Hotel de Ville, Paris

Paris’in en güzel yapılarından olan Hotel de Ville, kuleli çatısı, süslü taş işçiliği ve heykelleri ile ilk dakikadan itibaren görenleri kendine hayran bırakır. Paris’in ünlü belediye binası, tarih boyunca birçok önemli olaya ev sahipliği yapmıştır. 1871’te çıkan ayaklanmada yanan ilk belediye binası 19. yüzyılda yenilenmiştir. Hotel de Ville’nin şu anki görünümü 1874-1882 yılları arasında yapılan restorasyonun sonucudur.

Binanın dış cephesinde yer alan 30 heykel Fransız kasabalarını, 108 heykel ise şehirde doğmuş ünlü insanları simgeler. Hotel de Ville içinde görmeniz gereken en önemli yerler arasında ise etrafında bilim, sanat ve edebiyata ayrılan salonların bulunduğu Salle de Fetes (balo salonu)’dur. Yapının iç kısmı zaman zaman grup gezilerine açılmaktadır.

Hotel de Ville’in önünde yer alan meydan günümüzde güzel bir buluşma noktası olsa da tarihte çok önemli ve acı dolu anların merkezi olmuştur. IV. Henri’nin suikastçısı olan Ravaillac 1610 yılında bu meydanda dört ata bağlanarak canlı canlı parçalanmıştır. Geçmişte bu gibi olaylara sahne olan meydan günümüzde konserler, festivaller gibi eğlenceli aktiviteler için kullanılmaktadır.

Hotel de Ville Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Place de Hotel de Ville Paris
  • Metro: “Hotel de Ville” metro durağı üzerinden yapıya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Saatleri: Sadece grup ziyaretlerine açıktır, rezervasyon şarttır. Geçici sergi için Pazartesi-Cumartesi 10.00-19.00. Remi tatil ve toplantı zamanları ziyarete kapalıdır.
Seyahat yazarı, blogger. Yeni yerler gezip görmek vazgeçilmez tutkusu. 4 kıtada 40'a yakın ülke görme şansı olsa da skor peşinde koşmaktan çok sevdiği şehirlere tekrar tekrar gitmekten bıkmayan gezgin, turist.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın