Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau Barselona

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau, Barselona’nın önemli tarihi yapılarından biridir. Yenilikçi Mimar Domenech i Montaner tarafından inşa edilmiş bu alışılmışın dışında olan güzel hastane tesisi Avrupa’nın en iyi modernizm tesislerinden birini oluşturur. Eixample’nin ızgara biçimli, simetrik dokusuyla tezat oluşturan bina, semtin sokaklarına 45 derecelik açıyla gelen iki cadde etrafında planlanmıştı. 1905’te Montaner tarafından başlanan projeyi 1930 yılında mimarın oğlu Pere Domenech i Roura tamamlamıştır.

Dev koğuşlardan hoşlanmayan ve hastaların açık havada ağaçlar arasında daha kolay iyileşeceğine inanan Montaner’in eseri büyük bahçelerin içindeki Mudejar tarzı 26 binadan oluşur. Kompleks Modernizme’ye önemli bir katkı ve Gaudi’nin Sagrada Familia’sına yanıt niteliğinde muhteşem bir tasarıma sahiptir. Kompleks içinde binaların birbirleriyle olan bağlantısını sağlayan koridorlar ve hizmet alanları yer altına gizlenmiştir. Sanatın ve renklerin tedavi edici özellikleri de göz önüne alınarak kuleli çatılar seramik karolarla, resepsiyon binası ise Pau Gargallo’nun heykelleri ve mozaik duvar resimleriyle süslenmiştir.

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau 2
Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau, Barselona

Hastane, 1930 yılında resmi olarak açıldığında Avrupa’nın en ileri gelenlerinden olsa da modern tıbbın günümüz şartlarını karşılayamadığı için 2006 yılında hastane fonksiyonunu kaybetmiş ve günümüzde temel olarak araştırmalar için kullanılan bir tesis halini almıştır. Tüm tesis UNESCO Dünya Miras Alanı olarak korunmaktadır.

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau 4
Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau, Barselona

İç avluları ve bahçeleri ziyarete açık olan ve Sagrada Familia’ya yakın konumda yer alan kompleksi Barselona gezilecek yerler listenize dâhil edebilirsiniz.

Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau Barcelona
Hospital de la Santa Creu i de Sant Pau, Barcelona

Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Carrer de Sant Antoni Maria Claret 167, Barselona
  • Ulaşım: “Hospital de Sant Pau” metro durağında inerek yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Bilgileri: Her gün 10.15 ve 12.15’te İngilizce turlar. Bahçeler: Her gün 10.00-14.00
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın