Hong Kong yemek rehberi
Dim Sum

Hong Kong yemek kültüründe genel olarak Asya ve Çin mutfağını iyi yansıtan yerlerin başında gelmektedir. Çin ve birçok bölgesine ait lezzetler Hong Kong yemek dünyasında bulunabilir. Şehirde gezerken yemeklerini deniz üstündeki bir botta da yiyebilirsiniz arka sokaklarda yer alan bir restoran da ya da yiyecek satışının da yapıldığı bir pazar yerinde de.

Hong Kong yemek rehberi yazısında neler bulacaksınız?

Hong Kong Yemek Rehberi Genel Bilgiler

Hong Kong yemek

Çin yemekleri başlı başına farklı bir dünyayı yansıtır. Hong Kong da bu yemekleri ve diğer uluslar arası lezzetleri tadabileceğiniz bir yerdir. Hong Kong’da Çin yemeklerinin yanı sıra Hint, Vietnam, Filipinler, Singapur, Malezya ve Batı dünyasına ait İtalyan, Amerikan, Meksika mutfaklarını da tadabileceğiniz yerler vardır.

Hong Kong’da yaşayan insanlar için mutfak kültürü önemli rol oynamaktadır. Çin ve bölgesel lezzetlerin yanı sıra dünya mutfaklarına ait lezzetlerin de olması Hong Kong’u daha çekici hale getirmektedir. 2008 yılından beri haftalık olarak yayınlanan Hong Kong için Michelin Rehberi dergisine göre dünyadaki en iyi 100 restorandan dördü Hong Kong’da bulunmaktadır.

Fiyatlar & Bahşiş

Çin mutfağında akşam yemeğinden önce genellikle alkollü içecekler tercih edilmez. Hesaba genellikle servis ücreti dahil edilmez. Bu nedenle 1 – 2 HKD bahşiş bırakmanızda fayda vardır. Nispeten daha şık mekanlarda hesabın %10’unun bahşiş olarak bırakılması uygun görülür.

Hong Kong’da yemek yediğinizde bir içecek dahil menü fiyatları genellikle şu şekilde değerlendirilir: 50 HKD ve altı – ucuz, 100 – 150 HKD – uygun, 200 HKD ve üstü – pahalı.

Rezervasyon

Hong Kong’da yemek yiyeceğinizde özellikle yoğun saatlerde restoran önlerinde uzun kuyruklar görmeniz mümkündür. Aslında bir restorana gideceğinizde yapmanız gereken şey öncelikle giriş yapmak, sıra almak ve boş yer beklemektir.

Rezervasyon seçeneği genellikle sadece üst sınıf restoranlarda geçerlidir. Hong Kong’daki restoranların menüleri kimi zaman 100 yemek çeşidi sunacak kadar uzundur.

Yemek Saatleri

Hong Kong yemek

Hong Kong’da öğlen ve akşam yemekleri yere ve mekana göre değişir. Fakat genellikle her keseye uygun seçenekler vardır. Özellikle öğlen yemekleri için açık büfe seçeneği sunan yerlerde hem farklı lezzetleri aynı anda tadabilir hem de uygun fiyatlı seçenekler bulabilirsiniz.

Hong Kong’da öğlen yemeği 13:00 – 14:00 arasında yenilmektedir. Fakat 15:00’e kadar servis yapan yerler de vardır.

Hong Kong şehir hayatında akşam yemeğinin ayrı bir yeri vardır. Dünya mutfağını tercih etmeniz de mümkündür ama Çin yerel lezzetlerini tatmanız tavsiye edilir.

1930’lardan günümüze Hong Kong yemek kültürü zenginleşerek gelişmektedir. Bundan 30 – 35 yıl önce elit ve şık restoranların birçoğu sadece görkemli oteller bünyesinde bulunsa da günümüzde bu tarz yerleri şehrin hemen her noktasında bulmak mümkün hale gelmiştir.

Hong Kong’da 2007 yılından beri sigarasız ortam uygulamasına geçilmiştir. Aynı uygulama 2009 yılından itibaren bar ve kulüpler için de getirilmiştir.

Hong Kong’da Ne Yenir?

Hong Kong yemek rehberi
Dim Sum

Dim Sum: Kelime anlamı olarak “Kalbine dokunmak” olan Dim Sum en tanınmış Hong Kong yöresel yemeğidir. Kahvaltı ve öğlen yemeğinde sunulan Dim Sum kimi zaman Çin çayı ile servis edilir. Farklı birçok şekilde sunulan bu yemeğin fiyatı 8 – 100 HKD arasında değişmektedir.

En yaygın olan çeşitleri arasında karidesli, domuz etli ve yumurtalı olanları vardır. Dim Sum satan yerlerde genelde yerel dil ve İngilizce olmak üzere iki menü bulunmaktadır. Bu da Dim Sum’ın en popüler yöresel yemeklerden olduğunu göstermektedir.

Siu Mei: Közlenmiş domuz etinde yapılan bir yemektir. Ballı sosun barbekü lezzeti ile birleştirilmesi ile hazırlanır. Pirinç, patates kızartması gibi farklı yan yiyeceklerle servis edilir.

Congee: Haşlanmış pirinç ile yapılan bir Hong Kong yöresel yemek çeşididir. Kahvaltı, öğlen yemeği ve akşam yemeği olmak üzere her öğünde sunulan congee’nin pişme süresi istenen kıvama ulaşması için kimi zaman 10 saati bulmaktadır. En iyi congee yemeğinin küçük, yerel restoranlarda yeneceği düşünülmektedir.

Noodles: Hong Kong’a özgü akla gelen ilk öğelerdendir. İçine konulan ekstra malzemeler çeşitlilik göstermektedir. Domuz eti ile sunulanı yaygındır. Sebze içerikli olan çeşitleri de vardır.

Tong Sui: Hong Kong yöresel yemek denince akla gelen ilk tatlı çeşididir. Aslında tatlı bir çorbadır. İçerisinde fasulye, şeker ve tofu denen puding bulunmaktadır.

Sokak Yemekleri: Hong Kong denince insanın gözü önüne gelen görüntülerde sokakta satılan yiyecekler de yer almaktadır. Körili balık köftesi, yumurtalı waffle, kızartılmış karides gibi yöresel yemekleri birçok sokak restoranında bulmanız mümkündür.

Deniz Ürünleri: Hong Kong yöresel yemeklerde deniz ürünleri sık sık kullanılır. Sadece deniz ürünleri üzerine çalışan restoranlar oldukça popülerdir. Restoranın kalitesine göre değişse de ortalama bir akşam yemeği bir deniz restoranında 2000 HKD’ye mal olmaktadır.

Egzotik Et Çeşitleri: Kedi ve köpek eti yasalarla yasaklansa da vahşi hayvan eti tüketimi devam etmektedir. Köpek balığı, ayı eti, tavuk, domuz, kaz gibi hayvanların birçok kısmı ile hazırlanan yemek çeşitleri Hong Kong’daa bulunabilir.

Sütlü Çay: İngiliz sömürge döneminden kalan lezzetlerdendir. Çayın sütle sunulan halidir. Oldukça lezzetlidir. Özellikle saat 14:00 – 15:00 arasında başlayıp akşamüstüne kadar süren sohbetlerin ayrılmaz parçasıdır.

Hong Kong gezisi boyunca ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri Hong Kong Gezi Rehberi sayfalarında bulabilirsiniz.

Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın