Horta Müzesi

Horta Müzesi (Musee Horta), Brüksel’de mimar Victor Horta’ya ithaf edilen bir müzedir. 20. yüzyılın başında ortaya çıkan “yeni sanat” akımı ile ilgili olan müze, mimarin kendi evinde oluşturulmuştur. Brüksel, Yeni Sanat akımında 20. yüzyılda başkent kabul edilmektedir. Kentin hızlı gelişimi, mimarisi, kullanılan dekoratif eşyalar, vitray ve süslemeler müzede yaşanan dönemi yansıtmaktadır.

Müzede mutlaka görün denilen kısım ve eserlerden bazıları yapının kendisi, yeni sanat kullanılarak yapılan iç merdivenler, ana yapıyı desteklemek için kullanılan demir işleri, mimarın imzasını taşıyan mobilyalar, görkemli vitraylar, yeni sanatın ayrılmaz parçası ahşap işleri, yemek odasındaki mozaikler, yeni sanat heykel koleksiyonudur.

Horta Müzesi Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Rue Américaine 25, 1060 Bruxelles
  • Ulaşım: 54 numaralı otobüs veya 81, 91, 92, 97 numaralı tramvay hatlarından biri ile buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Pazar 14:00 – 17:30 arasında ziyarete açıktır.
  • Giriş Ücretleri: Tam bilet 8, indirimli bilet 4 Euro’dur.
  • Web sitesi: http://www.hortamuseum.be/
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın