Hong Kong Gezi Rehberi

Uzun yıllar İngilizlerin yönetimi altında kalmış olan Hong Kong, Uzak Doğu’nun en güzel şehirlerinden. Aslında Hong Kong için şehir demek yanlış olur. Burası Çin Halk Cumhuriyeti‘ne bağlı özel yönetim bölgesi ve Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmektedir.

Ülkemizden direk olarak Hong Kong’a gezi turu düzenlenmese de bireysel olarak Hong Kong’a giden sayısı bir hayli fazla. Özellikle Çin’in Guangzhou kentinde düzenlenen Kanton Fuarı‘na giden iş adamları 2-3 günlük arada hemen 2 saat uzaklıkta yer alan Hong Kong‘a geçmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte THY direk olarak Hong Kong’a sefer düzenleyen firmalardan biri.

Hong Kong Gezi Rehberi

Hong Kong gezisi

Siz de Uzak Doğu’nun bu gelişmiş şehrine gitmeyi düşünüyorsanız ihtiyacınız olan tek şey biraz araştırma. Hong Kong gezisi boyunca gerekli olabilecek tüm önemli konuları Hong Kong Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Hong Kong Gezisi Hakkında Bilgiler

Hong Kong dünyanın en çok turist çeken yerlerinden biridir. Gelişmiş bir devlet olan Hong Kong ticaret, teknoloji, modernizm nedenleri ile zaman içerisinde cazibe merkezi haline gelmiştir. Köklü bir tarihe sahip olsa da Hong Kong’un günümüzdeki halinin temelleri Hong Kong’un 19. yüzyılda İngiliz sömürgesi olması ile atılmıştır.

Bu durum Hong Kong üzerinde oldukça etkili olmuştur. Nem oranının yılın hemen her döneminde fazla olduğu Hong Kong için en uygun gezi zamanı olarak Ekim – Kasım, Nisan – Mayıs ayları görülmektedir.

Hong Kong tarihi, hava durumu & gezi için en uygun zaman, resmi tatiller ve hastaneler gibi önemli bilgileri Hong Kong Gezisi Hakkında Bilgiler sayfasında bulabilirsiniz.

Hong Kong Gezilecek Yerler

Hong Kong gezilecek yerler
Man Mo Temple, Hong Kong’da gezip görebileceğiniz en güzel yerlerden.

Hong Kong gezi rehberimizin en önemli bölümü her rehberde olduğu gibi gezilecek yerler listesi. Hong Kong Gezilecek Yerler Listemizdeki en önemli duraklardan bazıları:

 • Victoria Zirvesi
 • Disneyland
 • Ocean Park
 • Avenue of Stars
 • Man Mo Temple
 • Ladies Market
 • Madame Tussauds Müzesi
 • Sky100
 • Hong Kong Park
 • Po Lin Manastırı
 • Tian Tan Buda

Bunlar dışında şehirde gezip görülebilecek daha onlarca yer var. Hong Kong’da gezip görmeniz gereken tüm önemli yerler hakkında bilgileri Hong Kong Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Hong Kong’da Konaklama & Otel Tavsiyeleri

Hong Kong'da nerede kalınır

Hong Kong konaklama konusunda geniş seçeneklere sahip bir şehir. Şehirde birbirinden lüks oteller bulabileceğiniz gibi hosteller de bulmanız mümkün.

Hong Kong genelinde toplam 400’e yakın tesis yer alıyor. Otel fiyatları maalesef çok da ucuz değil. Bu nedenle gezi öncesi rezervasyonunuzu ne kadar erken yaparsanız o kadar rahat edersiniz. Şehirde konaklama ile ilgili bir diğer önemli konu otelinizin konumu.

Hong Kong Adası otel seçimi konusunda çok da güzel bir tercih değil. Bu nedenle bize göre Hong Kong’da konaklama için en uygun adres Kowloon Bölgesi.

Üstelik Hong Kong’un ünlü gece pazarları bu bölgede kurulduğu için ulaşım konusunda da sıkıntı çekmezsiniz. Otel rezervasyonu yapabileceğiniz bir çok site olsa da bizim tavsiyemiz Booking.com.

Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

Biz Hong Kong gezimizde bu bölgede yer alan 3 yıldızlı Shamrock Hotel‘de kalmıştık. Nathan Road üzerinde yer alan otel birçok gezi noktasına yürüme mesafesinde yer alıyor.

Çevresi gece gündüz hareketli olan otelin ziyaretçi puanı ise oldukça yüksek. Booking.com’da yapılan 1700’e yakın ziyaretçi değerlendirmesi sonucu otel 10 üzerinden 8,1 gibi yüksek bir puana sahip.

Biz konaklama yaptığımız dönemde çift kişilik oda için gecelik 125 Euro gibi bir bedel ödemiştik. Erken rezervasyon ile bu fiyattan daha ucuza konaklama yapmanız mümkün. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

Hong Kong’da yer alan tüm otelleri incelemek içinse şu linke tıklamanız yeterli.

Hong Kong Ulaşım Rehberi

Hong Kong ulaşım

Hong Kong ülke dışından ulaşımın genellikle havayolu ile sağlandığı bir yerdir. Havalanından şehir merkezine ulaşım rahattır.

Bunun dışında tren ulaşımı da özellikle Çin-Hong Kong arasında büyük ilgi görmektedir. Ülke içinde ve şehir içindeyse başka seçenekler mevcuttur. Şehir içi ulaşımda metro en yaygın kullanılan ulaşım yoludur. Taksi de sık sık kullanılır.

Hong Kong gezisi boyunca ulaşım konusunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Hong Kong Ulaşım Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Hong Kong Alışveriş Rehberi

Hong Kong alışveriş
Temple Streetn sokak pazarı

Vergi uygulamasının olmaması Hong Kong’u alışveriş açısından çekici hale getirmektedir. Elektronik eşya, parfümeri, giyim, aksesuar gibi geniş ürün yelpazesini şehrin hemen her yerinde bulabilirsiniz.

Alışveriş yaparken ürün kalitesi ve taklit olup olmadığına dikkat etmeniz ve piyasa fiyatına göre pazarlık etmeniz tavsiye edilir. Şehrin en hareketli noktaları ünlü gece pazarlarıdır. Pazarlarda aklınıza gelebilecek her şeyi bulabilirsiniz. Özellikle pazarlarda alışveriş yaparken pazarlık olmazsa olmaz kurallardan.

Alışveriş konusunda ihtiyacınız olabilecek bilgileri Hong Kong Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Hong Kong Yemekleri

Hong Kong yemek
Hong Kong’un yöresel yemeği Dim Sum.

Egzotik, otantik ve dünya lezzetlerinin tadılabileceği bir kent olan Hong Kong’da restoranların yanı sıra sokakta satış yapan yerler de talep görmektedir. Her ne kadar dünya mutfaklarına  yer verilse de Uzak Doğu mutfak kültürünü tatmak istiyorsanız doğru yerdesiniz demektir.

Dim sum, Siu Mei, Körili Balık Köftesi, yumurta tartı, deniz ürünleri ve Snake King ünlü Hong Kong lezzetlerinden sadece birkaçı.

Hong Kong yemek kültürü hakkında genel bilgileri ve şehirde deneyebileceğiniz yöresel yemekler hakkında açıklamaları Hong Kong Yemek Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Hong Kong Şehir Merkezi Otel Fiyatları

Booking.com
Sami Altınay
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın