Helsinki Gezilecek Yerler (Haritada İşaretli 20 Nokta)

Helsinki gezilecek yerler listesine nereleri eklemeli? Finlandiya’nın Baltık Denizi kıyısındaki başkenti Helsinki, kozmopolit ve modern havasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Yarım milyonun biraz üzerinde nüfusa sahip kent; mimari açıdan eşsiz mekânları, İsveç ve Rus etkisiyle şekillenmiş kültürü, harika alışveriş fırsatları ve en önemlisi köklü tarihi ile tatil için kendisini tercih eden gezginlere hayli hoş anlar yaşatıyor.

“Baltık’ın Kızı” lakaplı kent, işin açıkçası ilk günden itibaren bende gayet olumlu intiba bırakmıştı. Kendi deneyimimden yola çıkarak hazırladığım Helsinki gezilecek yerler listesini okudukça, eminim ki sizde de benzer düşünceler oluşmaya başlayacaktır ama öncesinde şu konulara dikkat;

Nerede kalınır? Şehir Merkezi & Kluuvi, Kamppi, Punavuori, Kallio ve Katajanokka bölgesi şehirde konaklama için en uygun yerler. Detayları Helsinki’de nerede kalınır? başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Otel tavsiyeleri: Helsinki şehir merkezinde yer alan en popüler otellerden bazıları: 3★ Hotel Anna, 4★ Hotel Kämp, 5★ Holiday Inn Helsinki City Centre.

Yapılacak şeyler: Helsinki: Güzel Kanal Rotasında 90 Dakikalık Tekne Gezisi ve Helsinki: Yerel Rehberli Özel Tur şehirde katılabileceğiniz en popüler aktivitelerden.

Helsinki Gezilecek Yerler Listesi

helsinki'de gezilecek görüelcek yerler harita konumaları
Helsinki gezilecek yerler haritası. Görsele tıklayarak büyütebilirsiniz. Google Maps’te açmak için tıklayın.

Helsinki’de gezip görülmesi gereken yerler:

 1. Kauppatori
 2. Suomenlinna
 3. Helsinki Cathedral
 4. Temppeliaukio Church
 5. Uspenski Cathedral
 6. Senate Squar
 7. National Museum of Finland
 8. Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi
 9. Linnanmaki Amusement Park
 10. Esplanadi Park
 11. Sibelius Park
 12. Seurasaari Open-Air Museum
 13. Ateneum Sanat Müzesi
 14. Kamppi Chapel of Silence
 15. Helsinki Zoo
 16. Central Station
 17. Mannerheimintie
 18. Keskuspuisto
 19. Helsinki Olympic Stadium
 20. SkyWheel

1. Kauppatori (Market Square)

Kauppatori Market Square Helsinki gezilecek yerler

Kent atmosferine hemen adapte olmayı amaçlıyorsanız Kauppatori’yi hiç düşünmeden Helsinki gezilecek yerler listenizin ilk sırasına yazabilirsiniz.

Esplanadi Park’ın yanı başındaki meydan, Başkanlık Sarayı ve Helsinki Belediye Binası başta olmak üzere yerel mimarinin tüm güzelliğini gözler önüne seren yapılarla çevrelendiği için zaten popüler durumda.

Buna bir de Fin mutfağına özgü lezzetleri sunan restoranları ve hediyelik eşya dükkânlarını ekleyince, Baltık Denizi kıyısındaki bu alanda zaman geçirmek gerçekten keyifli hale geliyor.

İyi havalarda uzun saatler geçirebileceğiniz genişçe bir oturma alanına sahip Pazar Meydanı, en renkli haline ekim ayında bürünüyor. Zira yılın bu döneminde meydanın bir bölümüne, geleneksel Ringa Pazarı kuruluyor.

Eğer herhangi bir ayın ilk cuma günü burada olursanız eski Amerikan arabalarından oluşan harika koleksiyonu görme fırsatı yakalayabilirsiniz. Hatta istediğiniz an feribota binip buradan Soumenlinna’ya gidebilirsiniz.

2. Suomenlinna

Suomenlinna Helsinki'de görülmesi gereken yerler

Yerel ulaşım ağını yöneten HSL’in yıl boyunca Kauppatori’den feribot seferleri düzenlediği Suomenlinna, eşine rastlamanın zor olduğu bir mimari harikasına ev sahipliği yapıyor.

Adayı yıl boyunca yoğun ilgi gören bir turistik çekim merkezine dönüştüren deniz tahkimatı, aslında irili ufaklı 8 kara parçasını kapsıyor.

Ancak askeri savunma üssü, Rus saldırılarına karşı İsveç parlamentosunun aldığı karar doğrultusunda 18. yüzyılın ortasında burayı merkezine alacak şekilde inşa edildiğinden ve tarihi değerinden dolayı Suomenlinna, gezginlerin uğrak noktası konumunda olmayı sürdürüyor.

Uzunluğu 4 kilometreyi bulan güçlü surlarla çevrelenmiş Suomenlinna’nın tarihi zenginliğini bireysel olarak keşfetmek isteyenlere mavi rotayı takip etmelerini öneriyorum.

Tabii dilerseniz rehberli turlara katılıp 800 nüfuslu adayı detaylıca tanıma imkânından da faydalanabilirsiniz. Böylece adanın farklı yönlerine vurgu yapan 6 müzeyi ziyarete daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00
 • Giriş Ücreti: €11 (Rehberli Tur)

3. Helsinki Cathedral (Tuomiokirkko)

Helsinki Cathedral Tuomiokirkko Helsinki gezilecek yerler

Batı Avrupa’nın en büyük Ortodoks ibadethanesi Helsinki Cathedral, Rus Çarı I. Nikolay adına 1830-1852 yılları arasında inşa edilmiş. Zaten bu durum nedeniyle dini yapı, Finlandiya’nın bağımsızlığını ilan ettiği 1917 yılına kadar Aziz Nikolay Kilisesi adıyla anılmış.

Katedral, tarihinin yanı sıra mimari güzelliği sayesinde gezginleri kendisine çekmeyi başarıyor. Alman Mimar Carl Ludvig Engel’in Neo-Klasik stilde tasarladığı yapı, zarif duruşuyla daha ilk bakışta konuklarını büyülüyor.

Kültürel etkinliklere de sahne olan Helsinki Katedrali’nin göz alıcı mimari güzelliğinin ardında, yapının tanrının üstünlüğünün bir hatırlatıcı olduğu fikri yatıyor.

Bu nedenle dış kısmında baştan aşağı beyaz rengin hâkim olduğu katedralin çatısında, şehri koruduğuna inanılan 12 havari heykeli bulunuyor.

Daha gösterişli olan iç kısımda ise reform hareketinin öncüleri Luther, Melanchton ve Mikael Agricola’yı tasvir eden heykeller öne çıkıyor.

 • Adres: Unioninkatu 29, 00170 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 09.00-18.00

4. Temppeliaukio Church (Rock Church)

Temppeliaukio Church Rock Church Helsinki gezilecek yerler

Rotanızı Töölö Mahallesi’ne doğru çevirecek olursanız dünyanın mimari açıdan belki de en sıra dışı kilisesi konumundaki Temppeliaukio Church’ü ziyaret etme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

1969 yılında açılışı gerçekleştirilen kilisenin tasarımında, Timo ve Tuomo Suomalainen kardeşlerin imzası bulunuyor.

Modern çizginin benimsendiği mimarisiyle ziyaretçilerinin hayranlığını kazanan dini yapı, büyük bir kaya kütlesinin oyulmasıyla inşa edilmiş. Bu nedenle de yerel halk, yapıya Kaya Kilise ismini layık buluyor.

Muhteşem akustiğe sahip olduğundan yıl içerisinde müzikal etkinliklerin de düzenlendiği Temppeliaukio Kilisesi’ne girdiğinizde Finlandiya’ya özgü doğada maneviyat fikrinin inceliklerini daha kolay kavrayabilirsiniz.

Bu arada hemen belirteyim; konserlerle ilgili duyurular kilisenin sosyal medya hesaplarından yapılıyor.

 • Adres: Lutherinkatu 3, 00100 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-17.30
 • Giriş Ücreti: €4

5. Uspenski Cathedral

Uspenski Cathedral Helsinki gezisi

Rus Ortodoks kilisesi olarak 1862-1868 yılları arasında inşa edilen Uspenski Cathedral, mimari güzelliği sayesinde Helsinki gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir diğer dini yapı.

Katedralin tasarımını, Aleksey Gomostayev üstlenmiş. Ancak Rus mimar, yapının inşasının başlamasından önce öldüğü için eseri ile gurur duyma fırsatını ne yazık ki yakalayamamış. Sonuçta ise ortaya Rus katedral mimarisinin Batı Avrupa’daki en güzel örneklerinden biri çıkmış.

Kırmızı tuğla kaplı duvarlarıyla göz alıcı görünüm ortaya koyan Uspenski Katedrali, altın kaplamalı ve soğan biçimli kubbeleri ile kente faklı bir hava katıyor. Katedralin kare biçimli iç mekânında, gezginleri Son Akşam Yemeği’ni ve Yükseliş’i tasvir eden paneller karşılıyor.

 • Adres: Kanavakatu 1, 00160 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 09.30-18.00

6. Senate Square (Senato Meydanı)

Senate Square Helsinki'de gezilmesi gereken yerler

Helsinki Katedrali, Finlandiya Ulusal Kütüphanesi, Hükümet Sarayı ve Helsinki Üniversitesi ile çevrelenmiş Senate Square, kentin her açıdan kalbi olarak nitelendiriliyor.

Neo-Klasik mimarinin tüm inceliklerini yansıtan meydan, aynı zamanda kent merkezinin en eski bölümünü oluşturuyor. Dolayısıyla birçok deneyimli gezgin, Senato Meydanı ziyaret edilmeden tam bir Helsinki deneyiminin yaşanamayacağını söylüyor.

Senato Meydanı, buzdan yapılmış heykellerden oluşan sergi başta olmak üzere yıl içerisinde birçok sanatsal etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Çoğu festival ve konser organizasyonu da yine kentin bu kesiminde izleyicileriyle buluşuyor. Eğer meydanın ortasına doğru gidecek olursanız Rus Çarı II. Alexander’ı tasvir eden heykeli görebilirsiniz.

7. National Museum of Finland (Finlandiya Ulusal Müzesi)

National Museum of Finland Helsinki turu

Oldukça geniş bir zaman aralığına bağlı kalarak ülke tarihi hakkında ziyaretçilerine değerli bilgiler paylaşan National Museum of Finland, 1893 yılında kurulmuş.

1916’da kapılarını tarihe meraklı bireylere açan müzenin en az koleksiyonu kadar değerli binası ise Herman Gesellius, Armas Lindgren ve Eliel Saarinen’in tasarımına bağlı kalınarak 1905-1910 yılları arasında inşa edilmiş.

Özellikle binanın giriş bölümünde yer alan Kalevala temalı fresklere mutlaka zaman ayırmanızı öneririm.

Finlandiya Ulusal Müzesi’nin geniş koleksiyonu farklı temalara odaklanan 6 parçaya ayrılmış durumda. Metal paralar, madalyalar ve mücevherler Coin Chamber’da sergileniyor.

The Realm, Fin toplumunun ve kültürünün tarih boyunca gelişimine ışık tutuyor. Eğer Finlandiya sınırları içerisindeki en büyük arkeolojik koleksiyonu incelemek isterseniz zamanınızın büyük kısmını Prehistory of Finland’a ayırabilirsiniz.

 • Adres: Mannerheimintie 34, 00100 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €12
 • Web Sitesi: kansallismuseo.fi

8. Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi

Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi Helsinki gezilecek yerler

1990 yılında kurulan ve 1998’de şu an faaliyette olduğu modern binasında ziyaretçilerini ağırlamaya başlayan Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi, bir bölümü dijital çalışmalardan oluşan koleksiyonuyla ilgi uyandırıyor.

Müzenin sergi alanlarını dolaşırken aralarında Ahonen, Reetta, Aiha, Martti ve Aken’in bulunduğu birçok yerel sanatçıya ait eserleri yakından inceleme fırsatı bulabilirsiniz.

Fin çağdaş sanatı hakkında detaylı bilgi sahibi olacağınız kültürel tesiste ayrıca ülke dışından isimlerin imzasını taşıyan çalışmalara da denk gelebilirsiniz.

Finlandiya Ulusal Sanat Galerisi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Kiasma Çağdaş Sanat Müzesi’ni güneşli bir günde ziyaret ederseniz binaya girmeden önce Mannerheim Heykeli etrafında piknik yapanlarla karşılaşabilirsiniz.

Hatta zamanınız yeterince genişse müzedeki tiyatro salonunda sergilenen performansları izleyebilirsiniz.

 • Adres: Mannerheiminaukio 2, 00100 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €15
 • Web Sitesi: kiasma.fi

9. Linnanmaki Amusement Park

Linnanmaki Amusement Park Helsinki hakkında bilgiler

Bünyesinde barındırdığı 45 farklı oyuncakla çocuklar kadar yetişkinlere de eğlence dolu saatler yaşatan Linnanmaki Amusement Park, 1950 yılında hizmet vermeye başlamış.

Ülkenin açık ara en ünlü eğlence parkı konumunda olmayı sürdüren tesis, kent merkezinin kuzeyinde yer alan bir tepeye kurulmuş. Bu sayede parkı ziyaret eden gezginler, bir yandan eğlenirken diğer taraftan kent manzarasının tadını çıkarma imkânına sahip oluyor.

Linnanmaki Eğlence Parkı’ndaki oyuncaklara binerken 1951’den beri hizmette olan Vuoristorata’ya öncelik verebilirsiniz.

Ahşap hız treninin nostaljik yarattığı nostaljik atmosferi deneyimledikten sonraysa isterseniz dönme dolap gibi klasik seçeneklere yönelebilir ya da 4 boyutlu sinemaları tercih edebilirsiniz. Sonra da rotanızı hemen yanı başındaki Sea Life’a çevirebilirsiniz.

 • Adres: Tivolikuja 1, 00510 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 11.00-22.00
 • Giriş Ücreti: €42
 • Web Sitesi: linnanmaki.fi

10. Esplanadi Park

Helsinki gezi rehberi Esplanadi Park

Mimar Carl Luwig Engel’in kente kazandırdığı cazibe merkezlerinden biri olan Esplanadi Park’ı, klasik tarzdaki kafelerinde zaman geçirmek ve huzurlu bir ortamda sokak sanatçılarının performanslarını izlemek için Helsinki gezilecek yerler listeme eklemiştim.

Tabii siz bunlara ek olarak güneşli havada kuş sesleri ile şenlenen yeşil alanların tadını çıkartabilir, yerel halkla iletişim kurabilir ve tarihi yapıları ziyaret edebilirsiniz.

1818 yılında açılışı gerçekleştirilen Esplanadi Park’ta üst düzey gastronomik deneyim yaşamak için en ideal mekân, 1867’den beri hizmet veren Kappeli.

Tam merkezinde ünlü şair Johan Ludvig Runeberg’i tasvir eden bir heykel bulunan yeşil alanda ziyaret edilecek tarihi yapıların başında ise kentin ilk tiyatro binası Engels geliyor.

11. Sibelius Park & Monument

Sibelius Park Monument Helsinki gezi notları

İşte size Töölö Mahallesi’ne gitmek için bir neden daha… Yerleşimin deniz kıyısına doğru uzanan bölümünde yer alan Sibelius Park, çeşitli kuş türlerine barınma olanağı sağlayan ormanlık alanı ve sessizliğin ön planda olduğu atmosferiyle hareketli geçen günün ardından kafa dinlemek için son derece uygun bir mekân.

Yeşil alan, 1945 yılından bu yana Finlandiya’nın yetiştirdiği gelmiş geçmiş en değerli besteci Jean Sibelius’un adıyla anılıyor.

Sibelius Park, sakin yürüyüş ve bisiklet parkurlarıyla ziyaretçilerine keyifli saatler yaşatıyor. Lakin benim yeşil alana bu listede asıl yer verme nedenim Sibelius Anıtı’nın varlığı.

600 çelik borudan oluşan bu eser, 1967 yılında Eila Hiltunen tarafından yaratılmış. Hafif rüzgârlı bir günde parka giderseniz anıttan çıkan hoş tınıyı dinleme şansı bulabilirsiniz.

 • Adres: Mechelininkatu, 00250 Helsinki

12. Seurasaari Open-Air Museum

Seurasaari Open Air Museum Helsinki gezilecek yerler

Kent merkezinin 5,5 kilometre kadar kuzeybatısında yer alan Seurasaari Open-Air Museum, 1909 yılında Profesör Axel Olai Heikel önderliğinde kurulmuş.

Kültürel tesis, Finlandiya’nın çeşitli yerlerinden getirilmiş ve tarihi değer sahip 87 ahşap binadan oluşan enfes koleksiyonu bünyesinde barındırıyor.

Samanlıklardan köşklere, kiliselerden papaza evlerine kadar farklı tipteki yapılardan oluşan bu koleksiyon içerisinde, dev boyutlu kürekli tekneler de bulunuyor.

Finlandiya halkının yüzyıllar içerisinde benimsediği gelenekleri ve kırsal hayatı anlamanıza yardımcı olacak Seurasaari Açık Hava Müzesi’ni gezerken halk dansları ve el sanatları hakkında da değerli bilgiler edinebilirsiniz.

Hatta bu ziyaretinizi Seurasaari Bonfires Festival’e denk getirirseniz çok daha renkli bir atmosfer deneyimleyebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 11.00-17.00
 • Giriş Ücreti: €10

13. Ateneum Sanat Müzesi

Ateneum Art Museum Helsinki'de gezilecek yerler

Neo-Klasik stildeki bir sarayda faaliyet gösteren Ateneum Sanat Müzesi, Kiasma ve Sinebrychoff ile birlikte Finlandiya Ulusal Galerisi’ni oluşturuyor.

Helsinki Merkez Tren İstasyonu’nun hemen karşısında yer alan sanat müzesi “Altın Çağ” olarak nitelendirilen 19. yüzyıl sonlarından 1950’lere kadarki dönemde üretilmiş klasik sanat eserlerine odaklanıyor. Kültürel tesisin koleksiyonunda, yerel sanatçıların imzasını taşıyan tablolara ve heykellere yer veriliyor.

1887 yılında kurulan Ateneum Sanat Müzesi’nin girişinde, ziyaretçileri Bramante, Raphael ve Fidias’ın büstleri karşılıyor.

Klasik dönemin üç ünlü sanatçısı anısına müzeye dâhil edilmiş bu eserlerin ardından sergi alanlarına geçtiğinizde Albert Edelfelt, Hugo Simberg, Helene Schjerfbeck, von Wright Kardeşler gibi önemli isimlerin çalışmalarını görebilirsiniz.

Kültürel tesis aynı zamanda bir müze tarafından satın alınmış ilk Van Gogh tablosuna da ev sahipliği yapıyor.

 • Adres: Kaivokatu 2, 00100 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €17
 • Web Sitesi: ateneum.fi

14. Kamppi Chapel of Silence

Kamppi Chapel of Silence Helsinki'de gezilecek yerler

Helsinki seyahatiniz sırasında ziyaret etme fırsatı yakalayacağınız Kamppi Chapel of Silence, tıpkı Temppeliaukio gibi sıra dışı mimarisi ile türdeşlerinden ayrılıyor.

2012 yılında inşa edilen şapelin ultra çağdaş olarak nitelendirilen tasarımının altında Kimmo Lintula, Niko Sirola ve Mikko Summanen’in imzası bulunuyor. Dini yapı, kozayı andıran görünümü ile Narinkkatori Meydanı’na gerçekten de farklılık katıyor.

Ekümenik yapısını koruyan ve herhangi bir inanış sistemini benimseyip benimsemediğine bakılmaksızın her bireyin kabul edildiği Kamppi Şapeli’nin iç kısmına girenler, adına yaraşır şekilde son derece sessiz bir atmosferle karşılaşıyor.

Yalnız alan darlığından dolayı tek seferde en fazla 60 kişi içeriye alınabiliyor. Eğer ziyaretçi sayısı daha fazlaysa bir süre beklemek gerekebiliyor.

 • Adres: Simonkatu 7, 00100 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 08.00-20.00
 • Web Sitesi: kampinkappeli.fi

15. Helsinki Zoo

Helsinki Zoo Helsinki'de gezilecek yerler

Kent merkezinden hareket eden toplu taşıma araçlarına binerek 20 dakikada ulaşabileceğiniz Helsinki Zoo, 1889 yılında kurulmuş. Hayvanat bahçesi, bu bakımdan alanında dünyanın en eskilerinden biri olarak anılıyor.

150 hayvan türüne ek olarak bine yakın bitki çeşidini bünyesinde barındırması, doğa tutkunlarının tesisi Helsinki gezilecek yerler listelerine eklemelerini sağlıyor.

Kentte dört mevsim açık tutulan az sayıdaki cazibe noktasından biri olan Helsinki Hayvanat Bahçesi’nin iyi tasarlanmış koruma alanlarında Amur kaplanları, ipek maymunları, kar leoparları yaşamlarını sürdürüyor.

Egzotik türler dışında burada zaman geçirirken Kanada geyiği, Kutup porsuğu, ren geyiği gibi yerli türleri de tanıma olanağı bulabilirsiniz.

 • Adres: Mustikkamaanpolku 12, 00270 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 10.00-20.00
 • Giriş Ücreti: €14
 • Web Sitesi: korkeasaari.fi

16. Central Station

Central Station Helsinki'de gezilecek görülecek yerler

Kentte Art-Nouveau tarzında inşa edilmiş en güzel binayı görmek isterseniz kesinlikle Helsinki Central Station’a gitmenizi tavsiye ederim.

Eliel Saarinen tarafından tasarlanan zarif yapının inşası, 1905 yılında başlamış. Açılışı ise 1919’da gerçekleştirilmiş. Finlandiya graniti ile kaplı dış duvarları, merkez istasyonunun ilgi çekici bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Tabii bu ilginin oluşmasında saat kulesi ile girişindeki iki heykelin de payı bulunuyor.

Kente ulaşım sağlayan tüm banliyö ve uzun mesafeli trenlerin varış noktası konumundaki Merkez İstasyon’un en dikkat çekici bölümü olan saat kulesi, 48,5 metrelik uzunluğa sahip.

Yerel halk, günde en az bir defa bu yapının önünden geçmeyi ve zamanı öğrenmeyi alışkanlık haline getirmiş. Siz de bu ritüele uyup önce saat kulesini ziyaret edebilirsiniz. Ardından istasyonun girişinde bulunan Fener Taşıyıcıları’na yönelebilirsiniz.

 • Adres: Kaivokatu 1, 00100 Helsinki

17. Mannerheimintie (Mannerheim Street)

Mannerheimintie Mannerheim Street Helsinki gezilecek yerler

Helsinki’de gezilecek yerler listesi hazırlarken kentin ana caddesi konumundaki Mannerheimintie’yi atlamamak gerektiğini düşünüyorum.

Çünkü Finlandiya’nın günümüzdeki haline gelmesinde önce askeri lider, sonrasında ise siyasetçi olarak önemli role sahip Carl Gustaf Emil Mannerheim’in ismiyle anılan cadde, çevresini saran tarihi yapılar ve alışveriş fırsatlarıyla ziyareti fazlasıyla hak ediyor.

Mannerheim Caddesi, Erottaja’dan başlayıp kentin kuzeyine doğru uzanıyor. Bu yolu takip edenler Swedish Theatre ile Stockmann gibi ikonik mekânlara ek olarak Kamppi, Töölö, Laakso ve Tampere’ye ulaşım imkânı buluyor.

Üstelik bu gezinti sırasında birbirinden güzel anıtları da görme olanağı yakalayabilirsiniz. Özellikle Mannerheim’i at üzerinde tasvir eden heykel ile Üç Demirci Anıtı, kentin bu bölgesini ziyaret eden gezginlerden yoğun ilgi görüyor.

18. Keskuspuisto (Helsinki Merkez Parkı)

Keskuspuisto Helsinki'de görülmesi gereken yerler

Helsinki kent merkezi boyunca güney-kuzey yönünde uzanan Keskuspuisto, açık hava aktivitelerinden ve doğa ile iç içe dinlenme alanlarından hoşlananlara  birbirinden güzel fırsatlar sunuyor.

Konumu konusunda daha net konuşmak gerekirse, park Töölönlahti Körfezi’nden başlayıp Haltiala ve Vantta nehirlerine kadar uzanıyor. Parkın en sevdiğim yanı karakteristik özellikleri olmuştu. Çünkü parkın farklı noktalarına gidildiğinde değişik arazi tipleri ve canlı türleri ile karşılaşılıyor.

Yılın dört mevsimi konuklarına hayranlık uyandıran manzaraları fotoğraflama imkânı veren Helsinki Merkez Parkı; Pitkäkoski, Haltiala, Niskala, Arboretumu ve Ruutinkoski isimli dört koruma alanından oluşuyor. Doğa sporları merkezi Paloheinä ise 1914 yılında açılışı gerçekleştirilen parkın kuzeyinde yer alıyor.

19. Helsinki Olympic Stadium

Helsinki gezilecek yerler Helsinki Olympic Stadium

Atletizm tutkunları için adeta bir mabedi andıran Helsinki Olympic Stadium, 1934-1938 yılları arasında inşa edilmiş. 1952 Yaz Olimpiyatları için yapımı gerçekleştirilen stadyumun tasarımını, Yrjö Lindegren ve Toivo Jäntti üstlenmiş. Sportif tesis, ilk açıldığında 70 bin kişilik kapasiteye sahipmiş.

Hatta olimpiyat oyunlarının açılış gününde 70.435 seyirci ile rekor kırılmış. Ancak kapasite daha sonrasında güvenlik nedeniyle 39 bine düşürülmüş.

72 metrelik kulesi ve zamansız tasarımı ile çoğu türdeşinden farklı bir duruş sergileyen Helsinki Olimpiyat Stadyumu’nu ziyaret konusunda ne yazık ki 2020 yılına kadar beklemeniz gerekiyor.

Zira stadyumu çok amaçlı hale getirmek için 2016 yılında hayata geçirilen yenileme projesi tüm hızıyla devam ediyor. Tabii siz Töölö’yü gezerken birkaç dakikanızı ikonik yapıya ayırıp dışarıdan fotoğrafını çekebilirsiniz.

 • Adres: Paavo Nurmen tie 1, 00250 Helsinki
 • Web Sitesi: stadion.fi/helsinki-olympic-stadium

20. SkyWheel Helsinki

SkyWheel Helsinki gezilecek yerler

Helsinki gezilecek yerler listesinin son sırasında sizlere anlatacağım turistik atraksiyon, klasik dönme dolap deneyimini Fin usulü dokunuşlarla oldukça farklı boyutlara taşıyor.

Kent merkezinde denize birkaç adım uzaklıkta faaliyet gösteren SkyWheel Helsinki, 2014 yılında hizmet vermeye başlamış. 40 metrelik yüksekliği ile bir gözlem platformu görevi üstlenen dönme dolabın üzerinde, ülke bayrağının renklerine boyanmış 29 kabin bulunuyor.

8 kişi kapasiteli kabinlere geçip kentin özgün manzarasını izlemek, yalnızca 10-12 dakikalık zaman alıyor.

Buraya kadar SkyWeel Helsinki’nin standart özelliklerinden bahsettim. Ancak başta belirttiği gibi işin bir de VIP tarafı var.

Eğer bütçeniz yeterince genişse 30 dakikalık özel turlara çıkıp sevdiğiniz kişiyle kent manzarası eşliğinde romantik anlar yaşayabilirsiniz. Hatta dilerseniz SkySauna teklifini de değerlendirebilirsiniz.

 • Adres: Katajanokanlaituri 2, 00160 Helsinki
 • Ziyaret Saatleri: 12.00-18.00
 • Giriş Ücreti: €13
 • Web Sitesi: skywheel.fi

Helsinki’de Nerede Kalınır?

helsinki'de nerede kalınır Holiday Inn
4 yıldızlı Holiday Inn Helsinki City Centre, şehirde konaklama yapabileceğiniz en popüler otellerden. Bilgi ve rezervasyon için tıklayın.

Helsinki’de nerede kalınır? başlıklı yazımda detaylıca anlattığım gibi Helsinki’de konaklama yapabileceğiniz en güzel bölgeler: Şehir Merkezi & Kluuvi, Kamppi, Punavuori, Kallio ve Katajanokka bölgeleri.

Booking.com’da 2000’den fazla yapılan değerlendirme sonucunda 10 üzerinden 8,7 gibi güzel bir puan alan Holiday Inn Helsinki City Centre, şehirde konaklama için tercih edebileceğiniz en popüler 4 yıldızlı otellerden bir tanesi.

Bulevarden Alışveriş Caddesi’de 10 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan otel, şehrin simgelerinden Helsinki Katedrali’ne ise 1 km uzaklıkta yer alıyor.

Eğer sizde bağımsız değerlendirmelere göre şehrin en popüler noktasında yer alan bu güzel otel hakkında daha detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın.

Helsinki gezilecek yerler yazısı boyunca şehirde yer alan ve gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştım.

Eğer sizin de mutlaka Helsinki gezilecek yerler listesine eklemelisin dediğiniz yer varsa yorum yazarak bizimle paylaşın!

Yorum yapın