Hidiv Kasrı İstanbul
Hidiv Kasrı

Hidiv Kasrı, 1907 yılında İstanbul’da yaptırılan yazlık saraydır. Son Mısır Hidivi II. Abbas Hilmi Paşa tarafından yaptırılan saray, günümüze kadar korunmuş koruluk kısmı ve mimarisi ile dikkat çekmektedir. “Hidiv” kelime olarak son dönemlerinde Mısır’ı yöneten kişilere verilen unvandır.

Art Nouveau ve Osmanlı mimarisinin bir arada kullanıldığı yapı İtalyan mimar Delfo Seminati tarafından tasarlanmıştır. Vitraylı tavan kısmı, sekiz sütunlu süs havuzu ve yuvarlak giriş salonu Hidiv Kasrı’nın en etkileyici bölümleridir.

Yaklaşık 150.000 altına mal olan yapı, İstanbul’daki benzer yapılar arasında en sade ve hoş olanlarındandır. Kasrın kule kısmına çıkan bir asansör bulunmaktadır ve kuleden İstanbul manzarasını izlemek eşsiz bir tecrübedir. Kulenin yapımı sırasında II. Abbas Hilmi Paşa ile ilgili Boğaz’dan geçen gemileri kontrol edecek dedikoduları yayılmıştır.

Hilmi Paşa tarafından İstanbul Belediyesi’ne satılan Hidiv Kasrı bir süre bakımsız kalsa da sonrasında yenilenmiştir. Hidiv Kasrı Türk Turing ve Otomobil Kulubü tarafından yenilendikten sonra bir restoran olarak hizmet vermeye başlamıştır. Hidiv Kasrı etkileyici mimarisi ve tarihi dokusu ile birçok Türk filminde set olarak kullanılmıştır.

Hidiv Kasrı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Çubuklu Mah., 34805 İstanbul
  • Ulaşım: Kanlıca’da bulunan Hidiv Kasrı’na Üsküdar Beykoz sahil yolundan ulaşabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelecekseniz Beykoz yönünde ilerleyen herhangi bir otobüse binip Kanlıca durağında inebilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Her gün 09:00 – 23:00 arasında ziyarete açıktır. Mayıs – Ekim arasında kapanış saati 22:30’dur.
  • Web sitesi: http://www.hidivkasri.com
  • Notlar: Ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın