Hong Kong ulaşım rehberi

Hong Kong ulaşım konusunda hava, kara, deniz ve tren yolu seçenekleri ile güçlü bir ağa sahiptir. Şehir dışından Hong Kong’a ulaşım seçenekleri zengin olduğu gibi bu özerk yönetim bölgesinin civarına seyahat etmek de son derece kolay. Özellikle şehir içinde ulaşım, taksilerin ucuz olması, metro ağının ise çok gelişmiş olması ise rahattır.

Hong Kong ulaşım rehberi yazısında neler bulacaksınız?

Hong Kong Ulaşım Rehberi: Genel Bilgiler

Hong Kong Havaalanı Ulaşım

Hong Kong Havaalanı, üzerine inşa edildiği adanın ismi olan Chek Lap Kok adıyla da bilinir. 1998 yılında açılan havaalanı, Skyrax tarafından beş kez dünyanın en iyi havaalanı unvanına layık görülmüştür.

Hong Kong Havaalanı‘na dünyanın birçok yerinden direkt uçuş bulunmaktadır. Okyanusya, Amerika ve Avrupa ağırlıklı uçuşların yanı sıra Çin kentlerinden uçuşlar da mevcuttur.

Hong Kong’un havayolu şirketi olan Cathay Pacific, Kuzey Amerika, Birleşik Krallık ve Avustralya’ya sefer düzenlemektedir. Bunun dışında Dragonair Hong Kong menşeli ve genelde ülke içinde uçuşları olan bir havayolu şirketidir.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı 100’den fazla havayolu tarafından sefer düzenlenen dünyanın en işlek havaalanlarından biridir. Türk Hava Yolları da Hong Kong’a sefer düzenleyen firmalardan biridir.

Havaalanında iki tane terminal bulunmaktadır. Terminaller arasında ring otobüsleri ile ulaşım mümkündür. Terminal II’de güvenlik noktasından önce mağaza seçenekleri vardır. Güvenlik noktasından sonra da alışveriş yapılabilecek yerler vardır.

Terminal II aslında sadece check in yapılabilen bir bölümdür. Uçuşların tamamı I. terminalden kalkmaktadır. Varış kısmında bagajınızı bırakabileceğiniz bir emanetçi bölümü vardır. 06:00 – 01:00 arasında hizmet veren bu bölümde ödemeniz gereken ücret 55 – 80 HKD civarındadır.

Hong Kong Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

Hong Kong havaalanı ulaşım transfer

Hong Kong Havaalanı ile şehir merkezi arasında ulaşım birçok yolla sağlanmaktadır. Bunlar:

Tren: Havalimanı Express treni, Hong Kong şehir merkezi ile havaalanı arasındaki en hızlı ulaşım seçeneğidir. Yaklaşık 24 dakikada şehir merkezine ulaşılabilir. Ayrıca tren seçeneğini kullanan kişiler Kowloon ve Hong Kong istasyonlarından birçok büyük otele otobüs ile ücretsiz ulaşabilir.

Bot: Deniz yolu ile ulaşım seçeneğini kullanan kişiler gümrükten ya da bagaj alımından geçmeyeceklerse bu yolu kullanmalıdırlar. Bot için bileti I. terminaldeki bilet ofisinden almak mümkündür. Bu seçenek de şehir merkezine ulaşmak için oldukça hızlı bir yoldur.

Otobüs: Hong Kong Havaalanı ile şehir merkezi arasında sefer yapan 12 tane otobüs bulunmaktadır. Bu otobüsler ile şehir merkezi, Kowloon ve yeni yerleşim yerlerine ulaşılabilir. Havaalanında varış noktasına çıktıktan sonra sağa dönüp otobüs duraklarını bulabilirsiniz.

Taksi: Havalanının hemen dışında taksi bulmak mümkündür. Eğer Hong Kong şehir merkezi ya da Kowloon’a gidiyorsanız kırmızı, yeni yerleşim yerleri için yeşil, Lantau Adası içinse mavi taksiye binmelisiniz. Taksi tarifeleri detaylı olarak taksi içerisinde yer alan levhalarda görülebilmektedir.

Hong Kong Tren Ulaşımı

Hong Kong ulaşım
MTR Tren İstasyonu

Hong Kong tren ulaşımı konusunda bu kozmopolit şehre yaraşır düzeydedir. Kowloon – Cantoon tren yolları 2007 yılında MTR adı altında toplanmıştır. Oldukça ileri düzeyde olan Hong Kong tren ulaşımı Kowloon’ı yeni bölgelerin batısı ve doğusuna bağlamaktadır. Her 5–8 dakikada bir seferi olan tren yollarından metroya geçişler de hızlıdır. Tren en az şehir metrosu kadar temizdir.

Hong Kong tren ulaşımında üç ana hat bulunmaktadır.

Doğu hattı Hung Hom İstayonu’ndan başlar ve Mong Kok, Kowloon Tong, Sha Tin, Racecourse, Chinese University ve Tai Po istasyonlarından geçerek Çin sınırındaki Lo Wu’ya ulaşmaktadır. Shenzhen’e ulaşmak için en hızlı seçenek doğu hattıdır, 40 dakikada Hung Hom’dan Lo Wu’ya gelinebilir. Diğer ana hat Shan’dır ve Tai Wai’de başlayan seferler 8 duraktan sonra yeni yerleşim yerlerine ulaşır.

Batı hattı ise Doğu Tsim Sha Tsui’de başlar ve 10 durak ardından yeni yerleşim bölgelerine varır. Hong Kong tren ulaşımında ücretler 3.10 – 42.50 HKD arasındadır. Octopus Kart kullanabileceğiniz gibi gişelerden bilet de alabilirsiniz.

Çin İçinde Seyahat: Çin sınırları içerisinde seyahat ediyorsanız ve Hong Kong özerk idari bölgesine gidecekseniz treni tercih etmeniz mantıklıdır. Pekin–Kowloon arasında seferi bulunan trenler 24 saat boyunca ulaşım sağlamaktadır.

Şangay seyahati yaklaşık 19 saat sürerken, Guangzhou’dan ulaşım 2 saatten az sürmektedir. Tren biletinizi MTR web sayfasından rezerve edebilirsiniz.

Hong Kong Şehir İçi Ulaşım

Hong Kong ulaşım rehberi

Hong Kong’da şehir içi ulaşım konusu bu dünya şehrine yaraşır şekildedir. Tren, metro, otobüs, tramvay, taksi, minibüs, özel araç seçeneklerinin yanı sıra şehrin tadını çıkarmak isteyenler için yürüme mesafesinde olan noktalar da vardır.

Hong Kong şehir içi ulaşımda hem kazanç sağlayacağınız hem de hızlı olmanızı sağlayan Octopus kartı kullanmanız tavsiye edilir.

Tren ve Metro: Hong Kong’da ulaşımı kolaylaştıran seçeneklerin başında tren ve metro gelmektedir. MTR – Mass Transit Railway – Toplu Transfer Tren yolu modern, yeterli ve ucuzdur.

Eğer tren ve metroyu kullanıyorsanız unutmamanız gerekenlerin başında istasyonlarda ve trenlerde tuvalet bulunmadığı ve yeme, içme ve sigaranın yasak olduğudur. Tren ve metro hatları 06:00 – 01:00 arasında hizmet vermektedir.

Hong Kong’da tren ve metro günlük yaklaşık 3.7 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle sabahın erken saatleri ile iş çıkışlarında oldukça kalabalık olacağını unutmamanızda fayda vardır. Tek yön bilet 4 HKD’den başlar ve kat edilen mesafe ile doğru orantılı olarak artar. Octopus kart kullanmıyorsanız biletinizi gişelerden ya da otomatlardan satın alabilirsiniz.

Otobüs: Hong Kong’da dikkati çeken otobüslerin bazılarının Londra’daki gibi iki katlı ve kırmızı olmalarıdır. Özellikle diğer toplu taşıma araçlarının ulaşmadığı noktalara otobüs ile gidilebilir. Hong Kong’un güneyi, yeni yerleşim yerleri ve Kowloon’ın iç bölgeleri otobüs ile gidilebilecek yerlerdir. Otobüs seferleri 06:00 – 24:00 arasındadır. Bilet fiyatları mesafeye göre 1.20 – 45 HKD arasında değişmektedir.

Tramvay: Tramvay sadece Hong Kong adası üzerinde işlemektedir. 1904 yılında kurulan tramvay sisteminin uzunluğu 16 kilometre kadardır. Sadece şehir merkezi kısmında işleyen tramvaylar ulaşımdan öte nostaljik olması ve şehri farklı bir açıdan görmenizi sağladığı için tercih edilebilir.

Feribot: Star feribot adı verilen hizmet dünyanın en iyi feribot seçeneklerindendir. 1898 yılından beri Hong Kong ve civarında yolcu taşımacılığı yapan Star feribot Octopus kart ile binip Hong Kong ve denizin tadını çıkarabileceğiniz bir toplu taşıma aracıdır.

Yolculuk 5 dakika kadar sürse de Hong Kong’a gelirseniz mutlaka yapmanız gereken şeyler arasında yer almaktadır. Bilet ücreti Pazartesi – Cuma arasında 2 HKD, hafta sonları ve resmi tatil günlerinde 2.4 HKD’dır.

Star feribot hizmetinin yanı sıra şehrin farklı noktalarına giden feribot seferleri de mevcuttur. Merkezden Kowloon Hung Hom’a Pazartesi – Cuma 07:00 – 20:00, hafta sonları ve resmi tatillerde 07:00 – 19:00 arasında, Wan Chai’den Tsim Sha Tsui’ye 07:30 – 23:00 arasında, Wan Chai’den Hung Hom’a 07:00 – 19:00/ 20:00 arasında seferleri olan feribotlar vardır.

Hong Kong ulaşım star ferry
Star Ferry Feribotu

Taksi: Hong Kong’da taksi denetlemelerinin sıklığı nedeniyle güvenilir ulaşım seçeneklerinden biridir. Taksinin boş olduğunu gündüz saatlerinde kırmızı bayraktan, geceleri ise “Taksi” yazısının ışığının yanmasından anlayabilirsiniz.

Taksimetre açılış ücreti ve ilk 2 kilometre 18 HKD’dır. 200 metre başına ücret 1.5 HKD’dır. Bekleme ücreti ise dakikası 1.5 HKD’dır. Bagaj ücreti parça başına 5 HKD’dır. Eğer birkaç kişiyseniz şehir içi ulaşımda en rahat ve ekonomik yol taksi kullanımı olacaktır.

Minibüs: 16 kişilik minibüsler daha uygun fiyatlı taksiler olarak görülürler. Yerliler için kolay bir seçenek olsa da turistlerin kullanımı açısından pek de kolay değildir. Minibüs ile seyahat etmenin bedeli 2 – 23 HKD arasındadır.

Araba: Araç kiralama Hong Kong’da tavsiye edilen bir şey değildir. Taksi ya da toplu taşıma araçları ile ulaşım daha kolay ve hızlıdır. Trafiğin yoğunluğunun yanı sıra park yeri problemi de düşünülünce özel araç ile ulaşım pek de mantıklı görünmemektedir.

Yürüme: Hong Kong’u, en azından şehir merkezini keşfetmenin en ideal yolu hiç şüphesiz ki yürümektir. Birçok turistik noktanın yürüme mesafesinde olduğu düşünülürse yürüyerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

Hong Kong gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Hong Kong Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın