Hofburg Sarayı gezilecek yerler

Hofburg Sarayı: Viyana’nın En Aristokrat Yeri

Viyana‘nın bir saraylar şehri olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz sanırım. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve öncesindeki kraliyet dönemlerinin şehre kattığı en önemli değer görkemli sarayları. Ki her biri imparatorluğun o dönemdeki ihtişamını yansıtıyor. 600 yıl boyunca Habsburg Handeanlığı’nın resmi konutu olmuş Hofburg Sarayı ise bunlar arasında en büyüğü, ve bence en görkemlisi.

Bugün Avusturya Devlet Başkanlığı, müzeler ve İspanyol Binicilik Okulu‘na ev sahipliği yapan Hofburg Sarayı bir Viyana seyahatinin olmazsa olmaz durağı.

Aslında saray kendi başına bir şehir bile sayılabilir. Çünkü tek bir binadan oluşmuyor. 240 dönüm arazi üzerine kurulu, 2600 odalı bu saray kompleksinde 18 bina (ya da küçük saraycıklar), 19 avlu ve meydan, kongre merkezi, çeşitli kiliseler ve şapeller bulunuyor. Horburg Sarayı için “şehir içinde şehir” denilmesinin sebebi de budur herhalde.

Viyana hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sitemizdeki Viyana Gezi Rehberi yazısını okuyabilir, bu şehre bir seyahat düşünüyorsanız yeme içmeden konaklamaya kadar her detayı planlayabilirsiniz.

 

Hofburg Sarayı Hakkında Bilgiler

Hofburg Sarayı Viyana hakkında bilgiler

Viyana’nın merkezinde, bir tramvay hattının çevrelediği Ringroad’un sonunda yer alan Hofburg Sarayı yapıldığı 13. YY’dan 2000’li yılların başına kadar sürekli bir değişim, gelişim göstermiş.

Her imparatorun kendinden bir kalıcı eser bırakma çabasının sonucu olarak saraya çeşitli yüzyıllarda yeni binalar eklenmiş, eskiler restore edilmiş. Haliyle karşımıza bugün gördüğümüz Gotik, Rönesans, Barok, Rokoko ve Neo-Klasik dönemlere ait veya bu dönemlerden izler taşıyan bir yapılar topluluğu çıkmış.

Ama bu çeşitlilik sizi aldatmasın. Hofburg Sarayı’ndaki en belirgin yapılardan en ince detaylara kadar her şey büyük bir uyum içerisinde.

Bu yazıda sizlere Hofburg Sarayı’ndan bahsedeceğim ama Viyana’daki diğer gezilecek yerler hakkında da bilgi edinmek için Viyana Gezilecek Yerler yazımızı okuyabilirsiniz.

Hofburg Sarayı Tarihçesi

Hofburg Sarayı Viyana gezilecek yerler

Tarihi 13. YY’a uzanan Hofburg Sarayı uzun yıllar boyunca Avusturya ve Avusturya-Macaristan İmparatorları’nın kışlık konutu olmuş. Ki Kraliyet Ailesi yaz aylarını da Schobrunn Sarayı‘nda geçirmektelermiş ki, o da bir başka yazının konusu.

1275 yılında Avusturya Dükü’nün konutu olarak yapılan kale, aile güçlendikçe aileyle beraber büyümüş ve kraliyet sarayı olmuş. Aslında bugünkü Hofburg Sarayı içerisinde İsveç Kanadı (Schweizerhof) olarak bilinen kısım tam olarak bu ilk kaleden kalanlar. Ki bu kısımda yine 13. YY’dan kalan Burgkapelle (Hofburgkapelle) isimli şapel de yer alıyor.

Hofburg Sarayı gezilecek yerler

Zaman içerisinde çeşitli Avusturya ve Avusturya – Macaristan Kral ve Kraliçeleri tarafından sürekli eklemeler de yapılmış. Örneğin İmparatoriçe Amelie Wilhelmine için yapılan Amelienburg, İmparator I. Leopold için yapılan Leopoldine Kanadı, Augustinian Kanadı, kütüphane binası gibi…

Hofburg Sarayı 1918 yılına kadar Habsburg Handeanı’nın kışlık konutu ve ülkenin yönetimi merkezi olmaya devam etmiş ancak o tarihte saray Hanedanlık tarafından resmi demokratik yönetime devredilmiş. Ki bugün de sarayın bir kısmı Avusturya Devlet Başkanlığı binası olarak kullanılmaya devam ediyor.

Hofburg Sarayı İçerisinde Görmeniz Gerekenler

Viyana gezisi Hofburg Sarayı

Aslında Hofburg Sarayı yazısının benim için en zor kısmı bu. Tüm sarayı bölümler halinde anlatabilirim ancak bazı bölümler turistik ziyaretlere açık değil, bazıları da sadece konser, kongre, sergi vs gibi etkinliklerde açılıyor. Yine de yazıda bahsettiğim çeşitli bölümleri yukarıdaki haritada numaralandırarak biraz fikir vermeye çalışacağım.

İmparatorluk Daireleri

Viyana turu imparatorluk daireleri Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı’ndaki halka ve turistik ziyaretlere açık olan İmpratorluk Daireleri sanırım herkesin en çok ilgisini çekecek olan yer.

Sisi” filmini hatırlarsınz değil mi? Bu film ile dillere destan aşklarına tanık olduğunuz İmparator Franz Joseph ile İmparatoriçe Elisabeth’in (yani Sisi) daireleri bu turdaki en popüler dairelerden. Orijinal mobilyaları ve dekorasyonları korunarak ziyarete açılan İmparatorluk Daireleri arasında hanedanın salonları, yatak odaları, yemek odaları ve buralarda yer alan sanat eserleri sergileniyor.

Hatta özellikle Sisi’nin salonunu görmenizi öneririm. Tüm İmparatorluk Daireleri arasında en zevkli ve estetik olanı.

Yukarıda görselde İmparator Franz Joseph’in dairelerini 1, Sisi’nin dairelerini 2 ile işaretledim.

Sisi Müzesi

Viyana gezilecek yerler Hofburg Sarayı Sisi Müzesi

Hofburg Sarayı’nın St. Michel Meydanı’na bakan kanadında yer alan Sisi Müzesi (görselde 3 numara) Franz Joseph’in sevgili eşi İmparatoriçe Elisabeth’e adanmış.

19. YY aristokrasisine de bir ayna tutan müzede İmparatoriçe’nin kıyafetleri ve aksesuarları yanında, yaptığı diyete dair notlar, ilaçları, seyahat ederken kullandığı malzemeler ve 16 yaşında Münih’ten Viyana’ya giderken giydiği bir giysinin kopyası ile İmparatoriçe Tacı’nın bir kopyası sergileniyor.

İmparatorluk Gümüş Koleksiyonu

İmparatorluk mutfağına ait 7000’den fazla malzemenin sergilendiği Gümüş Koleksiyonu (görselde 4 numara) da dönemin merak edilen aristokrasisinin hayatını yansıtıyor.

Koleksiyondaki her bir eser -her ne kadar zamanında yemek yapmak, yemek veya bununla ilgili işlerde kullanılmış olsa da- birer sanat eseri. Özellikle 18. YY yapımı Asya porselenleri ve önemli törenlerde kullanılan Yakut yemek takımları koleksiyonunu en değerli parçalarından.

Hofburg Sarayı İçerisindeki Diğer Müze ve Etkinlikler

Viyana Hofburg Sarayı gezisi

Şimdiye kadar bahsettiklerim turistlerin Hoffburg Sarayı içerisindeki en çok ziyaret ettikleri kısımlar, hatta saray turunun bir parçası olanlardı.

Saray kompleksinde ayrıca dönemsel etkinlikler de düzenleniyor, ve başka müzeler de mevcut. Bunlardan yine en önemlileri ise…

İspanyol Binicilik Okulu

Viyana gezilecek yerler İspanyol Binicilik Okulu

Hofburg Sarayı içerisindeki Stallburg Binası (5) Veliaht Prens Maximillian için yapılmış. Bugün ise alt katı ve avlusu İspanyol Binicilik Okulu tarafından kullanılıyor.

Klasik binicilik becerilerinin hala uygulandığı dünyadaki tek binicilik okulu olan İspanyol Binicilik Okulu’nun Lipizzan atlarla klasik müzik eşliğinde sunduğu gösteriler ise neredeyse kapalı gişe diyebilirim. Burada isterseniz rehber eşliğinde Barok mimarinin en güzel örneklerinden Stallbug Binası‘nı gezebilir, isterseniz de Lipizzan atları ve binicilerinin sabah antrenmanlarını izleyebilirsiniz.

  • Detaylı bilgi ve bilet için tıklayın: srs.at/en/tickets-events/

Hofburgkapelle ve Hofmusikkapelle

Viyana Hofburg Sarayı Hofburgkapelle

Hofburg Sarayı’nın en eski, ilk yapılan kısmında bir kraliyet şapeli yer aldığından yazının başında bahsetmiştim. Hofburgkapelle veya Burgkapelle (6) de denilen kilisede Pazar günleri ve bazı dini bayramlarda genellikle Viyana Erkek Korosu tarafından klasik müzik konserleri veriliyor.

Dünyanın en önemli klasik müzik bestecilerinin yetiştiği, ya da en azında hayatının bir döneminde yaşadığı şehirde, hem de böylesine önemli bir mekanda bir konser dinlemek büyüleyici değil de nedir?

  • Detaylı bilgi ve bilet için tıklayın: culturall.com/ticket/hmk/

Kraliyet Hazineleri

Yine Hofburg Sarayı’nın 13. YY’da yapılan en eski bölümünde yer alan Kraliyet Hazineleri (7) de bir başka ilgi çekici sergi. Dünyadaki en değerli iki hazineden biri olan hazine koleksiyonunda iki kraliyet tacı da sergileniyor ki bunlar bu koleksiyonun en dikkat çekici eserlerinden.

İlki 10. YY’da yapılmış ve İncil’den sembollerle süslü olan Alman Kraliyet Tacı, ikincisi de 1602 yılında İmparator II. Rudolf için yapılan ve sonrasında Kraliyet Tacı olan Avusturya Tacı.

Albertina Müzesi

Hofburg Sarayı Viyana seyahati Albertina Müzesi

Hofburg Sarayı’nın Güneydoğu ucunda yer alan ve sarayın en geniş binası olan Albertina‘da (8) sergilenen koleksiyon dünyanın önde gelen sanat eserlerine ev sahipliği yapıyor. İlk olarak 1776 yılında oluşturulan ve bugün 1 milyondan fazla parçaya sahip olan koleksiyonda Picasso, Klimpt, Monet, Cézanne ve Dürer gibi ustaların eserleri yer alıyor.

  • Detaylı bilgi ve bilet için tıklayın: albertina.at/en/visit/tickets/

Avusturya Ulusal Kütüphanesi

Hofburg Sarayı gezilecek yerler

Kütüphane deyip geçmeyin, rica ederim. Burayı gördüğünüze pişman olmayacağınızı da garanti ederim. Hofburg Sarayı’na 1735 yılında eklenen ve Josef Meydanı’na bakan binada yer alan Avusturya Ulusal Kütüphanesi (9) başlı başına bir sanat eseri. Özellikle State Hall’deki.

Daniel Gran tarafından fresklerle süslenen büyüleyici kubbesi, çeşitli Avusturya İmparatorları’nın heykelleri, mitolojik öğelerle süslü dekorasyonu ile Avusturya Ulusal Kütüphanesi görmüş olabileceğiniz pek çok tarihi kilise, katedral ve saraydan çok daha etkileyici.

  • Detaylı bilgi ve bilet için tıklayın: onb.ac.at/en/visitors-information/fees/museums/

Ben burada Hofburg Sarayı içerisindeki en önemli birkaç yapıdan ve müzeden bahsettim ancak sarayda bundan çok daha fazlası yer alıyor.

Josef Meydanı’na bakan Art-Neuveou stili bir binadaki Kelebek Evi, yılda 300’den fazla etkinlik düzenlenen Hofburg Kongre Merkezi gibi diğer yerler de burada görebileceğiniz kısımlardan.

Hofburg Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Viyana Hofburg Sarayı nerede ve nasıl gidilir

Viyana’nın merkezinde, Innerstradt‘ta ayer alan Hofburg Sarayı’na ulaşım metro, tramvay veya otobüs ile sağlanabiliyor.

Metro ile gitmek isterseniz; U3 hattına binerek Herrengasse İstasyonu‘nda inmelisiniz.

Tramvay ile gitmek isterseniz; 1,2, D ve 71 no’’u hatlara binerek Burgring Durağı‘nda inmelisiniz.

Otobüs ile gitmek isterseniz; 1A veya 2A otobüslerine binerek Hofburg Durağı‘nda inmelisiniz.

Hofburg Sarayı Müzeleri’nin girişi Michealerplatz Meydanı’na bakan kubbenin altında.

Viyana’daki konaklama alternatiflerini, turistik konaklamaya uygun bölgeleri ve bu bölgelerin özelliklerini öğrenmek için Viyana’da Nerede Kalınır? yazımızı okumanızı öneririz.

Hofburg Sarayı Güncel Giriş Ücretleri

Viyana turu Hofburg Sarayı Hofburgkapelle

Hofburg Sarayı standart biletler Sisi Müzesi, İmparator Daireleri ve Gümüş Koleksiyonu turlarını içeriyor.

Yetişkinler için fiyat: 13,90 Euro (ingilizce sesli kayıt rehberle), 16,90 Euro (insan rehberle)

6 – 18 yaş arası çocuklar için fiyat: 8,20 Euro (ingilizce sesli kayıt rehberle), 9,70 Euro (insan rehberle)

18 – 25 yaş arası öğrenciler için fiyat: 12,90 Euro (ingilizce sesli kayıt rehberle), 15,90 Euro (insan rehberle)

Söylediğim gibi standart biletlere sadece İmparatorluk Daireleri, Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonu turları dahil. Yukarıda bahsettiğim diğer müzeler ve etkinlikler için biletler ayrıca satılıyor. Bu yüzden her biri için bilet satın alma linklerini paragrafların sonunda belirttim.

Viyana Kart (Vienne Card) ile 1 Euro indirim de alabilirsiniz. Biletleri gitmeden önce internetten almak isterseniz sarayın resmi web sitesi linkine tıklayabilirsiniz.

Hofburg Sarayı Ziyaret Gün ve Saatleri

Viyana Hofburg Sarayı ziyaret saatleri

Hofburg Sarayı ziyaret gün ve saatleri mevsime göre değişken.

Eylül – Haziran ayları arasında; 09:00 – 17:30 arası,

Temmuz ve Ağustos aylarında; 09:00 – 18:00 arası İmparatorluk Daireleri, Sisi Müzesi ve Gümüş Koleksiyonu’nu görebilirsiniz.

Yazıda bahsettiğim diğer müzeler ve etkinlikler için her bölümün sonunda verdiğim linklerde oraya özel ziyaret saatlerini veya etkinlik tarihlerini bulabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top