Hong Kong’da Nerede Alışveriş Yapılır?

Hong Kong’da nerede alışveriş yapılır sorusunun cevabı öyle zengin, öyle çeşitli ki… Şehir gerek KDV’siz alışveriş sebebiyle, gerek dünyanın her yerinden gelen insanların oluşturduğu çok renkli, çok kültürlü ve dinamik yapısıyla alışverişin Mekke’si konumunda.

Dolayısıyla ister iş sebebiyle, ister turistik amaçla olsun; Hong Kong’a gidecekseniz, alışveriş yapmayı sevmeseniz bile bir alışveriş bütçesi oluşturmanızda fayda var. Peki bu bütçe ile ne alabilirsiniz?

Öncelikle elektronik ürünler… Çin kültürünün önemli bir parçası olan yeşim taşı kullanılarak üretilmiş takılar, Çinli veya uluslararası markalardan hazır giyim, ayakkabı ve çanta, Uzakdoğu’nun şifalı bilgisiyle formüle edilmiş kişisel bakım ürünleri, çeşit çeşit yeşil çay, ipek şallar veya her türlü ipek ürün ve buralarda üretilip dünyanın her yanına ihraç edilen magnet, kupa vb gibi hediyelik eşyalar Hong Kong’dan alabileceğiniz ürünlerin başında yer alıyor.

Spesifik olarak da; Çin kültüründe önemli bir yere sahip, kişiye şans getirdiğine inanılan Mandarin Ördekleri (tabii ki biblosu) gayet orijinal bir hediye ve hatıra.

Sol patisini sallayanları kişiye bereket getiren, sağ patisini sallayanları da aşk getiren Maneki Neko kedileri de bir başka otantik Hong Kong hatırası.

Peki tüm bu ürünleri Hong Kong’da nerelerde bulacaksınız?

1. Central Hong Kong Bölgesi, Soho ve Poho

Central Hong Kong'da alışveriş

Hong Kong’un en eski bölgelerinden, kolonyal dönemden kalma yapıların devasa gökdelenlere karıştığı Hong Kong Merkezi kentte alışverişin de ilk adresi. Zaten bölge Hong Kong gezilecek yerler listemizdeki birçok popüler gezi noktasına da ev sahipliği yapıyor.

IFC Mall, Landmark, Galleria gibi büyük alışveriş merkezlerine de ev sahipliği yapan bölge öyle geniş ki kendi içinde de bölümlere ayrılıyor.

Queens Road Zara, Adidas, H&M gibi orta segment zincir mağazalarla doluyken Soho’da daha küçük butikler mevcut. Aynı şekilde Peel Caddesi, Elgin Caddesi ve Gough Caddesi de daha küçük, yerel mağazalar ve daha uygun fiyatlı ürünlerle dolu.

2. Causeway Bay

Causeway Bay Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: tripsavvy.com

Hong Kong’da nerede alışveriş yapılır yazısındaki diğer bir cadde ise Causeway Bay. Ki buranın en önemli özelliği düşük, orta ve üst segmente hitap eden, her tür markanın yer alması. Ayrıca burada yer alan mağazalar çoğunlukla şehirdeki en geç kapanan mağazalar. Kısacası bölgenin mottosu; sabaha kadar alışveriş.

Times Square AVM, World Trade Center AVM ve daha pek çok orta, orta-üstü segment alışveriş merkezlerinin yanı sıra Paterson Caddesi, Great George Caddesi, Celeveland Caddesi de özellikle kaliteli hazır giyim alışverişi için doğru adreslerden.

3. Tsim Sha Tsui Bölgesi

Tsim Sha Tsui Hong Kong alışveriş caddesi

Hong Kong’da nerede alışveriş yapılır yazımızın sıradaki maddesi Hong Kong’da nerede kalınır? yazımızda da konaklama için tavsiye ettiğimiz Tsim Sha Tsui Bölgesi.

Giyim, aksesuar, mücevher, dekorasyon ve elektronik ürünlere dair kaliteli ve daha lüks markaların çoğunlukta olduğu Tsim Sha Tsui Bölgesi Kowloon’un güneyinde yer alıyor. Harbour City AVM, New World Center AVM gibi şehirdeki önemli alışveriş merkezlerine de ev sahipliği yapıyor.

Bu bölgede yer alan Granville Road ise Tsim Sha Tsui Bölgesi’nin mutlaka görmeniz gereken, en önemli kısmı.

4. Mong Kok

Mong Kok Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?

Hong Kong’da nerede alışveriş yapılır yazısında daha bütçe dostu önerim ise yine Kowloon’da yer alan Mong Kok Bölgesi.

Langham Place ve Grand Century Place gibi orta segmente hitap eden AVMlerin de yer aldığı bölgeyi özellikle gençler tercih ediyor. Kadınlar Pazarı, Temple Street Gece Pazarı ve Çiçek Pazarı da bu bölgede yer alıyor.

5. Sham Shui Po

Sham Shui Po Hong Kong'da alışveriş
Kaynak: wikipedia

Eğer Hong Kong’dan cep telefonu, tablet, bilgisayar, kamera, fotoğraf makinesi gibi elektronik ürünler alacaksanız gitmeniz gereken ilk adres Sham Shui Po.

Kowloon’un kuzey kısmında yer alan bölgede hem Dragon Center, Golden Computer Center gibi elektronik odaklı alışveriş merkezleri, hem de Nam Cheong Caddesi, Ki Lung Caddesi gibi yine elektronik ürün odaklı caddeler mevcut.

Sham Shui Po Bölgesi’nin kendi içinde en popüler olan kısmı ise Apliu Market. Burada elektronik ürünlerin yeni çıkan tüm modellerini, sıfır ve ikinci ellerini son derece uygun fiyatlarla bulabilirsiniz.

Teknoloji düşkünlerinin burada kendini kaybedeceğinden eminim.

6. Li Yuen Caddesi

Li Yuen Hong Kong sokak pazarı
Kaynak: adventuresinphoto.com

Giyimden aksesuara, elektronikten kozmetiğe kadar neredeyse bütün ürün gamlarını bulabileceğiniz Li Yuen Doğu ve Li Yuen Batı Caddeleri orta ve orta üstü segmente hitap eden markaların outlet mağazalarıyla dolu.

Hong Kong Central’da Queens Road’a çok yakın konumda bulunan cadde sadece uygun fiyatlı marka ürünler değil, merkezi konumu sebebiyle de tercih edebileceğiniz bir yer.

7. Hollywood Road ve Cat Street

Cat Street Hong Kong sokak pazarı

Hong Kong’da nerede alışveriş yapılır yazısında biraz da etnik bölgelerden, caddelerden ve pazarlardan bahsetmekte fayda var. Sıra sıra dizili antika ve dekorasyon mağazaları ile Hollywood Road bunlardan ilki.

Bütçe dostu bir alışveriş deneyimi sunan Hollywood Road Uzak Doğu’ya özgü yeşim taşından yapılmış objeler ve takılar, ipek ürünler ve el yapımı ahşap objeleri bulabileceğiniz bir yer.

Komşusu Cat Street de aynı şekilde, üstelik daha da Uzak Doğulu tarzıyla sizlere Hong Kong’da olduğunuzu unutturmadan alışveriş yaptıracak bir atmosfere sahip.

8. Stanley Pazarı

Stanley Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: hongkongcheapo.com

Giyim, aksesuar, kişisel bakım, uygun fiyatlı sanat eserleri, dekorasyon objeleri, ipek şallar, nakış işlemeli ürünler, el yapımı ahşap ürünleri uygun fiyatlarla, üstelik pazarlık da yapma şansıyla bulabileceğiniz bir yer Stanley Pazarı.

Yazının devamında bahsedeceğim Kadınlar Pazarı ve Temple Street Gece Pazarı’na kıyasla daha az kalabalık ancak en az onlar kadar popüler ve turistik bir yer Stanley Pazarı. Haftanın her günü 10:00 – 19:00 arası açık.

Adres: Hong Kong Adası, güney kıyıları

9. Kadınlar Pazarı

Ladies Market Hong Kong sokak pazarı

Hong Kong’daki pazarlar arasında en popüler olanlardan birisi Kadınlar Pazarı. Kozmetik, çanta, ayakkabı, gözlük gibi aksesuarlar ve hediyelik eşyalar açısından çok zengin bir yer olan Pazar neredeyse bir kilometre uzunluğunda ve yüzlerce tezgah var.

Pazarlık serbest, fiyatlar da Hong Kong’da bulabileceğiniz en düşük seviyelerde.

Adres: Tung Choi Street, Mong Kok

10. Temple Street Gece Pazarı

Temple Street Night Market Hong Kong sokak pazarı

Hong Kong’un bir başka popüler pazarı ise Temple Street Gece Pazarı.

Çin kültürü ve atmosferini iliklerinize kadar yaşayacağınız pazar yeri adından da anlayacağınız üzere geceleri kuruluyor. Giyim eşyaları, dekorasyon ürünleri, aksesuarlar, hediyelik eşyalar ve ufak tefek elektroniklerin satıldığı Temple Street Gece Pazarı büyük, hareketli, canlı ve ucuz…

Adres: Temple Street, Jordan

11.  Yau Ma Tei Jade Street Pazarı

Yau Ma Tei Jade Street Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: timeout.com

Sahip olana şans getirdiği düşünülen yeşim taşının haliyle Çin kültüründe önemli bir yeri var.  Çin’de çıkarılan en önemli değerli taşlardan “yeşim” burada, Yau Ma Tei Jade Street Pazarı’nda hemen her objede kendine yer buluyor..

Özellikle kolye, küpe, yüzük gibi takılar başta olmak üzere yeşim taşı kullanılarak yapılan her türlü ürünün satıldığı pazar yerel ve özgün bir hediyelik veya hatıra eşyası arayanların gitmek isteyeceği bir adres. Pazar her gün açık.

Adres: Junction of Kansu Street and Battery Street, Yau Ma Tei, Kowloon

12. Çiçek Pazarı

Flower Market Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?

Çiçek sevenlerin ve yakınları çiçek sevenlerin Hong Kong’da mutlaka uğraması gereken yer Flower Market.

Egzotik ve egzotik olmayan, her tür çiçek, çiçek tohumu ve çiçek soğanın satıldığı, rengarenk bir pazar yeri burası. Kokularına da, renklerine de hayran bırakacak nitelikte.

Adres: Flower Market Road, Prince Edward, Kowloon

12. IFC Mall

IFC Mall Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?

Aslında Hong Kong bir AVM cenneti diyebilirim. Ancak bunlar arasında en iyilerden biri diyebilirim IFC Mall için.

Zara, Tiffany&Co, H&M, Lane Crawford ve daha onlarca markanın yer aldığı AVM biraz büyük ancak son derece organize. Haliyle yorulmadan, ara ara bir restoranda veya cafede yemek yiyip keyif çıkararak alışveriş yapabilirsiniz.  

Adres: 8 Finance St, Central, Hong Kong

13. Times Square Mall

Times Square Mall Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: hotels.com

16 kata yayılmış 260 mağazasıyla Times Square Mall Hong Kong’un en büyük alışveriş merkezlerinden.  Aynı zamanda en kalabalıklarından biri.

Orta, orta üstü ve lüks segmente hitap eden, aklınıza gelebilecek tüm uluslararası markaları bulabileceğiniz alışveriş merkezi restoran, cafe, çocuk oyun parkları açısından da fazlasıyla zengin.

Adres: 1 Matheson st, Causeway Bay, Hong Kong

14. Landmark

Landmark Hong Kong'da nerede alışveriş yapılır?
Kaynak: tripadvisor.com

Hong Kong’da nerede alışveriş yapılır yazısında biraz daha küçük, daha kompakt bir AVM önerim ise yine Hong Kong merkezde yer alan Landmark AVM.

Louis Vuitton, Gucci, Hermes gibi prestijli markaların yer aldığı alışveriş merkezi biraz vitrin ziyafeti, biraz da KDV’siz lüks alışveriş için ideal.

Adres: 15 Queen’s Road Centrak, Central, Hong Kong

15. Harbour City

Harbour City Hong Kong alışveriş merkezi
Kaynak: timeout.com

Ocean Center, Ocean Terminal ve Gateway Arcade isimli üç alışveriş merkezinin birleşimi de diyebileceğim Harbour City Kowloon’da yer alan en önemli AVM.

700’den fazla mağaza, 50 civarı cafe ve restoran, üç otel ile Canton Road üzerinde neredeyse bir kilometreye yayılan bir uzunluğa sahip Harbour City.

Prada, Gucci, Chanel gibi lüks markaların yanı sıra, farklı bölümlerinde Zara, Mango, Esprit gibi daha orta segment mağazalar da mevcut.

Adres: Canton Rd, Tsim Sha Tsui, Hong Kong

Hong Kong’da nerede alışveriş yapılır yazısında her bütçeye, her zevke uygun farklı alışveriş noktalarından bahsetmeye çalıştım. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum kısmına yazabilirsiniz.

Son olarak Hong Kong’da lazım olacak diğer önemli ilgili bilgileri Hong Kong’da ne yapılır? ve Hong Kong havaalanı ulaşım rehberi başlıklı yazımızda da bulabilirsiniz.

Yorum yapın