki gezilecek yerler listenize dilerseniz şu noktaları da ekleyebilirsiniz;

 • Helsinki Olimpiyat Stadyumu
 • Helsinki City Museum
 • Sibelius Anıtı
 • Aleksanterinkatu
 • Finlandia Hall
 • Gallen Kallela Museum
 • Helsinki City Hall
 • Helsinki Merkez Parkı
 • Helsinki Music Centre
 • Hietaniemi
 • Post Museum
 • SkyWheel Helsinki
 • Vanha Kauppahalli

Helsinki’de Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

Helsinki gezilecek yerkler konusu kısaca bu şekilde. Helsinki seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 4 yıldızlı Holiday Inn Helsinki City Centre oteline göz atabilirsiniz.

Bunun dışında Helsinki’de yer alan tüm otelleri incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Şehirde konaklama yapılabilecek bölgeler hakkında tüm bilgileri ve diğer otel tavsiyelerimizi Helsinki’de nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.

helsinki gezilecek yerler otel tavsiyeleri
4 yıldızlı Holiday Inn Helsinki City Centre, konaklama için güzel bir seçenek.

Finlandiya’nın eğlenceli şehri Helsinki’de keyifli bir tatil geçirmenizi dilerim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın