Hortus Botanicus Amsterdam 2
Hortus Botanicus 2

Amsterdam’ın dünyaca ünlü botanik bahçesi olan Hortus Botanicus, 1682 yılında şehrin doktorları ve eczacıları tarafından kullanılmak üzere şifalı bitkiler yetiştirmek için kurulmuştur. İlerleyen yıllarda şehrin tüccarlarının çoğu Doğu’dan egzotik türler getirmeye başlamışlar ve sonuç olarak günümüzde de sergilenmeye devam edilen, hepsi düzgünce etiketlenmiş ve girişteki haritada belirtilmiş yaklaşık 6000 adet bitki türü oluşmuştur.

Dışarıdaki bölümlerin çoğu bitkiler, ağaçlarla Kuzey Kutbu ve ılıman iklimlerden getirilmiş ağaççıklarla kaplıdır. Ayrıca Hortus Botanicus’ta; bitkilerin coğrafi orijinlerine göre düzenlenmiş üç iklimli bir sera, geniş bir palmiye evi, orkide fidanlığı ve kelebek evi bulunmaktadır.

300 yaşındaki Cycadophyta palmiyesi ve 1706 yılında Etiyopya’dan gizlice getirilmiş Avrupa’nın ilk kahve ağacı görülmesi gereken yerler arasında yer alır. Bahçenin sevimli bir de kafesi bulunmaktadır.

Hortus Botanicus Amsterdam

Şehrin gürültüsünden uzaklaşıp birbirinden güzel ve farklı türleri içinde kafanızı dinlemek isterseniz Hortus Botanicus’u Amsterdam gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Hortus Botanicus Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plantage Middenlaan 2a, Amsterdam
  • Ulaşım: Tramvay ile ulaşım: Mr. Visserplein (9, 14)
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi-Cuma 09.00-17.00. Cumartesi-Pazar 10.00-17.00. Aralık-Ocak’ta 16.00’da kapanır. Temmuz-Ağustos 19.00’a kadar açıktır. Resmi tatillerde kapalıdır.
  • Giriş Ücretleri: 7,5€
  • Web: www.dehortus.nl
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın