Honolulu Gezilecek Yerler listesi

Birleşik Devletler’in 50. eyaleti Hawaii’nin başkenti Honolulu, milyonlarca yıl önce Wai’anae Volkanı’nın patlamasıyla oluşan Oahu Adası’nda yer alıyor. Yüksek binaları ve geniş caddeleri ile son derece modern bir görünüme sahip kent volkanik hareketlilik sayesinde muhteşem bir doğaya, birbirinden güzel plajlara sahip olmuş. Tüm bunlara bir de kültürel zenginlik eklenince Honolulu gezilecek yerler anlamında ziyaretçilerini fazlasıyla mutlu ediyor.

Honolulu gezilecek yerler yazısında neler var?

Honolulu Gezilecek Yerler Listesi

Honolulu’da toplu taşımanın yükünü taksiler ve otobüsler paylaşıyor. Ancak otobüsler belirli saatler arasında hizmet veriyor. Taksilerle ulaşımdaysa yüksek ücretleri ödemeye razı olmak gerekiyor. Bu nedenle eğer zaman kısıtlamalarından hoşlanmıyor ve özgürce adayı keşfetmek istiyorsanız, bir araba kiralamanızı sizlere tavsiye ederim.

1. Waikiki

Waikiki Honolulu Hawaii

Honolulu gezilecek yerler listesinin ilk sırasında sizlere önereceğim Waikiki, ününü uzun kumsalını çevreleyen ve Oahu Adası’nın en iyileri olarak anılan otellerine borçlu.

Kentin en önemli cazibe merkezlerinden birisi olan plaj, özellikle sörf tutkunları için bölgedeki en doğru adreslerden birisi. Hatta burada “sörfün babası” lakabının sahibi Duke Kahanamoku anısına dikilen bir heykel bulunuyor.

Hilal şeklindeki plajda gündüzleri deniz keyfi yapıp güneşlenebilirsiniz. Alışveriş yerlerini, hayvanat bahçesini ve Waikiki Akvaryumu’nu gezdikten sonra akşamları eğlenceye canlı müzik performansları eşliğinde dans ederek devam edebilirsiniz.

2. Pearl Harbor

Honolulu'da Gezilecek Yerler Pearl Harbor

Amerika Birleşik Devletleri’nin II. Dünya Savaşı’na katılmasına neden olan olayın yaşandığı Pearl Harbor, adanın güney sahilindeki küçük bir koya 19. yüzyılın sonlarında kurulmuş.

Uzun süre Birleşik Devletler Deniz Kuvvetleri’nin Pasifik filosuna ev sahipliği yapmış liman, günümüzde kentin en önemli turistik mekânlarının başında geliyor.

Waikiki’ye uzaklığı sadece 30 dakika olan askeri tesisin sınırları içerisinde ziyaret edebileceğiniz 5 mekân bulunuyor. Bu mekânlar USS Arizona, Savaş Gemisi Missouri, USS Oklahoma anıtları ile USS Bowfin Denizaltı ve Pasifik Havacılık müzeleri.

3. Ala Moana Park

Hawaii Gezilecek Yerler Ala Moana Park

Waikiki Plajı ile Honolulu kent merkezi arasında yer alan Ala Moana Park’ın ilgi çekici kumsalı, özel bir şirketin sahibi tarafından 1950’li yıllarda yaratılmış. Dış resif tarafından korunduğu için denizi daima durgun olduğundan 100 dönümlük parkın içerisinde bulunan kumsal, acemi yüzücüler ve çocuklu aileler için ideal yerlerden birisi olarak gösteriliyor. Ancak derinliği aniden artığının da unutulmaması gerekiyor.

Park içerisinde denize girmek dışında palmiye ağaçlarının altında piknik yapabilir, tenis oynayabilir, yürüyüşe çıkabilirsiniz. Canınız alışveriş yapmak isterse aynı adlı komşusuna uğrayabilirsiniz.

4. USS Arizona Anıtı (USS Arizona Memorial)

USS- Arizona Memorial Honolulu Hawaii

Pensilvanya sınıfı süper drednot USS Arizona, 7 Aralık 1941’de düzenlenen Japon saldırısında 800 kilograma yakın ağırlığa sahip bir zırh delici mermiyle vurulmasının ardından meydana gelen patlamayla 9 dakika içerisinde batmış.

Bu olay gerçekleşirken gösterilen kahramanlıklar ve ölen 1.177 askere saygıdan dolayı batık, 1962’de USS Arizona Anıtı olarak ziyarete açılmış.

Rehberli turlara katılarak ziyaret edebileceğiniz anıtın girişinde olayın yaşandığı ana ait görüntülerin yayınlandığı ve ölen denizcilerinin isimlerinin yer aldığı bölümler bulunuyor. Batığı, ister gözlem alanından isterseniz de tur tekneleri ile detaylıca inceleyebilirsiniz.

5. Diamond Krateri (Diamond Head)

Honolulu Hawaii Diamond Head

Doğa olayları veya manzaralı yerler ilginizi çekiyorsa Hawaii’nin simgelerinden birisi olan Diamond Krateri’ne Honolulu gezilecek yerler listenizde yer verebilirsiniz. Zirvesinde ziyaretçilerine 360°’lik eşsiz ada ve okyanus manzarası sunan kraterin 500.000 yaşında olduğu düşünülüyor.

Adı kalsit kristallerini elmas zanneden İngiliz denizciler tarafından konan kraterin zirvesine çıkmak için önce ulusal parka doğu tarafından giriş yapmanız gerekiyor. Ardından yapmanız gerekense 560 adımlık tırmanışı tamamlamak.

6. Lyon Arboretum ve Manoa Vadileri

Honolulu Gezilecek Yerler Lyon Arboretum Manoa Vadileri

Adanın iç kesimlerindeki bitki ve hayvan çeşitliliği gözlemlemek için en ideal yerler, Lyon Arboretum ve Manoa Vadileri. Kendisiyle aynı adı taşıyan şelaleye ev sahipliği yapan vadi, zenginliğini kurak mevsimde bile yağan yağmurlara borçlu.

Doğa yürüyüşleri için uygun vadiye ve adanın geri kalanına özgü 5.000’e yakın bitki türünü barındıran Lyon Arboretum’u 1918 yılında Hawaii Şeker Üreticiliği Birliği tarafından kurulmuş. Manoa’nın üst kısımlarına doğru kurulmuş olan tesis, tematik alanları aracılığıyla yerel bitki türleri hakkında ziyaretçilerine bilgi sunmayı amaçlıyor. Doğa harikasında ayrıca aktif bir tohum bankası bulunuyor.

7. Foster Botanik Bahçeleri (Foster Botanical Gardens)

Foster Botanik Gardens Honolulu Hawaii

Kentte ziyaret edebileceğiniz en eski botanik bahçe ise 1853 yılında Kraliçe Kalama’nın bağışladığı 4,6 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olan Foster.

Günümüzde kapladığı alan 13,5 dönüme ulaşan Foster Botanik Bahçeleri Üst Teras, Orta Teras, Ticari Bahçe, Tarih Öncesi Vadi gibi alanlarında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Şarkılara ilham kaynağı olan bahçelerde egzotik bitki çeşitlerinin yanı sıra yaşları 150’nin üzerinde olan çok sayıda ağaç bulunuyor. Bu ağaçlar arasında en dikkat çekeni, 1913’te Anagarika Dharmapala tarafından hediye edilen Bodhi ağacı.

8. Pasifik Ulusal Hatıra Mezarlığı (National Memorial Cemetery of the Pacific)

Honolulu Gezilecek Yerler National Memorial Cemetery of the Pacific

Punchbowl Krateri’nin eteğinde yer alan Pasifik Ulusal Hatıra Mezarlığı, I. Dünya Savaşı’ndan Vietnam Savaşı’na kadar olan dönemde Birleşik Devletler Ordusu’nda görev alırken ölen 53.000 asker için 1949 yılında kurulmuş.

Pearl Harbor saldırısının kurbanlarının da ebedi istirahatgahı konumundaki mezarlıkta gömülü önemli isimler arasında Hawaii doğumlu ilk astronot Ellison Onizuka ve eski başkan Barack Obama’nın dedesi bulunuyor. Mekân, manevi değeri kadar manzarasıyla da dikkat çekiyor.

9. Iolani Sarayı (Iolani Palace)

Honolulu Gezilecek Yerler Iolani Palace

Yerel mimariyi yansıtan en başarılı örneklerden sayılan Iolani Sarayı, kent merkezinde yer alıyor. Kamehameha Hanedanı’ndan III. Kamehameha zamanından başlayıp Kalakaua Hanedanı’ndan Kraliçe Lili’uokalani döneminin sonuna kadar Hawaii Krallığı’nı yöneten hükümdarların yaşadığı saray, monarşinin yıkıldığı 1893 yılından itibaren hükumet binası olarak kullanılmaya başlanmış.

Birleşik Devletler topraklarındaki tek saray olma özelliğini taşıyan yapı, 1978’den beriyse müze olarak kullanılıyor. Tüm eşyalarıyla aslına uygun olarak korunan yapı, yılın belirli dönemlerinde moda ve müzik organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

10. Koko Krateri (Koko Head)

Honolulu Gezilecek Yerler Koko Head

Maunalua Körfezi’nin doğu kıyısında yer alan Koko Krateri, Honolulu gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz bir başka doğal güzellik.

Bu doğal oluşum da tıpkı Diamond Krateri gibi II. Dünya Savaşı’nda askeri personele ev sahipliği yapmış. Günümüzde ise kraterin adı, doğa yürüyüşleri yapmak ve manzara izlemek isteyenler tarafından sıklıkla telaffuz ediliyor.

Zirvesine çıkmak için kullanabileceğiniz yol, 1.048 basamaklı bir merdiveni andırıyor. Zorluğuna rağmen sıcak bir görünüme sahip olan bu yolun 500. adımında geçmeniz gereken küçük bir köprü bulunuyor.

11. Hanauma Koyu

Hanauma Koyu Hawaii

Zengin su altı yaşamı ile dikkat çeken Hanauma Koyu, yıl içerisinde şnorkelle yüzmek ve aletli dalış yapmak isteyen pek çok gezgini ağırlıyor. Az önce sizlere anlatmış olduğum Koko Krateri’ne komşu olan koy, palmiye ağaçlarının çevrelediği oldukça güzel bir kumsala sahip.

Okyanusun ve Hawaii güneşinin tadını doyasıya çıkartabileceğiniz Hanauma, aynı zamanda kara yolu ve deniz yolu ile düzenlenen ada turlarının önemli duraklarından birisi. Eğer manzara izlemek hoşunuza gidiyorsa koya bakan yamaçlardan birine tırmanmanızı öneririm.

12. Pasifik Havacılık Müzesi Pearl Harbor (Pacific Aviation Museum Pearl Harbor)

Pacific Aviation Museum Pear Harbor Honolulu Hawaii

Pearl Harbor içerisinde ziyaret edebileceğiniz 5 mekândan birisi olan Pasifik Havacılık Müzesi, 1999 yılında kurulmuş. Limanın orta kesimindeki Ford Adası üzerindeki eski bir havaalanında faaliyet gösteren müzede sergiler ağırlıklı olarak Pearl Harbor saldırısı ve II. Dünya Savaşı temalı.

Müze, filmlerde de mekân olarak kullanılan ikonik trafik kontrol kulesi ve hangarlarının önünde sergilenen savaş sırasında Papua Yeni Gine’de bir bataklığa zorunlu iniş yapan Swamp Ghost, eski Başkan George W. Bush tarafından kullanılmış Boeing Stearman Model 75, eskiden Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri envanterinde olan F-111C ile havacılık tutkunlarını kendisine çekiyor.

13. Honolulu Hayvanat Bahçesi

Honolulu Gezilecek Yerler Honolulu Zoo

Kraliçe Kapi’olani Parkı içerisinde faaliyet gösteren Honolulu Hayvanat Bahçesi’nin temelleri, 1876 yılında Kral Kalakaua’nın şu an bulunduğu alanda büyük bir kamusal yeşil alan yaratılmasını emretmesiyle atılmış.

Sınırları içerisindeki sulak alanların, havuzların ve lagünlerin elden geçirildiği büyük çaplı çalışmanın ardından kraliçenin adıyla anılmaya başlanan parkın içerisine günümüzdekine benzer bir hayvanat bahçesinin kurulmasıysa 1914 yılında gerçekleşmiş.

Çocuklu ailelerin keyifle vakit geçirebileceği tesis, günümüzde büyük kısmı egzotik türlere ait olan binin üzerinde amfibik canlıyı, kuşu, memeliyi ve sürüngeni barındırıyor.

14. Bishop Müzesi (Bishop Museum)

Hawaii Gezilecek Yerler Bishop Museum

Honolulu’nu tarihi Kalihi Mahallesi’nde bulunan Bishop Müzesi, 1889 yılında işadamı ve hayırsever Charles Reed Bishop tarafından eşi Prenses Bernice Pauahi Bishop anısına kurulmuş. Kültürel tesis, Polinezya kültürünü yansıtan ve doğa tarihi açısından dünyanın en büyük koleksiyonlarına ev sahipliği yapıyor.

Büyük çoğunluğu prensese ait kültürel objelerin, en eskisi 24 milyon yaşında olan doğa tarihi kalıntılarının dışında müzeyi ziyaretinizde Pasifik ada kültürüne ait bilgiler barındıran dokümanları ve fotoğrafları inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

15. Makapu’u

Honolulu gezilecek yerler listesinde sizlere önereceğim son yer, adanın en doğusunda yer alan Makapu’u. Sınırları içerisinde her yaş grubundan gezgine hitap eden çok sayıda cazibe merkezini barındıran bu yerin adı dilimizde “Şişkin Göz” anlamına geliyor.

Bölgeye geldiğinizde plajında tüm gününüzü denize girerek veya güneşlenerek geçirebilirsiniz. Manzara izlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, deniz fenerinin bulunduğu tepeye çıkabilirsiniz. Buraya gelen su altı yaşamına meraklı bireylerin ilgisini çeken yer ise Sea Life Park Hawaii.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın