Hong Kong gezilecek yerler

Hong Kong gezilecek yerler konusunda Asya’nın en zengin ve güzel yerlerinden biridir. Çin‘in güneyinde yer alan Hong Kong, yıllarca İngiliz sömürgesi altında kalsa da 1 Temmız 1997 tarihinden bu yana Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı bulunan bir özerk bölge.

Hong Kong‘a girişlerde Türklerden vize istenmiyor. Bu yüzden yıllarca batı etkisinde kaldıktan sonra tekrar özüne dönen şehrin doğu batı sentezini yerinde görmek için vize ile uğraşmanıza gerek yok.  Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 küçük adadan meydana gelen Hong Kong’da sevdiklerinizle birilikte eğlenceli zaman geçirebileceğiniz onlarca gezi noktası var.

Hong Kong Gezilecek Yerler

Eğlenceli bir Hong Kong gezisi için bana göre 3-4 günlük bir süre yeterli. Eğer şehrin çevresinde yer alan Disneyland ve Ocean Park gibi ünlü eğlence mekanlarına da gitmek isterseniz bu zamanı biraz arttırabilirsiniz. Lafı çok uzatmadan şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlere geçelim. (Bu arada Hong Kong’da konaklama konusunda genel bilgileri, otel tavsiyelerimi yazı sonunda ve Hong Kong’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz.)

1. Victoria Zirvesi

Hong Kong gezilecek yerler, Victoria Zirvesi

Victoria Zirvesi (太平山), 554 metre yüksekliği ile Hong Kong’un en yüksek noktasıdır ve şehrin en çok ziyaretçi çeken noktalarından biridir. Her yıl yaklaşık 7 milyon kişi tarafından ziyaret edilen tepe üzerinden Hong Kong manzarası gece, gündüz ayrı güzeldir. Bölgeye ünlü Peak Tramvayı ile ulaşabilirsiniz. 1888 yılında hizmete açılan tramvay halen kullanılmaktadır. Tepede bulunan en çok ziyaretçi alan noktalardan biri Peak Tower (Tepe Kulesi)’dir. Peak Tower şehirdeki en sıra dışı binadır ve Hong Kong’un sembollerindendir. “Wok” şeklindeki bina 396 metre yüksekliğindedir. Farklı katlarda yer alan teraslardan şehrin manzarası bir harikadır. Peak Tower’ın ikinci katında Madame Tussauds Hong Kong yer almaktadır. Victoria Zirvesi üzerinden fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

2. Man Mo Tapınağı

Hong Kong gezilecek yerler, Man Mo Tapınağı

Hong Kong’un en otantik yerlerinden olan Man Mo Temple (文武廟), şehirdeki en eski tapınaktır. Tapınakta iki tane figür kutsallaştırılmaktadır. Bu figürler Edebiyat Tanrısı ve Savaş Tanrısı’dır. Tapınağa ibadet için gidenlerin dilekleri genellikle akademik ve eğitimsel başarı içindir. Tapınak, 1848 yılında Hong Kong İngiliz kolonisiyken Taoistler tarafından inşa edilmiştir. Edebiyat Tanrısı olarak bilinen Man Cheong MÖ 287 yılında doğmuştur. Tapınakta kutsanan diğer tanrı ise MÖ 160 yılında dünyaya gelmiştir. Tapınak içerisinde bu iki tanrı ve hayatlarını tasvir eden figürler bulunmaktadır. Yoğun tütsü kokusu bulunan yer şehrin en ilginç ve dikkat çekici yerleri arasında yer alıyor.

3. Nathan Caddesi

Hong Kong gezilecek yerler, Nathan Caddesi

Kowloon Yarımadası’nda yer alan Nathan Caddesi (弥敦道), Hong Kong’un en önemli ve hareketli caddelerinden biri. “The Golden Mile” (Altın Mil) adıyla da bilinen cadde bölgenin en eski caddesi olma özelliğine de sahip. Günümüzde neon ışıkları ve mağazaların zenginleştirdiği yerde alışveriş yapılabilecek mağazaların yanı sıra birçok kafe ve restoranı da bulabilirsiniz.

4. Hong Kong Park

Hong Kong gezilecek yerler, Hong Kong Park

Hong Kong Adası‘nda yer alan Hong Kong Park (香港公园), şehrin gürültülü yaşamından uzaklaşıp biraz soluklanmak için çok ideal bir yer. Girişin ücretsiz olduğu park her yıl yaklaşık 1 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Park, gerek tasarımı gerekse sunduğu hizmetler nedeniyle birçok ödüle layık görülmüştür. Park içerisinde irili ufaklı gezilebilecek birçok yer bulunmaktadır. En çok ilgi gören noktalar Spor Merkezi ve Konservatuar bölümleridir. Fakat görsellikle sanata, antik Çin porseleni gibi konulara ilgi duyuyorsanız Görsel Sanatlar Merkezi ya da Çay Evi ilginizi çekebilir. Hong Kong Park’ı çocuklarınız ile ziyaret edecekseniz çocuk oyun parkı favori yerlerinizden olabilir. Mimariye ilgi duyuyorsanız en az 100 yaşında olan İngilizlere ait askeri yapıları görmeniz tavsiye edilir. Eğer sadece rahatlamak ve dinlenmek istiyorsanız bahçe kısmını tercih etmelisiniz. Parkta vakit geçirirken bir şeyler yiyip içmek isterseniz park içerisinde üç yemek bölümü bulunmaktadır. Bunların yanı sıra parkın farklı yerlerinde küçük büfeler de bulunmaktadır.

5. Ladies Market

Hong Kong gezilecek yerler, Ladies Market

Ladies Market (女人街), Tung Choi Street’de bulunan şehrin ünlü sokak pazardır. Yaklaşık 1 kilometrelik bir alanı kaplayan pazarda kıyafetten, takıya, hediyelik eşyaya birçok ürün seçeneği bulunabilir. “Ladies Market” (Kadınlar Pazarı) adını bütün yaştaki kadınlara hitap eden kıyafet ve takı seçeneklerinden almaktadır. Pazarda sadece takı ve kıyafet satılmamaktadır. Ev eşyası, çanta, CD, kozmetik ürünleri gibi seçenekler de mevcuttur. Pazar içerisinde iki ana kısım bulunmaktadır. Sokak tezgahlarının olduğu yer ilk kısımdır. Büyük bir kısmı sadece yayalara açıktır. Bu kısımda genellikle daha uygun fiyatlı ve pazarlığa açık ürünler satılmaktadır. Ladies Market’ın en önemli ikinci kısmı mağazaların olduğu kısımdır. Çeşitli ürünlerin satışa sunulduğu mağazalarda fiyatlar biraz daha fazladır. Kıyafet, ayakkabı, çanta gibi ürün çeşitleri bu kısımda daha zengindir. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta ünlü markaların etiketlerini taşıyan ürünlerin sahte olup olmadığıdır. Alışveriş yaparken özellikle pazarlık yapmaya büyük özen gösterin, ilk teklif edilen fiyatın dörte birine alışverişi tamamlamanız mümkün olduğunu unutmayın.

6. Po Lin Manastırı

Hong Kong gezilecek yerler, Po Lin Manastırı

Hong Kong’da yer alan bir Budist manastırı olan Po Lin Manastırı (宝莲禅寺) şehrin bir diğer ünlü dini yapısı. Dünyanın en büyük Buda heykellerinden Tian Tan Buddha burada bulunuyor. 1906 yılında 3 tane keşiş tarafından kurulan manastır günümüzde de aktif olarak kullanılmaktadır. Bu manastır ayrıca tahta bilezik yapımı ve satışı ile de ünlüdür.

7. Tian Tan Buddha

Hong Kong gezilecek yerler, Tian Tan Buddh

1993 yılında tamamlanan büyük buda heykeli, Tian Tan Buddha (天壇大佛) Po Lin Manastırı’nda bulunmaktadır. 10.00 – 17.45 arasında ziyarete açık olan dünyanın en büyük bronz buda heykelini ziyaret edebilirsiniz.

8. Kowloon Park

Hong Kong gezilecek yerler, Kowloon Park

Bir zamanlar İngiliz askeri bölgesi olarak kullanılan bir alan üstüne 1970 yılında kurulan Kowloon Park (九龙公园), Hong Kong’da yer alan bir diğer ünlü parktır. Her yıl milyonlarca ziyaretçi tarafından ziyaret edilen parkta yürüyüş parkurlar dışında birçok alan bulunuyor. Gökdelenler dolu şehirde biraz sakinlik arayanlar için şehrin merkezinde, çok güzel bir park.

9. Temple Street Gece Pazarı

Hong Kong gezilecek yerler, Temple Street

Temple Street Gece Pazarı (庙街), sokak pazarları ile ünlü olan Hong Kong’daki ünlü noktalardan biri. Öğleden sonra 14.00 gibi tezgahların kurulduğu pazarda birbirinden ilginç ürünler bulabilirsiniz. Her yerde olduğu gibi burada da ilk teklif edilen fiyatın dörtte birini teklif ederek pazarlığa başlamanızda fayda var.

10. Disneyland Hong Kong

Hong Kong gezilecek yerler, Disneyland

Disneyland (香港迪士尼樂園), Lantau Adası’nda yer alan park dünyanın en küçük ama en yeni Disneyland tema parkıdır. Tüm Disneyland’larda olduğu gibi bu park da belli bölümlere ayrılmıştır. Bunlar: Main Street USA (Ana cadde ABD), Adventure World (Macera Dünyası), Fantastic World (Fantastik Dünya) ve Tomorrow World (Yarının Dünyası). Main Street USA’de Amerika’ya ait eski mimari, araba gibi eserleri görürken dünyanın çeşitli yerlerinden farklı lezzetleri tadabilirsiniz. Adventure World’de geniş nehirlerde Afrika, Asya temalarına şahit olabilirsiniz. Fantastic World de adından anlaşılacağı üzere masallara yaraşır fantastik bir dünya sunmaktadır. Son kısım olan Tomorrow World’de gelecek ve uzay ile ilgili tecrübeler edinebilirsiniz.

11. Ocean Park

Hong Kong gezilecek yerler, Ocean Park

Hong Kong gezilecek yerler listemizde Disneyland’dan sonra şehrin ünlü diğer tema parkı olan Ocean Park (香港海洋公園) var. Bu park Disneyland’dan önce kurulmuştur ve daha çok ziyaretçiye sahiptir. Ocean Park günümüzde dünyada en çok ziyaret edilen ilk 15 park içerisindedir. Park içerisindeki aktivitelerin çoğu hayvan temalıdır. Roller Coaster ile heyecanın doruklarındayken parktan okyanusun harika manzarasını görebilirsiniz. Ocean Park birkaç temanın birleşiminden oluşmaktadır. Marin park, lunapark, hayvan laboratuvarı ve hayvanat bahçesi gibi temaların birleşimi parkta görülebilir.

12. Avenue of Stars

Hong Kong gezilecek yerler, Avenue of Stars

Victoria Körfezi kenarında bulunan ve 440 metre uzunlukta olan Avenue of Stars (星光大道) adındaki yürüyüş yolu şehrin en güzel manzaraya sahip yerlerindendir. Bu yol Hollywood’da bulunan “Walk of Fame”den esinlenilerek inşa edilmiş. Yürüyüş yolu ve kaldırım kısmında ünlü Hong Konglu isimlerin el izleri ve imzaları vardır. Yürüyüş yolunda oturaklar ve çeşitli dekorasyon çalışmaları da mevcuttur. Sadece yıldızların el izleri ve imzalarını görmek için değil ayrıca iyi zaman geçirmek ve dinlenmek için gidilebilecek bir yerdir. Geceleri Avenue of Stars’da müzik ve ışık gösterileri de yapılmaktadır.

13. Wong Tai Sin Tapınağı

Hong Kong gezilecek yerler, Wong Tai Sin Tapınağı

1921 yılında inşa edilen Wong Tai Sin Tapınağı (黄大仙祠), şehirde Taoist nikah hizmetleri sunan tek yerdir. Tapınak, falcıları ile ünlüdür. Tapınak çerçevesinde Budizm, Konfüçyizm ve Taoizm inançları birleştirilmiş durumdadır.

14. Madame Tussauds Müzesi

Hong Kong gezilecek yerler, Madame Tussauds Müzesi

Madame Tussauds Müzesi (香港杜莎夫人蜡像馆), dünyaca ünlü balmumu müzesi olan Madame Tussauds’ Müzelerinin Hong Kong’da yer alan şubesidir. Victoria Tepesi’ndeki Peak Tower’da bulunan müze içinde 100’den fazla bal mumu heykel sergilenmektedir. Müzede 6 tane tematik kısım görülebilir. Bu kısımlar: Hong Kong Glamour (Hong Kong Büyüsü), Historical and National Heroes (Tarihi ve Milli Kahramanlar), World Premiere (Dünya Prömiyeri), SCREAM, The Champions (Şampiyonlar) ve Music Icons (Müzik İkonları). Müzede; Bruce Lee, Wing Chun, Donnie Yen, Barack Obama, Nicole Kidman, Angelina Jolie, Brad Pitt, David Beckham, Lady Gaga gibi isimler e ait heykelleri inceleyebilir onlarla birlikte fotoğraf çektirebilirsiniz.

15. Sky100

Hong Kong gezilecek yerler, Sky100

Sky100 (天際100), 360 derecelik panoramik bir gözlem seçeneği sunan ve Uluslararası Ticaret Merkezi’nin 100. katında bulunan bir gözlem yeridir. 2011 yılında açılan Sky100, 393 metre yüksekliği ile Hong Kong’un en yüksek gözlem noktasıdır. Gözlem terasına yüksek hızdaki asansörler ile ulaşabilirsiniz. 100 katı 60 saniyede çıkmak mümkündür. Gözlem terasında yüksek teknolojik özelliklere sahip teleskoplar bulunmaktadır ve buradan tüm Kowloon Yarımadası görülmektedir. Buradan şehri en açık haliyle görebilirsiniz. Eğer hava açıksa Tai Mo Shan bile görülebilir.

16. Jade Market

Hong Kong gezilecek yerler, Jade Market

Yeşimtaşı Pazarı (Jade Market), Hong Kong’da yer alan bir diğer ünlü sokak pazarıdır. Pazarda yeşim taşından yapılmış birçok ürün satın alabilirsiniz. Özellikle bayan gezginler bu pazarda kendilerine çok güzel aksesuarlar bulabilir. Pazarlık yapmadan hiçbir şey satın almayın. Bu pazarda bize teklif edilen fiyatın dörtte birine alışveriş yaptık, tecrübe ile sabit.

17. Kowloon Mescid ve İslam Merkezi

Hong Kong gezilecek yerler, Kowloon Mescid ve İslam Merkezi

Kowloon Park yanında yer alan Kowloon Mescid ve İslam Merkezi (九龍清真寺暨伊斯蘭中心) şehirdeki en önemli İslam merkezlerinden biridir.

18. Hong Kong Uzay Müzesi

Hong Kong gezilecek yerler, Uzay Müzesi

Hong Kong Uzay Müzesi (香港太空館), şehirdeki en önemli müzeler arasında yer alıyor. Astronomi ve uzay temalı müze 1980 yılında ziyarete açılmıştır. 8000 metre kare üstüne kurulu olan müzede büyük küçük her yaştan gezgin eğlenceli vakit geçirebilir.

19. Saat Kulesi

Hong Kong gezilecek yerler, Saat Kulesi

Tsim Sha Tsui’nin güney kıyısında yer alan 44 metre yükseklikteki Saat Kulesi (前九廣鐵路鐘樓) 1913-1915 yılları arasında, Kowloon İstasyonu’nun olduğu alana yapılmıştır. 1990 yılında Hong Kong şehrinin önemli noktalarından biri olduğu ilan edilmiştir.

20. Cat Street

Hong Kong gezilecek yerler, Cat Street

Lascar Row olarak da bilinen Cat Street, Hong Kong’un önemli caddelerinden olan Hollywood Road’ın yanında bulunuyor. Geçmişte genellikle çalıntı eşyaların satıldığı yer olarak bilinen sokak günümüzde daha çok antikacı dükkanlarının bulunduğu ve turistlerin uğrak yeri olan bir mekandır. Özellikle antika meraklıları için eğlenceli bir adres.

Hong Kong’da gezilecek diğer yerler

Yazı başında da belirttiğim gibi üstte adı geçen yerler Hong Kong geziniz boyunca gezip görmeniz gereken en önemli noktalardan. Bunlar dışında daha şehirde gezebileceğiniz onlarca yer var. Hollywood Caddesi (荷李活道), Lan Kwai Fong (蘭桂坊), Zooloji ve Botanik Parkı (香港動植物公園), Apliu Sokak Pazarı, Ngong Ping 360 (昂坪360), Noah’s Ark Hong Kong, Altın Bahunya Meydanı (金紫荊廣場), Yuen Po Caddesi Kuş Pazarı, Akvaryum Balığı Pazarı, Çiçek Pazarı, Repulse Körfezi (淺水灣), Aberdeen (香港仔), Jamia Camii (些利街清真寺), Happy Valley Hipodromu (快活谷馬場) şehirde görebileceğiniz önemli noktalardan bazılarıdır.

Hong Kong’da nerede, hangi otelde kalmalı?

Hong Kong Adası gökdelenleri ile ünlü olsa da şehrin asıl önemli noktası bana göre Kowloon Yarımadası. Hong Kong gezilecek yerler listesindeki birçok gezi noktası burada yer alıyor. Ayrıca akşamları düzenlenen A Symphony of Lights adlı lazer gösterini izlemek için en güzel yer bu yarım adanın en uç kısmıdır. Hong Kong Adası’nda ışıklandırılan gökdelenleri bu noktadan keyifle seyredebilirsiniz. Bu bölgenin en önemli noktası ise Tsim Tha Tsui Bölgesi’ndeki Natran Road adındaki caddedir.

Shamrock Hotel, Hong Kong'da konaklama yapabileceğiniz güzel otellerden biri.
Shamrock Hotel, Hong Kong’da konaklama yapabileceğiniz güzel otellerden biri.

Biz Hong Kong gezimizde bu bölgede yer alan 3 yıldızlı Shamrock Hotel‘de kalmıştık. Nathan Road üzerinde yer alan otel birçok gezi noktasına yürüme mesafesinde yer alıyor. Çevresi gece gündüz hareketli olan otelin ziyaretçi puanı ise oldukça yüksek. Booking.com’da yapılan 1700’e yakın ziyaretçi değerlendirmesi sonucu otel 10 üzerinden 8,1 gibi yüksek bir puana sahip. Biz konaklama yaptığımız dönemde çift kişilik oda için gecelik 125 Euro gibi bir bedel ödemiştik. Erken rezervasyon ile bu fiyattan daha ucuza konaklama yapmanız mümkün. Oteli incelemek ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Hong Kong’da konaklama konusunda genel bilgileri ve otel tavsiyelerimizi Hong Kong’da nerede kalınır? başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Hong Kong’da yer alan tüm otelleri incelemek içinse şu linke tıklamanız yeterli.

Hong Kong gezisi hakkında ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Hong Kong Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Hong Kong Şehir Merkezi Otelleri

Şehir merkezinde yer alan otellerin konumlarını alttaki harita üzerinde inceleyebilirsiniz. Gösterilen fiyatlar bugüne ait gecelik konaklama ücretleridir. Oteller hakkında detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için fiyat kutularına tıklayabilirsiniz. Booking.com

Hong Kong'daki En Popüler Turlar

1 Yorum

  1. Şu an hong kongdayız ve yazınızdan çok faydalandık. Holiday inn express hotel yeni açılmış ve hong kong standartlarına göre oda büyüklüğu ve kalitesi mükemmel, teşekkürler..

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın