Hong Kong gezisi

Hong Kong, Uzak Doğu’nun en gelişmiş, en güzel kentlerinden biri. Yakın geçmişte İngiliz hakimiyetinde yıllar geçiren şehir sahip olduğu olanaklar ile komşularından ayrılıyor.

Ülkemizde Kong Kong gezisi düzenleyen firma olmasa da güzel bir araştırma ile Hong Kong’a bireysel olarak gidebilir, Asya’nın bu büyüleyici şehrini keşfedebilirsiniz. Eğlenceli bir Hong Kong gezisi için ihtiyacınız olabilecek tüm gerekli bilgileri Hong Kong Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Hong Kong gezisi hakkında bilgiler yazısında neler bulacaksınız?

Hong Kong Hakkında Bilgiler

Hong Kong, Çin’de yer alan özel idari bölgelerinden (SAR – Special Administrative Region) biridir. Eskiden İngiliz yönetimi altında olması nedeniyle ve günümüzde Çin etkisi ile çoklu kültürlerin yaşandığı bir yerdir.

Hong Kong Çin’in ilk özel idari bölgesidir. 1997 yılında Çin bağımsızlığına kavuşana kadar 150 yıl İngiliz Kolonisi olarak hüküm sürmüştür. Bu nedenle şehrin birçok öğesinde İngiliz etkisi görülmektedir.

1950 – 1990 arasında büyük gelişim gösteren Hong Kong, finans, iş ve turizm sektöründe dünya liderleri arasına girmiştir. Bunun dışında ithalat ve ihracat hususunda da dünyada adından bahsedilen yerlerden biridir.

Dünyanın en önemli liman kentlerinden olan Hong Kong, mimarisi, dağlık kesimi, bulutlu havası ile yılın her döneminde turist çeken bir şehirdir. Kapitalizm ile Çin geleneklerini birleştirdiği için bazıları tarafından eleştirilse de Çin’in en güzel ve en ünlü şehirlerinden olma özelliğini korumaktadır.

Güney Çin’de yer alan bu şehir 1100 metre karelik bir alan kaplamaktadır. Adalardan oluşan bu şehirde 260 kadar ada mevcuttur ve çoğunda yerleşim vardır.

Vize

Hong Kong gezisi için Türk vatandaşlarının vize almalarına gerek yoktur. (Önemli Not: Ülkemizde birçok iş adamı Kanton Fuarı için Çin’in Guangzhou şehrine gitmekte ve fuar döneminde Hong Kong’a geçiş yapmaktadır.

Hong Kong giriş çıkışında sıkıntı olmasa da Hong Kong’dan Guangzhou’ya (Çin) tekrar giriş yapabilmeniz için çok giriş çıkışlı Çin vizesine ihtiyacınız olmaktadır.)

Resmi Tatiller

 • 1 Ocak (Yılbaşı)
 • Genelde Ocak sonu (Çin takvimine göre ilk ayın ilk, ikinci ve üçüncü günleri)
 • Şubat başı (Ching Ming Festivali)
 • Paskalya (5 Nisan)
 • 1 Mayıs (İşçi Bayramı)
 • Genelde Mayıs ayında (Çin takvimine göre dördüncü ayın 8. günü)
 • Genelde Haziran ayında (Çin takvimine göre 5. ayın 5. günü)
 • 1 Temmuz (Hong Kong özerk yönetim bölgesi kuruluş günü)
 • Genelde Eylül ayında (8. ayın 16. günü)
 • 1 Ekim (Ulusal Gün)
 • Genelde Ekim ayında (9. ayın 9. günü)
 • 25 Aralık (Noel)

Türk Konsolosluğu

 • Adres:  Room 301, 3/F, Sino Plaza, 255-257 Gloucester Road, Causeway Bay, Hong Kong S.A.R
 • Konsolosluk Çağrı Merkezi Numarası: + 90 312 292 29 29
 • Telefon: +852 2572 1331, +852 2572 0275, Faks: +852 2893 1771
 • Başvuru Kabul Saatleri: 09.30 – 13.00

Hastaneler

Hong Kong’da sağlık hizmeti genellikle kaliteli fakat pahalıdır. Seyahat ederken sigorta yaptırmaya ve gerekli belgeleri yanınızda bulundurmaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Özel ve devlet sağlık hizmetleri olarak ikiye ayrılan sağlık hizmeti acil durumlarda 999 numaralı telefondan ulaşılarak istenebilir. Acil sağlık hizmetini kullanmanın bedeli 570 HKD’dır.

Tedavi sırasında ödeme yapamayanlar için sonradan ödeme seçeneği vardır. Hong Kong’daki hastanelerin hemen hepsinde İngilizce konuşan çalışanlar mevcuttur. Hong Kong’da sağlık hizmeti alabileceğiniz yerlerden bazıları şunlardır:

Hong Kong Adası’nda bulunan yerler:

 • Hong Kong Merkez Hastanesi (2522 3141; 1B Lower Albert Rd, Central) Özel
 • Matilda Uluslar Arası Hastanesi (2849 0111, 24 saat yardım hattı 2849 0123; 41 Mt Kellett Rd, The Peak) Özel

Kowloon’da bulunan yerler:

 • Hong Kong Baptist Hastanesi (2339 8888; 222 Waterloo Rd, Kowloon Tong) Özel
 • Princess Margaret Hastanesi (2990 1111, 24 saat yardım hattı  2990 2000; 2-10 Princess Margaret Hospital Rd, Lai Chi Kok) Devlet
 • Queen Elizabeth Hastanesi (2958 8428; 30 Gascoigne Rd, Yau Ma Tei) Devlet
 • Diğer:
 • Prince of Wales Hastanesi (2632 2415; 30-32 Ngan Shing St, Sha Tin) Devlet

Hong Kong’da birçok eczane bulunmaktadır. Kırmızı, beyaz haç sembolü ile gösterilen eczanelerde ilaç satışı çoğunlukla reçete ile yapılmaktadır.

Hong Kong Tarihi

Hong Kong hakkında bilgi
Hong Kong Saat Kulesi

Hong Kong tarihi köklü geçmişinin yanı sıra İngiliz himayesinde yaşadığı dönemlerle de dikkat çekmektedir. Arkeolojik kazılar yaklaşık 30.000 yıl öncesinde bu bölgede yerleşim olduğunu ve dolayısıyla Hong Kong tarihinin başladığını göstermektedir.

Çin ile birleşmesi ile ancak 19. yüzyılda Qing Hanedanlığı döneminde olmuştur. Ülkenin güneyinde yer alan bu şehir tarihi boyunca farklı olaylara sahne olmuştur ve günümüzde dünyanın en kozmopolit kentlerinden biridir.

1841 yılında Qing Hanedanı’nın savaşta yenilmesi üzerine Çin Hükümeti Hong Kong’un İngiliz kolonisi haline gelmesine karar vermiştir. Nanking Anlaşması ile 1842 yılında başlayan bu uygulamadan sonra ikinci bir savaş yenilgisi ardından Pekin de koloni yönetimine eklenmiştir. Buraların ve civarın yönetiminin 99 yıllığına verilmesi kararlaştırılmıştır.

II. Dünya Savaşı başladığında İngiliz Devlet Başkanı Winston Churchill Hong Kong’u “alınamayacak kale” olarak nitelendirmiştir. Fakat yeterince savunulmadığı için çok kısa bir süre içerisinde Japonya tarafından kuşatılmıştır.

Bu hem Hong Kong tarihi için bir ilk hem de İngilizlerin ilk defa koloni kaybetmesi durumudur. Savaştan hemen sonra İngiltere, Hong Kong’u geri almak için harekete geçmiştir. Fakat bu konuda başarılı olamamış ve bölge üzerindeki yönetim gücünü kaybetmişlerdir.

Hong Kong’un savaşın etkisinden kurtulması şaşırtıcı derecede hızlı olmuştur. Ekonomik açıdan da toparlanan Hong Kong serbest piyasasına kavuşmuştur.

Hong Kong tarihindeki önemli olaylardan biri de komünistlerin 1949 yılında Çin’i etkisi altına almalarıdır. Bu dönemde birçok kişi Hong Kong’a kaçmıştır. İş adamlarının da kaçış yeri olarak Hong Kong’u görmesi ticaretin canlanmasını sağlamıştır.

20. yüzyılın sonlarında Hong Kong’da kişi başına düşen milli gelir birçok ülkeyi geride bırakmıştır. Ticaret ve ekonomi anlamında güçlü temellerin atıldığı bu günlerden sonra Hong Kong, Londra, Tokyo ve New York ile dünyanın en gelişmiş dördüncü ekonomisi haline gelmiştir.

Ülke içerisinde yaşanan göçler sonucunda Kowloon ve Hong Kong daha da kalabalık hale gelmiştir. Bu nedenle bu yerleri iki ayrı koloni olarak ayırmak mümkün olmamıştır.

Son olarak 1997 yılında Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk özel idari bölgesi olmuştur. Bu yönetim şekli ile hem şehre göç kontrol altına alınmıştır hem de Çin’de uygulanan sansür, kısıtlama gibi konularda kendi uygulamalarına izin verilmiştir.

Bu uygulama ile Hong Kong hem Çin ruhunu hem de kendine özgü özellikleri yansıtmaktadır. Onu farklı kılan belki de bu durumdur. 1997 yılında meydana gelen bu değişiklikten sonra Hong Kong’da uygulama ve yaşayış tarzı olarak köklü değişiklikler meydana gelmemiştir.

Bununla birlikte Hong Kong tarihi boyunca kentin ruhu korunmuştur. Şehrin yapısı ve imkanları kullanılarak kent bir liman ve ticaret merkezi haline getirilmiştir. Günümüzde sadece Asya’nın değil tüm dünyanın en önemli kentlerinden biridir.

Hong Kong Hava Durumu

Hong Kong hava durumu dört mevsimi yansıtır. Dönence altı tropikal iklim özelliklerinin görüldüğü Hong Kong’da kışlar soğuk ve kuru geçerken yaz ayları sıcak ve kimi zaman ılımandır.

Ekim – Aralık arasında hava sıcaklıkları ılımandır, gökyüzü açıktır ve güneş sık sık kendisini gösterir. Ocak ve Şubat ayları genellikle bulutlu, soğuk ve kurudur. Mart – Mayıs arasında daha ılıman günler yaşanır. Bu dönemde sis olayı görülebilir.

Ağustos ayı sıcaklık ve nemin en yüksek olduğu ay olması nedeniyle ziyaret için pek tercih edilen bir dönem değildir.

Hong Kong Gezisi için Uygun Aylar

Hong Kong gezi zamanı için en uygun dönem olarak musonların arasındaki zaman görülmektedir. Bu dönemler ise Mart – Nisan, Ekim – Kasım arasına denk gelmektedir.

Gökyüzünün genelde açık olduğu bu dönemlerde nem oranı düşüktür, hava sıcaklığı ne çok sıcak ne de çok soğuktur. Hong Kong seyahatiniz soğuk günlere denk gelmese de yanınızda yağmurluk ve hava değişikliklerine uygun kıyafetler bulundurmanızda fayda vardır. Ziyaret zamanı olarak en uygun aylar Ekim, Kasım ve Aralık olarak görülür.

Hong Kong’da Gezilecek Yerler 

Hong Kong gezilecek yerler
Po Lin Manastırı

Hong Kong gezisi boyunca gezip görebileceğiniz birçok önemli yer var. Victoria Zirvesi, Disneyland, Ocean Park, Avenue of Stars, Man Mo Temple, Ladies Market, Madame Tussauds Müzesi, Sky100, Hong Kong Park, Po Lin Manastırı ve Tian Tan Buda şehirdeki en önemli gezi noktalarından bazıları.

Hong Kong’da yer alan tüm bu önemli gezi noktaları hakkında detaylı bilgileri Hong Kong Gezilecek Yerler sayfasında bulabilirsiniz.

Hong Kong’dan Ne Alınır? 

Hong Kong iphone alışveriş
Hong Kong Apple Store

Hong Kong gezisinin en eğlenceli anlarından biri alışveriş. Şehirde kendinize ve sevdiklerinize alabileceğiniz birçok yöresel hediye var. Elektronik eşyalar, Çin Porseleni, Antika ve sanat ürünleri, takı, saat ve halı gibi ürünleri şehrin birçok noktasında bulabilirsiniz.

Şehirde satılan ürünler ve alışveriş hakkında genel bilgileri Hong Kong Alışveriş Rehberi sayfasında bulabilirsiniz.

Hong Kong Otel Rezervasyonu 

Eğer Hong Kong gezinizi kendiniz organize ediyorsanız otel rezervasyonu dikkate almanız gereken konulardan biri. Hong Kong konaklama açısından sorunsuz bir kent. Şehirde otel fiyatları çok ucuz olmasa da biraz araştırma ile uygun fiyata otel bulmanız mümkün.

Şehrin her noktasında konaklama tesisi yer alsa da bize göre Kowloon Bölgesi‘nde metro duraklarına ve merkeze yakın bir konumda ayarlayacağınız otel, sizin gezi boyunca rahat etmenizi sağlayacaktır. Tabi her gezide olduğu gibi Hong Kong gezisinde de erken rezervasyon kuralına dikkat ederseniz konaklama masrafını minimuma indirebilirsiniz.

Otel rezervasyonu yapabileceğiniz bir çok site olsa da bizim tavsiyemiz Booking.com. Booking.com dünyanın en güvenilir rezervasyon sitelerinden biri. Rezervasyon ücreti ödemeden, seçeceğiniz otele bağlı olarak ücretsiz rezervasyon iptal seçeneğinizin olduğu, hatta konaklama ücretini otele vardığınızda ödeyebileceğiniz bir site.

Hong Kong gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Hong Kong Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

1 Yorum

 1. Bu güzel rehber için çok teşekkürler.

  THY akşam gibi iniyor, hongkong pass alındığı durumda havaalanı-şehir ulaşımında kullanmak istiyorum, o gün bu ulaşım dışında pass boşa mı gitmiş oluyor acaba?

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın