Hürrem Sultan Hamamı nerede
Hürrem Sultan Hamamı

Hürrem Sultan Hamamı, 1556 yılında Kanuni Sultan Süleyman’in eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan hamamdır. Adını Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan’dan alan hamam Ayasofya cemaati için yapıldığından Ayasofya Hamamı olarak da bilinir.

Hamamın Hürrem Sultan’ın hayır yapma isteği üzerine yapıldığı bilinmektedir. Geleneksel mimari ile modern çizgileri birleştirildiği yapıda kubbe kısmı oldukça görkemlidir. Kubbenin tamamı kurşunla kaplıdır. 75 metre uzunluğundaki hamamda soyunma bölümleri, sıcak ve soğuk kısımlar, göbektaşı, tuvaletler ve halvet kısmı vardır.

Şehrin en güzel hamamlarından olan Hürrem Sultan Hamamı’nda erkekler ve kadınlar için ayrı ayrı bölümler ve her bölüm için farklı girişler vardır. Girişlerde sıcak ile uyumu sağlayan bir süs havuzu, iç kısımdaysa altıgen göbektaşı bulunmaktadır. Hamam, 1910 yılında kapatılmıştır.

Bir dönem depo, gazhane, halı ve kilim mağazası şeklinde kullanılmıştır. Kapsamlı bir yenileme çalışması geçiren Hürrem Sultan Hamamı 2008 yılında kapılarını tekrar ziyaretçilerine açmıştır. Klasik hamam anlayışının yanı sıra manikür, pedikür, bakım, maske gibi hizmetler de sunulmaktadır.

Hürrem Sultan Hamamı İstanbul
Hürrem Sultan Hamamı, İstanbul

Hürrem Sultan Hamamı Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Cankurtaran Mah. Ayasofya Meydanı No:2, 34200 Fatih İstanbul
  • Ulaşım: Eminönü’nden tramvayla buraya ulaşabilirsiniz.
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: Yaz döneminde 07:00 – 24:00, kışın 08:00 – 22:00 arasında ziyaret edilebilir.
  • Giriş Ücretleri: Hamam paketleri 85 Euro’dan başlamaktadır.
  • Web sitesi: http://www.ayasofyahamami.com
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
İzmir doğumlu, Ege Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Süper gücü İngilizce öğretmek – Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu’nda 3.5 yıl okutmanlık yaptıktan sonra mini mini yavruları ile Çalıkuşu misali öğretmen olmanın 7. yılında. Üniversite günlerinden beri çeviri yapıyor ve bulduğu her fırsatta seyahat etmeye, yeni kültürler, diller, tatlar tanımaya çalışıyor.

Yorum Yapın

Lütfen yorum yazın.
Lütfen adınızı yazın