Hong Kong Alışveriş Rehberi: Bilgiler & Tavsiyeler

Hong Kong alışveriş konusunda dünyanın en önemli şehirlerinden biridir. Alışverişlerde katma değer vergisinin sıfır olması şehre gezmeye giden kadar alışveriş için gidenlerin de olmasını sağlar.

Para birimi olarak Hong Kong Doları‘nın kullanıldığı şehirde alışveriş yapabileceğiniz birçok ortam var. Alışveriş merkezleri kadar sokak pazarları da sunduğu birçok ürün ile gezginlerin dikkatini çeker. Bunlar dışında pazarlık Hong Kong alışveriş kültürünün vazgeçilmez bir öğesi.

Hong Kong Para Alışveriş Rehberi: Genel Bilgiler

Hong Kong alışveriş
Hong Kong para birimi

Hong Kong’da kullanılan para birimi Hong Kong Doları‘dır. Ekim 2020 kurlarına göre 1 Euro 9,1 HKD, 1 Amerikan Doları ise yaklaşık 1,17 HKD’dir.

Hong Kong dolarının madeni versiyonu devlet tarafından basılsa da banknotlar HSBC, Standart Sözleşmeli Banka ve Çin Bankası tarafından basılmaktadır. Banknotların renkleri ve üzerindeki şekiller çeşitlilik göstermektedir.

Döviz Bozdurma: Hong Kong’un finans merkezi olmasını sağlayan nedenlerden biri para akışının kontrol edilmemesidir. Yerli ve yabancılar istedikleri kadar para giriş ve çıkışı yapabilmektedirler.

Hong Kong’da döviz bozdurma işlemi yapacaksanız bankalar en iyi oranları vermektedirler. Fakat Standart Sözleşmeli Banka ve Hang Seng Bankası döviz bozdurma işlemi için 50 dolar gibi bir ücret talep ederken HSBC 100 dolar istemektedir. Bu oran bozdurduğunuz para arttıkça artış göstermektedir.

Turistik bölgelerde Cheqeupoint gibi resmi para değişim noktaları bulunmaktadır. Genellikle daha uzun çalışma saatlerine sahip olan bu yerler döviz bozdurma işlemi için komisyon almasa da döviz oranlarını genelde düşük olarak vermektedir.

Bozdurma işlemini yapmadan önce bilgi almanızda fayda vardır. En kötü oranlar havaalanlarında verilirken otellerde döviz bozdurma oranları nispeten daha iyidir.

ATM ler nakit çekimi ve döviz bozdurma işlemi için kullanılabilir. Bu işlem için dört haneli şifrenizi bilmeniz gerekmektedir. Bunun dışında ATM’lerden yapılan işlemlerde ücret alınabileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Hong Kong’dan Ne Alınır?

Hong Kong alışveriş

Alışveriş konusunda farklı alternatifler sunan Hong Kong’dan alabileceğiniz ürünler arasında şunlar bulunmaktadır:

Antika ve Koleksiyon Parçaları

Çin’e özgü ürünlerin satıldığı mağazaların birçoğunda antika ürünleri, özellikle seramik çalışmaları bulmak mümkündür. Antika ve koleksiyon meraklısıysanız Hollywood Road ve Cat Street mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bunun dışında Hong Kong şehir merkezinde de antika ve koleksiyon parçaları alabileceğiniz yerler bulunmaktadır. Gün be gün talebin artması nedeniyle fiyatlar da artmaktadır. Fakat özellikle bu ülkeye özgü olan ürünler için belirlenen fiyatlar değerindedir.

Sanat Ürünleri

Hong Kong’da sanat galerilerinin yaygınlaşması ile Hong Kong’dan alınabilecek ürünler arasına sanat eserleri de girmiştir. Özellikle Asya ülkelerine ait koleksiyonların sergilendiği galerilerden bu eserler ve bunlarla ilgili diğer çalışmalar satın alınabilir. Antika haritalar, eski fotoğraflar ve resim çalışmaları en çok satışı yapılan ürünlerdendir.

Halı

Çin, Hindistan ve İran halı çeşitlerinin bulunabileceği en iyi yerlerin başında Hong Kong gelmektedir. Halı ve kilim Hong Kong’dan hediyelik olarak alabileceğiniz ürünlerdendir. Hollywood Road ve Wyndham Street halı ve kilim alabileceğiniz yerlerdendir.

Çin Porseleni

16. yüzyılda Avrupa’dan getirilen porselen işlemeciliği zaman içerisinde gelişim göstermiş ve günümüzde de devam eder durumdadır. İşleme kısmında görülen yerel etki ardından adına “Çin” ibaresinin de eklendiği porselen çeşitlerinden bütçenize uygun bir şeyleri mutlaka bulursunuz.

Birçok mağazada Çin porseleni bulabilirsiniz. Fakat özgün ve orijinal ürünler konusunda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Elektronik Ürünler

Vergi uygulaması olmaması ve gelişmiş teknolojisi nedeniyle Hong Kong elektronik ürün alabileceğiniz en iyi yerlerdendir. Her ne kadar günümüzde son teknoloji ürünler dünyanın her noktasında ulaşılabilir olsa da Hong Kong eski havasını korumaktadır.

Bir ürün alacağınızda fiyat karşılaştırması yapmanızda fayda vardır. Fortress, Star Computer City, Computer& Digital Mall elektronik ürün seçenekleri ile dikkat çeken yerlerdendir.

Takı

Hong Kong takı satış yerleri açısından oldukça fazla seçeneğe sahip bir şehirdir. Dünyanın dördüncü büyük pırlanta endüstrisine sahiptir. Ayrıca altın işlemeciliği konusunda da oldukça ileri düzeydedir.

Yeşim taşı ise Hong Kong’dan alabileceğiniz özgün çeşitler şeklinde sunulmaktadır. Ayrıca buradan satın alabileceğiniz takılarda inci içeriği de bulunabilir.

Takım Elbise

Hong Kong takım elbise alabileceğiniz en iyi şehirlerden birisidir. 1. kalite takım elbise üretimi ile ünlü olan Hong Kong’da kendi ölçülerinize uygun takım elbise diktirmeniz de mümkündür.

Chopstick

Çin’e özgü olan bu çubuklar günümüzde farklı tasarımlardan etkilenir hale gelmiştir. Hem uygun fiyatlı olması hem de özgün olması nedeniyle Hong Kong’dan alınabilecek ürünlerin başında gelmektedir.

Çay

Çin çayı 1000 yıldan fazla süredir sağlık ve ferahlık kaynağı olma özelliğini korumaktadır. Farklı aromalarda olan çay seçeneklerini hem tadabilir hem de hediyelik olarak satın alabilirsiniz.

Hong Kong çay alışverişi
Hong Kong çay alışverişi

Giyim Ürünleri

Özellikle ipekten yapılan ve Çin esintileri taşıyan kadın kıyafetleri oldukça popülerdir. Hong Kong’da hemen her yerden satın alabileceğiniz giyim ürünlerinin kalitesi konusunda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Saat

Hong Kong saat çeşitliliği konusunda başınızı döndürecek kadar çok seçenek sunabilecek bir dünya kentidir. Dünya markalarının yanı sıra Oriental, Time, Kowloon ve Emperor Saat dükkanlarında yerel saat çeşitlerini görmek de mümkündür.

Kozmetik Ürünleri

Vergi dışında kalan ürünlerden olması nedeniyle fiyat çeşitliliği yaşansa da kozmetik ürünleri Hong Kong’dan alınabilecek şeylerdendir. Özellikle yüksek kalitede olanlar tercih edilmelidir. Lockhart, Kai Chui, Granville ve Sai Yeung Choi caddeleri kozmetik alışveriş yapabileceğiniz yerlerdir.

Hong Kong Alışveriş Merkezleri

Hong Kong alışveriş merkezleri açısından birçok seçenek sunan bir şehirdir. Hong Kong özellikle birçok ürünün vergi kapsamına girmemesi nedeniyle alışveriş severlerin tercih ettiği yerlerden biridir. Bu kozmopolit kentte gidebileceğiniz alışveriş merkezlerinden bazıları şunlardır:

Hong Kong Adası’nda Yer Alan Alışveriş Merkezleri

Cityplaza: Hong Kong adasında yer alan en büyük alışveriş merkezidir. Bir aile şirketi olan bu yerde yaklaşık 170 tane mağaza vardır. Alışveriş merkezi içerisinde ayrıca Hong Kong’un tek buz pisti de bulunmaktadır.  Adres: 18 Taikoo Shing Caddesi.  Ulaşım: MTR Tai Koo İstasyonu’ndan Cityplaza çıkışını izlemelisiniz.

G.O.D.: Stil sahibi ve özgün ürünler arıyorsanız gideceğiniz Hong Kong alışveriş merkezi burası olmalıdır. “Goods of Desire” (Arzunun Ürünleri) yapısının kısaltması olan bu alışveriş merkezinde modern ürünlerden yerel kıyafetlere farklı ürünler bulunabilir.  Adres: G/F 2 Yi Chun Sokağı, Sai Kung

Fashion Walk: Dünyanın, Avrupa’nın ve Çin’in son moda ürünleri burada bulunabilir. Adres: Causeway Körfezi.  Ulaşım: MTR Causeway Körfezi E çıkışı

Horizon Plaza: 28 katlı bir mobilya ve moda fabrika satış yapısıdır. Adres: 2 Lee Wing Caddesi, Ap Lei Chau. Ulaşım: MTR Diamond Hill İstasyonu C2 Çıkışından ulaşılabilir.

Ifc Mall: Hong Kong’un en çok göze hitap eden alışveriş merkezlerinden biridir. 200 kadar mark aynı çatı altında bulunabilir. Adres: 8 Finance Caddesi, Merkez. Ulaşım: MTR Hong Kong İstasyonu A Çıkışı

Landmark: Hong Kong alışveriş merkezleri arasından en lüks olanlarındandır. Dünyaca ünlü birçok markayı burada bulmak mümkündür. Adres: 15 Queen’s Caddesi, Merkez. Ulaşım: MTR Merkez İstasyonu G çıkışı

Lee Gardens: Lüks moda markaları, giyim, takı, aksesuar, ev eşyası ürün çeşitleri bu alışveriş merkezinde bulunabilir. Adres: 33 Hysan Caddesi, Causeway Körfezi. Ulaşım: MTR Causeway Körfez İstasyonu F Çıkışı

Marks & Spencer: İngiliz menşeli Marks& Spencer’da giyim, ev eşyası, kozmetik gibi ürün çeşitleri bulunmaktadır. Adres: Central Tower 1F Zemin Katı.

Western Market: 1991 yılında yenilenen bir bina alışveriş merkezi haline dönüştürülmüştür. Mimarisi ile dikkat çeken yapıda birçok markanın ürünlerini bulmak mümkündür. Adres: 323 Des Voeux Caddesi, Merkez. Ulaşım: MTR Sheung Wan İstasyonu B ya da C Çıkışı

Wtc More: Eski bir sinema binasında bulunan bir Hong Kong alışveriş merkezidir. Özellikle genç modasına hitap eden ürün seçenekleri ile dikkat çeker. Adres: 280 Gloucester Caddesi, Causeway Körfezi. Ulaşım: Causeway Körfezi MTR İstasyonu D1 Çıkışı

Hong Kong alışveriş merkezi IFC Mall
IFC MALL

Kowloon Bölgesi’nde Yer Alan Alışveriş Merkezleri

1881 Heritage: Mimarisi ile 1880ler Hong Kong’u yansıtmaktadır. Alışveriş merkezinin yanı sıra aynı alan içerisinde bir otel ve bir de sergi salonu bulunmaktadır. Adres: 2A Canton Caddesi, Tsim Sha Tsui. Ulaşım: MTR Tsim Sha Tsui İstasyonu E Çıkışı.

APM: 170 kadar mağazası ve gece yarısına kadar açık olmasıyla oldukça fazla müşteri çeken bir yerdir. Adres: Millennium City 5, 418 Kwun Tong Caddesi. Ulaşım: MTR Kwun Tong İstasyonu A2 Çıkışı

DFS Galleria Hong Kong: Lüks aksesuar, kozmetik ve deri ürünleri ağırlıklı satış yapan bir alışveriş merkezidir. Adres: Chinachem Golden Plaza 77 Mody Caddesi,  Tsim Sha Tsui Doğu

Elements: MTR Kowloon ve Havaalanı Ekspres İstasyonları üzerindedir. Giyimden ev eşyasına birçok farklı ürün çeşitliliği ile dikkat çeker. Adres: 1 Austin Caddesi Batı, Tsim Sha Tsui. Ulaşım: MTR Kowloon İstasyonu C Çıkışı

Harbour City: Hong Kong’un en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. 450 kadar mağaza ve 50 tane restoran seçeneği ile oldukça zengindir. Adres: 3 – 27 Canton Caddesi, Tsim Sha Tsui.Ulaşım: MTR Tsim Sha Tsui İstasyonu A1 çıkışı

ISQUARE: Hong Kong’un en popüler alışveriş destinasyonlarından olan bu alışveriş merkezi 270 derecelik liman manzarası ile de dikkat çekmektedir. Adres: 63 Nathan Caddesi, Tsim Sha Tsui. Ulaşım: Tsim Sha Tsui, H ya da R çıkışı

K11: Sanat ile alışverişi aynı çatı altında birleştiren bir yerdir. Moda, aksesuar, elektronik, güzellik ve yaşam ürünleri çeşitleri konusunda zengindir. Adres: 18 Hanoi Caddesi,  Tsim Sha Tsui.Ulaşım: MTR Tsim Sha Tsui İstasyonu D2 ya da N4 çıkışı

Olympian City: 250 kadar mağaza ile birçok markaya ulaşma imkanı sağlamaktadır.  Adres: 18 Hoi Ting Caddesi, Batı Kowloon. Ulaşım: MTR Olympic İstasyonu, D Çıkışı

Plaza Hollywood: 280 mağaza ve restoran seçeneği ile görmeniz gereken Hong Kong alışveriş merkezlerindendir. Adres: 3 Lung Poon Caddesi, Diamond Hill.Ulaşım: MTR Diamond Hill İstasyonu, C2 Çıkışı

Wonderful Worlds of Whampoa: 300’den fazla mağazası ve birçok temalı bölümü ile ilginç alışveriş merkezlerindendir. Adres: Whampoa Garden, Hung Hom. Ulaşım: Merkez, Wan Chai ya da Kuzey Noktası’ndan Hung Hom yönüne giden bir feribota binmelisiniz.

New Territories & Uzak Adalarda Yer Alan Alışveriş Merkezleri

Citygate Outlets: Hong Kong’un en büyük fabrika satış alışveriş merkezidir. 80 kadar mağazada sürekli % 30 – 70 arasında indirim mevcuttur. Adres: 20 Tat Tung Caddesi, Tung Chung.Ulaşım: MTR Tung Chung İstasyonu B Çıkışı

Landmark North: Yaklaşık 100 mağazada giyim, takı, kozmetik ve bakım ürünleri satılmaktadır. Adres: 39 Lung Sum Caddesi, Sheung Shui. Ulaşım: MTR Sheung Shui İstasyonu A4 Çıkışı

Maritime Square: Hong Kong’da Okyanus temalı ilk alışveriş merkezidir. İçerisinde 140 kadar mağaza vardır. Adres: 33 Tsing Kind Caddesi, Tsing Yi.Ulaşım: MTR Tsing Ying İstasyonu

New Town Plaza: Hong Kong’daki en büyük alışveriş merkezlerindendir. 350 kadar mağazaya ev sahipliği yapmaktadır. Adres: 18 – 19 Sha Tin Centre Caddesi, Sha Tin.Ulaşım: MTR Sha Tin İstasyonu A Çıkışı

Tmtplaza: Günlük 300.000 kadar ziyaretçisi ile hemen her zaman işlek bir yerdir. Alışverişin yanı sıra bir şeyler yiyip içebileceğiniz ve dinlenebileceğiniz yerler de vardır. Adres: 1 Tuen Shun Caddesi, Tuen Mun. Ulaşım: MTR Tuen Mun İstasyonundan yaklaşık 10 dakika yürüme mesafesindedir.

Wing On: 1907 yılından beri hizmet vermektedir. Giyim, aksesuar, takı ve ev eşyası satışı yapılmaktadır. Adres: 18 Taikoo Shing Caddesi, Taikoo Shing

Hong Kong’da Alışveriş Yapılacak Bölgeler

Şehirde bulunan alışveriş yapılacak bölgeleri Hong Kong,Kowloon ve New Territories ve Adalar olarak üçe ayırmak mümkündür.

Hong Kong Adası

Admiralty, Merkez ve Soho: Victoria Limanı yakınında bulunan Admiralty, Merkez ve Soho gökdelenlerin başınızı döndüreceği bir yerdir. Lüks ürün seçenekleri ve son moda ürünleri ile de dikkat çekmektedir.

Bu alışveriş bölgesi MTR Admiralty İstasyonu’na bağlı olan Pacific Place ile başlar. Ardından Landmark Alexandra, Landmark Chater, Jardine House, Exchange Square, Landmark Prince ve IFC gibi alışveriş merkezlerin bulunduğu kısım başlar.

Hollywood Sokağı ve Soho ile alışveriş keyfi daha çok butik tarzı yerlere dönüşür. Bu son moda ve lüks ürünlerin satışının yapıldığı yerde dahi Çin esintilerini hissetmek mümkündür.

Causeway Körfezi: Nispeten küçük bir alanda yer alsa da Causeway birçok alışveriş merkezi, mağaza, butik ve tezgah ile alışveriş yapabileceğiniz görkemli yerlerdendir. Hong Kong alışveriş dünyasının mikro yansıması olarak nitelendirilen Causeway’de Lee Gardens, Times Square, Fashion Walk, SOGO gibi yerlere gidebilirsiniz.

Sheung Wan: Şehrin şık, egzotik ve hippi yüzünü yansıtan Sheung Wan geleneksel Çin çizgilerini yansıtan bir yerdir. Alışverişe tarihi Western Pazarı’nda başlayıp ardından kurutulmuş deniz ürünleri pazarı, Wing Lok Sokağı, Bonham Strand West ile devam edebilirsiniz. Civarda antika ve koleksiyon ürünleri satan yerleri de bulmak mümkündür.

Stanley: Özellikle alışverişi ve yeme içmeyi sevenlerin tercih ettiği bir bölgedir. Sakin bir yer olmasına rağmen alışveriş açısından birçok seçenek sunmaktadır. Giyim, aksesuar ve el işi ürün satışı ağırlıklıdır.

Wan Chai: Wan Chai Hong Kong’un sadece tarihi bir bölgesi değildir. Çin’e özgü ürünlerin yanı sıra ithal ürün satışı da mevcuttur. Oyuncak, el işi ürünler gibi şeyler arıyorsanız Wan Chai’ye mutlaka uğramalısınız.

Kowloon Bölgesi

Tsim Sha Tsui: Birçok alışveriş merkezi, mağaza, Pazar ve tezgah ile dünya pazarı olarak değerlendirilen Kowloon’da terzilerin kişiye özel dikim ürünleri, takı ve aksesuar, elektronik ürünler ve dünya markalarını bir arada bulmak mümkündür.

Kowloon Doğu ve Batı: Bir yaşam alanı olarak görülmesinin yanı sıra alışveriş için de iyi bir seçenektir. Batı kısmında Elements alışveriş hususunda en çok dikkat çeken yerdir. Olympian Plaza’da ise 250 kadar mağaza seçeneği vardır. Doğu kısmı ise nispeten daha küçük ölçeli yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Megabox, Whampoa, Telford Plaza ve Plaza Hollywood görebileceğiniz yerlerdendir.

Mong Kok: Alışveriş ve hayatın iç içe olduğu Mong Kok’da en ünlü yerlerin başında Kadınlar Pazarı gelmektedir. Evcil hayvan, çiçek, kıyafet, mutfak ürünleri gibi farklı ürünleri aynı çatı altında sunabilen yerlere sahiptir.

Sham Sui Po: Otantik bir Hong Kong tecrübesi edinmek istiyorsanız Sham Sui Po’ya gelmelisiniz. Elektronik ve giyim üzerine birçok seçeneği burada bulmanız mümkündür.

Yau Ma Tei: Bir tapınak etrafında inşa edilmiş otantik bir sokak pazarı gibidir. Daha çok Çin’e özgü ürünlerin satışının yapıldığı yerler bulunmaktadır.

New Territories ve Adalar

Lantau: Doğa güzellikleri ve tarihi ile tanınan bu ada 80 kadar mağazaya ev sahipliği yapması ile alışveriş severlerin ziyaret ettikleri yerlerdendir.

Hong Kong Sokak Pazarları

Hong Kong sokak pazarları hem alışveriş yapabileceğiniz hem de renkli görüntülere şahit olabileceğiniz yerlerdir. Yiyecek ve içecek çeşitlerinin yanı sıra giyim ya da hediyelik eşya alışverişi yapabileceğiniz yerler de vardır. Hong Kong’da her sokak pazarının kendine özgü bir havası vardır. Pazarların çoğunda pazarlık etme imkanı mevcuttur.

Kowloon Bölgesindeki Pazarlar

Kadınlar Pazarı (Ladies Market): Hong Kong’un en ünlü pazarlarından biridir. 100 kadar tezgahta giyim, aksesuar ve hediyelik eşya satışı yapılmaktadır. Bunların yanı sıra kozmetik, çanta, ayakkabı gibi ürün çeşitleri de mevcuttur. Adres: Tung Choi Sokağı. Ulaşım: MTR Mong Kok İstasyonu E2 çıkışından Nelson Caddesi boyunca iki blok yürüyerek ulaşılabilir.

Apliu Bit Pazarı: İkinci el elektronik eşya satışının yapıldığı bir pazardır. Genelde pazarlık imkanı sunulur. Bunun dışında saat, koleksiyonluk madeni para gibi ürün seçenekleri de vardır. Adres: Apliu Sokağı, Sham Sui Po.Ulaşım: MTR Sham Sui İstasyonu’nda C2 çıkışını kullanmalısınız.

Bird Garden (Kuş Pazarı): Yuen Po Sokağı’nda bu amaçla inşa edilen bir bahçe içerisinde satış yapılmaktadır. Egzotik kuş çeşitlerinin yanı sıra hayvan bakımında kullanılan birçok ürün burada bulunabilir. Adres: Yuen Po Sokağı.Ulaşım: MTR Prince Edward İstasyonu B1 çıkışını kullanarak aynı cadde üzerinde yaklaşık 15 dakika yürümeniz gerekmektedir.

Çiçek Pazarı: 100 kadar dükkan ve toptancının satış yaptığı bu pazar özellikle Çin takvimine göre yeni yıl döneminde renklenmektedir. Bir şeyler almayacaksanız bile renkli çiçek çeşitlerini görmeniz için gitmeniz tavsiye edilir. Adres: Çiçek Pazarı Sokağı.Ulaşım: MTR Prince Edward İstasyonu B1 çıkışından çıkıp doğu yönüne Prince Edward Sokağı’na doğru yürüyebilirsiniz. Diğer ulaşım seçeneği MTR Mong Kok İstasyonu C çıkışından Sai Yee Caddesine yürümelisiniz.

Cat Street: Antika ve koleksiyon parçası ürünler satın almak istiyorsanız gideceğiniz sokak pazarı burası olmalıdır. Ev eşyası, giyim ürünleri ve el işlemesi ürünleri burada bulmak mümkündür. Adres: Hollywood Road ve Upper Lascar Road. Ulaşım: MTR Merkez istasyonundan 2 numaralı çıkıştan çıkıp sağa dönüp merkeze doğru yürüyün ve asansöre binip Hollywood Road yönüne çıkın.

Şangay Caddesi: Düğün elbisesi, ev eşyası ve tarihi eserlerin aynı sokakta bulunabileceği bir yerdir. Hemen her bütçeye hitap eden ürün çeşitliliği ile dikkat çekmektedir. Adres: Shangai Caddesi.Ulaşım: MTR Yau Ma Tei İstasyonu A1 çıkışından Waterloo Caddesine geçip Shangai Caddesine yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Bunlar dışında başta yeşim taşı ve diğer değerli taşlardan yapılma takı ve aksesuarların satıldığı Jade Market ve Hong Kong ünlü gece pazarlarından olan Temple Street Night Market, Kowloon Bölgesi’nde yer alan diğer ünlü pazarlar arasında yer alıyor.

Hong Kong Adası’ndaki Pazarlar

Chun Yeun: Modern süpermarketlere yenilmeyen bir yeme içme pazarıdır. Sebze, meyve, deniz ürünleri ve et satışı yapılmaktadır. Adres: Chun Yeun Caddesi. Ulaşım: Causeway Körfezi’nden Kuzey Noktasına giden bir tramvaya binin.

Kurutulmuş Deniz Ürünleri ve Tonik Yiyecek Pazarı: Çin mutfağında kurutulmuş deniz ürünleri sık sık kullanılan çeşitlerdir. Bu pazarda hem kurutulmuş deniz ürünleri hem de egzotik etkiler taşıyan yiyecek çeşitleri satılmaktadır. Adres: Sheung Wan. Ulaşım: MTR Sheung Wan 2 nolu çıkıştan çıkıp Queen’s Road Central yönüne yürümelisiniz.

Gough Caddesi: Avrupa ve Çin etkilerinin birleştirildiği bu pazarda ev eşyası satışı yapılmaktadır. Bölgede gidilebilecek güzel restoranlar da mevcuttur. Adres: Gough Caddesi, Sheung Wan. Ulaşım: MTR Sheung Wan 2 nolu çıkıştan çıkıp Bonham ve Wellington Caddelerini geçip Aberdeen Sokağı’ndan Gough Caddesi’ne dönmelisiniz.

Jardine’s Crescent: Giyim, aksesuar ve yerel ürün seçeneklerinin bulunabileceği bir pazardır. Fiyatların uygun olması ile tanınır. Adres: MTR Causeway Körfez İstasyonu F çıkışı

Li Yuen Sokağı Doğu ve Batı: Moda pazarı olarak da bilinen bu yerde giyim ve aksesuar alışverişi yapabilirsiniz. Hazır giyim ürünlerinden el işlemesi ürünlere zengin bir ürün yelpazesini görmeniz mümkündür. Adres: Li Yuen Sokağı Doğu ve Batı. Ulaşım: MTR Merkez İstasyonu C Çıkışını kullanıp Des Voeux Sokağı boyunca Sheung Wan yönüne yürümelisiniz.

Stanley Pazarı: Hong Kong’un en ünlü pazarlarındandır. Çin’e özgü ürünler almak istiyorsanız gitmeniz gereken yer burasıdır. Bar ve restoran seçenekleriyle de ilgi toplamaktadır. Adres: Stanley Caddesi. Ulaşım: MTR Hong Kong İstasyonu D çıkışı, Merkez Otobüs İstasyonu’ndan kalkan 6, 6A, 6X, 66 veya 260 numaralı otobüsler ile ulaşabilirsiniz.

Tai Yuen: Nostaljik ürün satışı ile insanı çocukluğuna döndüren bir yerdir. Oyuncak pazarı olarak da bilinen bu yer renkli görüntülere ev sahipliği yapmaktadır. 1980’lerden günümüze birçok oyuncak çeşidini burada bulmanız mümkündür. Adres: Tai Yuen Caddesi. Ulaşım: MTR Wan Chai İstasyonu A3 çıkışından çıkıp 2 – 3 dakika yürümelisiniz.

Hong Kong Alışverişte Pazarlık

Hong Kong’da eğer alışverişinizin gerçek bedelini ödemek istiyorsanız mutlaka pazarlık etmelisiniz. Hong Kong’da pazarlık ederken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bu kurallar daha çok küçük ölçekli işletmelerde işe yaramaktadır. Eğer alışverişlerinizde aşağıda bahsettiğimiz hususlara özen gösterebilirseniz gezi boyunca çok daha uygun koşullarda alışveriş yapmanız mümkün.

Özellikle Hong Kong’un ünlü sokak pazarlarında mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın. İşte Hong Kong’da alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar ve önemli kurallar:

1. Düşük fiyat ile başlayın: Verilen fiyat üzerinden %20 oranda indirim seçeneğini göz önünde bulundurarak teklif verebilirsiniz. Duruma göre bu oranı artırabilirsiniz. Fakat genelde uygulan indirim maksimum %30 -40 oranında kalmaktadır.

2. Aldığınız şeyin piyasa fiyatını bilin: Özellikle büyük bir meblağ ödeyerek alışveriş yapacaksanız fiyat seçeneklerini bilmenizde fayda vardır. Bunun için önce satıcıları gezip fiyatların genel aralığını öğrenebilirsiniz.

3. Satıcıya inanmayın: Birçok ürünün benzerinin yapıldığı düşünülürse alacağınız ürünün orijinalliğini mutlaka kontrol edin.

4. Pek istekli görünmeyin: Hatta tezgahtan ya da mağazadan uzaklaşıyor gibi yapın. Bazı satıcılar üzerinde bu kesinlikle işe yaramaktadır.

5. İkram kabul etmeyin: Eğer satıcı çay, kahve ikram ediyorsa konuşarak sizi ikna edecek zaman kazanmaya çalışıyordur. Buna fırsat vermeyin.

6. Yerel para birimi ile ödeyin: Döviz değişim kurları konusunda satıcılar esnek olabileceği için yerel para birimi olan HKD ile ödeme yapmaya çalışın.

7. Uygun giyinin: Ne paranız yok izlenimi yaratacak şeyler ne de sizi zengin gösterecek marka ürünler giyinmeyin.

8. Büyük alışveriş merkezlerinde pazarlık yapmayın: Büyük alışveriş merkezleri ve ünlü markaların mağazalarında pazarlık imkanı büyük çoğunlukta yoktur. Bunu göz önünde bulundurun.

Sonuç olarak yukarıdaki tavsiyelere uymanız durumunda çok daha düşük fiyatlara alışveriş yapabilirsiniz. Eğer normal yaşantınızda alışveriş yapmayı çok fazla sevmiyorsanız maalesef kazık yemeniz garanti diyebiliriz.

Bunun için bir şeyi çok sevdiğiniz çok istekli görünüp alışveriş için çok aceleci davranmayın. Mutlaka ama mutlaka pazarlık yapın. İlk teklif edilen fiyatın 3’te birine ürünü alabileceğinizi unutmayın. Gerekirse satıcının tezgahını terk edin. Zaten pazarlık için onlar hemen peşinizden gelecektir.

Yorum yapın