Hindistan’da Ne Yenir? En Popüler 25 Lezzet

“Hindistan’da ne yenir?” İş sebebiyle birkaç defa ziyaret ettiğim Hindistan’dan her dönüşümde yakın çevremin “yemek işini ne yaptın oralarda, nasıl yiyebiliyorsun oranın yemeklerini?” sorularıyla karşılaşan biri olarak bu ülkenin yeme içme kültürü ve en önemi Hint yemekleri hakkında bir yazı yazmak artık kaçınılmaz oldu.

Tüm o egzotik malzemeler, tuhaf renkli yemekler ve acı, ama çok acı baharatlarıyla Hint yemekleri hem ürkütücü hem de ağız sulandırıcı. Hint mutfağı için yeryüzünün farklı bölgelerinden değişik pişirme tekniklerinin bol baharat kullanarak uygulanması da diyebilirim.

Bu mutfakta acı, tatlı, ekşi olmak üzere her çeşit lezzeti bulmak mümkün. Hint yemeklerinde kişniş, kimyon, zerdeçal ve zencefil başta olmak üzere 30’a yakın farklı baharat kullanılıyor ve genel inanışın aksine tüm Hint yemekleri kori ile yapılmıyor.

Öte yandan zaman içerisinde köri tabiri de her türlü baharatla tatlandırılan et veya soslu sebze yemeklerini ifade etmek için kullanılır olmuş. Sonuçta köri dediğimiz sos kuru, sulu, kırmızı, yeşil, acı, çok acı, hafif acı gibi farklı şekillerde karşımıza çıkar olmuş.

Ayrıca Hint mutfağının vejateryanlar için de benzersiz zenginlikte bir kaynak olduğunu belirtmekte fayda var. Binlerce tanrısı olan Hindu inanışının pek çok mezhebinde et veya belirli türde etleri yemek yasak olduğu için Hint Mutfağı son derece zengin vejetaryen çözümler üretmiş.

Hindistan’da ne yenir?

Hindistan’da ne yenir yazısı boyunca ülkenin en popüler lezzetleri hakkında bilgiler paylaşacağım. Uzatmadan listemize geçelim…

Dal

Hint yemekleri Indian Dish dal

Hindistan’da ne yenir listemizin ilk sırasında Dal var.

Dal aslında bir yemekten ziyade, her yemekte masaya konan bir yan yemek. Bizim mercimek çorbamıza da çok yakın bir lezzeti var. Yapılışı da benziyor sadece biraz daha koyu kıvamlı.

Dal, çorba gibi içilebileceği gibi, pirinçle karıştırarak da yenilebiliyor. Ancak Hintlilerin Dal’ı çorba değil de yemek olarak yediklerini belirtmek isterim.

Naan

Yöresel Hint yemekleri Naan

Ekmek. Biraz kalın açılmış yufka ekmeği olan Naan sade yenilebileceği gibi köriye batırılarak da tatlandırılabilir.

Hemen hemen her öğünde tüketilen Naan, neredeyse tüm yemeklerle birlikte servis edilebilir

Roti

Hindistan'da ne yenir? Chapati

Kepek unundan yapılan mayasız bir ekmek olan Roti de köri ile birlikte servis edilir.

Naan’a göre daha incedir. Köri veya diğer soslarla birlikte servis edilerek yemek olarak da yenilebilir.

Biryani

Hindistan'da ne yemeli? biryani

Aromalı, ince pirinçlerle yapılan bir çeşit pilav Biryani. Sade olarak alabileceğiniz gibi sebzeli, tavuklu veya koyun etli biryani de son derece yaygın.

“Hindistan’da ne yenir? Bizim damak tadımıza uygun ne var?” diyenler için güzel bir alternatif.

Paneer ve Palak Paneer

Hindistan'da ne yenir? Palak paneer

Hint mutfağında önemli bir yeri olan peynir türü Paneer. Binlerce farklı hazırlama ve sunumu var ama en popüler olanı kızartılmış olanı.

Palak Paneer ise bu peynirle tatlandırılmış bir ıspanak yemeği ve tadı damağınızda kalacak bir lezzet.

Samosa

Samosa Hindistan'ın ünlü yemekleri

Sokaklarda bol bol bulabileceğiniz bir Hint yemeği de içi farklı malzemelerle doldurulmuş, genellikle kızartma ama bazen de fırında pişen bir çeşit börek olan Samosa.

İç malzemeleri mercimek, patates, kıyma, tavuk, fasulye, soğan ya da bunların kombinasyonundan oluşabilir. Genellikle üçgen şeklindedir ve kuru Samosa, tatlı Samosa, Hindistan cevizli Samosa gibi seçenekleri de bulunabilir.

Aloo Gobi

Hindistan'da ne yemeli? Aloo Gobi

Aloo aslında bir çeşit patates. Gobi ise karnıbahar. Bizim tencere yemeklerimize çok benzeyen bu bir çeşit türlü yemeği vejeteryanlar için de eşsiz bir seçenek.

Sadece Hindistan değil, Hint yarımadasındaki tüm ülkelerde (Pakistan, Sri Lanka, Bangladesh, Nepal gibi) bulunabilecek yemek köri ile tatlandırılmış.

Aloo Tikki

Hindistan'da ne yenir? Aloo Tikki

“Hindistan’da ne yenir? Bize uygun ne var?” diyenler için önerebileceğim bir diğer lezzet ise patates yemeği olan Aloo Tikki.

Patates burger diye de bilinen bu yemek soğan ve başka baharatlarla tatlandırılan patates köftelerinin kızartılmasıyla elde ediliyor. Yanına en çok yakışan dip soslar ise yoğurt veya tamarind (demirhindi).

Tandoori Chicken

Hindistan'da ne yenir? Tandoori Chicken

Tandoor kelimesi pişirme yöntemini anlatıyor aslında. Yüksek ısılarda fırınlama da diyebiliriz. Dolayısıyla Hindistan’da sadece tavuklu değil, farklı Tandoori yemeklerini bulabilirsiniz.

Hindistan’da ne yenir yazısına konu olan Tandoori Chicken ise pek çok Hint restoranında başlangıç yemekleri arasında yer alıyor ve yoğurt ve Hint baharatları ile marine edilen tavuğun çok yüksek sıcaklıklarda pişirilmesiyle elde ediliyor.

Chicken Curry

Chicken curry Hindistan'da yeme içme

Yazının başında körinin bir çeşit sos olduğundan bahsetmiştik, tabii körinin farklı baharatlarla hazırlanan farklı varyasyonları olduğundan da. Chicken Curry ise bu sosla hazırlanan tavuk yemeği olduğu gibi, Hindistan’da aynı yemeğin Fish Curry, Vegetable Curry versiyonlarını da yaygın olarak bulmak mümkün.

Soslar konusunda bir standart da olmadığı için ülkenin değişik bölgelerinde bu yemeği farklı lezzetlerde bulabilirsiniz ancak Kerala, Mangalore ve Goa’da mutlaka denemelisiniz.

Masala Dosa

Hindistan'da ne yenir? Masala Dosa

Masala da farklı baharatlarla elde edilen bir karışım. Çayı da olduğu gibi (masala tea) yemeklerde de sıkça kullanılıyor.

Masala Dosa ise Güney Hindistan’a özgü bir yemek. Pirinç ve hamurla yapılan Dosa patates ve soğan masala ile dolduruluyor ve Hindistan cevizi sosu ile servis ediliyor.

Rogan Josh

Hindistan'da ne yenir? Rogan Josh

Acı Kaşmir kırmızı biberi ile pişirilen koyun etli köri yemeği. Yoğurt ve Hint baharatlarıyla tatlandırılan Rogan Josh pirinç ve ekmekle servis ediliyor.

Ülkenin özellikle kuzeyinde tüketilen bu yemeği yine de her yerde bulabilirsiniz.

Pav Bhaji

Hindistan'da ne yenir? Pav Bhaji

Tereyağlı Hint ekmeğinin (Pav) karışık sebze ve Hint baharatlarından oluşan kıvamlı bir sosla servis edildiği Pav Bhaji kıyılmış soğan, limon ve tereyağı ile birlikte yeniyor.

Tek başına bile yeterli bir yemek olan Pav Bhaji ana yemeğin yanında da servis edilebilir.

Dhokla

Hindistan'da ne yenir? Dhokla

Fermante edilmiş pirinç ve nohut unundan elde edilen hamurun buharda pişirilmesiyle yapılan Dhokla daha çok kahvaltıda tüketilen hafif tatlı bir iştah açıcı.

Idli ve Idli-Sambar

Idli Hint yemekleri

Özellikle Güney Hindistan’da tercih edilen bir kahvaltılık yiyecek olan Idli, pirinç hamuru ve siyah mercimekten elde edilen hamurla pişirilen bir kek.

Baharatlı Sambar sosuyla servis edilen çeşidi ise en çok tüketilen Idli yemeklerinden.

Chole Bhature

Hindistan'da ne yenir? chole bhautre

Kıvamlı bir köri sosunun kızarmış ekmekle birlikte tüketildiği Chole Bhature kuzey Hindistan’da tercih edilen bir kahvaltılık yiyecek ve son derece iştah açıcı.

Pani Puri

Pani Puri Yöresel Hint yemekleri

Özellikle Doğu ve Kuzey Hindistan’a özgü bir sokak yiyeceği olan Pani Puri, aromalı suyla (Puri) doldurulmuş içi boş kızarmış toplar (Pani) olarak tarif edilebilir.

Tabii bu topları içi aynı zamanda soğan, nohut, demirhindili turşu, masala, acı biber veya patatesle de dolduruluyor.

Keema

Hindistan'da ne yenir? Keema

Keçi ya da koyun eti kıymasının yeşil fasülye, sarmısak, soğan, acı biber ve zencefil ile tatlandırılarak pişirildiği bir yemek olan Keema eşsiz bir lezzet.

Chaat

Hindistan'da ne yenir? Indian Chaat

Hindistan’da yaygın olan iştah açıcı sokak yiyeceklerinin genel adı olan Chaat aslında kızarmış ekmek veya patatesin acı biber, nohut, yoğurt, zencefil ve başka pek çok baharatta bekletilmesiyle hazırlanıyor.

Dahi Vada

Hindistan'da yeme içme Dahi Vada

Un veya mercimekten yapılan hamur toplarının kızartılmasıyla elde edilen Vada kıvamlı bir yoğurtla (Dahi) karıştırılır ve benzersiz bir lezzet olan Dahi Vada yapılır.

Ana yemek olarak yenebileceği gibi asıl yemeğin yanında da servis edilebilir.

Gulab Jamun

Hindistan'da ne yenir? gulub jaman

En meşhur Hint tatlılarından biri olan Gulab Jamun kızartılmış süt toplarının şerekli şurupta bekletilmesiyle elde ediliyor.

Görünüm ve hazırlanma yöntemi olarak bizim lokma tatlımıza da benziyor ancak şurubun aroması safran, kakule ve gül suyu. Yanına en çok yakışan da vanilyalı dondurma.

Ras Malai

Ras Malai Ünlü Hint yemekleri

Yazının bundan sonrasında tatlılarla devam edeceğim. Yumuşak ve kremsi dokusuyla Ras Malai kıvamlı safran sütü ve paneer peyniriyle yapılıyor. En lezzetli Hint tatlılarından biri.

Kulfi

Kulfi Yöresel Hint yemekleri

Batı’da dondurmanın yeri ve önemi neyse Hindistan’da da Kulfi’nin yeri o.

Tatlandırılmış sütün dondurulmasıyla yapılan Kulfi’nin yüzlerce farklı aromalı versiyonları var ve aslında bir çeşit dondurma da diyebiliriz.

Jalebi Rabdi

Hint yemekleri Jalebi Rabdi

Spiral şekilli kızarmış hamurun sıcak şekerli şurupta bekletilmesiyle yapılan Jalebi kendi başına bile son derece lezzetliyken tatlı baharatlar ve fındıkla karıştırılmış kıvamlı sütle (Rabdi) birlikte servis edildiğinde karşı konulmaz bir tadı var.

Gajar Ka Halwa

Hint yemekleri Gajar Ka Halwa

Genellikle kış aylarında tüketilen Gajar Ka Halwa havuç, süt ve şekerle yapılıyor. Kakule, kesar ve kurutulmuş meyvelerle servis edildiği gibi beraberinde dondurma da olursa benzersiz bir lezzeti var.

Hindistan’da ne yenir? yazısı boyunca en ünlü Hint yemekleri hakkında bilgi ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Sizin de Hindistan’da ne yenir? yazısı içinde yer almasını düşündüğünüz lezzetler varsa lütfen yorum yazarak bizimle paylaşın!

“Hindistan’da Ne Yenir? En Popüler 25 Lezzet” üzerine bir yorum

 1. Teşekkür ederim Tunusta bir Hint restoranında makalenize çalışarak arkadaşlarıma hava attım işe yaradı

  Yanıtla
 2. Ben bir Hindistan aşığı olarak gerçekten bu yemekleri biliyodum öğretmenimiz sevdiğiniz ülkelerin yemeklerini araştırın demişti bende en bilindik olduğu için bu yüzden bunları aldım yardımın için teşekkürler

  Yanıtla
 3. Bende hint yemekleri ararken yazınızı okudum aydınlattığınız için teşekkürler nan eski türkçe ekmek demek bizdede hint dizisi seyrediyorum kültürlerde etkileşim var gibi geliyor gerçektede öylemi

  Yanıtla
 4. ben de hint yemeklerini çok merak ediyordum bir kaçını evde denedim ve gerçekten baya lezzetli ama merak ettiğim birşey var siz oraları gördüğünüz için soruyorum yemekleri elleriylemi yiyorlar yani genel olarak tabiki kaşık çatal kullanıyorlarda sadece merak ettim teşekkürler Çiğdem YILMAZ

  Yanıtla
  • Merhaba Çiğdem Hanım,
   Avrupa, Amerika görmüş orta, üst sınıf Hintliler çatal, bıçak kullanarak yemek yiyorlar. Ama daha alt sınıfın elleriyle yemek yediğini de gördüm.

   Yanıtla
   • kanal 7 de başlayan tatlı bela dizisi hint ailelerin en zengin üyelerini anlatıyor lakin elleriyle yemek yiyorlar bence tercihe kalmış bir durum

    Yanıtla
    • Aynen. Ben de hint konsoloslugunun duzenledigi bir hint gecesi davetine katilmistim. Ust duzey Hintler elleriyle yedi

     Yanıtla
   • isil hanim ben hindistani cokama cok merak ediyorum Avinash sacdevi cok seviyorum tsk bilgileriniz icin

    Yanıtla
  • Merhaba,
   Kahvaltıda her çeşit ekmek (Nan, Roti vs) tüketebilirsiniz. Hint işi kahvaltı içinse Dgokla, Chole Bature veya Idli tercih edebilirsiniz.

   Yanıtla

Yorum yapın