Hong Kong'da ne yapılır blog, Hong Kong'da yapılacak şeyler listesi

Hong Kong’da Ne Yapılır? Yapılacak Şeyler Listesi

Hong Kong’da ne yapılır araştırmasına başladıysanız muhtemelen yakında doğunun bu ışıl ışıl şehrine seyahat edeceksiniz. Ve her şeyden önce hem Uzakdoğu kültürünü hem de batılı, modern ve dinamik metropol hayatını deneyimleyeceğiniz için çok sıradışı bir yere gideceğinizden emin olabilirsiniz.

1997 yılına kadar Büyük Britanya Krallığı’na bağlı bir sömürge, bu tarihten sonra da Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özerk bir bölge olan Hong Kong, tarihindeki bu iki kültürün de fazlasıyla etkisi altında kalmış bir yer.

Hong Kong ve Kowloon Adaları başta olmak üzere toplam 235 adadan oluşan bu özerk bölgenin en önemli iki özelliği ise; Uzakdoğu’nun finans merkezi olması ve yine bu bölgenin dış ticaret & lojistik konusunda dünyaya açılan kapısı olması.

Ben de Hong Kong’da Yapılacak Şeyler Listesi yazısında buraya iş sebebiyle yaptığım 5 seyahatte gördüğüm ve deneyimlediğim, kentin tadını doyasıya çıkarmanıza yardımcı olacak aktivitelerden bahsedeceğim.

Ancak Hong Kong’da ne yapılır listesine başlamadan önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Tsim Sha Tsui, Şehir Merkezi Centra, Wan Chai ve Causeway Bay Hong Kong’da konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Hong Kong’da nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Holiday Inn Express Hong Kong Soho, 4★ Stanford Hillview ve 5★ InterContinental Hong Kong şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

Hong Kong’da Ne Yapılır?

Hong Kong'da ne yapılır

Hong Kong’da yapılması gereken en önemli aktivitelerden bazıları:

 1. Şehir turu yapın.
 2. Victoria Zirvesi’ne çıkın.
 3. Symphony of Lights seyredin.
 4. Tekne turu yapın.
 5. Temple Street Pazarı’nı gezin.
 6. Kadınlar Pazarı’nı gezin.
 7. Vergisiz alışveriş yapın.
 8. Denize girin.
 9. Sky100’den şehri seyredin.
 10. Dünyanın en uzun yürüyen merdivenine binin.
 11. Gece hayatını deneyimleyin.
 12. Yerel lezzetleri tadın.

1. Şehir turu yapın.

hong kong turu Hong Kong'da yapılacak şeyler

Aslında sadece Hong Kong değil, herhangi bir şehre ilk defa gidiyorsanız önerim o şehrin turistik yerlerini ziyaret etmeden önce birkaç saatlik bir şehir turu yapmak.

Şehir küçükse yürüyerek, değilse hop on hop off otobüslerle yapacağınız bu turlarda kenti daha yakından tanıyıp, dokusunu, havasını hissedip sonrasında görmek istediğiniz yerlere gidebilirsiniz.

Dolayısıyla Hong Kong’da Ne Yapılır yazısında da sizlere ilk önerim önce bir şehir turu yapmanız. Yalnız Hong Kong özelinde böyle bir turu iki ayrı bölgede yapmanız gerekiyor. Hong Kong şehir merkezi ile karşı kıyısındaki Kowloon Adası.

Böyle bir turu biraz zaman ayırırsanız yürüyerek de yapabilirsiniz ancak bölgelerin genişliğinden ve Hong Kong merkezi ve Kowloon arasında seyahat etmek için aradaki denizi aşmanız gerektiğinden bazı noktalarda taksi veya toplu taşımayı da kullanmanız gerekecektir.

2. Victoria Peak Zirvesi’ne çıkın.

Victoria Peak Zirvesi Hong Kong'da yapılacak şeyler

Şehre özgü en popüler turistik aktivite olan Victoria Peak Zirvesi Hong Kong’da ne yapılır listelerinin olmazsa olmazı.

Kentin en yüksek tepesi olan ve 360 derecelik bir Hong Kong manzarası seyredebileceğiniz dağ zirvesi hem yolda hem de zirvede nefes kesici fotoğraflar çekmenizi da sağlıyor.

Zirveye Victoria Peak’in ünlü tramvayı ile çıkıp inebileceğiniz gibi, isterseniz tek yönü veya hem gidiş hem de dönüşü yürüyerek de yapabilirsiniz.

Hatton Yolu’ndan başlayan Morning Trail yürüyüş rotası sizi 45 dakikada zirveye ulaştırıyor ve bu sırada enfes manzaralar izlemenizi sağlıyor. Bir kez zirveye çıktıktan sonra da Circle Walk rotası boyunca yürüyerek tüm şehri kuşbakışı seyredebiliyorsunuz.

Yorulmayı sevmeyenler ise tramvayla zirveye çıkıp Sky Terrace Gözlem Noktası’ndan şehri seyredebilirler.

Ücretler ise:

 • Gidiş-dönüş tramvay ve Sky Terrace bileti 99 HKD
 • Tek yön tramvay ve Sky Terrace bileti 84 HKD
 • Gidiş-dönüş tramvay bileti 52 HKD
 • Tek yön tramvay bileti 37 HKD

Resmi web sitelerinde daha farklı bilet çeşitleri de mevcut.

Victoria Peak Tramvay ve Sky Terrace Bileti: Resmi web sitesi Çince olduğundan dolayı buradan bilet almak size zor geliyorsa (aslında İngilizce versiyonu da var ancak bazılarımıza o da zor gelebilir) daha kolay bir alternatifiniz de mevcut.

Gidiş-dönüş tramvay bileti ve Sky Terrace girişini kapsayan bu biletin ücreti 99 HKD, ki resmi sitedeki ile aynı fiyat. Ancak burada Türkçe dilinde de hizmet sunulduğu için biletinizi çok daha kolay ve yine güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz. Paketi almış olanların puanı da 4,8. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

3. Symphony of Lights Show’unu seyredin.

Symphony of Lights Hong Kong'da yapılacak şeyler

Hong Kong’da ne yapılır listenize dünyanın en büyük ışık showunu eklemeyi unutmayın.

Müzik eşliğinde, Hong Kong’daki 42 binanın büyüleyici bir şekilde ışık gösterisi yaptığı Symphony of Lights showu 2004 yılından beri her gece 20:00’da yapılıyor. Ve ışıklar altında Hong Kong silüetini izleyen yerli olsun, turist olsun hemen herkes bu gösteriye tam puan veriyor.

Gösteriyi şehirde pek çok farklı noktadan izlemek mümkün ancak en güzelleri Hong Kong Cultural Center’ın önündeki Tsim Sha Tsui, Wan Chai’deki Golden Bauhinia Square Meydanı ve Victoria Limanı’ndan kalkan seyir tekneleri.

4. Tekne turu yapın.

tekne turu Hong Kong'da ne yapılır

Hong Kong’u görmenin en güzel yollarından biri de geleneksel teknelerle keyifli bir tekne turu yapmak.

Özellikle Victoria (Hong Kong şehir merkezi) ve Kowloon Bölgesi arasında seyir seferi yapan tekneler bunun için ideal.

19. YY’dan beri bu seferleri yapan küçük tekneler tik ağacından yapılmış, zamanında balıkçılık amacıyla kullanılıyormuş. Ancak şimdilerde Hong Kong’un gökdelenlerle dolu modern silüetini, geleneksel bir mekanda seyretme imkanı sunuyor.

Böyle bir turu yapmak için direkt Victoria Limanı’na giderek, oradaki teknelerden birine bilet alabilirsiniz. Önceden rezervasyon yapmak isteyenlere önerim ise;

Geleneksel Teknelerle Akşam Turu: Kişi başı 210 HKD ücreti olan tekne turu Victoria Limanı’ndan kalkıyor ve 45 dakika sürüyor. Ki tur paketine bir kadeh şarap ya da başka bir içecek ikramı da dahil.

Turu yapmış olan 150’ye yakın kullanıcı 5 üzerinden 4,7 puan vermiş. Paketin bir başka önemli avantajı ise Türkçe dilinde hizmet veren web sitesinden, herhangi bir detayı atlamadan kolaylıkla rezervasyon yapılabilecek olması. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

5. Temple Street Gece Pazarı’nı gezin.

Temple Street night market Hong Kong'da yapılacak şeyler

Jordan’da yer alan Temple Street Gece Pazarı da Hong Kong’da ne yapılır listelerinin önemli aktivitelerinden.

Pazar, sadece alışveriş yapmak için değil, tezgahlar arasında dolaşıp kentin geleneksel ve yerel havasını tatmak ve lezzetli Çin yemekleri yemek için de ideal. Bir akşamınızı ayırın ve Temple Street Gece Pazarı tezgahları arasında kaybolun, mutlaka keyif alacaksınız.

6. Kadınlar Pazarı’ndan alışveriş yapın.

ladies market Hong Kong'da ne yapılır

Hong Kong’da ne yapılır yazısında başka bir yerel Pazar önerim de Ladies Market olarak bilinen kadınlar pazarı. Gerçi adına aldanmayın, pazar sadece kadınlara özgü ürünler satmıyor, erkekler için de onlarca seçenek mevcut.

Kowloon’un Mongkok Bölgesi’nde yer alan Ladies Market özellikle uygun fiyatlı hazır giyim ürünleri olmak üzere envai çeşit yerel ürünü bulabileceğiniz, aynı zamanda şehrin etnik dokusunu da yaşayabileceğiniz en güzel yerlerden biri.

7. Vergisiz alışveriş avantajlarından faydalanın.

tax free Hong Kong'da ne yapılır

Hong Kong’da satışlarda KDV yok. Yani burayı devasa bir duty free mağazası olarak düşünebilirsiniz.

Elbette ülkemizde döviz kurlarının son yıllarda artmasından dolayı vergili olsun vergisiz olsun yurt dışından alışveriş yapmak eskiye oranla daha maliyetli. Ancak titiz bir araştırma ile, Hong Kong’da KDV ödemeden alacağınız, Türkiye’ye kıyasla çok daha uyguna gelen ürünler bulabilirsiniz. Başta elektronik ürünler geliyor, bu ipucunu da vereyim.

8. Denize girin

deniz Hong Kong'da ne yapılır

Gökdelenler arasında kalan kalabalık caddelerde gezerken Hong Kong’da deniz olduğunu unutmuş olabilirsiniz, o yüzden hatırlatayım; burası bir ada. Üstelik de yarı tropik bir iklim kuşağında yer aldığı için, yılın büyük kısmında denize girilebilir bir ada. Haliyle Hong Kong’da ne yapılır araştırması yaparken, valizinize mayo koymayı da atlamayın.

Hong Kong’un güneyinde yer alan Shek O ve Stanley Kasabaları deniz girmek için en ideal yerlerden. Lantau Adası’ndaki Pui O Plajı ve kuzeydoğudaki Sai Kung da diğer seçeneklerden birkaçı.

9. Sky100’den Hong Kong’u seyredin.

Sky100 Hong Kong'da ne yapılır

Hong Kong’da Ne Yapılır yazısında şehir manzarası seyrinin bir başla yolundan da bahsedeyim. Victoria Peak Zirvesi’ni tercih etmeyenler için diğer bir seçenek de kentin en yüksek binası ICC’nin 100.katında yer alan Sky100 seyir terası.

Kişi başı ücreti 188 HKD olan seyir terasından 360 derecelik bir Hong Kong silüeti seyredebilir, nefes kesici fotoğraflar çekebilirsiniz.

10. Dünyanın en uzun yürüyen merdivenine binin.

Yürüyen merdivenler Hong Kong'da ne yapılır

Hong Kong’da Ne Yapılır yazısında şimdi bahsedeceğim aktivite başka şehirler için sıradan olabilir, ancak Hong Kong için değil.

Yokuşlu sokakları sağolsun yürümek burada biraz daha yorucu. Haliyle insanlar fırsatını bulduğu yerde yürüyen merdiven veya asansör tercih ediyor.

Central-Mid Levels yürüyen merdiveni de aslında bir yerden bir yere yorulmadan ulaşmak amacıyla yapılmış ama bunu ilginç kılan dünyanın en uzun yürüyen merdiveni olması.

800 metre uzunluğundaki yürüyen merdiven Hong Kong Adası’nın batısı ile merkezi arasında yaya ulaşımı sağlıyor ve yol boyunca çeşitli mağaza ve cafe, restoran seçeneği de mevcut.

11. Lan Kwai Fong’da gece hayatına karışın.

Lan Kwai Fong Hong Kong'da yapılacak şeyler

Gece hayatını sevenler için Hong Kong’da ne yapılır listesinin önemli bir durağı da Lan Kwai Fong Bölgesi.

Barlar ve clublarla dolu bölge şehrin gece hayatının kalbi diyebilirim. Buradaki gece hayatı restoranlar, karaoke barlar, dart barlar ve clublardan oluşuyor. Ve dünyanın her yerinden eğlenmeyi sevenler de Hong Kong’a geldiklerinde Lan Kwai Fong’da buluşuyor.

“Burayı gördük, başka yerler de var mı” diyenler ise SoHo, Wan Chai veya Knutsford Terrace’ı da deneyebilirler.

12. Yerel lezzetleri tadın.

hong kong yemekleri Hong Kong'da ne yapılır

Türkler’in mezeleri, İspanyollar’ın tapası ne ise Çinliler’in de “dim sum”ları o. Küçük porsiyonlarla sunulan, bir veya birkaç lokmada yenilen ve farklı malzemelerle farklı şekilde yapılan “dim sum” Hong Kong’da tadabileceğiniz en yerel lezzetlerden. Üstelik, eğer çok yemek seçiyorsanız, her biri farklı malzemelerle yapıldığı için size uygun bir veya birkaç dim sum mutlaka bulursunuz.

Bunun dışında her türlü deniz ürünü tadımı da Hong Kong’da ne yapılır listenize alabileceğiniz lezzetli ve doyurucu aktivitelerden.

Bunun için isterseniz dünyanın en ucuz Michelin yıldızlı restoranı Tim Ho Wan’a, isterseniz yüzen restoran Jumbo Kingdom Floating Restaurant’a gidebilir, isterseniz de kendi keşfedeceğiniz bir restoranı deneyimleyebilirsiniz.

13. Çocuklarınızı Disneyland’a götürün.

Disneyland Hong Kong'da yapılacak şeyler

Çocuklarla gidilen şehirlerde Disneyland harika bir kurtarıcı olabiliyor. Hong Kong Disneyland da benzerlerine göre daha küçük olmakla birlikte, en az onlar kadar eğlenceli.

Üstelik Hong Kong Disneyland’da, Çin kültürünün de etkisiyle, bazı bölümler Çin geleneklerine ve kültürüne göre yapılmış. Haliyle çocuklarınızı eğlendirirken, kültürel birikimlerine de fayda sağlayabiliyorsunuz.

14. Ayak masajı yaptırın.

ayak masajı Hong Kong'da yapılması gereken şeyler

Masaj, Çin sağlıklı yaşam felsefesinin önemli bir parçası. Bu yüzden Hong Kong’un hemen her köşesinde onlarca masaj salonu görmeniz muhtemel.

Masörün, ayağın farklı bölgelerine baskı yaparak vücudun çeşitli bölgelerinde ve organlarındaki kan dolaşımını yönlendirdiği ve sonucunda büyük bir gevşeme sağlayan ayak masajı ise özellikle Hong Kong’da denemenizi önerebileceğim masaj türlerinden.

Hong Kong’da ayak masajı fiyatları çok değişken, ki fiyatı ucuz olup son derece başarılı masaj salonları da mevcut. Burada önemli olan biraz da nereye gideceğinizi bilmek.

Happy Foo Halite ve Ten Feet Tall benim size önerebileceğim, kalitesi denenmiş adreslerden.

15. Hong Kong çevresindeki adalara kaçın.

hong kong adaları Hong Kong'da yapılması gereken şeyler

Hong Kong’da Ne Yapılır yazısının sonunda sizleri Hong Kong’dan kaçmaya davet ediyorum. Tabii kaçmak derken, daha fazlasını görmek ve deneyimlemek için.

Hong Kong’un çevresinde yer alan irili ufaklı 260 ada da bu kaçışın en iyi adreslerinden. Büyük kısmı balıkçı köyü olan bu adalar gökdelenlerle ve devasa caddelerle örülü ana adadan çok daha farklı ve yerel bir atmosfere sahip. Ve her birinin de kendine özgü bir dokusu var.

Peng Chau Adası, Cheung Chau Adası veya nefis doğal güzelliklerle Lantau Adası bu bakir adalara sadece birkaç örnek.

Özetle Hong Kong’da Ne Yapılır?

Hong Kong'da yapılacak şeyler

Hong Kong’da Ne Yapılır listesi biraz kalabalık oldu. Ve eğer sizin zamanınız kısıtlıysa veya bütçenizi idareli yönetmek istiyorsanız belki de bu listede bahsettiğim tüm aktiviteleri yapamayacaksınız. Bu durumda en özgün aktiviteler, Hong Kong’a gitmişken yapmadan dönülmemesi gerekenler nedir derseniz;

Keyifli bir şehir turu yapmak ve ister trekking yaparak, ister tramvayla Victoria Peak Zirvesi’ne çıkmak bu şehrin olmazsa olmazlarından.

Zamanınıza göre Kadınlar Pazarı veya Temple Street Gece Pazarı’na giderek alışveriş yapmak, ayak masajı yaptırmak ve tüm bu aktiviteler arasında damak tadınıza uyan yerel lezzetleri tatmak da ardından geliyor. Mevsim uygunsa bence Hong Kong’a kadar gitmişken mutlaka denize de girmelisiniz.

Bundan sonrasını ise kişisel tercihleriniz, bütçeniz ve zamanınızın bolluğu doğrultusunda şekillendirebilirsiniz.

Hong Kong’da Ne Yapılır yazısında daha çok bu şehirde yapabileceğiniz eğlenceli, dinlendirici veya kültürel aktivitelere yer vermek istedim. Şehirle ilgili daha detaylı bilgi edinmek isterseniz aşağıdaki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz:

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top