hollanda vize fiyatları

Özellikle ilk defa Hollanda’ya gidecekler için seyahat öncesindeki zorlu süreçlerin başında vize başvurusu geliyor. Bu sürecin en kısa sürede olumlu yanıtlanmasının yolu, ne gerektiğini bilmekten ve hazırlığı doğru yapmaktan geçiyor. Hazırlamış olduğum Hollanda vizesi rehberi aracılığıyla süreç boyunca neler yapmanız gerektiğini kolayca öğrenebilir, keyifli bir seyahat için ilk basamağı sıkıntı yaşamadan geçebilirsiniz.

Vize Nedir?

Hollanda vizesi hakkında detaylara girmeden önce bilmeyenler için temel bilgiler vermenin doğru olacağını düşünüyorum. Bu nedenle önceliği vizenin genel tanımına vereceğim.

Vize turizm, ticaret, eğitim gibi çeşitli amaçlar doğrultusunda yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülkenin ilgili makamlarından alınması gereken resmi izin anlamına geliyor.

Hollanda, 1985 yılında 5 Avrupa Birliği üyesi ülkenin imzaladıkları anlaşma sonucu oluşturulan Schengen Bölgesi ülkelerinden bir tanesi. Bu nedenle vize başvurularında Schengen vizesi başvuru prosedürleri uygulanıyor.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

hollanda vizesi kaç günde çıkar

Hollanda vizesi almak isteyenlerin ya konsolosluklara ya da resmi izine sahip başvuru merkezlerinden herhangi birine müracaat etmeleri gerekiyor.

90 güne kadar olan vize başvuruları için yetkili merkezleri kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer Schengen Bölgesi’nde 90 günden fazla kalacaksanız elçilik veya konsolosluk aracılığıyla uzun dönem vize başvurusu yapmanız isteniyor.

Hollanda Büyükelçiliği Ankara’da yer alıyor.Büyükelçiliği iletişim bilgilerine şu linkten ulaşabilirsiniz. Başkonsolosluk ise İstanbul’da bulunuyor. Beyoğlu’nda faaliyet gösteren başkonsolosluğun iletişim bilgilerine şu linkte yer veriliyor.

VFS Global, Türkiye’de Hollanda vizesi başvuruları için resmi yetkiye sahip tek kuruluş. Firmanın ikisi İstanbul’da olmak üzere farklı illerde 9 başvuru merkezi faaliyet gösteriyor. Bu merkezlerin güncel adres bilgilerini, başvuru ile pasaport iade saatlerini şu linkten öğrenebilirsiniz.

Hazır yeri gelmişken belirteyim, vize başvuru merkezlerinin bölge sınırlaması bulunmuyor. Bu nedenle dilediğiniz bir merkezden başvurunuzu yapıp, pasaportunuzu teslim alabilirsiniz. Ayrıca vize işlemleri ile ilgili aklınıza takılan sorulara telefon numarası 0 212 373 58 06 olan çağrı merkezini arayarak yanıt bulabilirsiniz. Çağrı merkezi, resmi tatiller hariç hafta içi her gün 08.30-16.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

Hollanda Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

hollanda schengen vizesi ne kadar

Vize başvurusu için öncelikli olarak randevu alınması gerekiyor. Randevu için ister VFS’nin online hizmetinden isterseniz de bir önceki bölümde telefon numarasını sizlerle paylaştığım çağrı merkezinden yararlanabilirsiniz.

Alınan randevularda kişiye standart seviyede hizmet sunuluyor. Yani işlemleriniz genel alanda gerçekleştiriliyor. Eğer standart yerine birinci sınıf hizmet almak isterseniz, VFS tarafından sunulan premium paketi tercih edebilirsiniz.

Kişisel taleplerin ön planda tutulduğu bu hizmet, genel alandan uzak konumdaki VIP odasında veriliyor. Başvurunuzun minimum sürede kabul edilmesinin amaçlandığı hizmet hakkında detaylı bilgiyi şu adreste bulabilirsiniz. VIP hizmet almanın, vize başvuru sonucuna herhangi bir etkisi olmuyor.

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren herhangi bir Schengen ülkesinden biyometrik işlem ya da parmak izi alınmamışsa başvuruya şahsen gelinmesi gerekiyor. Eğer başvuru işlemlerine şahsen katılamayacaksınız, yerinize başka birini de yetkilendirebilirsiniz.

Yetkilendirme için tek yapmanız gereken bir vekâletname doldurmanız ve imzalamanız. Başvuru sahibinin kendisi dışında vize başvurusu yapabilecek kişiler, tur operatörleri ve seyahat amacı iş veya resmi ziyaret ise şirket temsilcileri.

Başvurunuzu, planladığınız ziyaret tarihinin en geç 15 gün öncesinden yapmalısınız. Çünkü kimi zaman değerlendirme süreci için ekstra süre gerekebiliyor. Ayrıca bu nedenden dolayı vize başvurunuz onaylanıncaya kadar bilet satın almamanız ve iadesi olmayan seyahat anlaşmaları yapmamanız yetkililerce tavsiye ediliyor.

Seyahat nedeni ne olursa olsun, vize talebinde bulunan her bireyin başvuru için form doldurması ve belirlenen evrakları eksiksiz şekilde hazırlaması isteniyor.

Eğer vize talebinde aynı aileden veya iş yerinden birden fazla kişi bulunacaksa her bir birey için bu işlemlerin ayrı ayrı gerçekleştirilmesi resmi makamlar tarafından talep edilen bir diğer zorunluluk.

Başvuru sırasında ihtiyacınıza uygun olarak tek veya çok giriş vizesine başvurabilirsiniz. Kısaca belirtmek gerekirse tek giriş vizesi Schengen Bölgesi’ne bir defalık girişi ve çıkışı kapsıyor. Çoklu giriş vizesi ise bölge ülkelerine birden fazla sayıda giriş ve çıkış yapılabilmesine olanak tanıyor. Tabi bu durumu sınırlayan tek etmen, vizenin geçerlilik süresi.

Başvuru sonuçları hakkında bilgi sadece konsolosluk yetkilisi ile başvuru sahibi arasında kalıyor. Başvurunuzun ne durumda olduğunu dilerseniz online olarak da takip edebilirsiniz.

Eğer vize talebiniz reddedildiyse dilediğiniz zaman tekrardan işlemleri başlatabilirsiniz. Her yeni başvuru, kendi koşulları içerisinde değerlendiriliyor. Ancak reddedilmenize yol açan koşul veya koşullarda bir değişiklik olmadıysa bunları düzeltmeden yeniden başvuru yapmamanızı öneririm.

Hollanda Vizesi Türleri Nelerdir?

hollanda schengen vize başvurusu

Yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre için Hollanda’yı ziyaret edebilmelerine olanak veren vize, 7 farklı türe sahip. Bu türler içerisinde gezginleri en çok ilgilendireni Turistik Vize.

Ülkeye gidiş nedeniniz bir aile ferdini veya arkadaşı ziyaret etmekse Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi almanız yeterli. Sözleşme imzalamak ya da iş toplantısına katılmak için Hollanda topraklarına ayak basacaksanız, ihtiyacınız olan tür, Ticari Vize.

Yalnız bu vize türü tıpkı Denizciler için olan gibi ülkede mesleki herhangi bir faaliyet göstermeye izin vermiyor. Tır Şoförü Vizesi ise ülkemizde kayıtlı araçlar vasıtasıyla Hollanda’ya uluslar arası kargo veya yolcu taşımacılığı yapan şoförleri kapsıyor.

Yukarıda belirtmiş olduğum vize türlerinin yanı sıra bir de geçici süreli Transit Vize alınabiliyor. Hollanda üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edenlere yönelik hazırlanan bu vizeye başvurmak için bireyin öncelikli olarak varış ülkesinin geçerli vizesini ibraz etmesi isteniyor. Bunun yanı sıra davetiye, otel rezervasyonu, gayrimenkul belgeleri gibi evraklarda başvuru sırasında isteniyor.

Hollanda Vizesi Evrakları

Hollanda vizesi başvurusu için istenen evrakları iki farklı sınıfa ayırmak mümkün. Bu sınıflardan ilki tüm vize tipleri için istenen ortak evraklar. Diğer ise başvurulan vizenin kapsamına yönelik olarak istenilenler.

Ortak evraklar:

Pasaportun aslı (Seyahat sonrasında en az üç ay geçerliliği olan ve vize için en az 2 boş sayfası bulunan)

  1. Vize başvuru formu (Büyük harflerle veya daktilo ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun bilgilerle doldurulmuş)
  2. 2 adet fotoğraf (Vize başvuru sırasında fotoğraflarla ilgili detayları http://www.vfsglobal.com/Netherlands/Turkey/tourism.html adresindeki fotoğraf özellikleri sekmesine tıklayarak öğrenebilirsiniz.)
  3. Seyahat sağlık sigortası (En az 30.000 Euro teminatlı)

Vizenin türüne göre istenilen güncel evrakların hangileri olduğunu http://www.vfsglobal.com/Netherlands/Turkey/visa_types.html adresindeki linkler aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Ayrıca linkler üzerinden ulaşacağınız sayfalarda başvuru formlarının indirilebilir versiyonlarını bulabilirsiniz.

Hollanda Vizesi Ücretleri

Vize başvurusu yapan her bir kişiden 248 TL ücret talep ediliyor. 0-12 yaş arası çocuklar için; AB veya AET aile üyeleri, akrabaları ile birlikte seyahat ediyor ya da seyahat sırasında buluşacaklar ise bu ücretin ödenmesi gerekmiyor. Ancak Hollanda vatandaşlarının akrabalarının yanı sıra bilimsel araştırma yapmak için ziyarette bulunacak üçüncü ülkelerden araştırmacıların da 248 Türk Lirası tutarındaki bedeli ödemeleri zorunlu tutuluyor.

Vize ücretinin yanı sıra her başvurudan 99 Türk Lirası hizmet harcı alınıyor. Ayrıca başvuru sırasında fotokopi (1 TL), fotoğraf (25 TL), kurye (30 TL), vize başvuru formu doldurma (25 TL) gibi hizmetlerden yararlanılabiliyor. Yazımın başında belirttiğim VIP hizmetin bedeli ise 200 TL olarak belirlenmiş.

Başvurunun reddi durumunda alınan hizmetlerin bedelleri ve diğer ödemeler geri alınamıyor.

Hollanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvurusunun değerlendirme süresi, büyükelçiliğin veya başkonsolosluğun ilgili bölümünün yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterebiliyor. Ancak kişisel deneyimlerime bağlı kalarak başvuru sürecinin 1 ila 2 hafta içerisinde tamamlandığını söyleyebilirim.

Hollanda Vizesi almak kolay mı?

hollanda schengen vize tavsiyeleri

Hollanda Vizesi’ni 2 kez, diğer Schengen ülke vizelerini birçok kez almış birisi olarak vize almanın aslında çok da çok zor olmadığını söyleyebilirim. Sizden istenen evrakları eksiksiz hazırlayın. Seyahat planınıza göre vize başvurunuzu yapın.

Yani seyahat planınızda ilk gideceğiniz ülke Almanya ise Almanya’dan vize başvurusu yapın. Gidip Hollanda ya da Yunanistan vize alıp ilk Almanya’ya giriş yapmak isterseniz hem o seyahatinizde hem de sonraki vize başvurularınızda sıkıntı çekebilirsiniz.

Vize başvurunuzu özellikle yaz aylarında çok geçe bırakmayın. Seyahatinizden en geç 1 ay önce başvurunuzu yapmış olun. Eğer Hollanda dışında farklı ülkelerde de aynı seyahat içinde içerisinde gezecekseniz ya bunu vize başvuru dilekçenizde de belirtin (seyahat planı ile birlikte ara ulaşımlar ve otel rezervasyonlarının tümü) ya da yalnızca o seyahat boyunca Hollanda içinde olacağınızı gösteren evraklarınızı ekleyin. (Hollanda giriş çıkış uçak bileti ile Hollanda da yer alan otel rezervasyonlarınız.)

Amsterdam Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

3 Yorum

    • Ayşe Hanım merhabalar,

      Çoğu ülke belirli kriterler dışında (uzun süreli oturma izni, çalışma izni, öğrenci vizesi vb) aracı firmalar ile başvuru alınıyor. Kısa süreli vize başvuruları için genellikle durum böyle ama ülke nezdinde ufak bir araştırma yapmanız da faydalı olacaktır.

  1. merhaba akrabamızın yanında kalacaksak ne belirtmeliyiz uçak biletine ek olarak? davetiye göndermeli mi yoksa davetiye olmadan da orda kalacağız dediğimizde nasıl belgeleyeceğiz? davetiye göndermek zor mu acaba? teşekkür ederim.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın