Bursa gezilecek yerler Hünkar Köşkü

Hünkar Köşkü, 1859 yılında, dönemin Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid döneminde av köşkü olarak Bursa‘da yaptırılmıştır. Köşk, Uludağ’ın eteklerinde, Temenyeri’nde yer almaktadır. Köşkte zamanında Sultan Abdülaziz, Sultan Reşad da konaklamıştır. İki katlı bu yapının içindeki süslemeler 19.yüzyıl dönemini yansıtmakta olup mimarisi Fransız ampir üslubuyla yapılmıştır. Atatürk’ün Hünkar Köşkü’nü 1922, 1925, 1931 ve 1935 yıllarında ziyaret etmesi üzerine köşk; Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da anılmıştır.

Köşkün giriş holünün karşısındaki kapıdan köşkün kabul salonuna geçilir. Tavan ve duvarlarında kalem işi süslemelerin yer aldığı kabul salonunun, doğusundaki kapı Atatürk’ün yatak odasına ait olan kapıdır. Atatürk’ün yatak odasında; baş kısmında K&A ibaresinin yer aldığı bir karyola, karyolanın üzerinde halka hitaben yaptığı konuşmanın resmi ve Atatürk’e ait olduğu bilinen rugan terlikler bulunmaktadır. Hünkar Köşkü’nde, Atatürk’ün çalışmaları için kullandığı çalışma odası ise oldukça sade olup odada bir adet çalışma masası, kanepe, sehpa ve sehpanın üzerinde çay fincanı yer almaktadır. Ayrıca köşkte; ortasında küçük bir havuzun bulunduğu havuzlu salon ve 14 sandalye, oval ceviz bir masa ile odanın tam ortasında, tavanın merkezinde bir aslan figürünün yer aldığı yemek odası bulunmaktadır. Yemek odasında yer alan bu aslan figürü; resmin çiziminde kullanılan perspektif tekniğinden ötürü, figüre bakılan her açıdan, bakan kişiye dönük olarak görülmektedir. Bu figürden dolayı oda,Aslanlı Oda adıyla da anılmaktadır. Köşkün dış cephesinde ise bekçi ve danışma odası, çevresi Kütahya çinileriyle kaplanmış bir çeşme ve garaj yer almaktadır.

Cumhuriyet’in ilk yıllarından bu yana, içindeki eşyalar da dahil olmak üzere çeşitli onarım çalışmalarının yapıldığı köşk, son olarak 1995 yılında kapsamlı bir restorasyon çalışmasından geçirilmiştir. 29 Mayıs 2003 tarihinde ise köşk, müze olarak ziyarete açılmıştır. Ayrıca 2011 yılında Hünkar Köşkü’nün tesis binası yenilenmiş ve binaya bir restoran eklenerek halkın hizmetine sunulmuştur.

Hünkar Köşkü Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Merkez Yıldırım Merkez/Bursa Türkiye
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Köşk Pazartesi günleri hariç her gün, 09.30-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın