Hong Kong Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

“Hong Kong Havaalanı’ndan şehir merkezine nasıl gidilir?” sorusu bazı gezginlerin gözünü korkutabilir ama buna hiç gerek yok. Nüfusunun büyük kısmı Çinli olmasına rağmen, sahip olduğu yüksek ekspat sayısı ve çok kültürlü yapısı sayesinde şehir aslında bir dünya kenti olup, ulaşımdan konaklamaya kadar her şey son derece modern, sistemli ve kolay.

Asya’nın finans ve ticaret merkezi Hong Kong aslında daha çok iş sebebiyle seyahat edenleri ağırlıyor ancak turistik seyahatlerin de -özellikle vergisiz alış veriş yapma amaçlı- yüksek oranda olduğunu söyleyebilirim.

Ki seyahat amacınız ne olursa olsun, eğer ilk defa bu ışıltılı kente gidiyorsanız en azından otelinize nasıl ulaşacağınızı düşünmeye başlamışsınızdır. Seçenekleriniz ise fazlasıyla zengin… O yüzden hızla Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım rehberi yazısına başlayalım.

Hong Kong Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Hong Kong havaalanı rehberi

Chek Lap Kok Adası’nda yer alması sebebiyle Chek Lap Kok Havaalanı olarak da bilinen Hong Kong Havaalanı dünyanın en yoğun ilk birkaç havalimanından biri.

Yılda 70 milyonun üzerinde yolcuya hizmet veren havaalanı devasa olmasına rağmen son derece sistemli, düzenli ve haliyle yolcular için gayet kullanışlı.

Türkiye’den Türk Hava Yolları’nın her gün karşılıklı seferler düzenlediği havalimanı aslında sadece Hong Kong’a giden yolcular değil, sınırın hemen öte yanındaki Macau ve Çin’in Guangzhou şehirlerine giden yolcular tarafından da zaman zaman kullanılabiliyor. Ki yıllar öncesinde benim de Canton Fuarı dönemi Guangzhou uçuşları çok pahalı olduğu için Hong Kong’a uçup oradan Guangzhou’ya geçmişliğim var.

2 terminali olan Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri açısından da son derece kullanışlı bir liman. Burada kritik nokta şehrin hangi bölgesine gideceğiniz aslında. Yazının devamında hem bütçe, hem de otelinizin konumu açısından sizin için en ideal yöntemi bulabileceğinize inanıyorum.

Airport Express Treni

Hong Kong havaalanı ekspres

Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım alternatifleri arasında en hızlısı Airport Express trenleri her 10 dakikada bir kalkıyor ve şehir merkezine yaklaşık 24 dakikada ulaşıyor. Ki Hong Kong’un özellikle sabah ve akşam saatlerinde yoğunlaşan trafiğini göz önüne aldığınızda bu süre -çoğunlukla- taksi ile ulaşımdan bile daha hızlı.

Hong Kong Tren İstasyonu, Kowloon Tren İstasyonu, Tsing Yi İstasyonu ve Asia World Expo Fuar Alanı İstasyonu’nda da duran trenler Hong Kong ve Kowloon İstasyonları’nda havaalanının ücretsiz shuttle otobüslerine de bağlanıyor. Bunun anlamı; Hong Kong merkezde veya Kowloon’da trenden indiğinizde, oteliniz yürüme mesafesinde değilse ücretsiz shuttle otobüslerle otelinize çok daha yakın bir yere ulaşabiliyorsunuz.

Terminal 1 ve 2’nin arasında yer alan istasyondan kalkan Airport Express trenlerinin ücreti ise Hong Kong şehir merkezine 115 HKD (yaklaşık 15 USD), Kowloon’a 105 HKD (yaklaşık 13,50 USD), Asia World Expo’ya ise 6 HKD (1 USD). Güncel fiyatları şu linkte bulabilirsiniz.

Airport Express biletlerini MTR’nin şu linkte verdiğim resmi web sitesinden online olarak satın alabileceğiniz gibi tren istasyonlarındaki makinelerden de alma olanağı var.

Halk Otobüsleri

Hong Kong Uluslararası Havalimanı Otobüsü

Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında en ucuzu ise otobüs. Halk otobüsleri ve havaalanı ekspres otobüsleri (shuttle bus) buna dahil.

Sizlere yazının bu kısmında tek tek otobüs numarası ve destinasyon bilgisi vermek isterdim ancak Hong Kong Havaalanı’ndan şehir içinde ve dışındaki 30’ün üzerinde rotaya otobüs kalkıyor. Dolayısıyla aynı bilgileri yeniden yazmayayım, şu linkte otobüs rotalarını, her birinin bilet fiyatını (1 ile 5 USD arasında değişiyor) ve sefer sıklıklarını kontrol edebilirsiniz.

Otobüslerin kalkış noktası ise Terminal 1 ve 2 arasında yer alan otobüs durakları. Ki havaalanında pasaport kontrolünden geçip valizinizi aldıktan sonra “Airport Bus Terminus” tabelalarını takip ederek otobüs duraklarına ulaşabilirsiniz. Otobüs biletlerini ise havaalanındaki otobüs duraklarından satın alabilirsiniz.

Havaalanı Ekspres Otobüsleri – Shuttle Bus

Hong Kong Uluslararası Havalimanı Shuttle

Sadece birkaç durakta durarak final destinasyonuna hızlı bir şekilde ulaşan ekspres otobüsler de Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bir tanesi. Burada ki fark; Hong Kong’daki ekspres havaalanı otobüsleri yolcuları direkt olarak belli başlı otellere götürüyor.

Hong Kong’un büyük otellerinin hemen hemen tamamına saat başı kalkan ekspres otobüsler havaalanının 1 ve 2. Terminalleri arasındaki otobüs istasyonunda hareket ediyor. Bu otobüslerin durağını bulmak için valizlerinizi teslim aldıktan sonra “Coach” yazan tabelaları takip etmeniz yeterli.

Fiyatlar ise standart. Hong Kong merkezdeki oteller için tek yön ücret 150 HKD, Kowloon’daki oteller için tek yön ücret 140 HKD.

Özel Transferler ve Otellerin Karşılama Hizmeti / Hotel Pick Up

Hong Kong Uluslararası Havalimanı Özel Ulaşım

Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım yollarından konforlu olan bir tanesi de Özel Transferler ve Hotel Pick Up adı verilen karşılama hizmetleri.

Önceden rezervasyon yaptırarak havaalanında adınızla karşılandığınız, yalnız veya başkalarıyla seyahat ediyorsanız sizin kişi sayınıza uygun konforlu araçların ayarlandığı ve otelinizin kapısına kadar bırakıldığınız özel transfer seçeneklerine bir örnek:

Hong Kong Havaalanı’ndan Otelinize Direkt Grup Transferi: 3 kişiye kadar olan gruplar için sunulan pakete geliş salonunda karşılama, uçağınızın rötar yapması halinde 1 saate kadar bekleme, otelinizin kapısına konforlu araçlarla transfer dahil. Eğer daha kalabalık bir grupsanız konforlu minivan araçlarla aynı hizmet sağlanıyor ve bu durumda ücret daha makul oluyor.

Dolayısıyla taksi kuyruğunda beklemek istemeyen veya taksiye binip adres bulmakla uğraşmak istemeyen, 3-4 kişilik gruplarda havaalanında kaos yaşamamayı tercih edenler için ideal bir çözüm diyebilirim.

Konaklama yapacağınız tesisin belirli bir ücret karşılığında sizi özel bir araçla havaalanından aldırıp otelinize getirteceği “hotel pick up” servisini ise Hong Kong’daki 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerin neredeyse tamamı sağlıyor.

Eğer otel rezervasyonunuzu Booking.com üzerinden yaptıysanız bu bilgiyi rezervasyon onayı belgesinde, “tesisle iletişime geç” yazan kısım üzerinden otele mesaj yazarak öğrenebilir, fiyatını da sorabilirsiniz.

Hotel pick up seçeneği genellikle tüm yöntemler içerisinde, taksi ve havaalanı karşılama hizmetleri de dahil, en pahalısıdır ancak son derece konforlu ve güvenli olduğunu söyleyebilirim.

Taksi

Hong Kong havaalanı taksi fiyatları

Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçenekleri arasında bahsedeceğim sonuncusu ise klasik taksiler.

Geliş terminalinin çıkışında bulabileceğiniz havaalanı taksileri kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere 3 farklı renkte. Bu renkler ise taksilerin hangi bölgelere gideceğini belirtiyor.

Eğer Hong Kong merkeze veya Kowloon’a gidecekseniz kırmızı taksilere, Lantau’ya gidecekseniz mavi taksilere, kuzeye gidecekseniz yeşil taksilere binmelisiniz.

Taksi ücretleri taksimetre üzerinden hesaplanıyor ancak fikir vermesi açısından Hong Kong merkezdeki oteller için ortalama 340 – 400 HKD, Kowloon’daki oteller için ortalama 270 – 320 HKD fiyatlarını referans alabilirsiniz.

Özetle Hong Kong Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Hong Kong havaalanı hakkında bilgiler

Hem hiçbir bilgiyi atlamadan, hem de mümkün olduğunca sade bir şekilde Hong Kong Havaalanı şehir merkezi ulaşım seçeneklerinden bahsettim.

Eğer çok fazla valiz taşımıyorsanız, tek başınızaysanız ve/veya gideceğiniz yere trafiğe takılmadan, hızla ulaşmanız gerekiyorsa size önerim Airport Express trenlerinden şaşmayın.

Otobüsler bence iki sebeple tercih edilebilir. Çok ucuz olduğu için (ki trenle bile arasında 10 USD fark var) ve otelinizin konumu Hong Kong veya Kowloon’daki tren istasyonuna çok uzaksa. Bu sebepler dışında otobüs seçeneğini düşünmemeniz sizin için çok daha konforlu olur.

Tabii masrafları bölüşebileceğiniz bir arkadaş grubuyla seyahat ediyorsanız, trenden in, otobüse bin, yürü, dur gibi detaylarla uğraşmak da istemiyorsanız yazının başında sözünü ettiğim havaalanı karşılama paketleri veya taksiler en ideal yol.

Hong Kong Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım Rehberi yazısında ulaşım için çeşitli seçeneklerden, bunların maliyetlerinden ve diğer detaylarından bahsetmeye çalıştım.

Yakınlarda Hong Kong’a gidecekseniz ve özellikle bu ilk seyahatiniz olacaksa Hong Kong’da nerede kalınır? ve Hong Kong gezilecek yerler yazılar da seyahatinizi keyifli ve verimli kılabilmenize yardımcı olacaktır.

Yorum yapın